Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gresesc?


Recommended Posts

Am o maaaaare problema: sunt sincera si spun INTOTDEAUNA ce gandesc! Asta se pare deranjeaza pe multi: prieteni, cunostinte, familie, straini (necunoscuti, ca persoane in magazine, etc.)... Dar nu cred ca ar fi mai bine sa pretind ca imi place tot in jurul meu si apoi sa gandesc sau pe la spate sa spun cat imi displace, de fapt, ceva anume... Ce sa fac? Sa ma prefac ca-mi place tot doar ca sa fiu considerata o draguta???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de Nadia1976
Am o maaaaare problema: sunt sincera si spun INTOTDEAUNA ce gandesc! Asta se pare deranjeaza pe multi: prieteni, cunostinte, familie, straini (necunoscuti, ca persoane in magazine, etc.)... Dar nu cred ca ar fi mai bine sa pretind ca imi place tot in jurul meu si apoi sa gandesc sau pe la spate sa spun cat imi displace, de fapt, ceva anume... Ce sa fac? Sa ma prefac ca-mi place tot doar ca sa fiu considerata o draguta???
Stai linistita. Unora le place sa auda adevarul, chiar daca e neplacut, altora nu. Eu fac parte din categoria oamenilor directi si apreciez si cind cei din jurul meu sint la fel. Mi s-a reprosat de multe ori ca sint nediplomata... Totusi, atentie, sint situatii in care nu trebuie sa spui adevarul. De exemplu cind primesti un cadou un pulovar tricotat de la matusa ta care s-s straduit vreo 6 luni sa-l tricoteze, nu poti sa-i spui ca e groaznic, nu? Sau prietenei cele mai bune ca are picioare strimbe si urite (chiar daca te intreaba)ca oricum nu le poate schimba. Sau colegei de servici ca e grasa, probabil stie si singura daca are oglinda, dar lasa mai bine pe maica-sa sa i-o spuna... Etc etc. Ai si grija cu MODUL in care o spui. Orice ai de spus poate fi exprimat in muuulte feluri. Alege-l pe cel mai "blind", da cele mai bune rezultate de obicei. Sper ca ti-am fost de folos [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A spune tot ce gandesti nu este o calitate, asta o poate face oricine, mai greu este sa iti pastrezi stapanirea de sine, sa fii diplomat este o arta. Nu trebuie sa te prefaci, dar nici sa nu spui verde in fatza tot ce gandesti pentru ca ajungi sa ii ofensezi pe cei din jur. Exista si o cale de mijloc, poti sa te abtii pur si simplu, cand ceva nu iti convine, nici sa nu te declari entuziasmata cand de fapt nu esti si nici sa nu fii nepoliticoasa. Apoi, cu ceva vointa si exercitiu, poti sa iti schimbi modul de gandire. Adica sa iti impui un mod de gandire pozitiv. In loc sa gasesti defecte in ceva sau cineva, poti gasi lucruri bune. Orice lucru, orice persoana, au si parti bune, ramane doar sa le vezi cu precadere pe acelea si sa te gandesti mai putin la partile negative. La urma urmei, ce castigi daca spui tot ce gandesti negativ? Ai vreun avantaj? Cred ca mai degraba ai dezavantaje. Daca problema respectiva, nefiind spusa, nu pune viata sau sanatatea nimanui in pericol, te poti abtine. Asa si pe forum, noi ne contrazicem (mai ales eu lol), dar de fapt nu are nici o importanta faptul ca celalalt crede un lucru pe care noi il consideram gresit. Desi dau din gura, pentru mine este clar ca de cele mai multe ori degeaba ii explici celuilalt, chiar daca este 100% sigur ca acela nu are dreptate, foarte foarte rar isi va schimba parerea si mai mult, te va privi cu antipatie. Deci, da, gresesti. PS. Faptul ca eu iti spun ca gresesti contrazice teoria mea lol. Ar fi trebuit sa iti spun ca nu, foarte bine faci[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nadia,[flo] Nu deranjeaza atata faptul ca spui ce gandesti, ci felul cum este spus. Respecta persoana cu care discuti, tot la fel cum doresti si tu sa fii respectata. Daca primesti un cadou care nu-ti place, multumeste-i persoanei respective pentru gest si deranj, nu trebie sa spui nimic de cadoul in sine. Daca o persoana te-a jignit, arata-i intr-un mod calm si prietenos cat de mult te deranjeaza. Ridica-te tu deasupra lor prin purtarea ta. Diplomatia este o arta si eu mult ii respect pe canadieni pentru felul lor de-a fi, placut si politicos.[canada] AlbaIulia http://community.webshots.com/user/albaiulia101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cipcipcip Stai linistita. Unora le place sa auda adevarul, chiar daca e neplacut, altora nu. Eu fac parte din categoria oamenilor directi si apreciez si cind cei din jurul meu sint la fel. Mi s-a reprosat de multe ori ca sint nediplomata... Totusi, atentie, sint situatii in care nu trebuie sa spui adevarul. De exemplu cind primesti un cadou un pulovar tricotat de la matusa ta care s-s straduit vreo 6 luni sa-l tricoteze, nu poti sa-i spui ca e groaznic, nu? Sau prietenei cele mai bune ca are picioare strimbe si urite (chiar daca te intreaba)ca oricum nu le poate schimba. Sau colegei de servici ca e grasa, probabil stie si singura daca are oglinda, dar lasa mai bine pe maica-sa sa i-o spuna... Etc etc. Sper ca ti-am fost de folos [flo]
Draga mea, vezi tu, aici e asa o mare contradictie... la mine ma refer: mi s-a spus nu o data, ci de muuuuuuuuuuuulte ori ca as face o foarte buna cariera in politica; dar asta imi spun oamenii de care nu imi pasa si carora le pot spune si parea sincera, in acelasi timp, ceea ce vor ei sa auda... Prietena mea are nasul mare si stramb (acu multi ani a primit un pumn in nas si i-a fost spart nasul) imi spune de mult timp ca vrea sa-si faca operatie estetica si eu de fiecare data ii spun ca e ea "cu capu' ", ca nasul ei e ok, ca in nasucul ei sta tot farmecul ei, etc... nu as jicni-o sub nici o forma. Eu ma refer la faptul ca daca face ceva ce e gresit, prefer sa ii spun; efectiv nu pot minti oamenii de care imi pasa cua adevarat; pai... stiti ce gandesc eu? Daca prietenii si apropiatii nu-ti spun adevarul, atunci cine sa-ti spuna? Daca ies la cumparaturi cu prietena mea sau in tara, cand ieseam cu sora-mea, si incerc o haina si nu-mi sta bine, pai prefer sa-mi spuna, sa nu dau banii pe un lucru pe care n-o sa-l mai folosesc daca o sa mi se spuna apoi ca nu-mi sta bine... la lucruri de genul asta ma refer; sau cand se certa cu prietenul ei... daca eu consideram ca avea el dreptate, ii spuneam; daca face ceva gresit, orice ar fi, in orice situatie, pai le spun, ca-mi sunt prieteni, rude, etc. ... Chiar n-ar trebui??? Nu stiu daca, de fapt m-am facut inteleasa sau nu... daca am pus in cuvinte exact ceea ce vreau sa spun... abia m-am trezit; inca imi beau cafeluta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ariadna33
Mi-a placut raspunsul de mai sus. Eu ma pregateam sa te intreb "spui numai lucruri negative", dar mi-am adus aminte ca e suficient sa spui doar unul, ca restul se sterge cu buretele...
Asa e; ai perfecta dreptate; va dau un exemplu: aveam o buna prietena aici(M) si prietenul ei din tara a avut un accident stupid anul trecut in august (2003) si ptr. ca nu avea bani sa se intoarca in tara mi-am golit, efectiv, contul din banca si i-am dat bani sa plece, cand nimeni nu a ajutat-o! Nici nu m-am gandit ca poate pleca si sa nu se intoarca in Canada, sa-mi recuperez banii; in fine, cand s-a intors, eu m-am mutat cu prietenul meu, ei nu i-a placut, ne-am indepartat, etc. Ieri eram la cumparaturi si am intalnit-o. Am zis: "Hey, buna, ce faci?". Raspunsul??? "Ma dau in barci". M-a surpins, ca nu ma asteptam, asa ca i-am zis doar "Da? Bravo! Bine ca poti", m-am intors si am plecat. Asa ca, da! Se uita, se sterge cu buretele. Prietena mea (J) era cu mine si a intrebat-o de ce mi-a raspuns asa si "fosta prietena" a zis ca ptr. ca eu i-as fi spus la ex-ul ei ca ea pleaca in august acasa. Prietena mea i-a zis ca doar eu nici nu stiu ca ea pleaca. Am aflat ieri ca M se intoarce in Ro in august 2005...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...