Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

bebelusi de nov-dec 2004 (4)


gandacelu

Recommended Posts

Luminita, si baietelul meu a avut icter destul de tare in primele 5 zile, de la spital n-am plecat pana nu si-a mai revenit, a stat sub lampa de doua ori cate 12 ore cu pauze pt.mese, eu ma chinuiam sa pompez lapte bine c-aveam destul, dar mai mult ii indesam sticla pe gat de adormit ce era de la nenorocitul de icter.A inceput sa suga din nou la san, din a sasea zi i-a mers tot mai bine.Valorile bilirubinei trebuie mereu verificate si tinute sub control, mai consulta pediatrul, daca bebe tau mai e galbior si/sau prea somnoros.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by monica-elizabet
fulguletzule, presupun ca ai luat un cantar electronic, nu? ca eu daca as sta sa o cantaresc cu asta mecanic inainte si dupa fiecare supt cred ca as inebuni...fiindca astea nu sunt asa precise.
da, Monica, cantar electronic..
quote:
Originally posted by monica-elizabet pai si daca nu-i dai completare el se satura???? a mea daca nu-i dau si biberon se trezeste des ceea ce inseamna ca nu se satura, nu? plus ca dupa ce suge ea de la san eu incerc sa mai storc ceva si nu mai iese nici o picatura....la tine cum este? pup si toate cele bune...da! e buna amenintzarea ta...hi hi
pai Monicutza..sa-ti zic : al meu se trezeste cam o data la 4 ore si plange de fomica (noaptea chiar la 5-6 ore). Il pun la sanul stang si dupa 10 minute doarme[bang],il iau si il zdruncin bine [:D], il schimb de pampers si pe urma il mut si la sanul drept 15 minute si spre sfarsit mai atipeste un pic..Il pun la ragaiala si ma fac ca il pun in patut[:D]...Se trezeste instantaneu si riposteza instantaneu si il mai pun cele 5 minute la sanul drept... total : 30 minute la ambii sani! Daca dupa acest show mai plange de foame imi dau seama imediat si ii dau biberon...Dar foarte rar s-a intamplat sa planga de foame si sa mai vrea biberon..Nu i-am dat nici un biberon cu de-a sila da nici nu vreau sa-l las nemancat... Daca i-am dat biberon nu a baut mai mult de 50 ml...acu..nu stiu ce sa zic..se satura de la mine ??? Cert e ca nu a luat in greutate ca un halterofil..doctorul zice ca e in medie: normal e sa ia intre 10-40 mg pe zi iar al meu a luat in ultimele 2 sapt. cam 20 mg pe zi..deci nu e foarte bine da acceptabil..de! [mamica] de voinicel si pompitza David (01.12.04) [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/zumperiox"]poze [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intrebare:copiii vostri fac balonele[:D] la gurita?al meu face balonele,i se prelinge scuipatul si ma musca cu gingiile de sfarcuri de mor.pot sa-i iasa dinti de pe acum?sa fie vreun semn asta? am pus si noi pozici de la Craciun. octy,KEN(1noiembrie 2004) http://photos.yahoo.com/octyb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am fost astazi la nene dr si ne-am cantarit. Am ajuns si noi la 4kg si un pic (cu un cantar mecanic), deci am pus 600g in 2 saptamani (de la ultimul control). Este bine, dar asta pare sa fie meritul lapticului praf...cam dezolant...Am inceput iar sa produc laptic dar nu stiu cum sa fac sa vad cam cat ia la o masa. Cred ca o sa incep sa aplic si eu metoda ta, Fulguletz. O sa-i dau biberonul numai cand voi vedea ca nu s-a saturat cu ce-i dau de la ambii sani. In schimb crestem mult in inaltime, a luat 3cm de la ultima masurare (tot acu' 2 saptamani), are 55cm (il fac baschetbalist[:D]) si abia mai intram in hainutele de la marimea de 3 luni. In rest, e bine sanatos, are toate reflexele care trebuiesc la varsta lui (5 saptamani si jumate) Kkuta se stabilizeaza si ea de la lapticul meu, deci constipatia i-o cam facea laptele praf. Bits, David face balonele (ploitza, cum se mai zice) de cand a implinit 1 luna. De dintzisori nu stiu, dar cred ca e cam devreme. Dar daca te strange cu gingiile de sfarcuri nu trebuie sa-i dea neaparat dintii ca sa te doara. Pe mine ma facuse rani David in spital, pt ca strangea gingiile ca disperatul. Simona si al meu regurgiteaza aproape de fiecare data dupa cea bea biberon. Mai nou am observat ca si dupa san, dar asta e pt ca beau lacom si apoi dupa ce-i mai manevram si noi sa-i facem sa ragaie sau sa-i schimbam le vine din surplusul de laptic. Luminitza, si au am fost in situatia ta. David luase in 3 saptamani numai 300g, ceea ce era putin dupa pediatru si ne dat formula. Imi pare rau ca m-am conformat ca in lungine luase bine pt varsta lui, deci nu are relevantza cantarirea, pt ca el poate recupera in saptamanile viitoare. Nu stiu nici eu ce sa mai cred...dar eu nu ma mai agit ca atunci am vazut ca-mi scade si lapticul. Pai eu zic ca esti o fericita daca ai constatat ca ii dai cam 80g la o masa. Ai laptic si atunci ai rabdare ca o sa vezi ca ia si in greutate. Depinde si de bebei, unii sunt mai mancaciosi, altii mai lenesi la supt mai ales in primele saptamani. Du-te totsi sa-l cantaresti ca sa te linistesti. [url="http://community.webshots.com/user/amduminica"][bibe]David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by fulguletz
quote:
Originally posted by gandacelu
quote:
Originally posted by fulguletz mey..eu am mancat(si mananc) de toate..
mancasi tu, dar bebele... ce a zis???[:D][bibe]
cred ca i-au placut si sarmalele si carnaciorii ..ca n-a zis nimica..[jamaica][8D] [mamica] de voinicel si pompitza David (01.12.04) [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/zumperiox"]poze [/url]
Fulgule, cum iti dai seama de Karamalz ca-ti sporeste lactobarul?[:D]ca eu nici nu mai stiu sa fac diferenta cand nu beam inainte si acum...o moasa din spital mi-a zis ca nu-i o regula generala ca sporeste lactatia la toate femeile, ca si ceaiul ala special...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dama
Si noi am fost astazi la nene dr si ne-am cantarit. Am ajuns si noi la 4kg si un pic (cu un cantar mecanic), deci am pus 600g in 2 saptamani (de la ultimul control). Este bine, dar asta pare sa fie meritul lapticului praf...cam dezolant...Am inceput iar sa produc laptic dar nu stiu cum sa fac sa vad cam cat ia la o masa. Cred ca o sa incep sa aplic si eu metoda ta, Fulguletz. O sa-i dau biberonul numai cand voi vedea ca nu s-a saturat cu ce-i dau de la ambii sani. In schimb crestem mult in inaltime, a luat 3cm de la ultima masurare (tot acu' 2 saptamani), are 55cm (il fac baschetbalist[:D]) si abia mai intram in hainutele de la marimea de 3 luni. In rest, e bine sanatos, are toate reflexele care trebuiesc la varsta lui (5 saptamani si jumate) Kkuta se stabilizeaza si ea de la lapticul meu, deci constipatia i-o cam facea laptele praf. Bits, David face balonele (ploitza, cum se mai zice) de cand a implinit 1 luna. De dintzisori nu stiu, dar cred ca e cam devreme. Dar daca te strange cu gingiile de sfarcuri nu trebuie sa-i dea neaparat dintii ca sa te doara. Pe mine ma facuse rani David in spital, pt ca strangea gingiile ca disperatul. Simona si al meu regurgiteaza aproape de fiecare data dupa cea bea biberon. Mai nou am observat ca si dupa san, dar asta e pt ca beau lacom si apoi dupa ce-i mai manevram si noi sa-i facem sa ragaie sau sa-i schimbam le vine din surplusul de laptic. Luminitza, si au am fost in situatia ta. David luase in 3 saptamani numai 300g, ceea ce era putin dupa pediatru si ne dat formula. Imi pare rau ca m-am conformat ca in lungine luase bine pt varsta lui, deci nu are relevantza cantarirea, pt ca el poate recupera in saptamanile viitoare. Nu stiu nici eu ce sa mai cred...dar eu nu ma mai agit ca atunci am vazut ca-mi scade si lapticul. Pai eu zic ca esti o fericita daca ai constatat ca ii dai cam 80g la o masa. Ai laptic si atunci ai rabdare ca o sa vezi ca ia si in greutate. Depinde si de bebei, unii sunt mai mancaciosi, altii mai lenesi la supt mai ales in primele saptamani. Du-te totsi sa-l cantaresti ca sa te linistesti. [url="http://community.webshots.com/user/amduminica"][bibe]David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)[/url]
Dama si Fulguletz, eu am aplicat aceeasi metoda,biberon dupa san, cand aveam impresia ca nu s-a saturat, intr-o seara...eram si eu terminata, l-am tot mutat de la un san la altul de vreo 4 ori intr-o ora si jumatate si el tot cu pumnisorii la gura [bang]atunci s-a bagat sotul de mila ca plange copilul de foame, vezi Doamne, si i-a dat din biberon vreo 20 ml, a supt dupa care a adormit bustean.De atunci il pun la san ori de cate ori o cere, chiar din ora in ora si-l las cat vrea el, asa am gasit ca-i bine pe numeroase situri de specialitate,sa suga cat are el chef...al meu cam 25 min la fiecare san si de atunci n-a mai fost nevoie de supliment.[bis]Noaptea suge cam la doua ore jumate trei ceea ce-mi permite si mie sa mai dorm in reprize circa 8-9 ore in total.Dar ziua ma termina, vrea din ora in ora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...