Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

bebelusi de nov-dec 2004 (4)


gandacelu

Recommended Posts

CECILIA, FELICITARI PENTRU FETITZA, SA-TI TRAIASCA SI SA TE BUCURI DE EA, SA FIE SANATOASA, MANCACIOASA SI SOMNOROASA! AZI AM FOST LA SCOS FIRELE, MA SIMT BINE, CHIAR ACUM AU PLECAT SI MUSAFIRII DE LA NOI, M-A AJUTAT MULT MAMA MEA DAR ORICUM MA POT MISCA IN VOIE...AM AVUT PARTE DE O REFACERE MULT, MULT MAI RAPIDA DECAT LA ALEX. FETELOR, VA PUP [pup][pup][pup]SI VA UREZ LA TOATE CRACIUN FERICIT ALATURI DE BBELUSI SI FAMILIILE VOASTRE ! [pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam] [*][*][*][*][*][*][*][*][*] [bere] [cina2] SI SA FITI CUMINZELE CA POATE VINE MOSHUL...LA NOI A VENIT SI ALEX A FOST TARE, FERICIT, I-A SPUS CHIAR SI POEZIE...SE CAM FASTACISE...DAR I-A PLACUT. UN PUPIC IN MOD SPECIAL PENTRU FELIS[pup] SI MULTUMESC MULT DE MESAJ monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Miche
Uite Mona , ca te incurajez eu. Stai linistita si dupa parerea mea nu-i da si biberon. Mie mi se intampla la fel. Mananca cu mare pofta din ambii sani, dar tot isi baga pumnisorul in gurita sau cauta cu gurita. Si a luat bine in greutate, fara sa fie neaparat bucalat. El oricum , dupa ce mananca ii place sa mai sta cu tzatza in gura si asa adoarme. Daca i-o iau o cauta sau baga manuta in gura. Asa ca , daca n-am timp sa stau sa adoarma bine la san , ii bag o suzeta in gura , il pun in patut, iar el trage de cateva ori din ea si adoarme rapid..(apoi o scuipa) La cat s-a agitat Gandacica si Sabina pentru alaptatul exclusiv , dandu-se pe ele exemplu, ar fi trebuit sa inteleaga toate fetele ca nu trebuie sa se teama !!!! Si fetelor , chiar nu inteleg de ce va agitati toate ca nu aveti lapte suficient. Voi nu stiti ca totul se "comanda" psihic?? In toate cartile scrie ca atunci cand alaptati , nu va uitati la TV sau sa faceti socoteli in cap. Spune clar ca sa tineti copilul bine , intr-o pozitie confortabila si sa-l priviti cu dragoste. Asta e foarte important. Si sa puneti o muzica de relaxare . Sa nu radeti, dar eu stau mult si-mi privesc copilul cand doarme, si de cele mai multe ori imi tasneste lapte din sani cand fac asta. Am vazut un documentar in care spunea ca o femeie care a nascut (chiar si cu multi ani inainte) i se poate stimula lactatia.(nu intru in detaliu cum, dar o principala conditie era sa iubeasca copilul pe care vrea sa-l alapteze si sa fie relaxata) Inca ceva: nu purtati sutiene!!![pup] [url="http://community.webshots.com/album/225995926MElNBn"] poze Darius [/url]
Miche, esti o comoara, merci mult ca ti-ai gasit timp si pt.mine.Daca nu m-as contrazice cu sotul, care vrea musai sa ajunga copilu`bucalat[V]am inceput sa-mi fac probleme ca n-am lapte destul cand l-am vazut pe el cum isi suge manuta, altfel observ de fiecare data cand suge la un san cum se scurge lapte din celalalt...odata de curiozitate am pompat lapte din ambii sani si au iesit aproape 100 ml. Dar nu intelegeam de ce-i mai trebuia aseara.Azi s-a saturat bine merci numai de la san, bucurie mare, a supt totusi alene inca vreo 10 ml la biberon dupa care a vomitat un pic...daca sotul tot ii indesa sticla pe gat. Craciun fericit! Mona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-as purta sutien, dar am sanii destul de voluminosi(la alaptat imi amorteste mana sprijinindu-i) si ma simt si mai incomod fara, chiar dor, daca nu-i sustin un pic.Port in schimb sutiene de bumbac suta la suta, din panza buna mi le-am facut la comanda in Ro, simple, fara sarme ori alte intarituri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Mona, din cate ai povestit chiar nu ai nici o problema!! Ai lapte suficient! Vrei sa supraalimentezi copilul????[:D] Pai cum sa nu mai vrea? ce? tu cand mananci, chiar daca te-ai satura,nu mai intra o inghititura??? Sanatosi sa fiti!! si Craciun Fericit!![pup] [url="http://community.webshots.com/album/225995926MElNBn"] poze Darius [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cecilia, felicitari, ti-am vazut si mandretea de fetita, sa va traiasca si sa aveti parte numai de bucurii, asa da cadou de la Mos Craciu. Mona, ce ti-e si cu barbatii astia. Cum dau ei sfaturi ce-i mai bine pt. bebe, ei tind sa rezolve problema cat mai usor cu putinta doar ca sa nu-l mai auda pe bebe plangand. Sotul meu nu-mi zicea ca sa-i dau formula cand a vazut ca Alex nu mai face kk verde daca bea formula? Si l-am intrebat pai de ce crezi tu ca e un semn mai bun daca face kk galben decat daca face kk verde? Asa credea el, asa-i suna lui bine ca trebuie sa faca kk galben, nu verde. VErde ii inspira ceva nelalocul lui. Iar aiz cand am vrut sa merg la dentist si urma sa stau un timp de acolo iar el sa aiba grija de Alex afara am luat o doza de formula, zis daca se scoala copilu'si urla de nu are cum sa-l potoleasca sa-i dea formula (ca nu am putut sa ma mulg zilele tecute sa strang lapte pt. treaba asta). Dar nu am mai stat ca a intarziat dentistu' si am renuntat la programare. Si ii ziceam. Intr-un fel imi pare bine ca nu am mai fost nevoita sa-i dau formula. Si el de colo, asa e, nici eu nu vreau sa-i mai dau porcarie de-aia. Pai si ce ziceai zielel tecute ca sa-i dam o cutiuta pe sapt. ca sa faca copilu' kk galben? Ca cica sa-i regleze kkuta...Asa ca vezi si tu ce mod de intelegere a lucrurilor au si ei. Tu fa cum ti se pare tie mai bine. Lasa ce-ti spune sotul, el nu alapteaza, el nu are acest al 6-lea simtz ca tine despre binele lui bebe. Uite, Alex mi-a luat numai 50g in 2 sapt. si tot ii dau in continuare doar de la mine. Atat timp cat copilu' meu nu pare bolnav, afectata de ceva, molesit, plapand, pirpiriu etc. nu imi fac probleme. Nici Alex al meu nu-i bucalat sa stii, e mai mult lungan decat grasut, dar asta banuiesc ca-i e constructia fizica. Nici nu are cu cine semana bucalat. Eu am fost o schiloada pana acum 2 ani, iar sotul la fel in copilarie, deci... e copilu' nostru [:D] Ma duc ca s-a sculat. Da-i in continuare de la san si opreste-te un timp cu completarea. Daca nu-i mege bine doar cu laptic de la tine, de-abia atunci decide sa-i bagi formula. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, mi-a mai venit inima la loc, dupa ce toata noaptea am avut cosmare ca pierd laptele daca-i dau completare ca nu se satura.Oricum reprizele de alaptat raman aceleasi.Azi a mancat bine mersi,numai de la san, biberonul pregatit l-a papat...sotul, pai cum sa-l arunce?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

casa vedeti cum e cu psihicul asta, dom'le! Fusei sa-l cantaresc pe Alex la locul la care obisnuiam eu sa-l antaresc: Breasfeeding Centre si culmea, copchilu'meu are 5,465kg (sapt. a 7-a), ceea ce inseamna o crestere de 715g fatza de sapt. 4-a adica in 3 sapt. Asa ca sperietura desapt. trecuta cu cantaritu' si cu luatul in greutate numai 50g in 2 sapt. a fost o alarma falsa. Cand l-am cantarit in sapt. a 6-a de-mi rezultau mie doar 50g luate am folosit un cantar de la medicul de fam. din ala cu greutate mobila. Cel de la pediatru si de la Breasfeeding Centre sunt cantare electronice sensibile si la 5g. Deci copilu' meu n-are nimic, m-am alarmat degeaba, a luat foarte bine in greutate, dar dupa ce am vazut 50g acolo incepusem si eu sa ma gandesc ca n-am lapte ca una ca alta. Asa ca Mona, vorba lui Miche, psihicul e totul. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craciun fericit tuturor mamicilor si bebicilor! Sa fiti sanatosi cu totii si sa aveti parte numai de bucurii! Am fost prea ocupata astazi ca sa mai deschid calculatorul, Dar nu s-a incheiat ziua[:D]! Il asteptam pe Mos...si am vrut sa vedem daca a trecut intai pe la voi.[flo] La multi ani! Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce nu mi-a aparut, dar in cap. trecut am scris un mesaj de urari pt voi. M-am dus in urma si nu l-am gasit. Poate n-am apasat pe ce trebuie sa-l expediez. Asa ca va mai urez inca o data sarbatori fericite, Craciun fericit alaturi de familiile voastre mai mici sau mai mari, sa aveti parte de clipe emotionante alaturi de bebelusii vostri, oricum vor fi de neuitat caci vor fi primele sarbatori impreuna cu micutii vostri. Sa aveti parte in noul an de cat mai putine probleme, de multa sanatate si voiosie, iubire si intelegere. Craciun fericit! "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

craciun fericit fetelor...ma tot intreb cind aveti timpsa scrieti atita? eu abia reusesc sa va citesc.... david are bubitemici si rosii pe fata...ca o iritatie...[bang]im vine sa mor.... e cumintel. maminca si de la mine, si biberon. Asta este, la mine nu a fost sa fie sa alaptez exclusiv...cred ca ar trebui sa xiste un curs ceva unde sa te invete ce tb sa faci pt a alapta ....voi cele care dati exclusiv sin, dormiti bine? cam cit in 24 de ore? Simona si David (10 nov) http://community.webshots.com/user/simonacip
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...