Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

bebelusi de nov-dec 2004 (4)


gandacelu

Recommended Posts

buna dimineata fetelor, craciun fericit! azi noapte am dormit f bine m-am trezit doar de 2 ori, o data i-am dat biberon si o data san(dupa care a dormit vreo 3 ore) cred ca s-a saturat destul, nu? ca altfel nu ar fi dormit atat. parca am inceput sa am ceva mai mult laptic dupa atatea stimulari cu galactogil, ceai hipp si 2 l de ceai de anason, chimen si tei...dar trebuie sa recunosc ca am si mancat mai bine ieri...poate si de-aia....of..sa speram ca vin vremuri mai bune si o sa pot alapta mai mult. va pupici si pe voi si pe cei mici monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Craciun Fericit la mamici si bebelasi, multa sanatate si cadouri multe de la Mosul, mai ales pt ingerasii nostri. La David a venit Mosul aseara si el a fost un cuminte, l-a asteptat cu un somnic lung de la 10 pana la 5 dimineata. Gandecel si Miche am reinceput (desi mai sunt inca pe tratament) sa-i dau san si incepe sa fie mai bine (nu vreau sa renunt la alaptat orice s-ar intampla), dar deocamdata acvem alta problema: kkuta care nu vrea sa iasa si ne chinuie burtica cam de ieri dimineata (ultima kkuta). Ce ar trebui sa-i dau sa-l ajut putin? Ma gandisem la ceai special pt bebei indulct un pic cu miere (care stiu ca e purgativa); Ce credeti e bine? Miche, nici sutien pt alaptat (din acela special din bumbac 100%) nu trebuie sa purtam? Si de ce? Pai, Mona si Try, asta e si problema lui Davidutz,care a crescut bine in lungime, dar nu e dolofanel deloc. Are niste picioruse subtirele...si dr a zis ca nu prea s-a pus pe el (rezultat = nesuferita de formula). Iar de amestecul sotilor in cum trebuie sa fie hranit bebe, no comment. Al meu de prea multa graba sa-i dam formula recomandata de medic, a gresit marca de lapte, a luat altceva...deci va dati seama. Monica, Cecilia sa va traiasca bebelasii si sa va bucurati de Sarbatori alaturi de ei. Gandacel adauga te rog la listuta, 50cm pt lungime si 5.00 pt ora. Merci[pup] Sarbatori fericite!!! [pegeam][*] [url="http://community.webshots.com/user/amduminica"]David Andrei, minunea noastra (18/11/2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by simonacip [ david are bubitemici si rosii pe fata...ca o iritatie...[bang]im vine sa mor....
Simona si David al meu area acea iritatie pe fata si cand dau usor cu degetul simt ca este aspra pielea. Il dau din cand in cand cu o crema hidratanta pt bebei si se mai calmeaza, dar tot persista. Se accentueaza parca cand plange el si se inroseste tot pe fata si pe mine ma enerveaza iritatia asta...eu cred ca e de la completarea cu formula pt ca inainte cand sugea exclusiv san nu avea asa ceva... Pe marti merg la dr si-l voi intreba despre ce e vorba. Tu il dai cu ceva? [url="http://community.webshots.com/user/amduminica"]David Andrei, minunea noastra (18/11/2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dama stai linistita ca nu e de la formula iritatia. Si Denisa are cu toate ca e hranita exclusiv la san. Eu am zis ca e de la transpiratie + caldura. Eu o spal mai des pe fata mai ales dimineata sa se racoreasca dupa o noapte. Cauta mesajul de la Ionela Roxana sa vezi ce tehnica interesanta de spalat are...si functioneaza..deci nu ramane decat sa "frecam" bine bebelusii sa nu aiba un mediu prielnic pt asemenea iritatii. Sanatate si Craciun fericit!! Elena si bb Denisa (26 oct 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craciun fericit, fetelor![bis] am atatea de povestit!!! abia astept sa vin cu poze, adseara am fost la cumnatul care a facut pe Mosul pentru Ile (care a primit PREA multe cadouri;)) a fost o distractie imensa, sa o vedeti pe Ile in sfarsit cuminte si cantanadu-i colinde mosului...!!![:-)))] monica, sa-mi dai datele de la nastere pentru lista, pliz![:I] ma simt listoiu' sef[:-)))] sa stii, monica, chiar am vrut sa te intreb daca mananci bine si bei multe lichide, altfel, de unde laptic (sau macar laptic consistent, care sa-i tina de foame bebeului) fetele, stiti ca acuma trebuie consumate MAI MULTE CALORII DECAT IN TIMPUL SARCINII??!! - ca sa fie laptele suficient de consistent pentru bebe[:I] mona_b, iarta-ma ca am fugit aseara, ti-am vazut mesajul dar eram pe picior de plecare... personal, nu ma mai bag in problema alaptatului, fiecare face cum crede ca e mai bine am spus ca eu una am facut tot posibilul, am ocolit si sfatul medicului[:D], m-am chinuit de nu se poate povesti numai ca sa reusesc sa alaptez (in primele zile ma rugam: macar o luna, macar o luna! apoi, dupa o luna: macar 3 luni! apoi: macar 6!!! si tot asa[:D] de fapt, dupa doua luni totul reintrase in normal[il] la inceput a fost mai greu! asadar, nu va pisez mai mult[:D] cele care aveti lapte incercati sa-l "tineti" mancand bine si band lichide, nestresandu-va si negandindu-va la prostii (ca nu aveti lapte etc etc) asta spre binele copilului - adica puneti-va in gand: orice-ar fi, eu alaptez! poate asta va fereste sa va mai ganditi ca nu mai alaptati... nu stiu[:D] cat despre cum se baga desteptii de barbati[bang][bang][bang] no comments, si al meu incearca sa ma convinga sa-i fac program, imi zice ca sunt nebuna, ca de ce il contrazic, ei ziceti si voi acuma, eu i-am zis: dar ai citit si tu ca asta cu "programul" nu se mai practica de 20 de ani??[alcool] nimic! cica eu sunt nebuna, domne[bang] auzi, stie el mai bine ca mine[bang][bang][bang] nu mai zic nimica[mariaj][mariaj][mariaj][mariaj][mariaj] imi spune, auziti si voi: dar la armata nu se manaca la ore fixe??? sa nu innebunesti???[cusca][blabla][haibat] try, ioachim a facut kk verde vreo 3 saptamani, acuma face iar galben, nu stiu de la ce, dar stiu sigur ca cel verde e perfect normal (de la ana culcer;)) - si nu are legatura cu ce mancam sau cu "raceala" la burtica, dimpotriva, chiar am redus caldura in camera si ii fac baie acum in baie, nu in dormitorul supraincalzit[:D] miche are dreptate cu alptatul, trebuie facut in liniste, eu chiar evit sa mai fie cineva de fata, altfel ioachim nu mai e atent, inghite aer... cand il tineti in brate, incercati sa nu-l puneti paralel cu voi, ci lipit cu burtica de burtica voastra si cu tztzica-n gura, asa nu mai face colici (tot ana culcer![bis]) mai try, brava cu alex[bis][cri], vezi, ti-am spus eu!!![:D] dama, cand alaptezi, mie pediatra mi-a zis, nu trebuie purtat nimic, nici sutien, nici bustiera, pentru ca scade productia de lapte - eu stau in casa permanent fara nimic, doar cu tricou - practic strangerea sanilor e sinonima cu intarcarea!!! (dar nu e o regula!) asadar, veti vedea, cand intarcati, ca va veti strange sanii si puneti comprese reci pe ei - deci oricare din aceste metode folosite acum scad productia!!! dar v-am mai zis!!![bibe] port bustiera numai cand ies afara sau merg in vizita, atat!!! despre miere, stiu ca nu se prea recomanda... dar mai bine mananca TU miere (multa, pe stomacul gol!) - eu asa am facut la ile, si facea copilul kk in continuu[:D] pana am descoperit de ce! (CA ILE NU ERA CONSTIPATA, DAR MIE IMI PLACEA MIEREA;)) si ioachim e iritat pe fata, dar asa a fost si ile si i-a trecut, deci nu ma mai ambalez, pediatra mi-a zis sa-i dau cu violet de gentiana pe fiecare bubita![:D][bang] dupa ce trec sarbatorile ii dau, acuma nu-l vreau "pictat" ATI AUZIT CA NU E RECOMANDAT ARIEL PENTRU HAINELE BEBEULUI? gata, v-am impuiat capul! va pupic![il] mami de [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=4896&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos"] ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cecilia, felicitari, sa-ti traiasca papusica! Try, ce ti-e si cu cantarele astea!Pana la urma, bine ca te-ai speriat degeaba. Ma bucur pentru voi cele care reusiti sa alaptati , pentru ca eu am esuat lamentabil si de data asta in acest domeniu. Abia de mai produc vreo 30 ml la masa, deci total insuficient!Ce sa fac , daca am dat dintr-una in alta si n-am avut o clipa de liniste de cand am nascut? La noi a venit Mosul aseara, am fost foarte cumintei, Bianca mai ales a primit o tona de chestii , si acum e ca gaina in gramada, nu stie cu care sa se joace mai intai. Vestea " buna" de Craciun e ca s-a stricat la burtica de cateva zile (Bianca) si azi vad ca a inceput si taica-su. Si eu un fel de greata tot de cateva zile , dar deocamdata atat. Macar cel mic sa scape, poate nu ajungem din nou prin spitalele patriei (Doamne Fereste!)Din nou zic ca abia astept sa se termine anul asta ca nu mai pot in acest ritm de necaz dupa necaz, in ceea ce priveste sanatatea. [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roserb[pup] multa sanatate[pup] aveti mare grija... nu v-ati dat seama de la ce e? ati mancat ceva? [B)] pana la urma, mamici care alaptati, mancati carnati sau nu??? mami de [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=4896&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos"] ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

try, pai n-am zis eu ca nu era bun cantaru??? fetele, asta inseamna ca trebuie sa ma ascultati, eu am intotdeauna dreptate!!![:D][:D] [harp]Sabina si[fetita] Sofia Galagia [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834"]Poze cu noi[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sabinelu"] Cele mai frumoase fete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eheee, Sabino, mama, esti batranul satului tu p-aici. Erau cam multe chestii care contraziceau neluarea lui in greutate: facea kk si pipi normal (adica destul), nu plangea de foame niciodata si avea o stare de bine generala, adica parea copil sanatos. Instinctul mie imi spunea ca bb e bine, de-aia am si renuntat sa-i dau formula. Dar era in capul meu o mare nedumerire: de ce nu ia copilu' in greutate daca totusi toate par bune si frumoase?!?! Dar el saracu' mami isi facuse treaba bine, insa ce ti-e si cu masuratorile astea. Simona, Dama si Alex facuse bubute pe fatza exact cum le descrieti voi, o iritatie care vizual cand se vedea, cand nu se vedea, dar la pipait era groaznica, parca era o arsura. Se pare ca e o dermatita de contact. Eu am pus-o pe seama rufelor de care se freaca fetisoara lui. Probabil ca nu-s suficient clatite. De atunci le mai limpezesc inca o data fatza de obisnuit. Cum mi-am dat seama ca e de la frecatul de rufe? Pai Alex tinde sa stea mai mult cu capul pe stanga si el avea iritatia mai accentuata pe stanga, pe dreapta mai putinel. Era clar ca e de la frecatul de ceva. Eu i-am dat cu hidrocortizon (ma rog denumirea de marca a produsului e alta, dar oricum nu veti gasi aceeasi marca in Ro, luati ceva pe baza de hidrocortizon) intr-un strat subtire de 2 ori/zi. Dimineata si seara. Inainte de aplicare ii spalam bine obrajorii. Si dupa 2 aplicari deja se ameliorase bine. Acum dupa 4 zile nu-i mai dau. Iar daca reapare o sa-i mai dau. Mi s-a spus sa aplic intr-un strat foarte subtire nu mai mult de 3 ori/zi si mai mult de 7 zile (indiferent daca trece sau nu). Sa fac o pauza de o sapt. si daca mai e nevoie sa mai reiau. Pe prospect scrie ca nu se da copiilor sub 2 ani decat cu acordul medicului. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, gandacel, si mie mi s-a spus ca e ok kk verde. Onitza, ca ma tot tin sa-ti spun si uit: eu am inceput sa scap de constipatie dupa ce am inceput sa mananc cate un bol de lapte cu cereale (Musli, de-ale cu multe seminte, nu porcarioare de-ale pt. copii) zilnic. Acum sunt bine. Slava Domnului ca desi am fost constipata destul de mult timp nu am dat in hemoroizi. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...