Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de Aug-Sept 2003 (44)


Veve

Recommended Posts

LA MULTI ANI! tuturor sarbatoritilor de astazi, Ioanelor, Ionilor, Ioanilor, Ionelelor. Sa fiti fericiti si sa aveti parte numai de bucurii in viata! He he, he, he, ne inscriem si noi in clubul harnicutelor si a harnicutilor! Seara, cand ajung eu acasa, primul lucru pe care-l face fiica-mea, fireste, dupa ce imi sare in brate si ma pupa, e sa ma ia de mana, sa ma duca la debara ca sa scot aspiratorul... E innebunita dupa el, in fiecare seara trebuie sa aspir macar o camera, spre deliciul ei. Am vazut intr-un magazin un aspirator micut –cica de jucarie –, dar care merge ca unul de om mare si probabil i-l voi lua cat de curand. In plus, adunam de zor scamele de pe covoare, pe care le ducem una cate una la cosul cu gunoi, stergem mobila de bucatarie cu frenezie si, mai nou, ia cate o laveta (pe mine m-a vazut facand asa) si-mi cere sprayul de Pronto, ca sa lustruiasca parchetul. Am trecut de faza cu mopul, nu-l mai vrem decat sambata si duminica, cand sunt eu acasa, si ma apuc de trebaluiala... Cand e cu mine, nici Teodora nu sta cuminte in scaunel, ca sa pape tot; cu bona sta smirna si pana nu papa tot din castronel nu se ridica. Am tras si eu cu ichiul cand ii da sa manance, ca sa vad cum procedeaza, dar nu face nimic deosebit, tot ca mine, carti cu povesti, muzica de la atomic, cate un borcanel caruia sa-i puna capacul, cuburi pe masuta sa le aranjeze. Sunt niste smecheri astia micii, cum fac ei diferenta intre mamicilor lor si cei care se ocupa de ei! Seara insa, o luam cu noi la masa si tata o tine in brate si numai prididesc turcii la gura ei... Uneori mi-e teama ca papa prea mult si nu-mi mai vine sa-i dau... Azi noi papam ciorbita de legume cu pipet de pui si pilaf de legume cu carnita, sper sa-i placa! In afara de iaurtele, cereale cu lapte, mar si banana cu biscuiti si laptele aferent. A, si papusa mea e topita dupa mandarine si banane, dar nu pasate, le ia in manuta, mai ales bananele si le papa asa, intregi... De dormit, fetelor, ce sa zic... Voi va plangeti ca se culca pe la 10,30 -11, cand a mea se face 12 si nu i se mai face somn... Barbatu-meu ma cearta ca nu-i fac un program, dar ce, copilul are un buton pe care sa apas si sa treaca imediat la nani? Daca o pun in patutul ei cand nu ii e somn, urla de scoala tot vecinii, iar daca incerc sa o adorm in patul nostru cel mare, se da imediat jos si incepe sa se joace... Stiu ca e bine sa aiba un program, dar cum sa i-l fac cand ea nu are astampar pana pe la vreo 12,30 noaptea, chiar unu (rar)? E drept, dimineata doarme pana pe la 11, dar as fi tare bucuroasa sa se culce si ea mai devreme, ca eu de-abia dupa ce adoarme ea, imi fac treburile si uneori ma prinde si 2, 230 noaptea. Iar la 6 sunt in picioare, ca doar trebuie sa-i fac mancarica (eu ii gatesc aproape in fiecare zi), plus, barbat plecat la serviciu (calcat, cafelat, mancat mai putin, ca nu e tare doritor de mic dejun, doar unu-doua sandivisuri acolo), catel de plimbat afara daca el nu are timp si neaparat mancat... Plec nebuna la serviciu si de-abia la birou ma mai linistesc... Dar asta e, Dumnezeu sa-mi dea sanatate si putere, ca ma descurc eu cu toate... Georgiana si Elena-Teodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 156
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La multi ani Ioanelor si Ionilor mici si mari! MIHAELA, nici piciul meu nu sta cuminte in scaunul de masa. Daca n-are ceva in mana sa se joace nu sta absolut deloc. Inclusiv cand bea laptele din bibe. Parca are mancarici la maini. Iar cu imbracatul e jale. Numai cand ma vede cu pampersul in mana o ia la fuga si pana sa-l imbrac cu restul hainelor il alerg prin toata casa. Si de fiecare data urla ca apucatu` ca daca il aud vecinii cine stie ce isi inchipuie, ca maltratez copilu [:D]. L-am invatat sa imi arate putza [:D] si acuma de cat ori il intreb unde e putza imi arata [:D], iar daca e gol se si trage de ea.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim si noi pentru urari ! Da, da ! [s] si pentru mamicile care se sarbatoresc azi: Oana Noemi, Yasmin (tiza fiica-mii, Oana Maria [pup]) si Oana - mami de Raluca [:D]. --------------- Nu stiu ce-au copiii nostri ? Asta e ! Trebuie sa acceptam. Tati a spus sa lasam copilul sa faca nani cand o vrea ! Sa n-o fortam ! Parca o forteaza careva... --------------- Dragele mele, avem poze noi in album http://community.webshots.com/user/oana_maria200 - Intalnire Buzau 30 dec. 2004! Sunt poze facute pe 30 decembrie, la o intalnire a buzoiencelor de pe DC [dc]. Eu eram dupa orele de program, se vede pe fatza mea [:D], iar Oana a fost cea mai neastamparata, ca nu a vrut deloc in carucior, ci doar in brate si [bang][bang][bang]. Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003) http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Venim si noi cu fortze proaspete capatate in noul an. In primul rand "La Multi Ani!" la toata lumea si fie ca unele din implinirile voastre sa vina si din multitudinea de trasnai ale micutzilor. Va fi un an al realizarilor, cand toate parca se vor petrece cu mult mai repede decat ne asteptam. Sunt pasii catre al doilea an de viata si pentru cei mai multi dintre ei a marilor realizari... Probabil ca sf. acestui an ne va prinde fara pampersi, cu un vocabular bogat, cu perle cat pentru un almanah saptamanal... Noi va [pup] [pup][pup] pe baieti si pe fetitze si [flo][flo][flo] pentru toate mamicile Liliana&[copil] Andra-Maria http://community.webshots.com/user/liliac1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani pe 2005, La multi ani Ioanelor si Oanelor, nu am mai avut deloc timp sa va mai scriu, iar de citit, doar de 2 zile va mai urmaresc. Ce sa fac, am stat acasa si am avut chiar mai putin timp decat inainte. Ne chinuie dintisorii, Craita a facut si febra chir inainte de seara de Craciun de la maselute, s-au potolit pana pe 3 ianuarie si acum au inceput in forta. Ma chinuie si noaptea si ziua din cauza ca isi schimba programul, nu vor 2 reprize de somn pe zi, dar sunt cu fundul in sus toata ziua pe chestia asta. In plus nu mai mananca decat ce vor ele si nici nu-mi spun si mie ca sa stiu ce vor[:D], ca le-as da. Asa ca e o lupta continua cu amandoua. Nu mai stau nici in scaunele de masa, nici la schimbat, nici la imbracat, refuza legumele si carnea, iar colac peste pupaza azi noapte am prins-o aproape in momentul in care se arunca efectiv in cap din pat pe Craita. Dupa aceea (era 3 noaptea) nu am putut sa mai dorm. Am atipit putin, dar am avut numai cosmaruri. Nu stiu ce sa fac cu paturile. Gratiile nu sunt rabatabile. Se misca doar placa de pe fundul patului, si este in cea mai joasa pozitie... Mai are cineva problema asta si cum ati rezolvat-o? In rest suntem mari, vorbim, ne alintam si impopotonam mereu, ne uitam toata ziua in oglinda, suntem niste adevarate domnisoare. Daca nu s-ar bate, ar fi si mai bine, dar tare se mai gelozesc si ma face sa sufar cumplit chestia asta... Acum va pup pe toate si sper sa va mai tin la curent. Daca aveti vreo idee cu patul, poate imi spuneti si mie. Mioara, mama Craitei si Crinei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intai de toate uram si noi "la multi ani!" ioanelor pe care le avem si ionilor! si cum banuiesc ca lumea e curioasa ce-am facut azi... m-am convins, eu sunt insarcinata cu neghinita! nu se vede cu nici un chip.... mai ca nu m-a apucat plansul acolo, cand m-a trimis sa mai fac un test, ca suspecteaza oprire din evolutie... am facut, si nu unul, doua... si asa linii clare nu sunt nici pe testele negative. am vb cu [medic] si a zis sa mai asteptam, miercuri dimineata sa vedem.... daca avem ce vedea! acum mi-am luat calendarul si m-am pus pe calcule. trebuia sa fac eu asta de la inceput, si nu sa ma iau dupa ce calculase asistenta data trecuta. asa ca am exact 6 saptamani, nu 7 cum credea [medic]. iar de la ultimul [sex] sunt 4 saptamani... adica ultimul inainte de craciun[:D]. asa ca inca sperantele sunt de bine. tot speram sa fie la locul lui bebe... a iesit acum din calcul varianta cu oprit in evolutie, e ori inauntru mititel, ori afara... si numai impul o sa ne spuna ceva.
Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI tuturor celor ce-si serbeaza ziua onomastica azi! Ioane, Oane, Ioni si Ionuti[bis][bis][bis] Sa le dea Dumnezeu tot ce isi doresc. Cristina Lasa tu ca o sa vezi ce mare si voinic o sa fie Neghinita. Sa auzim numai bine. Xerxe Imi pare rau de Alexuta, recuperati voi cu petrecerea. Cam puturoase suntem,ai dreptate, nu am apucat nici sa ne vedem. Dar nu-i timpul pierdut. In directie cunosc mai multa lume... Amelia, d-na manu, Ioana Zamfira, Liliana Momarla,Mirela, etc. Vorbim mai multe dincolo cand avem timp. Dana felicitari pt. convorbirea telefonica cu Oana. Andrei sta toata ziua in oglinda si vorbeste pe limba lui. Se piaptana singur, se sterge si el pe maini si la gurita. Nu suporta sa fie murdar pe maini.Cand zic ca trebuie sa dau cu aspiratorul se posteaza langa aspirator si trebuie sa incepem treaba. Pe dinti [hop]se spala dimineata si seara.LA olita nu a mai prestat de doua zile. In seara de revelion l-am lasat fara pampers si in 5 min era in fata oglinzii, facuse pisu si radea. [cool] Fetelor eu credeam ca numai Andrei are program de somn la ore tarzii in noapte. Acum vad ca se trezeste a 10.00 , doarme ziua trei ore si apoi la 23.00.sau mai tarziu. Ma adaptez eu in functie de el, cand o sa incep serviciul nu stiu cum ne vom descurca. Sper sa se schimbe si el.daca nu..., asta e, sa fim sanatosi. Va pup, Nicoleta si bb Andrei Catalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, m-am lamurit cu fica-mea cea mica...daca o culcam la 12 noaptea, adoarme linistita in 10 minute, fara circ. E clar, nu-i e somn mai devreme, nu s-a saturat de joaca si nu vrea sa doarma. Asa ca Diana se va culca incepand de maine la ora 21, iar Silvia la miezul noptii. Doamne, ce program aiurea...dar asta e! Nicoleta si eu ma gandesc la aceeasi chestie, cand voi merge la serviciu cum va fi...sper si eu sa isi schimbe programul. Dana-ene, am vazut pozele de la intalnire, te-am recunoscut pe tine(normal) si pe adameasca. Cine erau celelalte 3 mamici...doar sunt de aici de pe forum, nu? Craita, noi avem patut de fas pentru Silvia, nu poate sa se catere pe el ca sa sara, asa ca nu stiu ce sfat sa-ti dau...ca doar n-o sa cumperi un pat din acesta acuma... Georgiana mamaaaa, te admir cum rezisti, eu cu asa un program n-as rezista! Mie imi trebuie cel putin 6-7 ore de somn pe noapte altfel nu-s buna de nimic a doua zi. Asa ca la mine pot sa stea vasele nespalate si praful nesters pana a doua zi, sigur nu ma apuc noaptea de asa ceva! Eu inca sunt acasa si am timp de facut mancare in timpul zilei, nu stiu cum va fi cand voi merge la serviciu...putetzi sa datzi cu pietre, da' asta-s eu! Silvia spune cuvinte numai atunci cand vrea ea...si nu atunci cand vrem noi...dupa ce acum cateva zile spunea "pop" in loc de "dop", a doua zi spunea "pooo" in loc de "pom" si nu a vrut sa mai spuna apoi, ieri am intrebat-o cum face oaia si mi-a spus "beee", ceea ce pana acum nu o facea. Apoi am mai intrebat-o si dadea din cap ca nu, adica nu mai spune...concluzia? Fata stie ce trebuia sa spuna, dar NU VREA! Adica va vorbi atunci cand va vrea ea, degeaba tot insistam noi...[bang]. Daca cumva Diana se apropie de mine sau de tati, se duce la ea si striga "dici", probabil "du-te de aici". E tare geloasa. Nu ma lasa nici pe mine sa ma apropii de tati si sa-l pup sau viceversa. A invatat-o tati sa se arunce pe spate(in pat) si sa spuna "puuuf". Iar baloanele sunt tot "puuuf", adica le arunca. Gunoiul pute si e "chhhh", dar spus cumva din gat. Sta pe olita dar nu face nimic si dupa cateva minute dupa ce s-a ridicat si i-am pus scutecul, il "onoreaza" cu succes :)). In timpul zilei, olita e folosita drept scaun, se aseaza pe ea asa imbracata. Laptele...ca se vorbea in pagina anterioara...Silvia dupa ce a baut lapte Dorna vreo 3 luni, acum vrea numai Milumil 3 si din acela max. 150 ml la o masa. De multe ori seara daca a mancat mai consistent nu vrea lapte deloc, doar apa. Am incercat si Dorna cu cereale milupa, lapte Nestle din acela nou-junior, dupa ce le-a gustst, a scuipat biberonul si a dat din cap ca nu, nu-i place. Iaurt mananca max. o jumatate de pahar, asa ca la noi la mare succes e branza, ca sa completez lipsa laptelui: branza felii hochland, branza de vaci( macaroane cu branza, papanasi, mamaliguta cu branza) si preparate cu lapte:gris cu lapte, orez cu lapte. Nu ma mir, nici noi nu bem lapte...iar Diana n-a mai baut lapte de pe la 2 ani, iar de la un an si cateva luni doar cu nesquik. Am incercat sa-i dau si Silviei cu nesquik, dar l-a scuipat si pe asta...mofturoasa mica.[xx(] Ii plac tare mult prajiturile facute acasa si orice dulce(ca oricarui copil, normal). Carpe de sters imi fura si ea si sterge pe jos, dar fura si sticle cu solutii de sters, noroc ca inca nu stie sa desfileteze capacul. De aspirator ii e frica la fel si de foen. Am vrut sa-i usuc parutul alaltaieri dupa baie si cand a simtit aerul cald de la foen a fugit si n-a mai vrut sa vina. Va las acum, ma astepta treburile casei... [url="http://community.webshots.com/photo/177442358/180418106BzDwFS"]Mihaela[/url] , [url="http://community.webshots.com/photo/191810806/191813706CRBNOl"]Diana(22 nov 1996)[/url] si [url="http://community.webshots.com/photo/241020265/241020265lieoFu"]Silvia(10 sept 2003)[/url] [url="www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro"]bebelusi august-septembrie 2003[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...