Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vreau sa-mi dau copilul la Engleza: UNDE?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Vichi
Baietelul meu are 6 ani, va merge la anu' la scoala si am zis ca deja este o joaca gradinita si se va plictisi in acest ultim an (grupa pregatitoare), asa ca am ales sa frecventeze in paralele si scoala Lexis... Va incepe la 1 Octombrie 2007, nivel de pregatire "prejuniori", de 2 ori/saptamana, dupa-amiaza, timp de un an scolar (octombrie 2006 - iunie 2007, parca!). Eu deja am platit prima rata (se poate in 5 rate), iar pana incepe trebuie sa mai achit una. Iti sugerez sa te grabesti cu inscrierea, beneficiezi de o reducere de 50 euro, daca te duci pana in 30 august, nu te baza pe mail sau telefon, mergi la fata locului, e mult mai sigur, adica la centrul Lexis din sectorul unde locuiesti, sau unde vrei sa-ti inceapa cursurile fetita... Eu cred ca e o scoala (firma) ok, fata de "fantomele" din diverse vile sectoriale. Tu poti sa incerci si la British Council, cica primesc copii de la 7 ani, dar cu un nivel de cunoastere a lb. engleze destul de bun. Mult succes in decizie! Cu drag,
Vichi, in ce sector (LEXIS) v-ati inscris voi? Pentru noi cea din Maica Alexandra ar fi mai aproape. As fi vrut sa beneficiez si eu de reducere, dar s-ar parea ca pe aici lumea e in concediu in august. O sa mai insist totusi. Daca nu e cu suparare, care e costul final pentru voi? In mod normal (cum am primit de la secretariat) sunt 314 EURO (TVA inclus). Fetelor, se mai plateste ceva pe parcursul anului (manuale, etc)? Numai bine, Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...
Baietelul meu implineste noua ani in decembrie. A facut engleza cu o profesoara acasa care era excelenta. Avea darul de a face copiii sa iubeasca limba engleza. Acum nu mai poate face fiindca pleaca din tara. Din experienta voastra sunt mai utile cursurile la aceasta scoala lexis decat cele facute acasa cu profesor ? Pe mine ma tenteaza sa faca acasa pentr a putea face la ore rezonabile, in ideea ca nu are cine-l duce la cursuri la scoala. L.Popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetita mea are 6 ani si de la 4 ani am luat o profesoara pt. limba engleza, este tanara, rbdatoare si aduce si material didactic cu ea, iar pretul este foarte mic.In plus vine acasa asa ca nu pierdem timpul cu deplasarea. Suntem foarte multumiti de ceea ce invata copila mai ales ca in vara aceasta mergand in concediu prin Europa am fost placut surprinsi cand intr-o vama fetita a raspuns frumos intrebarilor pe care i le-a pus vamesul.Face si la gradinita engleza insa ce invata acolo este mult sub ceea ce invata acasa, adica prea putin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cursuri de franceza stiti pe undeva ? Victor a facut la gradinita engleza si franceza. La scoala va continua insa numai cu engleza, asa ca as vrea sa faca si franceza undeva in mod organizat. Multumesc, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005 [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina77g/my_photos"]Sefii Casei[/url] [url=" "][/url] [url="http://www.computerbild.ro"]Revista lui tati[/url] [url=" "][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma puneti pe ganduri cu alternativa data: meditatii acasa. Ma gindeam ca la 7 ani e prea devreme si in plus e o limba straina, dar se pare ca nu e asa. Nici noi nu prea avem cum sa o insotim la lectii, dar ne bazam pe faptul ca e aproape si s-ar putea descurca singurica dupa o perioada... Bani intr-adevar sunt cam multi... Dar daca ar fi sa faca meditatii nu poate face decit in weekend, ca in rest nu e nimeni acasa pina pe la 6. Iar dupa 6 mi se pare prea tirziu pt un copil. O data pe saptamina nu e prea putin? Voi ce program de meditatii ati avut? E OK sa vina profesoara cind e copilul singur acasa? Cat ati platit meditatia? Imi puteti recomanda o profesoara? Ajutati-ma sa decid, va rog... Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 6 este intradevar obositor... EU l-am dus pe Adi la cateva ore de canto dupa 6 si era extenuat si vorba aceea este topit dupa cantat... Eu nu as chema profesoara acasa daca nu sunt si eu. Dar pe langa voi nu este vreo profesoara cu care sa faca si sa se duca ea la profesoara? Pe Adi (5 ani si 8 luni) l-am inscris de anul acesta la engleza, desi face si la gradinita zilnic, dar nu prea s-a vazut. Ceva in genul Lexis, incep pe 1 octombrie si va fi pe parcursul intregului an, vor fi 4-5 in grupa, apropo... eu cred ca este mai bine sa nu fie singur, va avea si concurenta, iar in prezenta altor copii este mai concentrat la lectii. Pe Adi il va duce bona. Daca nu eu la ora 16.Am stabilit de acum cu profesorii ca prefer 14 - 18. Deci pana in ora 18. Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai multe sfaturi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetita mea a trecut in cls. aVa si a facut 3 ani la LEXIS. LA 1 oct va incepe la grupa A SENIOR iar pretul cursului este de 380 Eur (2 sedinte saptamanal a cate 1 ora si 40 min).Manualele se platesc separat. Recomand tuturor Scoala Lexis pentru ca au o metoda foarte buna si rezultatele sunt pe masura. Eu am aplicat aceeasi metoda de studiu in grup si la lb. spaniola (a facut clasele I-IV la Lic Cervantes) si am ales sa urmeze cursuri de spaniola la Institutul Cervantes. La examenul sustinut la sfarsitul cls. a IV a rezultatul afost foarte bun, fetita mea descurcandu-se mult mai bine decat copii meditati intens acasa. Copii care invata limbi straine la LEXIS sunt obisnuiti cu teste periodice si fac fata mult mai bine la eventualele examene. La sfarsitul acestui an la LEXIS copii vor da teste cu profesori de la Colegiul TRINITY din MAREA BRITANIE. Succes tuturor copiilor in noul an scolar, Geta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Eu am mers si am discutat pt fetita mea dar nu prea m-au convins mai ales pt ca lucreaza cu 10 copilasi intr-o grupa. M-a enervat faptul ca profesoara de engleza s-a uitat mirata si mi-a spus "dar nu e bine? la clasa lucreaza cu 25". Pai da conita, dar acolo eu platesc 250mii/ora? Inca ma gandesc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...