Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

bebelusi de nov-dec 2004 (5)


vilma

Recommended Posts

zi gandacelule, zi cum e treaba cu suzeta aia, ca tocmai ma minunam cu sotul meu de ce insista unele mamici cu suzeta? imi scapa mie ceva?io ma rog sa nu avem nevoie de ea never.Desi...brrr, printesa mea isi suge degetelele, cel mare, indoit e preferatul ei. Am citit pe undeva ca e cumva normal si relaxant pt bebici, dar nimeni nu aminteste care sunt partile rele. Revenind la suzeta...printre altele deformeaza dantura? (ca si suptul degetelor de altfel, nu? eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004) http://photos.yahoo.com/for2nity
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by gandacelu mey, m-am tot abtinut pana acuma in legatura cu suzeta[bibe] dar acuma nu mai pot: CINE V-A INVATAT FETELOR CA E BINE SA LE DATI SUZETA???? stiti ce implica asta? nu numai dependenta, dar psihologic vorbind... nu stiti, asa-i?[8] in fine, nu ma mai bag, gata, am tacut!!![bang]
Gandacico, da' ce mai are si suzeta?- ca eu una sunt fan declarat - mi-a oferit multe clipe de liniste cu Bianca si o folosesc si la Mihnea cu succes.Iar Bianca nu sre nici o defectiune (nici in ceea ce priveste dantura, nici psihicul[^]!)din cauza ei. Am scapat de ea inainte de 2 ani si destul de usor, oricum dupa 1 an a folosit-o numai inainte de somnul de noapte.Asa ca ma opun [zz] [pup] Roxana http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gandacelu, io nu zic ca nu te cred...da te contrazic nitel.Sunt creme si...creme. Unele atenueaza foarte bine, eu am avut pe sani, multe, mari s urate, inca din perioada sarcinii, mi-am dat cu o crema, si acum nu se mai vad. Or fi poate ele pe acolo mici de tot, dar eu chiar nu le mai vad. Si inca ceva. Eu mai aveam putin putin si imi dublam greutatea de dinaintea sarcinii.Plus ca aveam o burta de si dr. se intreba daca n-am gemeni. Iti dai seama ce vargeata as fi fost daca nu foloseam creme? eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004) http://photos.yahoo.com/for2nity
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fortunity, scuze, sunt pe alt topic acuma, am aflat niste chestii pe acia pe forum care m-au lasat masca, nu am vreme acuma de vergeturi - nu m-am exprimat bine mai devreme!!![alcool] cremele folosesc, desigur, inainte sa apara, dupa ce apar, ele se mai atenueaza, dar nu dispar niciodata ai ca revin, ca acuma mor sa vad ce s-a intamplat cat am nascut eu![bang][bang][bang] mami de [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=4896&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos"] ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIHNEA [s] [s] [s] sa fii sanatos si neplangacios!... Mai fetelor... pe mine nu numai ca ma enerveaza pocnitorile, dar mi-e si groaznic de frica de ele... Atatea accidente cate se intampla!...[bang] Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelfelis/my_photos"]Pozele noastre![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38908"]Povestea nasterii si zilelor de spitalizare.[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, de vreo cateva zile am o mare nedumerire, dar nu am pus-o aici tot zicand ca ba sunt colici, ba ca nu am laptic suficient, apoi cand ii dadeam lui David si biberon in completare, ca nu-i place lapticul praf si etc. Dar acum tot va intreb ca nu mai inteleg nimic. Eu in fiecare seara ii fac baitza lui David pe la 20.30 si pe la 9 ii dau sa pape (asa ne-am invatat inca din primele saptamani de viata). Ei de ceva vreme cand ii dau papica de la 9, deci dupa baitza, plange in timpul suptului, adica mai mult maraie, dar se mai si ambaleaza cateodata. Dar asta nu se mai intampla si la alta masa din cursul zilei sau chiar de noaptea. Voi ati avut parte de asa ceva? Ca eu una disper ca nu pricep ce vrea, imi pare ca nici nu suge linistit din cauza asta, desi are o foame de parca nu ar mai fi mancat nimic pana atunci. Spuneti-mi si mie parerea voastra, please!!! [url="http://community.webshots.com/user/amduminica"][bibe]David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele care au bebei ce-si baga manutele i ngurita. Atentie ca dupa 6 sapt. (cel puti nasa a fost la Alex, la unel poate fi mai devreme, la unele mai tarziu) bebeii invata sa-si bage manutle in gurita. Dar nu de foame. E vremea cand ei isi descopera manutele. In curand vor urma piciorusele, o sa vedeti. Gurita lor e instrumentu lde testare numarul 1, ei pipaie cu gurita, nu cu manutele, inca nu au simtul pipaitului bine dezvoltat. De-aia pana pe la 1 an ei tot ce prind baga in gurita, asa testeaza ei ceva nou la fel cum testam noi cu mainile. Deci n ufaceti confuzie intre bagatul pumnilor in gurita de foame si bagatul pumnilor in gurita de drag. Alex e un mare scump cand isi baga pumnicii in gurita. El face treaba asta si dupa ce mananca pe saturate. Si am vazut ca deocamdata reuseste sa-l duca destu lde bine la gurita pe stangul, cu dreptul nu-i prea reuseste. O sa fie oare stangaci? (eu am multi stangaci in familie). Zicea gandacica mai demult de contractiile din timpul alaptarii. Alea sunt absolut normale si nu apar doar de la a doua sarcina incolo. Eu le-am avut din belsug. Sunt contractii ale uterului. Treaba sta in felul urmator: in timpul cat bebe suge de la san, se elibereaza pe langa prolactina (responsabila cu lapticul) si oxitocina. Oxitocina are rolul de a contracta muschii. Si simtiti efectul in doua locuri: odata la burtica (se contracta muschii uterului si in felul asta el ajunge mai repede la dimensiunile initiale) si a doua oara la sani (fiecare alveola producatoare de laptic din san este inconjurata de o retea fina de muschi. In timpul alatarii ei se contracta datorita oxitocinei si alveolele respective sunt stranse sub actiunea muschilor, e ca un efect de mulgere. si in felul asta lapticul coboara pe canale si ajunge in rezervoarele de langa aureole si de acolo e supt afara de bebe. Asta e si motivul pt. care imediat ce-l punem pe bebe la unul din sani sa suga, celalalt san incepe sa curga. Eu deja simt inainte de a incepe sa curga prima picatura o strangere in interiorul sanului si stiu ca va urma sa picure din el. La inceput nu simteam treaba asta, ci doar de cand alaptatul a devenit foarte usor. De-aia gandacica a remarcat bine ca ea avea contractii doar cand alapta. Alea se datorau oxitocinei care ajuta uterul sa revina mai repede la dimens. initiale. De-aia se spune ca alaptatul ajuta la recuperarea mai rapida a lauzei. Dar contractiile astea abdominale se simt doar la inceput, vreo 2 sapt. dupa nastere, apoi dispar. Eu cum il punema pe Alex la san, cum se declansau, la diferenta de cateva secunde. Iar cand terminam de alaptat, incetau si contractiile. De fapt eu le simteam ca o durere de ciclu mai mult, nu ca pe niste contractii care vin si pleaca. In primele zile erau chiar dureroase, apoi din ce in ce mai slabute si nici n-am remarcat foarte bine cand am scapat de ele. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Japonicilor, tare frumusei mai sunteti, iar Kenzolino e o papusica mica, mor de dragul lui. Ce zici Gandacel? Ca Ioachim al tau e uratel? Cre' ca matale n-ai iesit din depresia postnatala sau de-abia acum intri in ea. I-o cand l-am vazut prima data pe Iaochim al tau chiar ziceam: Doamen uite ce par are, parca e tuns cu foarfeca pe frunte, avea o freza ca romanii lui Traian. Alex al meu deja pierde parul din cap. Mai are si el un smoc in crestetul capului si pe la ceafa ceva, in rest a cam chelit. Dar sa vezi ce pana corbului o sa creasca in loc mai tarziu!!!! Mie in schimb imi zic toti vecinii si prietenii ca Alex e frumusel foc, nn ca ar fi bebelus sau ca-i copilul meu, ci se mira de cat de frumusel e. Minca-l-ar mamica pe el de Don Juan [:D] [:D] Am descoperit metoda sa-l culc usor in cursul zilei ca ma cam chinuiam cu el. adormea greu desi ii picau ochisorii in gurita de somn si se scula des, iar eu trebuia sa-i dau tzitzi, orin in brate, ori lungita langa el in pat si o tineam asa din 30 in 45 de minute pana dormea si el acolo de dupa-amiaza. De regula dormea bine doar cand ieseam cu el afara (plimbat cu masina sau cu carutul). Azi l-am culcat de 2 ori si mi s-a trezit dupa max 30 minute. Cand am vazut asa, nemaifiind tati acasa sa ne scoata cu masina la plimbare sa dormim si noi mai bine, l-am pus in scaunelul de masina cand era ametit de somnic si am inceput sa-l balansez in fatza si-n spate ca-ntr-un leagan. I-am pus o paturica peste scaunel ca su nu mai fie tentat sa observe lucrurile din jur. A adormit in cateva minute. Apoi i-am deschis geamul la dormitor si i-am ridicat un colt al paturicii sa nu se sufoce copilu' de cald. Si doarme de vreo 3 ore asa mititelul. Cand incepe sa scanceasca si sa se foiasca si sa dea semne ca se trezeste, iau iarasi scaunelul la "vanturat" vreo 3-4 minute si readoarme Alex dus. Cred ca daca tine metoda cu leganatul o sa-i cumparam un leganus de-ala automat cu baterii cu mai multe viteze de laganat. Dena mi l-a recomandat cu cea mai mare caldura, ca ea-l foloseste din plin pt. bebelina ei, insaam zis ca e prea scump (vreo 200$). Asa ca cele care puteti sa va luati un leganus de-ala sa stiti ca face minuni, mai ales daca aveti bebelusi plangaciosi. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce e asa derau cu D-na Suzi, mai fetelor? Stiu ca nu e estetic si ca poate deveni dependenta pt. copii si se pot dezvata greu sau pot trage din ea pana in clasa I ([:D][:D]), dar nu cred ca-s asa periculoase precum se tot zvoneste. Chestia cu deformarea danturii e un caz la nu stiu cati, sa fim seriosi, noi am fost generatia suzetistilor si nu vezi oamenii cu dantura deformata la tot pasul. Intr-adevar nu e recomandat a fi introdusa prea devreme pt. ca apare confuzia sfarcului, adica bebe va face confuzia intre mamelonul sanului si suzeta si nu va mai trage la fel de viguros de la san (daca e prea obisnuit cu suzeta pe care o foloseste doar ca metoda de comfortare, caci va pricepe in scurt timp ca nu curge nimi de acolo) crezand ca e si el tot un soi de suzeta. Dar am inteles ca dupa 2 lun ide zile, bebelusii sunt destul de puternici ca sa mai uite suptul, deci vor putea face diferenta intre cele doua. Plus ca se poate introduce si biberonul in siguranta, in sensul ca bebe nu va uita cu msa suga la san, chiar daca i se da si biberon. In afara de aceste cateva recomandari si cazuri extreme de anti-suzeta, nu vad ce rau poate face. Psihologic? Parerea mea e ca bebeii care sug prea mutl suzeta sau degetelul sunt mai degraba bebei privati de afectiune, decat victime ale suzetei. Ei cauta sa inlocuiasca confortul care ar trebui sa vina din partea mamei cu confortul oferit de suzeta sau de degetel. Unii bebelusi au nevoie de mai multa afectiue poate decat altii, de-aia apar cazurile de "si-a supt degetul pana in clasa I". "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...