Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (28)


Recommended Posts

Buna fetele, Mey, dar harnicute [biz] ati mai fost!!! Laurina, draga de tine, imi inchipui prin ce ai trecut. Eu am stat doar cateva ore in spital cand i-a luat analize intr-un salon d-ala si mi s-a parut groaznic. Bine ca e Mihnea ok acum, ca asta mica a mea tot nu e, dupa o luna de kk moale. Nu cred ca ai avut timp sa citesti despre asta. Noua ne-a iesit giardia. A propos de Gr. Alexandrescu, cand a fost internata nasa mea cu puiul ei, si-a luat patutzul de acasa si absolut tot, inclusiv spirt. Cand se vor mai schimba treburile si la noi? Irinusha, asa e si Ana mea, stai linistita. O zi mananca un pic a doua zi sparge. bebebeca, subscriu celor scrise de Mona. Hai sa incercam sa culegem mai multe informatii despre asta, poate ajungem la o concluzie. Mona, vad ca ai inceput bine anul, cu multe mesaje!!! Sa o tii tot asa! Ma bucur ca viatza voastra armonioasa continua alaturi de Liutza, papusica papusicilor cu ochii albasti! Irinusha, referitor la olita, si eu vreau sa ii iau. Dar sa treaca de perioada asta, sa se regleze cu burtica. Pur si simplu cand il vezi ca se screme, pac, il pui. Deja la varsta asta au deja un program si niste ore relativ stabilite de kk-i. Referitor la fier Housmann, mie mi-a spus sa ii dau cate 8 picaturi / zi, dar sa incep dupa ce se face bine, ca altfel nu se absoarbe si ii dau degeaba. De asemenea mi-a dat sa ii dau vitamine Multisanostol, ca nu are pofta de mancare si nu ia in greutate. Dr. mi-a spus ca ii dau pana la 1 an, dar daca vad ca o sa manance prea mult si o sa se ingrase, nu o sa ii dau. Ce parere aveti? Anacami, mult succes la serviciu. Tu te plangi ca vrea sa stea mai mult cu bunicii si eu ca nu vrea sa stea deloc cu ei. Acum sa va mai spun despre Ana, iar face febra. Offf, offf nu se mai termina. De fapt este in jur de 38 intrarectal, cel mai mult 38,2. Nu stiu ce sa mai fac. Furazolidonul nu il agreaza, vomita la 2-3 ore dupa ce il ia. Asa ca dr. a zis sa o mai las 2 zile fara tratament si sa incercam apoi cu altceva. Poate e de la dintisori febra sau poate nu s-a tratat infectia urinara de saptamana trecuta si a aparut iar. Nu stiu ce sa mai zzic, pe cuvant. Scaun tot molicel are, dar parca fara mucozitati si spre portocaliu acum. Aseara am lasat-o la ai mei pt. 2-3 ore sa mergem intr-o vizita si a urlat 1h, nu mai stiau ce sa ii faca, asa ca m-au sunat. Bineinteles ca a tacut imediat ce am pus mana pe ea. Astea sunt vestile, va pup si ma duc ca mi se arde mancarea Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) [url="http://community.webshots.com/user/padme_ami2003"]ANA[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelee!!! La multi ani si fericire in noul an care a inceput!!! [flo] Noi acum in seara asta ma ajuns acasica la noi! A fost frumos si bine, ne-am simtit bine si am facut si progreses in vorbire! Sebi zice "tai-tai-tai" adica "stai-stai-stai te prind!!!" cand e in premergator si fuge sa il prind!!! Ne chinuie dintii - inca nu au iesit dar ne dau dureri de numa! Nu prea mai manaca el cum papa de obicei dar nu disper - din cate am citit si voi va confruntati cu aceeasi problema! kk e moale dar l-am bagat pe pilaf si morcov la greu si parca il mai leaga un pic! In rest e un mancator de timp si energie de nu va zic - efectiv ma cocoseaza - nici la Buzau nu m-a slabit ca nu vroia cu nimeni sa stea decat cu mine!!! M-am intalnit la Buzau cu forumistele de pe aici si a fost tare fain! Mi-ar fi placut sa ne intalnim mai des dar nu s-a putut! Am sa pun niste poze in seara asta daca reusesc sa le vedeti si voi! Sunt multe de zis despe noi dar nu prea am energie acum de povestit! [alcool] Laurina pui drag! [pup] Ce am citit mey fata scumpa prin cate ai putut trece cu Mihnea! pupa puil drag si din partea mea pe buciurile alea bolnavioare si sper sa fiti cat mai bine in curand! [pup] Ce pot sa zic ... nu am cuvinte ...dar sunt alaturi de voi cu gandul si ma rog la Dumnezeu sa fiti bine![flo] Irinusha eu am la sebi o olita draguta foc! Nu stiu acum daca am vreo poza pe net cu ea -am sa ma uit - si daca e am sa pun una sa o vezi! Eu il cunosc cand vrea sa faca dupa fata! Se concentreaza pe un punct fix si are o fata specifica pentru asta nu stiu cum sa iti zic ca o face![:D] Dar am timp sa ii dau scutecul jos si sa il pun pe olita! Cand nu sunt prin preajma mai face si in scutec dar nu-i bai! De cele mai multe ori se intampla la olita![bis] Hai ca nu mai stiu ce sa zic! Inca nu am citi tot capitolul numai pag 7 si 8 [:I]! Dar revin in forta! de maine! [pk] Sper!!!![:p] Va pupic dulce si sper ca sunteti toate bine! [url="http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm"]Paul are nevoie de noi!!! Ajutati-l sa mearga din nou!!![/url] [flo2] Nally [mamica] si [copil]Sebastian (14.04.2004) [url="http://community.webshots.com/user/nally1161"]Poze nou-noutze cu Sebastian!!![/url][foto] [url="http://community.webshots.com/user/nally116"]Poze...Poze...Poze[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurina, saraca de tine prin ce a trebuit sa treci... Intr-adevar conditiile din spitale sunt jalnice, le vedeam zilnic cand mergeam la servici, iar spitalele de pediatrie le stiu din timpul studentiei. De fapt toate fetele din Ro am experimentat pe propria piele conditiile din spitale in maternitati... Nici nu vreau sa-mi amintesc, gretos... Bine ca Mihnea e mai bine acum si ca ati trecut pana la urma si peste asta! Irinusha, ce bine de tine ca o ai pe Oma sa te ajute... Eu sunt singurica cu Vasile, cum il alaptez, de mine are nevoie aproape in permanenta, noaptea trebuie sa fiu prezenta la apel si dimineata la fel, indiferent cand are chef sa se scoale frumosul meu... Cu olita, cum am procedat: l-am pus cateva zile doar seara inainte de baita ca sa se obisnuiasca, si cand am vazut ca a facut un pipi l-am pus si dimineata la trezire si de fiecare data cand se trezeste peste zi. Si face, aproape tot timpul cate ceva. Inca am vazut ca devine agitat fara motiv cand vrea sa faca kk, parca ar vrea sa-mi atraga atentia, nu stiu ce are si apoi gasesc raspunsul in pampers... Carmen, multumesc, deocamadata ma agit degeaba, ca mai dureaza pana ii apar dintisorii, au inceput sa se vada la baza gingiei cei 2 dintisori de jos si s-a si umflat gingia acolo, mai dureaza probabil cateva saptamani pana sa strapunga la suprafata... Madutza, pupici Mariucii zulufate sa se faca odata bine![pup] Bebe Beca, Mona ti-a dat un raspuns de bun simt. Eu am cautat pe motoarele specific medicale si nu am gasit nimic, dar asta nu inseamna ca nu poate fi adevarat. Sincer, putin imi pasa, am de gand sa alaptez cat mai mult, chiar si 2 ani daca puiul meu o sa vrea... Mihaela, multumim de aprecieri. Pupici lui Dragos![pup] Eu am facut o contractura musculara la muschii cefei si abia m-am miscat azi, dar asta nu m-a scutit sa-l tin in brate pe Vladut, sa-l iau si sa-l asez in pat, sa-l tin de manute sa stea in picioruse, sa incerce sa paseasca si de calcat un munte de rufe... Asta e.... Puiutul meu manaca rau fata de ai vostri, la el nu exista o zi rau o zi bine ci o zi rau si urmatoarea si mai rau...[bang] Noaptea mai nou se scoala la 2 ore si chiar mai des, in loc sa adoarma la san tot se zvacneste si se agita dupa ce suge, cand il pun in patut sta 5 minute si apoi plange si ia-o de la capat... N-am mai rezistat si l-am culcat pe burtica si cum mi-e frica sa-l las asa nesuparvegheat il pun pe canapeaua din camera lui si dorm si eu langa el... Saracul tata, jumate de noapte doarme fara mine... Hai ca am scris romanul, va las si va pup pe toate![pup] Diana & [url="http://community.webshots.com/user/dianar130"]Vladut [/url][copil] (16.05.2004) [url="http://community.webshots.com/album/235073900zMabhr"] Vladut 7 luni [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurina: mi-au dat lacrimile cand am citit ce ai patit cu Mihnea. Sa-i dea Dumnezeu sanatate copilasului si tie sa-ti dea putere sa faci ceea ce ti-ai propus. Madutza: nu stiu exact ce ii dai tu de mancare puiutului da' uite cum l-am pus eu pe picioare pe Alex (era destul de rau si scazuse in greutate). Ii fierbeam 2 lingurite de orez in 2 litri de apa cam 1 ora. si cam o jumatate de kg de morcov in alti 2 litri de apa. Pasam totul si daca nu era destul de dulce ca sa manance copilasul mai puneam o lingurita de glucoza la 100-150 ml mancare. Pentru ca toate astea nu prea au nici o valoare calorica puiutul manca la 2 ore. Asta in prima jumatate de zi. In a doua jumatate de zi i-am mai adaugat si lapte fara lactoza de la Milupa (hn25 cred ca ii zice). Apoi i-am adaugat piept de pui la supica si uite asa am luat-o pe drumul cel bun. A, si ceai de menta la discretie indulcita tot asa cu glucoza (Alex era deshidratat si trebuia rehidratat). Eu am intrerupt alaptarea pe perioada respectiva dar nu sunt convinsa deloc ca asta a fost o miscare buna asa ca alapteaza-o pe Mariuca in continuare si adapteaza-te la ritmul ei de a manca. Multa sanatate puiutului! Monet: mama e mai sensibila la somn si functioneaza dupa alt program decat noi: adica se trezeste pe la 5:30-6 si se culca pe la 11 cel mai tarziu, deci cam dupa ce il culcam pe Alex se culca si ea si mi se taia accesul. Eu seman cu ea la somn, adica simt orice miscare si ma trezesc imediat si adorm foarte greu la loc. Asa ca am fost exilata. Da' lasa ca ne cumparam noi un apartament mai mare si atunci n-o sa mai fie probleme. (ma imbat si eu cu apa rece) Irinusha: in legatura cu olita eu fac parte din grupa celor care considera ca are timp sa o invete si pe asta cand o sa inteleaga ce i se explica in legatura cu olita sau cu scaunul de la toaleta. Eu vreau sa ii aiu olita pe la 1 an si jumatate cand o sa mearga (sper eu) binisor si o sa rupa cateva cuvinte ca sa ne intelegem si o sa reuseasca sa se dezbrace singurel. In alta ordine de idei, iti dai seama cand face ceva pentru ca se opreste din joaca sau ce facea el si se concentreaza catre un punct din sinele lui sau cum zici tu se screme de ii sar ochii din cap. Ei se opresc din activitatea pe care o desfasoara si cand fac pipi, sunt marisori deja si nu mai fac asa fara sa-si dea seama. Alex se bucura de numa-numa dupa ce a facut ceva in pampers, iar cand il mai las cu fundul gol si imi face pipi pe prosop e tot numai un ras. Despre premergator s-a mai zis si eu consider important sa repet: se recomanda a nu se pune copilul in premergator inainte ca acesta sa se ridice singurel in picioare la marginea patutului si se lasa in premergator pana cand el da semne de oboseala. No, sper ca n-am suparat pe nimeni va pup si mai vorbim maine. Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] http://community.webshots.com/user/magda_i http://community.webshots.com/user/maria_alex100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, de ce ti-e frica sa il lasi pe Vladut sa doarma pe burta, nu se poate intoarce? Pe Alex il culc pe spate si-l gasesc prin toate colturile patutului, in toate pozitiile posibile. Am incercat sa-l asez din nou pe spate in mijlocul patutului (comod, cum mi se parea mie) si in clipa urmatoare era in coltul patutului cu nasul in aparatoare. Asta e, daca asa se simte el safe, asa sa doarma. Asta cu nasul in aparatoare cred ca i se trage de la desfundat nasul cat a fost racit, si acum il ascunde [:)]. Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil] http://community.webshots.com/user/magda_i http://community.webshots.com/user/maria_alex100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit in noul an!!! Sper ca ati "alunecat frumos" in 2005 (expresie nemteasca :) ) ! La noi a fost super de Revelion. Vecinii de sus (o pereche tanara) au facu chef. Si ca sa ne imbuneze au venit sa ne anunte de cu seara si ne-au invitat.Asa ca dupa ce a adormit Lara,pe la 23 am luat spumosul in mana si am urcat. Ei erau doar vreo 6, imbracati de prost gust (asta era tema chefului, kitsch-party) . Noi am avut monitorul cu noi sa o vedem pe miculuta. La 12 am iesit toti afara si am bubuit artificii la greu, eu am urcat chiar pana in casa (monitorul nu batea pana acolo) si ce credeti,in galagia aia de nedescris Lara mea dormea duuuuuuuuusaaaaa, a trebuit sa o ating sa vad daca respira fata :) . PE la ora 2 i-am parasit pe chefuitori si am venit la casuta noastra sa ne mai pupacim asa de anul nou ;) . Dar a fost super. Ne-am dantuit,am ras,ne-am simtit bine.Fain Revelion,nici nu credeam :) Azi am venit de la munte,am fost in "padurea neagra" la izvoarel DUnarii,a fost tare-tare fain, ne-am dat cu saniuta, zapaduta,aer curat, papa buna-buna, trei zile super.O sa pun si pozne :) Laurina, am citit si eu povestea voastra, brrrr... Mi se face rau! Dar totusi,de ce ati ajuns in spital? SI Lara face cateodata caca verde, iar de mucozitati nu mai spun,cateodata face NUMAI mucozitati,fara caca. Drii au spus de fiecare data ca e trecator, niciodata nu mi-au dat antibiotic sa-i dau ei. Si daca ea nu a facu mucus verde atunci nu stiu cine.... Maduta, sper ca e mai bine cu Ana, si eu suspectez niste paraziti, i-am spus si dr-ului dar el zice ca aici nu se poate asa ceva. I-am zis ca am fost in Ro si acolo se mai intampla dar nu mi-a dat sa-i fac copro... Nally, uelcom bec :) DianaR si cocolina mea mananca rau incerc sa nu ma mai agit...dar nu pot :) Mona, pai de ce se cheama vacanta? Nu ca sa te odihnesti? lasa ca recuperezi in Weekend. Vrem si noi premergator,deocamdata am comandat un jumper,cre ca maine vien ,ura! Ah, mai voiam sa mai zic ceva, am uitat total!!! Mama de [copil]Lara Celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fete,fete.....ca la noi la nimeni!Eu am pus-o pe Tina pe olita ca sa stea si Vladut ,intamplarea a fost ca era chiar in timpul creatiei si a iesit un kk mare. Dar Vladut s-a mirat si atat ,el tot nu vrea sa stea la olita. Pe el l-am pus de la 6 luni jumate .Pana la 1 an si 8 luni statea si creea, de atunci nici sa n-o vada. Nici pe cea care o are nici alta. Asa ca eu zic poate o sa sedezvete intai Tina si dupa aceea poate si el de "iubitul" pampers. Si o intrebare as avea la voi -Zimaflor i-a fost cuiva recomandat? Am primit de ziua mea bicicleta de fitnes, asa ca tineti-mi pumni sa pot sa-mi fac curaj sa ma tin de treaba! Oana(30.12.1974) si piticii Vlad-Stefan Marian (30.07.2002) ,Cristina-Veronica(18.05.2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/ohaulica/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, ai perfecta dreptate cu premergatorul! Vladut al mau nu se intoarce noaptea in pat, asa cum il pun, asa il gasesc, nici un centimetru miscat din loc. Cand e treaz se intoarce singur, dar oricum noaptea nu poate ca e si in sacul de dormit. Pana la un an am sa-l pazesc, dupa aceea, riscul de moarte subita la dormitul pe burta dispare. Asa stau eu mai linistita... Diana & [url="http://community.webshots.com/user/dianar130"]Vladut [/url][copil] (16.05.2004) [url="http://community.webshots.com/album/235073900zMabhr"] Vladut 7 luni [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurina, au cam spus fetele tot ce era de spus. si mie mi-au dat lacrimile si nici nu vreau sa ma gandesc prin ce ai trecut. Poate ca nici conditiile din spital nu ar mai conta daca ai fii stiut ceva concret despre puiut. Acum din cate inteleg e bine, nu? [flo][flo][flo] Bronsolita a avut si Cata la inceputul lui decembrie de am crezutca innebunim. Se sufoca noaptea si 2 noptii am stat treji amandoi sa-l pazim sa nu se sufoce. Bine ca a trecut. Am si eu o problema cu el. Nu mai vrea lapte ziua. Noaptea mananca de 2 ori cate 205 ml de lapte si inca vreo 200 seara la culcare. Dar ziua sa nu auda de el. Mananca fructele la 10, piureul de legume la pranz si cereale dupamiaza. Dar lapte, sa nu auda. Daca stau sa fac socoteala, cantitatea de lapte necesara o bea, dar nu cand trebuie. Cred ca v-am mai povestit cum l-am invatat pe Andu sa faca kk. Cand avea in jur de 7 luni jumatate si statea bine in fundic l-am pus pe oala intre picioarele mele. De atunci nu cred ca a mai facut kk pe el decat de vreo 2-3 ori si asta cand era usor stricat la burtica. S-a format reflexul si a fost ok. Problema pe care asi avea-o cu Cata este ca el face de 4-5 ori pe zi dar, o sa incepem si noi dar tot dupa 7 luni. Imi aduc aminte ca veneam odata cu Andu de la munte. Era vara si avea cam 1 an. Statea pe scaunelul lui in masina, pe bancheta din spate si tot gangurea. La un moment dat mi-am dat seama ca e liniste de mult. eram pe la Baneasa. Am intors capul sa vad daca a adormit. Si ce sa vezi? Andu era imbracat in bady. Facuse kk si baga manuta in pampers si scotea de acolo si se stergea pe bady si pe unde apuca. Si era si fascinat de ceea ce facea de nu mai scotea nici un cuvant. Bine ca nu e ca si Cata mancacios ca doar asa a scapat de bagat si in gura. V-am mai spus ca pe Andu pot sa-l las intr-o Alimentara 2 zile si nu mananca nimic. Maria, eu nu sunt de acord cu teoria ca o sa inteleaga la un moment dat. Chestia cu oala e in primul rand un reflex care trebuie sa se formeze. Uite, noi am avut 2 probleme cu Andu legate de olita. In primul rand, nu vroia sa faca pipi in picioare. Mergeam cu olita dupa mine prin parcuri si prin restaurante. aveam un rucsacel special alocat olitei. Era o nebunie daca ma vedeai in parc langa copac cu copilul pe olita. L-a invatat tati dar cred ca pe la 3 ani, la mare spunandu-i ca, copacii nu cresc daca nu fac baietii pipi pe ei. si uite asa faceau amandoi pipi la fiecare copac mai mare de ajunsese Andu sa se screama sa faca pipi pana facea si kk pe el de atata scremut. O alta problema a fost cea legata de faptul ca, noi pana a facut Andu 4 ani am stat la soacra-mea cu o cumnata si un cumnat la care mai veneau si musafiri toata ziua. Era o nebunie. Asa ca, nu am lasat copilul la wc din cauza de prea multa lume in casa. E, pe cale de consecinta, Andu nu a mai vrut la wc. II era frica. Pana la urma, cand ne-am mutat, i-am explicat ca acest wc este al nostru doar, ca este nou si ca oricum, am uitat olita la buni. L-am pus pe capac si cu un scaunel sub picioare. Vreo 2 zile nu a fcaut kk. Tot de frica. statea putin si se dadea jos repede. Pana la urma a mers si asta. Obisnuinta este a doua natura asa ca, revenind de unde am plecat, eu sunt de parere ca, cu cat mai repede, cu atat mai bine. Dar, fiecare face cum crede. Va tot aud ca bebeii vostrii care stau in fundic. Cata nu sta bine. Vreo 30 de secunde si atunci se cam balangane. Dea aia nu a vrut tati inca nici premergator si nici scaun de baie. Dar nu mai stiu ce sa fac ziua cu el ca nu mai vrea nici in pat si in brate m-a rupt la cele 9.500 kg ale lui. Tot nu am ajuns sa-io luam scaun de masa. Poate saptamana viitoare. ne-am ferit sa iesim de sarbatori in magazine ca era nebunie. am facut cumparaturile mari innainte de Craciun iar restu la noi in piata ca avem o piata buna. Plus ca datorita bolii lui Cata ne-am ferit sa-l mai scoatem afara (l-am scos duminica prima data dupa aproape 1 luna). Iar acasa nu am cu cine sa-l las ca soacra-mea vine doar cand merg la servici. Iuliana, daca mai apari pe aici, am fost cu Andu azi in parc la noi special dupa tine ca l-a apucat pe Andu dupa ce v-ati conversat pe massenger ca poate te gasim in parc. Andu al meu a dat in damblaua messangerului si cum o prinde pe Paloma nu ma mai lasa nici sa ma apropii de calculator. Iar azi a prins-o si pe Iuliana. Vestea buna e ca luni pe 10 incepe scoala si la 20.30 se culca. Madutza, ce face zulufata? iar m-am intins. Ma duc sa ma culc. Noapte buna Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) [url="http://community.webshots.com/user/vanessaionescu"]ALBUM[/url] [url="http://community.webshots.com/user/vaniavi100"]BAL@CRACIUN[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...