Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (9)


Veve

Recommended Posts

Cristina imi pare bine ca ai scapat si s-au desfundat canalele pentru ca stiu ce inseamna... Mihaela am vazut pozele cu Alexia de Craciun. E o scumpa! Danyce am inteles foarte bine ce ai zis. Normal ca daca nu se satura copilul trebuie sa-i dai si lapte praf. Ideea era ca este bine sa-i dai lapte de la san oricat cat de putin ai avea (ca si cantitate, dar si ca perioada de timp) si daca nu este suficient ii dai si lapte praf. Bineinteles ca nu e normal sa-i dai sa manance din ora in ora si sa lasi copilul nemancat doar de dragul de ai da doar lapte de la san. Sunt convinsa ca nimeni nu a criticat pe nimeni legat de metoda pe care a ales-o, pentru ca fiecare isi creste copilul cum crede ca este mai bine. Doar ne-am spus parerea fiecare. Ana_a cred ca e super haios sa-l vezi cum se joaca... abia astept sa inceapa si pitica mea. LiaT ce pot sa-ti spun in leg. cu greutatea este ca si Elena in luna a doua a luat doar 550g, insa dr. pediatru a spus ca este OK. Eu m-am gandid ca din moment ce doarme noaptea, nu plange ziua de foame inseamna ca se satura. Probabil e ea mai micuta... nici nu are cu cine sa semene prea grasa ca nici eu, nici sotul meu nu am fost grasi cand eram mici. [pup] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004) http://community.webshots.com/user/elianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am revenit si noi in Bucuresti si o sa fiu mai prezenta de azi incolo. Am o mica problema Dienutza mea cred ca a facut un picut mai moale de sarbatori probabil din cauza mea ca nu stiu ce am mancat si am sunat dr sa imi spuna ce sa fac i-am dat ceai de menta cu smecta si de doua zile imi face o singura data pe zi si in cantitate f mare, ea facea cam de 4 ori pe zi inainte sunt ingrijorata rau. Aseara ne-am cantarit si la 2 luni si 13 zile are 5.500 kg cred ca este bine zic de la 3300 la nastere sper din toata inima sa am laptic sa ii dau in continuare chiar daca mananca cam de 2-3 ori pe zi la 3 ore in rest la doua, iar noaptea se trezeste la 3 si apoi la 5- 5:30 depinde si nu suge mult. Apropo a inceput sa bea un pic de ceai si mai nou cate un pic mai ia si suzeta insa ceai chiar bea nu gluma. Voi ce ceai le dati la bb ca eu una sunt in dilema e bine daca ii dau de tei? I-am mai dat si baby drink dar parca astea naturale zic eu ca fac mai bine decat prafurile,nu? Acum trebuie sa plec in carrefour sa imi fac reaprovizionarea ca bate vantu prin frigider si sa caut noi biberoane pt Diana ca acum ii plac mie sa nu se invete si sa imi refuze sanul credeti ca este posibil, intreb,nu stiu. O sa punem si noi pozici cu Dia de sarbatori. http://community.webshots.com/user/danina120 Danina si Dienutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lorena_andreianu
Fetelor, parca discutia a capatat alta amploare... [bang] Nu am inceput sa-i dau lapte praf dar eram pe punctul de-a o face daca nu-si revenea cu suptul la 3 ore ziua... caci tot asa, poate aveam eu ceva la lapte.[alcool] A fost el mai puturos cred... ca lapte aveam daca apasam pe sfarcuri (deci nu muls!!!) si el lasa sânul dupa nici 3 inghitituri. Nici nu mai voia pe celalalt nici altceva. Acum e mai bine, ne reinvatam cu 3 ore (azi-noapte a dormit mai bine si mult mai mult). De renuntat nu vreau sa renunt la alaptat, chiar daca mai face el prostii.[:D] Iar vitamina K1 ii dau o fiola pe saptamana (nu stiu cum e in Ro, dar aici asa se da, pe perioada alaptatului). Acum e in patut cu iepurii lui si il aud ca se cam plange de somn ca e trezit de la 8. Va pupacesc. [mamica] si [bibe] Miron Radu (06 oct. 2004) Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian
pentru ce se da vitamina K? stie cineva? eu citisem undeva ca se poate face si injectabil, dupa nastere, dar am uitat de ce...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Sa aveti un an nou minunat si plin de bucurii si satisfactii de la puiutii vostri. Noi am fost de revelion la munte - 6 ore dus si 6 ore intors cu masina. Puiul meu a fost un ingeras: la dus a dormit tot drumul, cu 2 pauze de papica iar la intors a stat vreo ora treaz dar cumintel. Imi era cam teama sa nu se agite, sa planga, dar nici vorba. Era zapada si l-am scos afara in ger bine infofolit si l-am lasat sa doarma. Avea niste obrajori rosii dupa aceea....Abia astept sa vina zapada si la noi, decat ploaie ca azi [xx(] Si eu sunt de acord ca fiecare copil are "ritmul" lui. Bebele meu inca se trezeste de 2-3 ori pe noapte sa pape desi suge foarte bine, iar ziua mananca inca deseori la 2 ore, doar daca il prinde vreun somnic intre timp ajunge la 3 ore, maxim 3 ore si jumatate. Pur si simplu cnd s-a saturat nu ii mai trebuie. Chiar daca incerc sa il mi "pacalesc" sau sa il pun la celalalt san doar, doar va sunge mai mult sa mamance mai rar...nu merge. E tare smecheras si incapatanat cat e el de micut. Multi pupici, Adela si Andrei http://community.webshots.com/user/adutaiepure
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana_a stiu foarte bine cum e sa te bucuri de fiecare "performanta" a bebelusului. De ex astazi puturoasa mea s-a intors singura de pe burtica pe spate. de ras a inceput si ea de cateva zile si tare ne mai place. Si la capitolul cantat stam foarte bine si tipam toata ziua. A invatat sa-si duca jucariile la gurita si tare se enerveaza cand nu o nimereste. Danina, bebe pe parcurs ce se mareste isi mai reduce nr de scaune pe zi....dar nu prea si cantitatea...hihihi. Si a mea cand face umple pampersul si da si pe afara de trebuie s-o schimb de toate hainele. Probabil la voi e si de smecta, dar mai asteapta cateva zile sa vezi cum e. Anne33, cat pe ce sa te punem absenta. N-ai mai scris de ceva vreme! Am vazut pozicile si ai 2 fete minunate! Sa-ti traiasca! Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

blue77 ma bucur ca ti s-au desfundat canalele, ai bb bun [:D] danina, ar fi bine sa intrebi pediatrul daca e bun ceaiul de tei, eu nu am auzit sa se dea la bb... roandre si eu am patit sa o schimb cu totul la cat kk a facut si nu numai o data pe zi, de am crezut ca raman fara hainute curate Alexandra a fost f. agitata ultimele 2 nopti, o fi fost de la luna plina? Si petardele au speriat-o si nu putea adormi de zgomot chiar daca era f. obosita. Voi ati patit asa ceva? Si ea rade si chiuie f. mult, si mai spune aga, ga, errr, gah de ne imprastiem de ras. [pup] babirusa si bb Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Andreiutul meu rade in hohote. Cel mai tare ii place cand ii face mami gimnastica cu picioarele si manutele, mai ales cand ii mami ridica manutele sus, deasupra capului, probabil pentru ca e o miscare noua, pe care nu o poate face singurel. Mai rade in hohote cand ii papa mami bratele ca pe porumb fiert [:D] si cand il papa mami de subtiori, unde se gadila .... si cand vrea el, asa...chiar daca nu il "chinuie" mami. Si noi mai avem accidente de KK. Cel mai "grav" a fost acum vreo luna cand am fost pana la Constanta cu masina si a facut unul mare si obraznic de a trebuit sa il schimb pana la piele pe bancheta din spate in masina....uf, ce chin....[mariaj]...am transpirat toata Iar cu ganguritul...exact in ziua cand implinea 2 luni ii faceam un filmulet iar Andrei cand e mai suparat in loc de plans face ma-ma-ma-ma. E, pe filmuletul ala a zis doar "ma-ma". Va dati seama ca l-am aratat la toti naivii (adica prietenii nostri fara copii [}:)]) si le-am demonstrat ce copil geniu am. Acum ce ma fac, ca la 4 luni o sa trebuiasca sa le arat cum scrie si citeste [ups] Adela si Andrei [copil][copil][copil][copil] http://community.webshots.com/user/adutaiepure
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Va urez iarasi La Multi Ani! As vrea sa va intreb, daca stie careva dintre voi, e voie sa mergem la dentist? Si daca da, cum e cu anestezia? NU e bine sa ii alaptam in ziua aceea? Ar cam trebui sa merg si nu stiu daca e bine sau nu. Nu am mai intrat de ceva zile pe forum si inca nu am citit ce ati scris, dar recuperez. Va pup. tyaa si bebe Elisa Nicola http://community.webshots.com/user/tyaa2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva.....Bebelusii vostrii plang in somn? Ca a mea plange dar nu pare sa fie de durere, o apuca asa cate o data, dar isi pune gurita de zici e suparata foarte tare. Si mai nou saliveaza cam tare, parca e izvor gurita ei. PA tyaa si bebe Elisa Nicola http://community.webshots.com/user/tyaa2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut voios! Danina, sa stii ca bebelusii speculeaza foarte repede ce e mai usor pentru ei, si daca vede ca din sticluta cu tetina iese mai usor...s-ar putea sa refuze sanul, eu stiu cazuri, dar asta depinde si de copil, stiu si caz in care a baut ceai cu sticlutza si a supt de la san pana la 9 luni ce la intzarcat, totul depinde de copil...uite, eu nu m-am riscat si nu i-am dat nimic cu tetina, oricum de ceai nu are nevoie daca e alaptat la san, laptele de mama tine si de sete!Si mai mult decat atat stiu pe cineva care a ajuns sa-i bea copila un litru jumate de ceai pe noapte... si i-a refuzat sanul la 3 luni din cauza ca i-a dat ceai din primele zile... pentru colici. acuma fiecare face cum crede mai bine, oricum depinde cel mai mult cum am zis de copilas! Mihaela, si Stefan facea rotatii dastea de se intorcea de pe spate intr-o parte si apoi pe burta, dar de cand a prins jmecheria ca se poate ridica nu l-am mai vazut sa se chinuie cu intorsul pe burtica ...hehe..acu se chinuie sa isi ridice capul in sus... si fetelor sa va dau o noutate! si ieri si azi Stefan avea un pic de kk in pampers dupa somnicul de dimineatza de la 11! nu era mult dar era! si era facut de el si nu ajutat de termometru... poate ca in sfarsit scapam si noi de chinul cu termometru si isi face treaba singurel!Eu una tare m-am bucurat cand am vazut kk in pampers ca l-am si sunat pe tati la munca sa ii spun... [:D] si s-a bucurat si el binenteles! Adela, si al meu zice ma-ma-ma-ma cand e obosit si intr-o seara m-a strigat sotul sa merg repede sa vad ca zice [copil] mama! Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...