Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (9)


Veve

Recommended Posts

Am citit ce ati scris in legatura cu alaptarea si vroiam sa va spun si eu experienta mea. Eu am alaptat fetita pana la 1 an si doua luni fara sa recurg la lapte praf, asa ca laptele matern nu dispare neaparat, cum spunea cineva aici. Diversificarea am inceput-o la 6 luni, pana atunci exclusiv lapte, ca asa scria in cartea dupa care am crescut-o eu. Prima raceala a facut-o la 7 luni si jumatate si in general nu a avut putine boli, deci cred ca au ajutat-o mult anticorpii din lapte. Cu ea nu am avut niciodata probleme de lapte putin, dimpotriva o tineam mult sa suga ca aveam prea mult si trebuiau goliti. Cu baietelul insa, pe la 3-4 sapt am inceput sa nu mai am, dar urmand sfaturile voastre am reusit sa continui si ma bucur. Prietena mea nu a alaptat aproape deloc si desi copilul ei lua f bine in greutate, dupa 9 luni a inceput sa fie mereu racit, in final dupa vreun an de chin au descoperit ca era alergic. Eu sunt pentru lucrurile naturale, desi nu e mereu solutia cea mai buna (ma gandesc la nastere). Cred ca fiecare din noi alege in functie de experientele pe care le cunoaste si nu trebuie sa facem acuze, dar ne putem spune parerea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut! Noi astazi am fost afara si am stat aproape 2 ore si bebe a dormit tot timpul in carucior. In casa nu o tin deloc cu caciulita, mai nou nici dupa baita nu-i mai pun. In camera am cam 23 grade dar restul apartamentului e mult mai racoare dar cum eu stau fara caciula zic ca nici ea nu are nevoie. Si apoi nu vreau s-o invat o friguroasa asa cum sunt eu care eram tare infofolita cand am fost mica. Ionika, am auzit de preparea mancarii cu aburi dar pana acum n-am folosit sterilizatorul pt asa ceva. Deci nu stiu sa-ti spun prea multe. Referitor la vaccin, eu i l-am facut pe cel cu plata si la 2 luni si la 4. La 2 luni nu a avut nici urma de febra, iar la 4 luni a facut 38.6 si am luat antitermice. Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor mai cu experienta, am si eu o intrebare. Suna infantil [ups], dar asta e: cu ce hainute exact imbracati bebelul/bebita cand iesiti iarna? Mie mi-e groaza sa nu raceasca si sunt in stare sa nu-l scot deloc cu zilele daca mi se pare mie ca e prea frig. Si cred ca il infofolesc prea rau cand imi fac curaj si ies cu el. Uraste sa fie imbracat pt plimbare si cand il dezbrac e transpirat rau [bang] In casa nu sunt stresata, am constant 22 grade si 24 cand face [baie]. Dar afara... [pup] la toata lumea Diana si bebe Ianis (14.09.2004) http://www.babiesonline.com/babies/i/ianis Poze: http://photos.yahoo.com/dianarus78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am iesit afara si am imbracat-o asa: sosete, dres, body subtirel, o bluzita, pantalonasi, pulover si costumasul de fas. In cap a avut o caciulita si gluga. Cand e mai cald ii dau in loc de pulover o bluzita mai grosuta. Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu il imbrac asa: peste hainutele cu care sta in casa (body subtirel, jachetica si pantalonasi de casa sau body si salpetica cu bretele) ii dau o salopetica cu maneci si deasupra salopeta de fas cu totul (adica-l fac cosmonaut). Am uitat sa mentionez: obligatoriu sosetele ca altfel... Daca e mai caldut il scot in carucior invelit cu o paturica si stam cel putin o ora, iar daca e mai rece il scot in marsupiu si stam atat cat suporta mama greutatea lui de 6 kile jumate[:D][:D][:D]. Oricum il scot aproape zilnic afara, doar in zilele in care a fost umezeala mare si a batut vantul puternic nu l-am scos. crini si lui bb al meu ii cade parul, am inteles ca ii cade tot pufusorul cu care s-a nascut (si al meu s-a nascut pletos rau, roker[roker] nu alta) si ii creste apoi parul normal. Deja scumpelul aproape nu mai are par la spate de cat isi freaca capsorul pe pernuta. Deocamdata atat, sa avem o noapte linistita cu bebei cuminti[:)] Ionela si Sorinel http://community.webshots.com/user/ionella3003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, al meu bb are acum 6,800 Kg in conditiile in care l-am nascut cu 3,800. Din maternitate am iesit cu 3,700. In ceea ce priveste mancarea sa stii ca nu-l alaptez exclusiv pentru ca nu se satura. I-am facut proba suptului si de la san ia cam 40 ml.Cam putin dar e bine si asa. In completare ii dau Humana, aproximativ 80-100ml. Cand iesim afara pe langa tinuta de casa (compusa din pantaloni subtiri, body si tricou) ii pun un costumas intreg din catifea(daca e frig) sau altul din bumbacel mai gros. Peste toate astea vine costumul de iarna. Vreau sa-ti spun ca si mie mi-a fost greu pana am gasit "formula" ideala pentru a nu transpira copilul. Vreau sa va impartasesc o noua descoperire. Pentru monitorizarea temperaturii la bb exista plasturi in forma de buburuze, broscute care se aplica pe pieptul acestuia si care indica de la normal la 39 grade. Cand i-am facut vaccinul nu a trebuit sa-i iau temperatura intrarectal decat atunci cand plasturele imi indica faptul ca ceva nu e in ordine. Ionika si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI FERICITI ! Sa va aduca Anul Nou 2005 numai bucurii, sanatate si noroc ! Despre alaptare si hranit artificial: studiile spun ca alaptatul e cel mai sanatos pentru bebe, il fereste de boli, alergii, ii intareste sistemul imunitar si are multe alte beneficii. Nu e usor insa, mai ales cind bebeii cresc si au nevoie de mai mult lapte, trebuie alaptat de multe ori mai des decit cei hraniti cu lapte praf caci laptele matern fiind mai usor digerabil li se face mai repede foame....etc. Dar care bucurie e mai mare decit sa vezi ce fericit e la sinul tau si sa vezi ce bine a crescut si ce mare s-a facut doar cu lapticul tau !!! Eu am avut lapte destul si am hranit primul copil pina la 13 luni si tot plingea cind era mic, ca doar asa se exprima copiii, plingind, si mi se spunea )( de catre rude) ca nu am lapte suficient, ca nu e destul de hranitor, bla bla bla, sa-i dau lapte praf si m-am lasat induplecata, ar fi baut copilul cit i-as fi dat si a luat asa de mult intr-o saptamina incit moasa s-a speriat si mi-a zis sa nu mai ascult de rude si sa nu-i mai dau lapte praf ca am eu si destul de mult si destul de hranitor ca nu exista lapte de mama sa nu fie hranitor !!!!!! Si uite asa, copil nascut cu 4,5 kg a fost hranit aproape exclusiv la sin pina la 4 luni, ( doar daca lipseam eu de acasa primea lapte praf) si l-am alaptat pina la 13 luni ! Cu asta mica vreau sa alaptez exclusiv pina la 6 luni, are 3 luni si e tare cuminte, o alaptez la cerere, nu e miriita acum, a fost si ea pina la 2 luni, nu sint stresata de cit si cum a luat in greutate, atita timp cit ea e fericita si se dezvolta frumos ! Eu va urez laptic suficient ! ------- De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, La multi ani si tot ce va doriti in noul an! In special pt. Herra, dar si pt.celelate fete - si mie mi-a fost teama de viata sexuala, as putea spune ca inca imi este. Prima oara [xinpat] a fost mai greu pt. mine, asa ca dupa ce am citit prin reviste am cumparat lubrefiant de la farmacie - marca LovePlus si de aceasta data a fost muuuult mai bine. Asadar Herra, daca nu ai alte probleme cum ar fi ca nu s-a inchis rana, incercati si va descurcati voi. Se recomanda la 6 saptamani dupa nastere, eu totusi n-am inceput asa devreme, ci pe la 2 luni jumate. Oricum la 3 luni trebuie sa fie super ok. Si noi am implinit 3 luni pe 3 ianuarie, multumesc LiliaToma pentru urari! Despre temperatura din casa, eu il tin fara caciulita mai nou si dupa baie, ca noi avem 25-26 de grade si noaptea sta aproape dezvelit. Eu il invelesc seara cu pilota, dar mai mereu il gasesc dezvelit, poate e calduros ca tati, cine stie ... Si bebele meu face kk cam o data la doua zile, desi uneori face si zilnic. Astazi si ieri nu facuse deloc si la un moment dat i-am dat sa bea 100ml de ceai, si intr-o ora a umplut pampers-ul. DianaRus, eu tin bebele in casa in body + pantalonasi, cand il scot afara ii pun o salopeta de plus si apoi un costumas de fas. Costumase am doua - unul mai gros si unul mai subtire, ca asa le-am gasit, asa ca ma orientez si eu dupa temperatura - normal cand e frig rau il pun pe ala mai grosut. In carucior mai am si paturica cu care il invelesc ca stiu sigur ca e ok. S-au incins spiritele cu alaptatul... sigur ca e de preferat. Eu am incercat insa pana cand am avut un deces in familie si am fost tare suparata cateva zile la rand. Asa ca bebele meu la o luna luase in greutate doar 400g, desi ma chinuiam sa-i dau la 2 ore, uneori si o data pe ora, si noaptea ma sculam de 2-3 ori. Si la 1 luna mi-a spus doctorita ca e prea putin si sa incep completare ca altfel riscul e prea mare, bebele plangea mult ca ii era foame... Am inceput cu Milumil si merge foarte bine... eu sunt multumita si zic eu ca fiecare decide in functie de cum simte pana la urma. Fetelor, am si eu doua suparari, poate ma ajutati... 1) probleme cu Vigantol, revin acum... cand ii dau Vigantol in maxim 15 minute vomita, mie mi-e frica sa nu-l vomite si pe asta si sa-i dau degeaba si copilul sa nu asimileze ce trebuie. la voi cum se intampla, il dati dimineata/seara, inainte sau dupa masa? 2) vad ca aproape toate v-ati botezat bebeii... eu inca nu, noi intentionam sa facem asta pe la vreo 4 luni jumate, e tarziu? ca vrem sa fim in casa noua sa ne intampinam cum trebuie musafirii (adica nasii la baia de dupa). e rau sa asteptam atat sau e ok? Multumesc pentru raspunsuri, Dixie & Victoras (3 oct)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...