Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (9)


Veve

Recommended Posts

LA MULTI ANI fetelor si un An nou bun! Bebei cuminti, sanatosi si mancaciosi. Bun venit Herra si Madalina-Nicoleta. Noi suntem un pic cam zapaciti ca bebe si-a dat peste cap programul de papa si nu prea vrea sa manance si uite-asa de azi dimineata aproape ca papa din ora in ora. Nu e supt adevarat ci mai mult joaca... Ati mai pomenit asa ceva? Mai ca ma bate gandul sa incerc cu lapte praf ca nu mai inteleg ce e cu el... Ce credeti ca are? Si ma mai streaza ca nu-si mai suge mainile cand vrea papa ci isi suge buza de sus. E tare haios dar totusi... [alcool] Crini, pentru cojitele din cap (de fapt cruta de lapte) i-am luat din farmacie o crema KELUAL facuta de lab. Ducray (Pierre Fabre). Am vazut ca au lab. si in Italia la Milano, deci e posibil sa o gasesti si la tine. E buna. Cel putin eu i-am dat decat aseara (ca ieri am luat-o) si dupa baie s-a curatat. Merita sa incerci. Trebuie dat inainte de baie cu vreo 10-15 min si apoi speli normal caputul. Bafta! Va pupacim. [mamica] si [bibe] Miron Radu (DN 06/10) Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
LA MULTI ANI! AM INTRAT SPECIAL CA SA VA UREZ TOT CE-I MAI BUN PE LUME IN 2005 SI DE AICI INAINTE! Detalii o sa va scriu sapt. care vine pentru ca eu inca am musafiri si nu pot sta mult la PC. Oricum am petrecut minunat iar bebe nu s-a speriat deloc de artificii, a dormit fara probleme. Azi am facut si noi 3 luni! Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://community.webshots.com/user/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina (blue77) si eu stiam la fel, sa-mi pun apa fierbinte pe sani, in schimb dr. a spus ca nu am facut bine... Mi-a dat dr. pediatru acelasi lucru pentru san, cum a spus si Hera: comprese f. reci cu rivanol (tinut la frigider) - le puneam dupa ce papa pitica si le tineam pana manca iar (ma spalam bine de Rivanol inainte sa manance) si Augumentin o pastila seara. Incepeam de fiecare data sa-i dau sa manance prima oara la sanul cu probleme pt. ca bebe desfunda cel mai bine canalele, apoi o puneam si la celalalt san ca sa se sature. Dupa ce manca ma mai chinuiam si cu pompa ca sa mai scot din lapte, cu toate ca scoteam intr-o ora f. putin lapte (20-30 ml de la ambii sani). Era in perioada cand manca la 3 ore, deci nu mai trebuia sa ma mulg si intre mese. Chiar daca te doare chinuiete si scoate din lapte ca sa nu faci febra. Eu asa am patit, am asteptat sa treaca de la sine si mai rau a fost... Si da-ti cu Garmastan cand te mulgi cu pompa ca sa nu faci rani. Ai grija sa nu patesti ca mine. Hera, din luna a patra incep sa ia mai putin in greutate. Media este de 450-600 g/luna. Lorena eu am patit asa cand nu dormea pitica toata ziua, din cauza la oboseala, in loc sa manance, mai mult se prostea. In legatura cu somnul azi-noapte, pitica mea a dormit de la 11 la 8 dimineata, apoi de la 9 la 12... Si noi ne faceam probleme din cauza la zgomot, dar a dormit ne-ntoarsa. Am facut Revelionul cu niste prieteni la noi in bloc si la 12 noaptea am venit acasa ca sa fim langa ea daca se sperie. Nu am lasat-o singura (era cu soacra-mea), dar nu ma simteam eu bine daca nu eram langa ea. [pup] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004) http://community.webshots.com/user/elianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana iti multumesc pentru raspuns. Damian papa Milumil si creste in greutate in jur de 100 ml, 150 sau 180 pe saptamana, oscileaza. Deci sa nu-mi mai fac probleme atata timp cat este vioi, doarme bine iar de plans o face foarte rar. Pupici Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://community.webshots.com/user/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor mersi pentru raspunsuri eu sa zic ca e mai bine acum, am pus sare fierbinte la san si apoi a mancat bebe doar de la sanul cu prin=cina si ma simt mai usurata mai e un pic umflat acolo dar sper sa treaca pana maine. Aici e mai complicat cu antibioticele ca trebuie reteta , vizita la medic si tot asa, eu sper sa treaca fara antibiotice ca de cand am luat pentru degete m-am ales si cu o mandrete de candida. Azi bebe al meu si-a descoperit piciorusul pt. prima oara, de obicei nu-l las fara sosetute dar azi incerca sa avanseze pe burtica si l=am lasat ca sa aiba aderenta ai mare si intors pe spate si-a luat piciorul in mana si-l studia...am inteles ca in curand manutele in gura vor fi inlocuite de picioruse :)). pupici si sper maine sa am vesti bune bune cu canalele mele Cristina si bebe Marc http://marele.free.fr/MarcAdrian1/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, si eu am patit o data sa mi se infunde un canal, pozitie gresita a lui bebe la san si chiar sub san s-a intamplat, cred ca de acolo nu iesea cum trebuie, am masat cu margarina, asa mi-au spus asistentele in spital, sa nu masez pe pielea uscata, si cu pompa (NUK) am reusit in cateva zile sa scap, si binenteles ca puneam copilul prima data la sanul cu problema!Fara apa fierbinte, nu e bine, dar nici prea rece nu e bine, asa la temperatura camerei, pentru comprese, desi eu nu am folosit.Am inteles ca infuzia de galbenele e inca buna pentru comprese, eu nu am folosit, m-am chinuit cu masajul sanului de la baza la sfarc, dat cu margarina si apoi cu pompa! Succes! Hera Si puiul meu a crescut putin in greutate luna trecuta... asa o fi ritmul lor, zic eu, atata vreme cat nu plange de foame eu zic ca nu tre sa ne facem probleme. lorena_andreianu, eu zic sa nu te grabesti cu laptele praf!Si eu am patit asa o perioada te timp, incearca sa nu-i dai sa manance 3-4 ore, ca s-ar putea sa pape putin daca papa asa de des, si oboseala il face sa ceara sanul! Daca creste bine in greutate parerea mea e sa vezi de ce vrea sanul asa de des, nu e neaparat sa fie din cauza laptelui! Toate cele bune! Hai ca m-am lungit cu vorba! pupici!![pup] LA MULTI ANI!SI MULTE IMPLINIRI! Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru sani eu folosesc aceeasi crema cu care il dau si pe el la fund si prin alte locuri unde ar fii posibil sa se irite - si pana in prezent sunt foarte multumita de ea: Bepanthen. Iar pe cap l-am dat cu vasilina salicilica, preparata in farmacii (1 sau 2%), de cateva ori in timpul zilei, apoi ii puneam caciula, iar seara la baie il periam si s-a mai curatat (avea coji seboreice).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI, SANATATE SI MULTA FERICIRE IN 2005! SA AVETI PUTERE DE MUNCA, RABDARE SI BB VESELI SI SANATOSI! Desi nu am mai scris demult sa stiti ca citesc aproape in fiecare zi mesajele voastre. Acum am reusit sa-l "pacalesc" de Andrei si sta singur in carut si se joaca. In rest, noi suntem bine, bb a ajuns la 6,800 kg, este forte vesel si cel mai mult imi place ca dimineata cand se trezeste are chef de joaca. Vreau sa va intreb daca are cineva aparat pentru sterilizat biberoanele si daca este multumita de achizitie. Ionika si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionika, eu am un aparat de sterilizat biberoane Chicco si mi se pare bun. Poti steriliza cate 3 biberoane o data. Desi nu prea il folosesc (alaptez exclusiv) am mai avut cateodata nevoie de sterilizat....si am incercat si pe aragaz sa le fierb in apa si am uitat de ele si am topit un biberon....hihihi, cred ca nu sunt singura. In aparatul asta pun 75 ml apa si se opreste singur dupa 15 minute de fiert. Deci nu-ti mai faci griji ca topesti biberoanele. Lorena, nu-i da lapte praf iubita. Nu-i mai da asa des sa pape ca din cauza asta el suge putin si cere des. Incearca daca e sa-i dai ceai intre mese. Blue77, sper ca esti mai bine acum cu sanii. Eu n-am patit inca asta si nu stiu ce sfat sa-ti dau. Piciorusul?!? wow...super. A mea inca n-are treaba cu ele, pt moment se multumeste cu manutele (ei si ale mele)... Herra, am vazut ca ti-au mai raspuns si fetele la intrebari. Cu supozitorul nu e prea bine sa-l obisnuiesti dar daca da semne ca sufera, nu ezita sa-i pui unul. De luat in greutate e normal ca din luna a 4-a sa ia mai putin. A mea a luat doar 550 gr in luna a 4-a desi pana atunci luat cam 900-1000 gr pe luna. iar cu viata sexuala....sa nu-mi spui ca ati "stat pe bara" pana acum. Nu e nici o problema, o sa fie un mic disconfort la inceput dar apoi e ok. Deci, tot inainte! Noi o tinem tot in vizite, asa ca nu ma puneti absenta nemotivata! Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incet-incet se regleaza probleme... [biz] Am inceput sa papam mai rar; bine ca nu l-am pus pe lapte praf... [bang] Am reusit sa-l pacalesc sa ia ambii sâni [:D] uf, ca tare ma speriasem ca e ceva in neregula cu laptele (care era din belsug, ca curgea ca la robinet cand zgândara el sfârcul)... Ana, merci de incurajari. Mihaela, am postat in acelasi timp... L-am cam infometat ca sa-si revina si uite ca a mers. Ceaiul nu-i mai place... de ceva vreme. Suge doar 10 ml si cateodata nici atat... Bine ca s-a rezolvat, ca ma ingrijoram. Merci [pup] Un we placut in continuare si fara probleme in saptamana care vine. Va pupam. [mamica] si [bibe] Miron Radu (06 oct. 2004) Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...