Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (26)


Veve

Recommended Posts

Laura, si eu cred ca nu il infometezi...dar totusi de ce nu il lasi sa manince cit vrea? Patrick intotdeauna intoarce capul si refuza mincarea cind e satul, deci....nu cred ca ar fi vreo problema de "suprasaturare". Cori, pupici! cum de va-ti captusit cu enteroviroza? ufff.....imi pare tare rau ca nu ati petrecut asa cum trebuie de rev. ai incercat sa ii maschezi laptele in altceva, in piure sau in suc de exemplu? poate o mai pacalesti cu ceva. hihi Monique tare faza cu intorsul..grasu meu face asa si se trezeste cu capul la 90 de grade invers si cu nasul in saltea si se enerveaza ca nu mai are ce sa faca in pozitia aia....si incepe sa chiraie [:D]. oricum, vorba Andreei, nu conteaza cum il culci, el tot cum vrea o sa se rasuceasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
salutare Ana,da Raluca ta mananca nu se-ncurca...adica dupa ce mananca ziua asa de bine, mai papa si noaptea?!![:0]....bravo voua! Monica si a mea de o saptamana m-a inebunit noaptea...de vre-o 4 ori pe noapte incepe sa maraie...nu-i e foame ni-e e sete...ii pun suzeta si adoarme la loc.Da'io sunt chiauna dupa asa nopti. Cu lateralu'...Andreea se pune l-a un moment dat pe lateralul patului dar se intepeneste intre peretii patului si incepe sa bazaie ca nu mai poate sa se miste. O sa incepem si noi cu supica...trebuie sa dau pagini multe in urma sa citesc cum o preparati voi...ca eu am citi la timpul respectiv dar nu cu prea mare interes...acum m-a venit randul...[:D] Felicia si Andreea (17.07) http://community.webshots.com/album/225204808Mzceef
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Noi avem un dintisor care e gata iesit din gingie. Ne-a trebuit vreo 4 zile sa iasa. Cu maraieli si ceva agitatie, dar a trecut pana la urma. Nu-mi vine sa cred ca deja avem un dinte. Din cate citesc, la cei mai multi dintre bebici s-au rarit mesele. Tudor papa tot din trei in trei ore, pentru ca nu vrea sa manance mult. Pe la 9 dimineata piureul de fructe (numai crude i le-am dat, ca intreba cineva), apoi pe la 12 lapte (maxim 100 ml), pe la 2-3 piureul de legume cu carnita sau galbenus), plus lapte, la 6 si la culcare din nou lapte. Cereale nu i-am dat inca. Mai mult de 100 de ml de lapte nu vrea sa pape nicicum. va felicit pentru bebelusii cuminti. Noi suntem tot maraiti. O fo fost si de la dinti, stiu eu... Ideea e ca se joaca cateva minute, vreo 10 si apoi incepe maraiala si trebuie sa-l iau sa ne mai plimbam, sa-l mai distrez, sa ma joc cu el. E normal, stiu, si nu m-as plange daca n-as avea nimic de facut. Dar de facut niste lucrari, si nu ma pot concentra de loc sa lucrez. Si de luni tati pleaca la servici si ramanem amandoi. Vedem noi ce facem. Il dam incolo de servici si ne jucam toata ziua [bis] Ce mai face Nicole, ca parca nu a mai intrat? E careva printre voi, din cele care ati inceput cu branzica, care o cumpara? daca da, ce fel? Ma gandesc sa incep si eu sa-i dau, dar inca nu m-am hotarat daca sa o cumpar sau sa o fac. mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Copila mea mananca: -600-700 ml de lapte la 3 mese -150-200 ml de fructe cu cereale (subtiate cu putina apa plata sa-i alunece pe gat) si 50ml suc de portocale la o masa -100ml piure legume si 100 ml supa legume la alta masa. Mie mi se pare ca mananca tare bine!...:) La 6 luni are 7,950 kg si 69 cm!...:) Piureul de fructe il fac pe razatoarea de sticla, am blender si-l folosesc la piureul de legume, dar asa am apucat. Curatz merele/para de coaja si le fac crude...asa am facut tot timpul. De ieri ii dau si putina banana, se face imediat cu furculitza ...ii place. Eu nu folosesc biscuiti, ii dau cereale de la Jotis, fara gluten si care sunt bune si pentru piureurile de fructe. Mai simplu asa... Azi a mancat si un sfert de galbenus de ou...nu s-a strambat. Maine ii dau jumatate. Ar trebui sa-i introduc si branzica, macar sa se obisnuiasca cu gustul, dar mai astept cateva zile. Avem si noi pozici adunate, am facut un nou album dar lenea a fost mare. Incerc sa ma adun sa le uploadez si io...:))) O seara linistita sa avem! Monica si Maria Alexandra (02.07.2004) http://community.webshots.com/user/cristalina_monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamna Bibi, eu i-am pus aparatorile pentru ca ii place sa stea proptita-n gratiile de la pat...isi ridica picioarele in sus si sta infipta cu capul in latura paralela. Am pus pe margini niste prosoape facute sul de cand am adus-o de la maternitate, cum a inceput sa se frichine s-a intors de-a curmezisul...Acu noaptea nu mai are loc sa stea decat pe diagonala...:))) Noaptea doarme de-a curmezisul cu picioarele peste gard, ca ii cobor latura de la patutz ca sa o vad mai bine. Nu ai ce sa-i faci, pui aparatorile si gata ...:))) Monica si Maria Alexandra (02.07.2004) http://community.webshots.com/user/cristalina_monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici ! Noi raportam una bucata fetita super cuminte, io ma tot minunez cum poate fi atat de cuminte. Intrebare pentru mamicile cu bb-i mai maricei: folositi premergatorul ? Ce incaltari le dati bb-ilor la folosirea premergatorului prin casa ? Leoaicele Daria & [copil]Giulia (2004 08 16) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" [foto]http://community.webshots.com/user/giulia16 [cit]http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Am facut si noi ochisorii mari. Am papat o banana cu biscuitei si parca mai voia saracuta. In ritmul asta ajunge la un ciorchine o data - am maimuta de fetita. Acum chiuim la mami in brate si o tragem de par. Mai stam putintel si trecem la cereale. Roxi, surioaro ce ma fac ca a mea-i fetita?! Pe semne ca vrea sa discute cu printul tau de la egal la egal[:)] Laura, eu am primit lista de la Pediatru cu alimentele pt varsta 4-6 luni, doar ca eu in plus si cu acordul medicului ii dau banane si gris cu lapte, iar branzica si iaurtul au fost votate cu NU si Nu pana la 6 luni, pe motiv ca o va deranja la stomacel. I-am explicat omului ca i-am dat si s-a simtit foarte bine, ba chiar arata ca un bolovan.... si a zis ca e ok dar in cantitate foarte mica si proaspete. Ma vazu omu incapatanata. Caut lista despre alimentatie si daca vreti o postez sa comparati cu ce aveti voi. Va pupam, mergem sa schimbam mirositorul. Revin [mamica] Ana & [copil] Raluca Maria Burtch "Tiny little hands, tiny little feet. Miracles they are, so simple and sweet". http://community.webshots.com/user/anapharm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la noi! Danut marait si mamica frustrata. De papat papa lapte la baza, adica intre 700-900 ml pe zi, aproximativ, adica dupa kef, 120 gr de pireu de legume dupaamiaza, cu de toate, si cam tot atat mar crud ras, dimineata la masa a doua. Fara cereale, fara biscuiti. La 5 luni implinite are 9200 gr si 69 cm. Doarme cat de cat bine noaptea, se trezeste cel mai devreme la 6 dimineata pt prima masa, apoi se culca la loc pana la 9-10, insa cand e trez cere companie tot timpul, altfel zbiara la propriu sau se vaita intruna....si nu orice fel de companie, ci numai a mea, sta si rade cat rade cu bunicii sau cu tati insa pana la urma incepe sa ma caute din priviri prin camera si pana nu ma repereaza unde sunt nu se linisteste nicicum....trebuie sa ma simta sa ma miroasa sa-l iau in brate si asa e multumit. Si eu sunt multumita sa-l vad multumit insa treburile casei au de suferit dramatic, pt ca le las pe toate balta ca sa stau cu puiutul ca n-am inima sa-l vad necajit. Isi roade mainile, mie-mi roade barbia, isi roade si jucariile de plastic si saliveaza in continuu, dar nici urma de dinti pana acum. Nu vreau sa zic nimic dar iar l-au apucat scremuturile ca la 3 luni. Mai lipsteste, Doamne Fereste, sa-i scada pofta de mancare si ... va fi ca la 3 luni, cand a avut criza aia de 2 saptamani. Nu mai are asa buna dispozitie si nu se mai joaca singur deloc, doar se screme din greu, rosu la fata, desi nu e constipat sa stiti, si in cele din urma zbiara sau plange, depinde cat e de obosit. Afara ploua mocaneste si e si frig deci nu putem iesi ca asta-l mai calma.[xx(] Eu am mare frustrare cand ma urc pe cantar si vaz ca nu scad de la 63-64 de kile alea....nu mananc dulciuri, grasimi si m-am dat numai la cateva felii de paine neagra, si numai la micul dejun si alea, fructe pe stomacul gol, carne fara cartofi, doar cu legume verzi, dar nu mananc la ore regulate si totul e zadarnic. Mi-e foame tot timpul, cred ca am bulimie. As roade ceva intruna ca un rozator si ma abtin cu greu si numai cu gandul la cantarul ala. Ma vad ca o foca grasa, asa mica la 1,62 si 63 de kile.[bang][bang][bang][bang] Sa ne dea Dumnezeu sanatate ![bis][bis][bis][bis] lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! Vreau sa va spun ca ma minunez,cum de mananca un bebe o banana intreaga,ce vreti sa bateti vre.un record!??La noi e greu,eu incerc sa-l intarc de o luna,tot incerc sa-i dau cu sticla dar nu vrea si pace ,mai si rade de mine-tine gura inchisa de zici ca e lipita cu super-glue;eu am inceput de cateva zile un program,adica dimineata la titi,apoi pe la 11.00 gris,apoi la amiaza iar titi apoi doarme,dar numai daca stau langa el,apoi e timpul de plimbare 2-3 ore apoi titi si pe la 19.00 e timpul de somn,cam o ora dureaza,timp in care e la titi.In timpul zilei ii mai dau ceiut sau multivitamin(suc).La baiatul meu mancat inseamna doar 4-5 lingurite .Are acum cam 8.300kg si 70cm. ce metode mai folositi,sau mai bine zis cum a-ti intarcat?? Cam atat de la noi. pupici dulci alexandra si bebe Alexander www.schloesslstube.com/bogendorf/de/default.htm http://de.f2.pg.photos.yahoo.com/ph/alexastan1981/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...