Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O poveste trista despre nastere


Recommended Posts

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dana, felicitari pentru fetitza! Eu am nascut pe 18 Decembrie 2004, prin cezariana la spitalul Caritas. Auzisem zvonuri despre conditiile din spital si desi ma intelegeam foarte bine cu doctorita (Alice Florescu) am tot intrebat pe forum daca stie cineva ce conditii sunt in prezent. N-am primit nici un raspuns. Am avut noroc cu fetele de la cabinet care au nascut inaintea mea si care mi-au spus ca totusi nu este de groaza. Prin luna a cincea am facut si o vizita in spital si am constatat ca bebeii stau in conditii bune si ca exista un salon cu plata (3 milioane pentru 5 zile) pe care l-am vizitat si mi-a placut. Eu am vrut sa nasc natural. Dupa ce 4 luni am luat tratament pentru inchiderea colului el nu a mai vrut sa se deschida la termen. Am depasit cu 4 zile termenul dat de ecograf, de aceea inca de pe 14 am facut injectii pentru declansarea travaliului, dar nimic concret pana pe 17 cand m-am internat. Am stat in sala de pretravaliu 10 ore si 12 ore am avut apa rupta dar nu am reusit sa nasc la dilatatie 10 cm deoarece copilul nu se angajase bine cu capul si atat doctorita cat si eu am refuzat ideea forcepsului. Asistentelor din prima tura le-am dat diferentiat: uneia 200, celeilalte (si nu prea i-a convenit, ba chiar m-a intrebat daca i-am dat colegei ceva). Celor de la operatie le-a dat doctorita 250 la fiecare (sunt 2).Sambata am fost dusa la Terapie intensiva si din cauza aglomeratiei din weekend (au fost duse persoane si la etajul 2 unde am inteles ca era frig) am ramas si duminica.Am fost singura in salon toate cele 5 zile, doar noaptea mai dormeau si asistentele daca nu aveau operatii. Luni, desi s-au facut externari tot nu erau locuri la lauze, la etajul 1 sau poate au uitat de mine caci eram singura cu cezariana. Marti m-a inrebat dr. anestezist daca ma mut la lauze. I-am spus ca nu mi-a spus nimeni nimic dar ca pentru o zi prefer sa raman acolo. Si asa a fost! (nu stiu daca a transmis mai departe, ea fiind multumita de cat i-am dat). Oricum concluzia este clara. Am avut noroc si am stat toata periada la terapie intensiva unde fetele au fost foarte dragute, fara sa fie nevoie sa le dai ceva (veneau si cu mancarica la internati). Una dintre asistente, Erica m-a refuzat desi am prins-o in 3 ture. Bebelusul a fost f. bine ingrijit, neonatologul super (tanara, f. draguta, mi-a raspuns amabil la toate intrebarile si de abia a accepat 100 de mii. Se numeste Irina Cuzino parca.). Asistentele de la copii acceptau 10-20 mii, fara sa insisti. Am prins doua f. dragute care ii schimbau la cerere si ne mai invatau cu alaptatul. De vazut copilul desfasat l-am vazut la 2 zile cu neonantolog. Daca pot sa ajut pe cineva cu raspunsuri, o fac cu placere. Bafta celor care vor naste! Otilia, DPN 9 Decembrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, trista povestea nasterii lui Eric ! [:(] Bine ca nasterea Ruxandrei s-a desfasurat frumos ! Felicitari, sa va traiasca minunea mica, alaturi de cealalta minune din viata voastra ![flo] [s]La multi ani, Eric ! Petrecere frumoasa si daruri pe masura ! [am][am] Ai primit si o surioara drept cadou, ce frumos ! [:)] Sa fii sanatos si fericit, alaturi de frumoasa ta familie ! [pup]
Nina, mami de [copil][url="http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina"] Nina-Cristina[/url] (10.01.2002), [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346"]Povestea nasterii[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40625"]Copilasi din 2002[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35261"]Copii capricorn[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39452"]Scorpiute[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, [dual] [dual][dual] n-am mai intrat de multicel pt ca am fost in `carantina` toti 4, ne-am gripat cu totii, inclusiv printesa mica, abia ne-am revenit... Otilia, sa-ti traiasca puiutul si sa fiti sanatosi. Ma bucur ca ai avut o nastere OK, poate s-a mai schimbat ceva intre timp... Stiu ca atunci erau multe mamici nemultumite acolo, eu v-am povestit numai prin ce-am trecut eu, dar stiu cazuri care-au patit-o si mai urat. [flo] pt asistentele de la terapie intensiva, erau cu muuuuulte clase peste restul personalului. De Erica imi aduc si eu aminte cu placere, o fata frumoasa si cu suflet de aur... Nina, fetita ta e nascuta in aceeasi zi cu Ruxi a mea...[pup][pup][pup] Papadie, stie El Doamne-Doamne de ce ne da ceea ce ne da si nu cum vrem noi... Sa-ti traiasca baietii si sa va bucurati de ei! Cristina, Gulshann - multumim [pup][flo] Dana, Eric[bonjovi] si Ruxi [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dana, Cand am citit povestea ta, nu stiu cum, dar nu am retinut numele spitalului de la inceput. Si citeam, si plangeam, si-mi aminteam de trista mea experienta de dupa nastere, aproape la fel ca a ta (cu exceptia faptului ca eu nu am avut probleme de sanatate asa mari ca ale tale, ci am iesit din spital doar cu o imensa depresie postnatala). Si ma intrebam ce spital mai poate fi asa oribil cum a fost pentru mine Caritasul si, citind din nou mesajul tau, am vazut ca doar un singur spital putea sa lase asemenea amintiri infioratoare si anume ... Caritasul. Si, normal, dupa o asemenea experienta terifianta si descoperirea dc-ului l-am ales si eu pentru al doilea bebe care e de o luna in burtica tot pe dl. dr. Tutunaru(desi el nu stie inca pentru ca nu m-am dus la control, deocamdata). Sa-ti traiasca puii si sa te bucuri de ei! Mihairi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of Doamne! Parca am trai in tari subdezvoltate. De atunci s-au schimbat multe si de data asta cu siguranta iti va fi mult mai bine. Sistemul sanitar din Romania e bolnav rau.....si antidotul inca nu a fost descoperit. Vor mai trece anii multi pana cand vom cotiza oficial intr-un sistem si medicii si cadrele medicale medii vor fi multumiti de remuneratie...Dar pana atunci..... Denisa si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:
Originally posted by V. Erica
Intru doar sa va multumesc tuturor pt incurajari si urari si sa va anunt ca am nascut luni, 10 ian, la Elias cu ajutorul unui medic si om extraordinar - dr. Tutunaru - o fetita Ruxandra Maria, 3400 gr, 48 cm, s.a. 9. Suntem bine amandoua. Prestatia medicului si a personalului auxiliar de nota 10. Papadia, pb de la buricut a lui Eric a trecut dupa 1 sapt de antibiotic administrat la numai 7 zile [bang]. Daniela, iti doresc mult noroc, nastere usoara, sanatate tie si lui BB ce va veni. [pup] Dana, Eric [bonjovi] si [copil] Ruxi
Sa va traisca Printesa, sa fie sanatoasa. Vrem sa aflam detalii despre a doua nastere. [pup] Mihaela [gravi], [zana]Mara si [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa iti traiasca minunea si sa te bucuri de copii tai si de familia ta.ma bucur ca ai avut a doua oara noroc de MEDICI in adevaratul sens al cuvantului!Fie ca clipele petrecute cu ai tai sa iti alunge amintirea zilelor urate petrecute in spiatl iar bucuria de a-ti privi copii crescand sa iti umple sufletul.[flo][flo][flo][pup] Alessia[gravi] dnp 25.02.2005, bb[nl],Sebicelul Purcelul(16.01.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...