Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cel mai frumos cadou de Craciun...


DianaP

Recommended Posts

Draga Diana,

felicitari, in primul rand, pentru nasterea fetitei tale si numai bine amindurora.

in legatura cu numarul de trombocite, vreau sa iti spun o poveste care poate ca te-ar ajuta putin. merita, oricum, sa verifici daca nu e si cazul carlei.

in anul iv de facultate, adica acum doi ani, in urma unor analize de rutina, mi s-a depistat un nivel de 28.000 de trombocite, adica mult, mult mai mic decat valorile normale, de 150.000-300.000.

cand am repetat anlizele, la acelasi laborator, nr scazuse la 23.000

din ce am citit pe internet, m-am speriat ff tare si pentru ca aveam de ceva timp si niste pete rosii suspecte pe abdomen, care chiar in ziua de pasti s-au colorat brusc, am mers la sectia de urgenta de la coltea.

citisem pe internet ca petele rosii pot fi o manifestare a trombocitopeniei (valoarea mica a tr), fiind cauzate de spargerea unor vase de sange sub piele

acolo mi-au luat sange si nu au mai vrut sa ma lase sa plec din spital, pt ca a iesit un nivel de 8.000 (!!!)de trombocite, ceea ce ar insemna ca la orice taietura singerez enorm, pt ca sangele nu se poate coagula.

in fine. mi-au zis ca ar fi doua cauze: fie maduva nu produce suficiente tromb., (un fel de cancer), fie produce dar le papa splina,care are rolul de a curata sangele (deci scoaterea splinei)

mi-au facut punctie lombara, au descoperit ca splina produce destule, si au inceput sa imi administreze fara sa ma infoirmeze ca lumea imunosupresoare, ca sa convinga splina sa lase trombocitele in pace (macar dac-ar face doar atat)

cred ca iti imaniezi prin ce am trecut.

dupa o zi, cand ma hotarasem sa refuz tratamentul 8care imi parea, oricum, experimental, bun pt lucrarea de diploma a cuiva), vin si imi spun,surpriza...ca am fost victima unei erori

adica....tehnica moderna de numarare a trombocitelor prevede folosirea unui aparat numit clutter (de la coagulare, in engl), care numara trombocitele de pe lama si afiseaza valaorea.

daca insa proba este bagata prea tarziu in aparat, sau ap este putin defect, sau, dimpotriva,sangele se coaguleaza nu prea incet, ci prea repede, trombocitele s-au sudat deja in fasii si, surpriza !!!! aparatul va citi 1, in loc de 9-10, adica in loc de 10 trombocite separate va percepe intreaga fasie si va da o valoare eronata

de chestia asta s-a prins o doctorita tanara care a avut bunavointa de a numara, cu ochiul liber, la microscop, plachetele (tr) d eple lama.

iti sugerez sa soliciti acelasi lucru

inuti l sa iti spun ca anul trecut am avut un accident de bicicleta destul de grav cu multe julituri si cu o rana la cap si nu mi-au curs matele pe acolo :))) vorba bunicii:))

adica sangele s-a coagulat imediat.

daca inmultesti numerele initiale din analizele mele cu 9-10 iti va rezulta o valoare normala.

am uitat sa spun ca petele suspecte erau provocate de o banala ciperca, prezenta pe pielea tuturor, dar care se dezvoltase in perioada aia pt ca mergem des la bazin si ma spalam cu prea mult sapun, prea des (mediu acid a favorizat dezvoltarea lor)

a trecut dupa doua aplicari de crema antimicotica

sper ca te-a ajutat povestea mea si va doresc multa sanatate

mihaela

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Draga Mihaela iti multumesc din suflet ptr. informatii si imi pare bine ca in cazl tau s-a dovedit a fi o eroare medicala. Sper sa pot zice si la Carla asa, numai ca la ea eruptile petesiale(vanataile)dupa cateva ore de la nastere(deci cand nr de trombocite era in scadere),devenisera generale(pe tot corpul), si s-a vazut clar o imbunatatire dupa ce se efectuase transferul de tronbocite. Eruptia a inceput sa dispara si cand am iesit din maternitate nu mai avea decat in doua locuri(care acum a trecut).

Eu sper sa fie totul bine. Peste o sapt. mergem sa-i repetam analizele.

Inca o data multumesc ptr informatii, chiar o sa intremb.

Diana & Alexa & Carla

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...