Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de nov-dec 2004 (7)


roserb

Recommended Posts

cristina, eu si pe alex care are aproape 4 ani l-am spalat cu apa de la robinet si pe corp si pe cap...la fel procedez si cu bbelina, nu i-am dat niciodata cu musetel....la ochisori am folosit mereu tampoane sterile cu ser fiziologic....din cate stiu eu nu se da cu ceai de musetel la ochisori...dar poate gresesc, mai asteapta si parerea altor fete. dar nu-ti face probleme, totul o sa fie ok[pup] monica http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai eu asa arat fetelor de la 2 sapt. Nu v-am spus ca am dat jos toate kg de la 2 sapt.? Mi-era chiar teama ca o sa scad mai mult decat atat. Nu e meritul meu, fetelor, stati linistite, e doar mama natura. Legat de Ca gluconic cum sa i-l dai. Incearca sa-l incarci intr-o pipeta si da-i pe rand cate o picatura pana il termini cand e culcat pe spate. Nu are cum sa-l scuipe asa. Cu siguranta il va inghiti in felul asta pe tot. revin, acum trebuie sa-l culc pe Alex. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:0][:0]uoaauuuu Try!!!!! parca nici n-ai nascut!!! mie mi-a ramas burta si mi s-a si marit bazinul... Pantalonii mei nu se mai inchid deloc, le-am pus elasic legat de nasturi!!! Fetelor, plizzz , un sfat! Mi-a cazut o geana de-a mea in ochiul copilului!!!(de parca n-avea unde sa cada!!![:(!]) Cum o scot????? Azi noi am fost in Gradina Botanica la plimbare, am avut prima intalnire cu o domnisoara mai mare cu o luna... mai urmeaza si alte intalniri...[;)] [url="http://community.webshots.com/album/225995926MElNBn"] poze Darius [/url][copil](26.12.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, plizzz , un sfat! Mi-a cazut o geana de-a mea in ochiul copilului!!!(de parca n-avea unde sa cada!!!) Cum o scot????? [:D]Ai fost tare scumpa, scuze![:)] Pai, mie mi s-a intamplat ceva asemanator si i-am picurat ser fiziologic in coltul dinspre nasuc, iar cu o compresa sterila i-am sters ochisorul tot de acolo inspre tampla. Asta, de cateva ori. Si pana la urma a mers. Cam greu ce-i drept, pentru ca se inroseste foarte repede si mi se facea frica sa mai continui. Daca nu iese prin stergere ai putea cuntinua doar sa-i picuri ser fiziologic, care impinge corpul strain in coltul ochiului. Fara sa o chinui...asa cum se aduna "cate ceva"[:)], dupa somnic. Dar or mai fi si alte metode. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] Cristina! chiar asa o sa fac!!! eu ma gandeam sa-l las un pic sa planga , dar mi-e mila. ...si razi de mine... vezi ca baiatul meu o sa-ti curteze si fata ta!!![^] ca am vazut ca-i frumoasa foc!!![olala] [url="http://community.webshots.com/album/225995926MElNBn"] poze Darius [/url][copil](26.12.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumesc pentru sfaturile cu buricelul. Acum alta problema...Am fost cu bebe la cantarit si a luat 600g in trei saptamani. Doctorita a zis ca-i putin, e la limita inferioara a graficului.[bang] Normal ca mi-a recomandat completare, dar am rugat-o sa-l mai lasam doar cu san inca doua saptamani (nu vreau sa-l intarc....[bang][bang]). El mananca bine, mie asa mi se pare, cam o juma' de ora sta la san, nu stiu ce se intampla. Spuneti-mi si mie voi, cele care alaptati exclusiv, ii dati sa suga din amandoi sanii la o masa? Pupici bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bumbabel - eu nu stau prea bine la capitolul asta, dar la inceput primeam la sfaturi cu carul. Mie imi spuneau ca de fiecare data cand alaptez sa il mut la ambii sani. Nu doar pentru a se satura puiutul , dar si ca sa nu te doara sanul ramas "nefolosit". Iar cand bebeul devine mai lacom si nu vrea sa mai suga doar pentru ca trage mai greu si este prea hamesit si nu mai are rabdare, si ajunge sa refuze sanul tocmai de asta, de mamica incepe sa-i de-a biberon. Multe mamici pe care le cunosc eu, care au lapte, se mulg si-i dau cu biberonul laptele matern. Unele chiar ajung sa-i dea si laptele lor si cel praf, in cazul in care nu-i ajunge pentru a creste cum trebuie in greutate. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ad_rianna TRY ce grasunel e Alex!!! Pupe Aditza pe el cum sta in baita![il]Tu ii pui doar un prosop si-l speli singura? Ca eu inca tot cu sotul meu le fac baie din cauza durerilor de spate.
Ad-rianna, nu e grasunel deloc. Nu e nici prea-prea, nici foarte-foarte. Eu mai degraba l-as categorisi catre slabutel. Dar intotdeauna pozele il arata mai grasut. Poate si pt. ca multe din ele sunt facute de aproape. Plus ca el nu are capul prea mare, ci mai degraba micut si atunci luat de aproape pare grasunel. Intr-o zi l-am pus in marsupiu fara pantalonasi, ci doar un body scurt si botosei. Doamne, asa slabutel mi se parea cum ieseau piciorusele lui din marsupiu...Acum are vreo 5,700kg si 61 cm (estimarile mele, vineri mergem la cantarire). Ziceai de prosopel la baita: eu am pt. Alex un suport separat care se pune in cadita. E facut dintr-o panzica asezata pe un cadru metalic. Si-l ajuta pe bebe sa stea inclinat fara sa mai fiu eu nevoita sa-l tin cu mana. Dar pt. aluneca un pic pe suportul ala (nu are nimic la partea de jos unde vine fundul care sa-l opreasca pe bebe sa alunece, asa cu mam vazut eu la unele fete in poze ca au suporturi de plastic), am un ursulet de burete special pe care se aseaza bebe la baie si-l pun peste suportu lde panza. Si peste burete ala pun si un prosop. De ce? Pt. ca atunci cand buretele se uda tine rece, el nestand complet in apa. Daca te uiti prin primele poze ale lui alex o sa vezi si suportu lala de panza de care-ti vorbeam, are niste pozite acolo la baie cand foloseam doar suportul. E bleu cu niste foci desenate pe el. Felis, Alex tine des degetelul din mijloc asa, spre amuzamentul prietenilor. Tu ziceai de colega ta ca se chinuia cu fundite roz si bleu la cruciulitele de botez: pai ori roz, ori bleu...Roz daca bebeul ce se va boteza e fetita, bleu daca e baietel. Gandacelu, asa-i si la noi cu semanatul, cel puti nasa spun multi din cunoscuti si prieteni: Alex seamana la gurita si barbie cu sotul si la nas si ochi cu mine. Partea de jos e a lui tati si cea de sus a lui mami. Andreap, ce e asa complicat! Intreab-o pe nasa daca aduce ea ulei si vin, daca nu, pune tu in 2 sticlute mici (de suc de 250ml) vin si ulei si duceti la preot. N-are importanta cine aduce uleiul si vinul. Iar asa ceva are oricine in casa si nu pagubeste pe nimeni. Alex astazi face 2 luni in cap!!!! La multi ani, flacaul mamii. Si ca bombonica pe tort, azi noapte mi-a facut un circ de toata frumusetea la 12 noaptea. De nu mai reuseam sa-l culc nici cu ordinul prefecturii. In final dupa o ora jumate de chinuri a readormit si si-a intrat in ritmul lui normal de somn de noapte. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...