Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de nov-dec 2004 (7)


roserb

Recommended Posts

Buna seara fetelor, In sfarsit reusesc si eu sa postez pe forum ca de citit am reusit sa mai citesc si ma tot vedeam la capitolul "in asteptare" pana am disparut. Am nascut pe 22 dec 2004 (cezariana) o fetita Daria Nicole de 3360 50 cm Apgar. Maine facem 2 saptamani si nici nu imi vine sa cred ca a trecut atat de repede timpul. Din fericire avem un copil sanatos si nu prea plangaret care ne lasa sa dormim destul de bine noaptea, se trezeste numai pentru papica. Nu au inceput inca colicile si speram sa ne ocoleasca (oare avem sanse?). Sper sa imi gasesc mai mult timp sa stau la discutii cu voi. Multa sanatate la mamici si la bebici. Carmen & Ana Carina (2 ani 2 luni) & Daria Nicole 2 saptamani. carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
eii isi descopera manutele acuma, trebuie lasati sa le "exploreze", nu confundati asta cu suptul degetului!!! dovada exemplul fetei mele!
Exact asta am vrut sa spun si eu Gandacelule. De fapt eu am mai amintit de treaba asta in capitolul anterior parca. Alex a inceput de vreo sapt. si ceva sa-si exploreze manutele. Nu e nici semn de foame neaparat si in nici un caz semn de lipsa de calciu (de unde vine ideea asta? Ca eu nu vad legatura). De-abia acum puiutii nostri si-au descoperit manutele. Ei habar n-au ca chestiile alea miscatoare cu care se tot lovesc ei peste fatza si-n burtica sunt ale lor. Acum realizeaza ei ca au niste jucarii la purtator. Iar gurita lor e instrument de pipait. Pana pe la 1 an copiii pipaie mai bine cu gura decat cu mana. Adica testeaza orice cu gura pentru ca in degetele de la maini simtul tactil e prea putin dezvoltat. Nu v-ati intrebat niciodata de ce bebelusii duc totul la gura, dar absolut orice, mai ales cand e vorba de lucuri noi. Gurita lor e pe post de degete la inceput. Noi nu simtitm nevoia sa atingem lucruirle noi? sa vedem cum sunt? Ganditi-va, la cumparaturi in magazine nu atingem hainele? Nu vrem sa simtim textura materialului? Uneori si daca stim cum e tot atingem. La bebelusi gurita functioneaza pe post de degetele. Simtul tactil din manute se va dezvolta pe parcursul timpului pe masura ce ei ai posibilitatea sa atinga lucruri. Asta e un motiv foarte puternic pt. a nu va impiedica bebelusii sa exploreze. Lasati-i sa testeze cu gurita si apoi cu manutele tot ce-i in jurul lor. Lasati protocoalele la o parte (asta nu e voie, asta nu e voie) si permiteti-le sa invete orice textura. Ajutati-i chiar dandu-le la indemana obiecte cu diferite texturi (aspre, fine, rugoase, cu punctisoare etc.) si diferite forme ca sa le poata pricepe. Nici nu va trebuie cine stie ce jucarii sa-i introduceti in lumea formelor si texturilor. Cand s-or face un pic mai maricei (nu acum ca-s prea micuti, dupa 4-6 luni) lasati-i sa se joace cu mainile in orez, malai, faina, puneti-le la baie spuma de ras pe manute (e foarte-foarte fina ca textura) creati-le senzatii noi. Asa-si dezvolta si ei simturile mai bine, plus ca e o latura importanta a dezvoltarii inteligentei lor. Pana la 2 ani creierul are cea mai vertiginoasa dezvoltare, majoritatea sinapselor se formeaza in primii ani de viata. Daca nu-s formate acum circuitele, mai tarziu e inutil sau foarte greu sa se mai formeze. E mult de palavragit pe latura asta, am citit chestii interesante pe latura asta, dar nu intotdeauna mi-e la indemana sa le redau. Am plecat de la pumnisorii bagati in gurita. O sa vedeti ca pe la 4 luni o sa-si bage si piciorusele in gurita, o sa descopere ca are si picioruse. Pana la 6 luni bebelusii nu se recunosc in oglinda, spre exemplu. Cum va dati seama daca se recunosc in oglinda? Desenati-le o bulina rosie (cu rujul) pe obraz. Daca intind manuta sa stearga/atinga bulina de pe obrazul baietelului din oglinda, inseamna ca inca nu se recunosc. Daca duc manuta pe propiul obraz sa stearga/atinga bulina, atunci inseamna ca ei fac distinctie si realizeaza ca respectivul chip din oglinda sunt ei. Eu ma mai duc cu Alex in marsupiu la oglinda si vorbesc cu el. Se uita la mine (la cea din oglinda), ma studiaza si rade cateodata, dar el are impresia ca eu sunt de fapt in fatza lui si vorbesc cu el. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by miria_cristina
Cand se face vaccinul ca noua nu ne-a spus nimeni nimic si am vorbit ieri cu doctora? Si dupa aia se va simti rau si va face febra?[bruta] Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina
Vaccinul se face la 2 luni, in general doctorii zic ca la acest vaccin bebelusii nu fac temperatura foarte mare, indiferent daca e cel cumparat sau gratuit (Bianca l-a facut pe cel gratuit si nu a facut febra din cate mai tin minte). In schimb ii cam doare piciorusul in care se face, de aceea trebuie puse pe locul intepaturii comprese reci, sau o feliuta de lamaie tinuta in prealabil la frigider. Carmen, sa-ti traiasca fetita si sa va bucurati de ea!Te trec acum si in listuta. Jasmine, pentru botez trebuie cumparat un prosop, un sapun, niste ulei , o sticla de vin (astea pentru biserica). Nu stiu insa daca le cumpara nasii sau finii. Cand am botezat-o pe Bianca le-am cumparat noi, cand am fost nasi le-am cumparat tot noi[:D].In rest lumanarea o fac nasii, si tot ei cumpara un set complet de hainute pentru bebe, in care va fi scos din biserica. Cat despre cadou pentru nasi, stiu ca e valabila chestia mai mult la nunta, noi avem si finii si nasii de varsta noastra, si nu ne-am complicat cu astfel de formalitati. [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by try
Ce inseamna intarcat? Intarcat e cand bebe nu mai suge deloc de la san. Sunt 2 situatii: cand mama il intarca pe bebe (adica voluntar ii intrerupe alaptatul) sau cand bebe se intarca singur (refuza sa mai suga de la san). Ceea ce faci tu e alaptare mixta: si biberon si san. Din cate am citit eu, se pare ca dupa 2 luni bebelusii nu mai uita sa suga, sunt destul de puternici sa nu uite reflexul, deci puteti sa le faceti cunostinta si cu biberonul ca ei nu vor confunda tetina cu mamelonul, deci nu vor uita cu msa suga de la san. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Azi am fost f. suparata: Bianca nu a vrut sa suga de la san!!![q][q][q]Cum o puneam sa suga incepea sa planga si sa se agite. N-am avut incotro si am scos cu pompa ca sa-i pot da. Ce-o fi asta? Ce sa fac? Sper ca nu va refuza in continuare ca nu stiu ce ma fac[q]Vi s-a intanmplat asa ceva [mamica] gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004 [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/adriana_axa_cluj/my_photos"] pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roserb - multumesc mult pentru explicatiile legate de vaccin. Oricum trebuie sa il facem, asa ca o sa ne mobilizam, ca nu avem incotro. Mi-e mila, totusi.[V] Iar pentru botez, nici eu nu stiu, desi nu o botezam acuma, dar este o rubricuta cu tema: Botezuri, Nunti, Petreceri..., la inceputul forumului. Poate citesti cate ceva si de pe acolo, ca sa iti faci clar. Nu cred ca sunt reguli batute in cuie. Alege varianta care iti este mai comoda. Si, dupa eveniment, poate ne dai si noua sfaturi[:D] Cred ca depinte mult si de nasi. In cazul nostru, mai mult ca sigur, ca ne ocupam noi. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bumbacel
Postasem si eu o intrebare in bebelusi de nov-dec(6). Va roooogggg, ma lumineaza cineva? Multumesc. "Intrebare...cum arata buricelele bebicilor vostri? La Tudor a cazut inca din maternitate, in ziua a treia, s-a vindecat foarte repede si frumos, dar a ramas putin in afara. Asa o sa ramana? Trebuie sa-i fac ceva, sa-l apas sau sa-l masez cumva?" bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004)
Si lui Bianca i s-a intamplat ceva la buricel: ei nu i-a cazut in spital ci acasa si i=-a ramas afara o "chestie" care uneori chiar sangera. M-am panicat si eu rau de tot, am chemat medicul si mi-a zis doar sa-i pun spirt sau nitrat de argint. Acum acea "chestie" pare sa se usuce si probabil va pica. Acum nu stiu cum arata la Tudor al tau. Stii ce mi-a zis insa medicul: ca in toata cariera lui nu a vazut copil la care sa nu i se vindece bine buricelul[;)] [mamica] gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004 [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/adriana_axa_cluj/my_photos"] pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANDREAP iti multumesc pentru urare. Sa fiti si voi sanatoase si sa creasca printesica mare. Doamne dar ce ochi mari si frumosi are. Ma descurc cu gemenusii ca nu am incotro si oricum eu nu stiu cum e numai cu unul[:D]. GANDACEL tu zici ca nu e voie fructe decat din compot? Nici eu nu te-am uitat MADACHAN. Tare scumpic e Edy si-ti seamana enorm. Sa fiti sanatosi! CARMEN sa va traiasca fetita si sa va aduca numai bucurii [mamica] gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004 [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/adriana_axa_cluj/my_photos"] pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...