Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (10)


vilma

Recommended Posts

cu intarziere, sorry: la multi ani la Ioane si Ioni!! am fost astazi la revizia de 4 luni! 5,850 kg si 64,5 cm...cam mare a zis tanti doftora... am cules 2-3 info despre diversificare..daca vreti le scriu succint. noi cel putin, o sa le urmam cu sfintenie... pupaturi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
LA MULTI ANI!!!!!!!!!!! Noi de astazi din motive de sanatate ( ale mele) o sa papam numai formula. Papam milumil completare de la 3 sapt.. Am inceput cu 60 ml pe zi pana la 2luni, apoi 170ml in 24h ( masa de seara ) restul ma mulgeam si ii dadeam tot la biberon ca nu lua tata. Mananca 5-6 mese in 24h adica intre 4 si 6 la 10,13,16,19 si rar la 12 noaptea si mananca intre 140-225ml. Ziua doarme decat ultima ora pana la masa dar de la 20-21 doarme dusa. La 2 luni si 12 zile avea 5.700, s-a nascut cu 3.500. Cu constipatia am rezolvat cu suc de portocala cateva zile si acum ii dau putina apa inainte de masa. Face kk numai dimineata pe la 8-8:30. Programul si la facut singurica decand ii dau la biberon si nici nu mai doarme agitata. Vigantol ii dau direct in gurita 2 picaturi. Cu marsupiu de la Chicco nici eu nu ma inteleg am luat altul de la Fatlin ( sau asa ceva ) si e super, mult mai usor de pus pentru ca se desface complet. Asa ca eu i-am dat suc de portocale si nu s-a intamplat nimic rau, din contra am scapat de constipatie ( trebuie sa faca gros ca o pasta ca sa o numim constipatie nu moale ). De maine incep cu suc de mere sa vedem ce o sa se intample, iar cand ajungem la 3 luni cu pulpa si la 4 luni pasat. Asta din cauza ca ii dau formula. Se pare ca am trecut de masa de 12 si nu s-a trezit asa ca ma duc sa ma culc si eu. Va pup Madalina si [copil] Ana-Larissa (18.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara gagici! [hia] Mama-mama ce de ati mai scris! Mi-a luat ceva sa "recuperez" [:)] Mihaela, m-am mai linistit. Multumesc pt suport - sti tu ... [:X] Azi am fost si noi la cumparaturi cu bebe in marsupiu. Ne-am distrat teribil de mutritele care le facea cand ii ajungea soarele in ochisori - parca n-am avea in casa ferestre sau becuri! A fost o zi tare faina in catunul nostru si am profitat de ea. Am remarcat ca mananca un pic mai bine de cand il scot zilnic, chiar daca noi nu avem rabdare 1-2 ore ca voi. Sa aiba vreo legatura?! [yum] Va anuntam cu bucurie ca am reusit si noi sa luam jucarele in manuta sa le scuturam si sa le facem sa sune. Eram stresata ca ai vostri se joaca asa frumos si al meu cum punea mana pe o jucarie cum si-o trantea unde nu trebuie [B)] Si plangea si renunta... Apropos de jocuri, uneori ii leg clopotei mici la o manuta si la un picior (nu suna tare sa nu se sperie). Asa si-a descoperit manutele si piciorusele lui, ca nu prea si le studia pana acum, doar cu degetele mele avea treaba, pana cand incepea sa traga tare de 2 degete alaturate in directii diferite, ca-mi venea... [bang][bang]. Legat de chestia cu manutele si piciorusele, cand il schimb si-i dau cu crema la fundulet are tendinta sa-si traga piciorul pana la gura, parca e contorsionist. Si se enerveaza ca nu prea reuseste sa-si apuce piciorul cu mana [:-)))] Eu ii fac masaj cu lapte hidratant pt bebei dupa fiecare baita. Are rabdare mai ales daca povestesc cu el si scot tot felul de onomatopee si de chiraituri, incepe si el sa "vorbeasca" pe limba lui. Si apoi facem si gimnastica. Avem o tanti dr. la care mergem lunar numai pt asta, ne spune ce exercitii sunt utile in luna respectiva pt dezvoltarea lui fizica. Spuneti-mi de vaccinul de 4 luni, ne vine vremea si nu stiu ce sa fac. Dr a zis ca e bun ala uzual, dar as prefera o opinie de la voi! Cel de la 4 luni da reactii mai dure decat cel de la 2 luni? Nina, pe mine ma intereseaza treaba cu diversificarea, astept detalii! Ianis face si el 4 luni peste 6 zile. Ce "manechin" de 64.5 cm ai! Bravo! [cool] Aissa, taman dupa ce m-am laudat ce bine doarme toata noaptea, azi noapte mi s-a trezit la 4.30, si vroia papa nu povesti!!! [alcool] Ai incercat cu Alexandra alt orar? Fetelor, trebuie sa va intreb ceva [:I] Cum de aratati asa bine in poze? Adica asa siluete??? Vreau si eu reteta, ca n-am slabit deloc dupa nastere si cum nu mai alaptez... Ramane intre noi ... [colegi] Na ca am scris un roman! [:D] Va pupacesc pe toate [pup] Diana si bebe Ianis (14.09.2004) http://www.babiesonline.com/babies/i/ianis Poze: http://photos.yahoo.com/dianarus78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apelul de noapte...ca eu cam pe astfel de ore scriu. Noi am fost astazi in parc si am stat cam 2 ore si tare i-a mai placut...am facut si poze si in curand o sa le pun si pe site. Momentan ma stapaneste lenea, asa ca las pe maine. Tot astazi am fost in vizita si pe la bunici si pe la o Ioana, la ziua ei! V-am spus ca suntem plimbarete! Dianarus, ma bucur ca te-ai linistit! Mai vorbim pe YM! In cazul bebelinei mele, vaccinul de la 4 luni a dat o reactie ceva mai mare si a facut febra. Doctora imi spunea ca asa se cam intampla de obicei, dar ca nu e regula. Oricum, trece si febra...m-am convins! Despre silueta nu pot sa dau cine stie ce sfaturi...la mine functioneaza destul de bine reteta "BEBE"! Mamalina, nu stiu ce probleme de sanatate ai dar sper sa te faci bine cat mai repede. Nu stiu de ce pare greu de manevrat marsupiul Chicco pt ca mie mi se pare foarte simplu si de pus/scos in el si foarte confortabil pt bebe. Trebuie sa recunosc ca n-am mai incercat si alt marsupiu ca sa vad daca e mai simplu decat asta. Eu il pun pe mine, in inchei in parti si apoi o iau pe bebelina in brate, ii fixez picioarele in gauri si ii dau drumul si pica la fix. Apoi ii prind si centurile de deasupra bratelor si suntem gata de plecare! NinaB, chiar ca e manechin bb tau si e chiar inaltut. Hehehe, ce as vrea si eu sa fie bb mai lungana, sa aiba picioare lungi...hihihi Pls, nu ne mai tine in suspans cu info despre diversificare ca toate asteptam cu sufletul la gura.....cred ca asta incepe sa devina urmatoarea problema majora! Georgiana de abia astept sa-i spun nasului de tine....astept reactii din partea lui. Pupici voua! Anielas, o sa fie bine la botez. Eu am incercat sa ma stapanesc si sa ma consolez cu gandul ca nu i se intampla nimic rau, din contra. Oricum eu mereu am impresia ca de copilul meu nimeni nu s-ar putea ocupa mai bine de el, nici macar mama. Ma simt ca si cand de cand m-am nascut numai de copii mici am avut grija... Noapte buna! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 4 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fete dragi! Azi am avut o mica aventura.... Am fost in vizita la niste prieteni cu o fetita de 4 ani... fetita geloasa pe Mara nevoie mare, a apucat-o si pe a mea o criza de plans. S-a mai intamplat o data asa la ei ca altfel nu trageam concluzia asa de repede ca a influentat-o.... De obicei tare-i sociabila sau cel putin nu plange... Asa de mila mi-a fost de ea... cred ca ei tare simt energiile negative...Am zis ca pana nu mai cresc amandoua nu mai mergem pe la ei. Culmea ca la noi n-a facut asa pentru ca nici fetita nu indrazneste sa se manifeste... Cam asta e... Merci si eu de explicatii pentru semnatura:) [url="http://community.webshots.com/user/timea2004"]Mara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nina asteptam sa ne spui cum e cu diversificarea. Vreau sa mai aflu si alte pareri, ca dr. nostru zicea ca mai vb pe la 3 luni ca poate incepem cu sucurile de morcov, fructe... si nu stiu ce sa fac. Dianarus si la mine e aceiasi metoda de slabire ca a Mihaelei: bebe... la cat o plimb fac zilnic kilometri. Cand sunt cu carutul mai urc si cateva trepte cu el in brate. Citeam in mami ca slabesti si pentru ca alaptezi. Mihaela, daca e asa de cald in continuare, poate ne intalnim zilele astea in IOR. Ieri am luat-o pe jos cu carutul de acasa pana in IOR ca eu ca sa ajung trec dintr-un parc in altul si mai merg un pic pe stradute... Cred ca fac o jumatate de ora... Timea eu am observat la Elena ca atunci cand mergem la cineva in vizita e f. agitata. Cred ca din cauza ca nu e la ea acasa si nu cunoaste locul... Anielas eu am mai plecat fara Elena de mai multe ori, dar cand dormea si stiam ca sigur nu se trezeste cateva ore bune sau mergeam eu la dr. si nu am avut cum s-o iau cu mine... Nici mie nu-mi place sa stau fara ea, nici daca o las cu tati, cu mama soacra sau cu mama mea nu pot sa stau fara grija... Asa ca in ultimul timp mergem cu bebe peste tot. [pup] [url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"][foto]Elena[/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, cred ca ieri a fost o zi frumoasa in tara pentru ca mai toti bb au iesit la plimbare. Bineinteles ca noi nu am facut exceptie. Premiera consta in faptul ca bunica ne-a insotit si a avut grija de Andrei iar eu am supravegheat procesul. Eliana- Si eu am incercat sa-l linistesc inainte de a-i da san dar nu am avut succes desi am stat aproximativ 40 min. Uneori imi vine sa renunt dar e bine ca-mi trece repede. Diana-Noi ne vedem cu pediatra marti si dupa aceea iti voi spune ce ne-a recomandat referitor la vaccin. Nina-Dupa cum ai observat suntem multe mamici doritoare. Asa ca ...asteptam lamuriri Voi cand stergeti bb la funduletz in ce sens o faceti? De la spate spre fata sau invers? Am citit undeva ca este recomandata stergerea dinspre putzica spre funduletz pentru a nu se raspandi germenii. Pentru ca aparitia dintisorilor sa nu fie asa dureroasa voi ce masuri luati?Eu am cumparat Calgel dar nu sunt sigura ce este asa bun. Ionika si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetele! in sfasit de simtim si noi (eu si fata) un pic mai bine, am tot stat in pat zilele astea, fata e si ea mai bine in schimb mama si Dani parca le este mai rau. aseara s-a culcat la 9 si s-a mai trezit acum la 8 sa pape, asa tare m=am bucurat... sa o iau pe rand ce am retinut: dixie si noi facem botezul acum pe 22 ianuarie si de abia am gasit o carciuma care sa ne convina,in rest numai preturi de dadeam pe spate. e un restaurant mai micut, noi am luat etajul 1, si mansarda, in piata Lahovari este si noi tot cam 50 de persoane avem. noi avemn biserica in zona Gradina Icoanei de aia am ales si restaurantul in zona, am aflat apoi ca e restaurantul lui Dan Chisu, ala cu festivalul de film Dakino. Du-te prin zona pe acolo ca sunt zeci de restaurante bune si nu foarte scumpe. timea eu am dus fata la soacra vineri seara si vreau sa spun ca am intrat in casa si ea mi-a luat-o in brate si a inceput sa-i vorbesca tare si imediat a lasat buza jos si a inceput sa planga este prima data cand o vad ca reactioneaza asa. Probabil deja ne cunoaste noua vocile si fetele si a luat-o prin surprindere si voce si fata soacra-mii care avea si ochelarii pe nas. oricum nu am stat decat vreo 40 de minute pt ca nu a avea stare o vedema ca nu e obisnuita cu casa si a cam fost maraita...nu ca ii trebuia un moiv anume[bang] anielas si noi avem multe emotii pt botez, voi scapati mai repede, mi-e teama sa nu planga prea mult, tot ma gandesc cum sa fac cu ea la restaurant sa aduc acasa si sa fac drumuri pt alaptat desi e destul de departe sau sa o tin acolo dar ma gandesc ca va fi fum de tigare si muzica. fetele care ati facut la restaurant cum atiu procedat cu micutii? diana buna ideea cu clopoteii legati, o sa fac si eu asa. si noi vom face vaccinul pe 24 sau 22 ian ca pe 22 o botez chiar de ziua ei si e sambata deci nu avem cum si inainte de botez nu ma duc sa o vaccinez, il vom face pe cel gratuit asa am facut si la 2 luni. copilul meu, stiti, ca nu a vrut suzeta de nici o culoare si nici o forma si mai nou am mai incercat-o cu una si o tine ptuin in gurita si apoi o scoate cu mana e asa haioasa i-o tot dam sa radem si noi cu ea e tare simpatica. i-am mai dat suzeta pt ca ca si ai vostri ii face de lucru cu degetul si eu una prefer suzeta decat degetul pt ca se dezobisnuieste mult mai usor de plasticul ala decat de deget. o sa va pun niste poze. va invdiez ca ati scos copii afara eu nu am scos-o din baie nu i-am facut de teama racelii, doar vineri v-am zis ca am dus-o la soacra=mea care sta aproape de noi la vreo 3 blocuri. azi probabil o sa o scot. mamalina multa sanate! noi nu prea ii facem masaj ca nu am obinuit-o de mica ca plangea de foame de regula dupa baie si o imbracam repede si acum nu prea ii place, o ung cu ulei pe corp fara sa o trag tare si asta e masajul. va pup si revin, mai citesc ceva in urma Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deanna Christine, Matei Costin, Andrei, Andrea Bianca la multi ani! sa cresteti mari si sa fiti sanatosi! dixie o sat-i trimit nioste detalii pe pm. mihaela e o scumpa fata ta. promit ca o sa ma uit la toatele fetele la poze. va pup si acum voi pune si eu niste poze cu mosul si cea cu suzeta Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 http://community.webshots.com/user/madaspa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi iesim afara zilnic indiferent de vreme iar zilele astea fiind asa de cald am stat afara cam 3-4 ore in fiecare zi timp in care BB a dormit non stop iar eu am impins la carut non stop! Treaba cu trezitul la opritul din mers cred ca e generala. Cu tot mersul si treaba din timpul zilei atat cu Damian cat si cu Ioana se pare ca la mine Kg nu se duc, de sarbatori chiar am mai pus [bang][bang]. Sunt disperata[bang][bang], asa ca astept sugestii. Deocamdata ma apuc de maine de faimoasa cura cu supa de varza! Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://community.webshots.com/user/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...