Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (10)


vilma

Recommended Posts

Mihaela, marsupiul meu e tot de la Chicco. Nu e vorba ca nu sta bine, prin casa ne-am plimbat asa si a stat linistita. Problema e ca atunci cand am imbracat-o de afara si am pus-o in el s-a scufundat si nu imi ajungeau mainile ei (care nu ies din manecile de la costumase) sa i le scot pe unde trebuie. Adica mi se pare ca sta aiurea pentru ca eu nu ii vad mainile, fiind gros imbracata. Si cand mergem cu carutul ea e cu mainile (de fapt manecile) indreptate in sus. E, o sa mai incerc, ca mi-ar fi comod sa ies asa cand am ceva de cumparat. In legatura cu lumanarea, Alexandra o face cel putin de la 2 luni de cand e la mine. Doar asa reactioneaza cand o pun in pat si nu vrea sa stea. Ridica picioarele si asa se forteaza pana da afara laptic. Si azi cand am fost la doctor, care nu i-a facut nici azi vaccin, am rugat sa o cantareasca, mai-mai sa cada de pe cantar. Ea cu cracii in sus se lasa pe o parte cu picioarele si eu tineam mainile imprejur sa nu pice. Oricum, sunt multumita ca a luat 900 de grame in 3 saptamani. Avem deci 5,800 kg la 3 luni si 6 zile, dupa ce la nastere a avut 2,400. De tinut jucarii in manute, nu tine. Am inceput si eu sa-i pun cate una in pumn dar cand iau eu mana ii da drumul. Chiar m-am distrat cu ea ieri ca i-am bagat una din plus, care are o gaura, pe mana si cand dadea din mana misca jucaria si zdranganea si era tare mirata. Am primit si noi un Clown Activity Gym de la Chicco, dar cand am pus-o nu ajungea la jucarii si prin urmare nu o tenta. Cred ca are manutele inca mici. Iar despre sugestia Mihaelei de a scrie intrebarile cu alta culoare, mi se pare o idee buna, mai ales ca de multe ori citesc printre randuri raspunsurile voastre, din lipsa de timp, desigur. Asa observam mai usor intrebarea si poate se obtine mai repede un raspuns.
Cristina, mamica de [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/temiscris/album?.dir=5cd8&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/temiscris/my_photos "]Alexandra (30.09.2004) [foto]mai noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aissa, uite o poza facuta cu bebe in marsupiu cand avea 3 luni jumate...si uite cum ii stateau manutele desi era gros imbracata. Mie mi se parea ca statea bine...desi n-am intrebat-o...hahaha. Aici e linkul http://community.webshots.com/photo/227310992/231597584WqfafM Super bine a luat in greutate Alexandra, bravo ei....si asta in conditiile in care vomita si ea destul de mult. A mea avea 5400 la 3 luni fiind nascuta cu 2850 si iesita din spital cu 2650 gr. Noi plecam acum afara cu marsupiul si ne ducem sa luam reteta de lapte praf Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut voios! Am venit si noi de la plimbare, si am iesit cu marsupiu, am fost destul de departe, si i-a placut!Eu nu l-am mai scos asa, dar azi chiar a fost OK pentru ca era o fleasca afara...tot o apa si o zapada pe trotuare...si nu stiu zau ca ma faceam cu caruciorul... Plimbarea a fost OK dar...mi-a rupt spatele! Adica gatul..la cela 7 Kg cate am carat plus hainele... [:D] Mihaela, e o idee excelenta sa schimbam culoarea!Mersi de lamurire cu listutza! [pup] Am vazut ca se tot povesteste de Vigantol pe aici, si vad ca numai mie mi s-a zis sa-i dau doar o picatura...cica are fontanela mica... desi e iarna si imi este frica sa nu facem rahitism...imi este si mai frica sa nu se inchida fontanela mai repede si sa ramanem cu capul mic.Oare ar trebui sa consult si alt medic?sa ma comving ca nu e fontanela mica? Care ati facut analize de sange la bebei?sa vedeti daca nu sunt anemici?de cand se fac aceste analize? Eu ma tot uit la al meu si ma gandesc ca daca eu nu mananc foarte consistent in fiecare zi si el e anemic? Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi numai in marsupiu iesim afara de cand e mai rece pt ca asa o am mai aproape de mine. Dienutza mea rade, ma cearta si canta cam de vreo doua trei sapt si sa nu mai zic de maini si picioare parca ar pedala non stop. acum mai nou o pup pe burta si ma apuca cu ambele maini de par si chiuie de bucurie iar cand e nervoasa imi scote cerceii din ureche asa ca a trebuit sa ii schimb. Vigantolul tot direct in gurita si vad ca merge. Nici mie nu mi-a spus dr de vit K o sa intreb sa vad ce spune dar mai avem 2 sapt pana la 3 luni asa ca nu cred sa mai imi dea ceva. Ieri mi s-a intamplat o minune a [papat la 23:30 si s-a trezit la 5:50 de am cascat niste ochi cand am vazut cat e ceasul dar azi nu s-a mai repetat, ne-am trezit ca de obicei de 2 ori, sac. Buna ideea cu scris intrebarile diferit o sa probez sa vad cat de repede prinde [:D]. De cateva zile ne-au aparut si noua cijite in cap de ce oare si cum as putea sa le indepartez sunt asa mai marunte nu prea mari? Am pus poze cu Diana de Craciun se numesc Paula-Diana Craciun 2004. http://community.webshots.com/user/danina120 Danina si Dienutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela, multumesc, m-ai luminat si pe mine. Am verificat compozitia de la ce ii dau eu si are si vit A si colecalciferolo. Succes la examene. Roandre, mi-ai dat o idee cu aparatul foto digital. La un dvd ma gandisem si eu, dar aveam indoieli ca nu prea il vor folosi ca sunt scumpe dvd-urile. Asa mi s-a parut cand am fost in tara. Fetelor eu sunt tare agitata ca azi vin socrii sa il vada pe bebe si stau la noi 2 saptamani. Am incercat sa fac cate ceva prin casa, dar parca ma invart fara rost. Noi nu suntem in relatii prea bune si de-aia sunt emotionata. As vrea sa fiu buna, sa nu ma cert cu ei, dar mi-e teama ca iar vor avea numai reprosuri de facut si se vor baga intre noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danina, eu am incercat metoda cu uleiul de bebelus pe cap inainte de baie pentru cojite si merge (si eu am auzit-o de la fete pe aici zilele trecute). Ieri i-am dat cam cu vreo 20 de minute inainte de baie, dar numai pe zona cu cojite din jurul fontanelei si azi cand l-am periat i-au cazut o parte din coji. O sa mai repet operatiunea pana scapam. Si su sunt curioasa cum e cu anemia la bebelusi, mai ales ca eu am fost dintotdeauna anemica si ma gandesc ca daca nu reusesc sa asimilez fier pentru mine, cum as putea avea si pentru el destul. A propos, fetele care alaptati, luati ceva suplimente??? (ma refer la Ca, Mg, Fe, vitamine, etc). Eu am luat Tardyferon Fol (fier cu acid folic) in prima luna la recomandarea ginecologului si acum iau calciu (mi-a spus medicul de familie a lui Andrei sa iau pe toata perioada alaptarii). Ana-a - si eu tot o picatura de Vigantol pe zi ii dau, tot asa, are fontanela deja destul de inchisa si mi-a zis doctorita sa nu ii dau mai mult sa nu cumva sa i se inchida de tot prea rapid. Aissa, si baby-gym-ul meu era destul de inalt numai ca la mine picioarele sunt flexibile si le-am indepartat mai mult si le-am fixat intre marginile patutului si salteluta si le pun in asa fel incat sa ajunga la jucarele bine. Adela http://community.webshots.com/user/adutaiepure
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor...vai de vrednicute ati mai fost... Noi nici nu am apucat sa va uram La multiani..ca nu ne-a mers internetul..dar nu revansam...asa ca: La multi ani,multa sanatate voua si bebicilor vostri si numai bucurii!!!! Noi suntem binisor..ne confruntam cu o usoara raceala...avem nasucul tare infundat..mai ales spre dimineata...dar bem putin ceiuc cu Vit C si speram sa fie mai bine..voi cum i-ati tratat ce bb-ii vostri? Fetele..am vazut aseara la stirica se majoreaza indemnizatia pt concediul de maternitate..aveti idee..ne incadramsinoi..sau doar mamicile ce nasc in 2005?..ca nu prea am fost atenta... Va pupim dulce, Ania & bebitza Ina (23 oct 2004) http://community.webshots.com/user/anielast
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crini, succes cu socrii![batcap] Stiu despre ce vorbesti. Soacra mea vrea sa fie diplomata si, oricum se straduieste foarte tare sa nu para ca ma critica, dar nu se poate abtine si imi da tot felul de sfaturi, dar pe un ton care ma scoate din minti.[bruta] Cred ca eu o sa le iau nasilor o lenjerie de pat si niste halate ede baie asortate. Ei sunt mai casnici!! Angela si Licuriciul ei mic http://community.webshots.com/user/davidangelatavy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crini sa nu-ti lasi socrii sa te necajeasca! De ce sa nu fiti in relatii bune? Soacra mea ma iubeste tare mult, dar daca tot nu va intelegeti eu zic sa-i ignori si sa nu le dai impresia asta(de ignorantza vreau sa zic) sa nu fi stresata ca tranzmiti si lui bebe! De ce sa te invartzi prin casa fara rost?Eu m-as comporta ca in fiecare zi!si ce daca vin ei? doar no sa te faci luntre si punte!Eu cand vine soacra in vizita nici nu-s curioasa daca nu mi-s spalate vasele din chiuveta! Daca nu-i convine sa mi le spele! hehe. ...dar pentru 2 saptamani...ai mei nu au venit inca ca sunt in acelas oras cu mine... asta nu stiu cum este...cred ca naspa...da trece![xx(] Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...