Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (10)


vilma

Recommended Posts

Wow, ce mult ati scris fetelor! Sunt asa multe intrebari caci le-am scris pe hartie ca sa pot sa raspund la ele....ca altfel uitam! Danina, am vazut pozicile...super misto....si apropo, inca ii e maricel costumasul acela de la Z? La fel are si bebelina mea, dar ii e fix, aproape mic....hehehe, suntem mari noi! Ana_a, eu nu i-am facut analize...dar acum m-ai bagat la idei. Bebelina mea de cateva zile nu mai papa asa bine, mai ales astazi parca a intrat in greva foamei. A mancat doar 2 mese asa cum trebuia, a treia, care era pe la ora 17 a mancat putin in timp ce plangea ca nu vroia iar ultima masa a mancat-o la ora 21.30. Am incercat sa-i dau si ceai si nu a vrut nimic, nimic. Deci toata ziua a avut 4 mese....si alea trase de par. Dianarus78, dupa ce am citit ce ai scris si tu, si mai ales ca si bebe meu s-a nascut la 35 sapt, deja ma gandesc mai serios la lipsa fierului si alte nebunii. Daca mai face asa si zilele astea o sa sun doctora s-o intreb. Adela, eu am luat doar in prima luna prenatale si de atunci nimic altceva. Anielas, cele care intra in CIC de la 1 ian 2005 vor primi 7830000lei. Cele care am intrat in CIC pana la 31 dec 2004 ramanem tot cu 6530000 lei. Timea, eu o las pe bebelina singura si se joaca, si rade la lustra. Daca se maraie doar o mai las fara s-o iau in brate. De cele mai multe ori ii dau suzeta si tace. Babirusa, mie mi se intampla in fiecare seara ca bb sa planga de oboseala si atunci o pun 5 minute pe picioare si se culca. In timpul zilei adoarme singura ...cu degetul in gura! Noi dupa botez am pus o masa acasa, am avut cam 35 invitati (rude, prieteni). A doua zi se face baita de mir asa cum s-a mai spus si au venit doar nasii si bunicii. Mada, multa sanatate la toti 3 si speram sa va faceti bine cat mai repede! Mcm, febra se considera doar daca are peste 38 grade si atunci trebuie administrat un antitermic, altfel nu e motiv de ingrijorare. Poate urina mirosea putin a medicament si de la eferalganul pe care i l-ai dat. Zic si eu...nu stiu daca e asa. Oricum, va tinem pumnii sa nu fie vorba de infectie urinara si Alexia sa se faca bine! Dixie, daca ai ceva intrebari legate de botez, intreaba-ne! In general ce ai scris tu se face. Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
si eu imi fac griji cu Lia ca nu mai imi mananca ca inainte...suge doar vreo 7 minute la o masa si mi se pare prea putin-acum ca nu mai mananca la doua ore ci la trei-patru... timea-cum e cu pragurile de crestere de care vorbeai? Lia sta acum in pat si o ora de cand i-am luat un mobil nou-pe cel vechi l-a rupt tati din greseala.Cand l-am pus prima oara a stat toata seara si a ras la el.sta singura in leagan de la o luna si vorbeste cu mobilul...nu prea o las sa planga.Mai o las sa maraie pana se linisteste singura, dar daca plange o ridic in brate de obicei...cred ca e inca prea mica sa planga doar de alint, e mai mult nevoie de caldura mamei la varsta asta... daynce- uau...Lia mea inca nu apuca jucariile cu manuta-doar incearca, dar nu are destula forta inca...in schimb da cu manuta in cele care fac zgomot cu cea mai mare placere. si ea ridica picioarele, uite eu nu mai tin minte ca alex sa fi ridicat picioarele asa... marimar -si noi tot singuri.Noroc ca alex e destul de mare sa ma ajute- el arunca gunoiul si da cu aspiratorul in week-end... cum despistai infectie urinara la bebe? banuies ca miroase diferit in scutec-nu? Liuta mea a adormit din nou in leagan...ok... anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 http://community.webshots.com/user/anababa100 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200"]povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crini, si puiutul meu are cojite, insa n-am facut nimic deosebit, doar am insistat la baita in zona in care are (in crestetul capului) si vad ca i se curata incetul cu incetul. Cat despre pragurile de crestere am citit ca sunt la 6 sapt, la 3 luni, la 6 luni etc. Si al meu bb a avut crize de parea ca nu se mai satura si plangea cu sanul in gurita si se lupta cu el de mama mama. Acum a trecut in extrema cealalta, mananca destul e rar si mai putin ca si timp decat inainte. Semne ca nu s-ar satura nu da, asa ca nu ma alarmez prea tare. Ne bate gandul sa-i mai facem un fratior sau o surioara si sa fie diferenta de cel mult un an jumate intre ei, insa mie nici gand sa-mi vina musafirii!...[bang][bang][bang] Am vreo sansa sa raman insarcinata in aceste conditii oare??? Ionela si Alex http://community.webshots.com/user/ionella3003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionella3003, iti tin pumnii sa ramai insarcinata atunci cand vreti voi! Te admir ot asta! Dar ai vreun ajutor daca e sa vina si bb 2? Sansa sa ramai insarcinata o ai daca prinzi ovulatia ce o ai inaintea primei menstre...asta pana sa-ti vina prima oara. Despre mancat, bebelusii de pe la 3 luni trec la 5 mese pe zi, adica mai renunta la una. Asta nu este ingrijorator. La mine bebe ieri a trecut la 4 mese...si e cam putin. Oricum ma inarmez cu rabdare si sper sa treaca si de faza asta caci desi nu vrea sa pape isi mananca pumnii si degetele continuu. Mama lui Licurici....nu prea stiu ce sa-ti raspund. Eu cand le-am luat nasilor (un Samsung) si parintilor mei (LG...si eu tot LG am) am vrut neaparat sa fie digital, sa aiba ceas, timer, functia defrost (desi n-o prea folosesc), program scurt, grill (putere 1000W), putere cuptor ( cel putin 800W), sa fie cat de cat incapator (capacitate mai maricica). Cam asta ar fi la ce m-am uitat eu...desi nu stiu daca folosesc toate functiile. Ca preturi, eu zic ca cele mai bune sunt in Cora, Carrefour sau Metro....cel mai bine daca le gasesti si la oferta promotionala. Te-as ajuta si cu preturi dar nu le mai stiu. Pe al nasilor am dat cam 6 mil prin martie, pe un Samsung luat din Cora. Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In leg. cu indemnizatia pt. CIC asta scria pe site-ul Casei Nationale de Pensii: http://www.cnpas.org Pentru corecta informare a beneficiarilor de indemnizatii pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, acordate in sistemul public de pensii, in urma aparitiei – in zilele de 4 si 5 ianuarie a.c. – a numeroase informatii in presa scrisa si audio-vizuala, Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale face urmatoarele precizari: Conform prevederilor art. 125 din Legea nr.19/2000, astfel cum au fost modificate prin Legea nr. 577/2003, pentru drepturile care se stabilesc dupa data de 31 decembrie 2003 cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, iar in cazul copilului cu handicap pana la implinirea varstei de 3 ani, este de 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. In anul 2005, conform prevederilor Legii nr. 512/2004, salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat este de 9.211.000 lei. In aceste conditii, pentru anul 2005, cuantumul brut lunar al indemnizatiilor care sunt stabilite dupa data de 31 decembrie 2003 este de 7.830.000 lei, reprezentand 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. Deci este vorba despre toate mamicile care au intrat in CIC de la 1 ian. 2004... scrie clar dupa 31 dec. 2003! Asa ca vom lua toate 7.830.000. Am vb. si cu contabila de la munca si mi-a spus ca asa este corect, din moment ce indemnizatia este 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurãrilor sociale de stat, iar salariu mediu brut s-a marit de la 1 ian. 2005. Mi se pare normal ca si indemnizatia sa creasca... Oricum, a zis ca asteapta sa se publice mai multe in Monitorul Oficial si atunci o sa stie sigur. Noi ne-am tot plimbat zilele astea si nu am mai apucat sa mai scriu nimic... Ma apucam sa citesc, dar cand sa ma apuc si eu sa scriu se gasea altceva de facut... Eliana si [copil] Elena (23.10.2004) http://community.webshots.com/user/elianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eliana, de dimineata mi-a dat sotul sa citesc ce scrie in Adevarul de azi si cam acelasi lucru scria. Se pare ca acum au facut clarificarile astea pt ca pana acum si la tv s-a sustinut sus si tare ca cele care au 6,5 mil cu atata vor ramane, doar ca se vor mai indexa dar nu cu atat incat sa ajunga la 7,8 mil. Oricum, sa speram ca asa va fi cum spun pe site. Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela, Mie doctorita mea mi-a spus cand am fost la controlul de 6 saptamani asa: exista protectie impotriva sarcinii pe perioada alaptarii atata timp cat dai inca 7-8 mese pe zi bebelusului, dar nici asta nu e 100% sigura. Sub 7 mese sansele sunt mai mari sa ramai insarcinata. Acum nu stiu cum e cu ciclul, dar mie mi-a spus sa iau anticonceptionale chiar daca nu imi vine ciclu, si de aici eu inteleg ca poti ramane chiar daca nu ti-a venit. Si eu ma gandesc la un BB2, nu stiu daca asa devreme, dar oricum nu vreau sa treaca prea mult timp. Dar pe undeva am citit ca e bine sa lasi macar 18 luni intre sarcini. Acum eu ma gandesc ca in generatia noastra majoritatea copiilor erau la 1-2 ani diferenta si erau normali [alcool]. Oricum eu nu am luat anticonceptionalele inca [:I] Roandre, Noua deja nu ne mai vin anumite costumase de 6 luni. Iar bodyuri pentru 6 luni purtam de la 2....[grasa] Adela Adela si Andrei (26.10.2004) http://community.webshots.com/user/adutaiepure
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...