Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (10)


vilma

Recommended Posts

La Multi Ani! bebe Miron Radu si bebe Omar! Noi mai avem putin si plecam la vaccin. O sa dam raportul mai pe seara. Intrebare:Voi de la ce varsta ati dat sau aveti de gand sa dati suculet la bebelusi? Daniela Veuger si bb Alma Bianca http://community.webshots.com/user/danyce103
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adela, sunteti voinici! Cu alaptarea si sarcina sunt legende. Mama a ramas insarcinata cand eu aveam 5 luni si alapta. Deci se poate si acum sa ramai insarcinata. Eu n-am auzit ca ar fi bine sa lasi sa treaca 18 luni intre sarcini. mai fetelor, cand va aud pe voi ca mai vreti un bb2, parca ma apuca si pe mine cheful si imi dati curaj....mie mi-e cam teama ca nu m-as descurca cu doi prichindei mici. La multi ani Vald, Miron Radu si Omar pt lunisoarele voastre! Pupici multi! Danyce, chiar la voi ma gandeam ca faceti vaccinul si ziceam sa intru pe forum sa va intreb cum a fost si aflu ca va duceti mai tarziu. Bafta multa si sa fie fara durere! Referitor la suculet, eu am zis ca-i dau de pe la 5 luni. Daca nu-si revine cu mancatul o sa vorbesc cu doctorita si sa vedem daca imi recomanda mai devreme sau ce e de facut. Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut voios mamicilor! Si mai voios cand am citit acuma ca primim si noi 7.830.000 lei, mi se parea si normal sa fie asa! [bis][bis][bis] Vai da ce mult a-ti mai scris! Eu ieri nu am intrat prea mult ca am fost tare obosita, Stefan marait seara si pe cand a adormit el...am adormit si eu... Si acum sa vad ce pot raspunde si eu pe aici... Cu fontanela sunt si nu sunt speriata, i-am masurat azi capusorul si are 43 de cm, in cartea Mama si copilul scrie ca la 6 luni are intre 42-43, deci ma gandesc ca o fi el mai capos acuma daca are fontanela asa mica...intelegeti? Al meu sta singurel in patutz destul de mult, cateodata ma mir si eu ca prefera sa stea asa singur...daca il supara ceva "ma striga" in rest noi ne mai jucam cu caruselul cu diverse jucarii...si sta si la mine in bratza destul de mult timp, mai ales seara, cam dupa ora 18 ... pana doarme e in bratzele mele! Stefan a racit o data pe la 2 luni, nu i-am dat nimic, doar antitermice, si i-a trecut,a fost o forma usoara, am racit toti din casa, de atunci noi ne-am vaccinat pt gripa si slava domnului ca inca nu am racit! Dar eu personal EVIT sa il tin intre alti copilasi, si nu imi place sa am musafiri in preajma lui... asta este! Gripa e o boala grea si se ia FFF usor! FARA SUPARARE! eu asa procedez! Daca vine cineva la mine... el sta singurel, daca nu vrea eu stau cu el si gata! Nici nu mai stiu ce am vrut sa zic...sunt atat de multe... AAA Ionela, si eu vreau o surioara pt Stefan cat de repede... m-am gandit si eu sa fie in asa fel incat sa continui concediu de maternitate cu al doilea...daca se nimereste... dar eu am nascut cu cezariana[bang][bang][bang] si nu stiu daca ma lasa doctorul inainte de 2 ani... si la asta ma gandesc! In legatura cu analizele de sange, eu ma gandesc ca sunt de felul meu anemica...si desi mananc mult nu se leaga de mine...ce laptic am eu pt Stefan?o fi avand tot ce-i trebuie lui? La asta ma gandesc.... si doctoritza lui nici nu a pomenit de vreo vitamina, nimic!!! Ea stie incontinuare ca am inceput diversificarea! Dupa ea acu Stefan trebuia sa manance deja carnitza de pui!!![bang][bang][bang] Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, multumesc pt. detaliile despre botez [pup]. Din pacate nu ajung in tara mai devreme de aprilie si numai atunci vom face botezul. Deci la botez se servesc numai aperitive si desert? anamari, Alexandra a avut infectie urinara si nu mi-am dat seama ca este asta decat dupa ce am dus-o la control, pt. ca plangea f. mult si f. tare saracuta. A trebuit sa-i iau proba de urina, care e o adevarata aventura cu pungutele alea. ionella3003, eu am inteles ca este ovulatie si fara ciclu. danyce, eu suc la bb o sa-i dau numai de la 6 luni daca reusesc sa alaptez pana atunci, daca nu de la 4 luni. La multi ani! Vlad, Miron Radu si Omar. Si eu mai vreau un bb, dar mai la vara o sa incercam. Numai bine! babirusa si Alexandra(14 oct.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor dragi sunteti niste norocoase.. Mara daca sta un sfert de ora e eveniment... daca ma mai vede din cand in cand... daca nu e grav... nu ma pot dezlipi de langa ea...uneori cand vreau sa o pun la ea in patut, numai cand ma apropii incepe sa urle... la noi in pat ar sta mai mult singura dar nu-mi vine a lasa-o singura...am un scaunel pentru bb, numai ca sta un pic ca si in scaunul de masina si vreau sa o tin pe drept... taica-su tot imi zice ca asa cum o invat asa o am...complicat...trebuie sa aiu masuri ca creste si ma desala imediat... iar de marti incep scoala si-mi trebuie timp sa si invat:( numai bine, Timea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut voios! Fetelor, eu m-am hotarat de azi sa-i fac un program cat de cat cu somnicul lui Stefan ca doarme haotic! Si nu e bine! Am povestit cu o prietena care are un baietel de un an si acuma nu-i mai doarme deloc ziua si noaptea se trezeste de multe ori, si asta pentru ca l-a lasat sa doarma cand a avut el chef... Am zis ca gata, e destul de mare sa incepem incet sa facem un program.Adica asa : dimineatza un somnic de o ora pe la 10-11 apoi la amiaza un somnic mai multisor de la 13-15, iar dupamasa iara un somnic mai putin de o ora. Cu o marja de eroare binenteles...fara a stresa copilul! [box] Asta pentru ca el doarme uneori de la 17 pana pe la 19...si unde sa-l mai culc eu la 20-21? si de vreo 3 zile tot pe la 23-24 imi doarme...si nu e bine! Copii tre sa doarma mai repede! NU? Asa ca nu am sa-l mai las de capul lui sa doarma ziua cat o vrea el! Daca se apropie ora de trezire si el tot doarme, intru la el in camera, fac un picd egalagie si gata! El are zile cand doarme toata ziua si alte zile cand nu doarme deloc...si nu cred ca e bine...Cred ca e mai bine asa! voi ce parere aveti? Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da voi scrieti, nu gluma![:D][olala] Am intrat si noi, cu rusine, sa spunem ca ora de nani e pe la 2jumate, 3 [bang][bang][bang]...asta e, ii e somn de pe la 1 da' nu reuseste s-adoarma [indecis].Si eu nu-l mai tin asa de mult in brate [iartama]. Oricum, am incercat si eu cu program de nani, nu e chiar asa, daca-l trezesti mai devreme, tre' sa-i dai mancare mai devreme.. ca dupa ce se trezeste, ii e automat foame, e ca un reflex pentru ei, deja. Ca masa dupa baita. [yum] Fier si alte nebunii noi nu luam.. nici n-am auzit vreo treaba la pediatra. Oscilococcinum, sau cam asa se scrie, e tare bun, am auzit si eu. Ati tot povestit de alaptat, eu am fost suparata ca ma musca,m-am mai recuperat (cu mameloane de silicon) dar a luat-o de la capat..[q] se pare ca-l distreaza foarte tare sa stranga gurita cu sfarcul meu intre gingii..[vampir] despre imbracat la scos afara - e o problema, am vazut, ba chiar i-as putea spune capcana - dac-ai apucat sa-l infofolesti o data, de 2 ori, dup'aia, daca mai renunti la hainute, ti se va parea pururea ca-i prea subtire imbracat..[bb] Noi nu apucam jucarelele inca, speram sa le luam in primire in scurta vreme, ca i-a luat mami niste zdranganele colorate de se joaca singura cu ele (un fluturas si o gargarita, 90mii lei buc.) [cool]. Eu tot incerc sa achizitionez "pelerina" pt carut si nu stiu de unde, voi unde ati gasit? In patut, singurel???? Hehe, da' ce-i gluma asta? Pai noi stam in scaunelul de masina (chiar cu centura pt ca mai nou ne ridicam si noi in pod si ne dam jos din scaunel [;)]) si dupa mami, oriunde, in bucatarie cand [vase], in baie, la [dus].. daca stam singurei facem un concert de ne aud toti vecinii, chiar ala de deasupra de-i surd [disco] (chiar ma astept, intr-o zi, sa ma opreasca si sa ma-ntrebe daca mai are bietul copil maini sau picioare de cat i le tai toata ziua ca sa urle asa! [neand] ) caci la noi e grav grav atunci cand ne e somn! Imi urla-n urechi (am proasta inspiratie sa vreau sa-l calmez pe umar....oooooooooooo.. maaaare greseala! atunci il apuca al mai urlet din parcare! [q][q][q][pk][pk][pk]). E foarte fericit cand il schimb, gangureste de parca cine stie ce-i fac, la baita e in stare sa stea ore in sir, nu e nici o problema, nici foame, macar![:-)))] Ce sa va mai spun... cam atata, de trezit tot ma trezeste noaptea, cam greu sa nu-i dau sa manance cand incepe concertul.. Aaa, da, cojitele din cap, eu am auzit ca se numesc cojite de lapte, si ca nu toti bebeii fac. Oricum, si al meu are ici colo, din cand in cand. Va recomand crema de galbenele..asta a functionat la mine. Oricum, rau n-are ce-i face, macar sa treaca! Va pup, si-asa m-am lungit.. [pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! La multi anisori celor care mai aduna o luna in buletin... sa cresteti mari si frumosi. Hai ca incerc si eu sa mai scriu una alta. Oscilococcinum, este intr-adevar tare bun numai ca eu as zice sa nu dati la bebei fara a discuta cu un medic homeopat care sa VADA copilul. Remediile homeopate NU se dau dupa ureche. S-a trezit... fug
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...