Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns
M-am casatorit la 21 de ani, dupa 3 ani de prietenie si fara sa fi locuit deloc impreuna. Copilul a venit imediat, la un an de la casatorie. Nu stiu sa zic care ar fi fost varsta potrivita pentru casatorie,dar la noi e cert ca a fost prea devreme, nu casatoria, ci copilul,pentru ca ne-a prins complet nepregatiti,eu m-am adaptat mai usor, sotul mai greu,asa ca ne-am despartit cand cel mic avea doi ani.Am stat doi ani despartiti,apoi ne-am impacat,acum suntem din nou impreuna de trei ani jumatate. Acum ne intelegem mult mai bine, suntem mai maturi, am invatat sa facem compromisuri, nici parintii nu ne mai saboteaza...Deci,in cazul meu, probabil ca ar fi fost mai bine sa mai fi asteptat putin inainte de face un copil. Insa,cu toate greutatile, acum ma bucur ca sunt o mamica tanara, dar nu a fost deloc usor. • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He he Miha.... Mi-ai citit subiectul... [:D] Deci tot indecisa esti? Mai astept vesti, sa stii... [;)] Nu stiu ce sa zic cu casatoria asta... uffff.... depinde cat de indragostit esti, sau cat de interesat esti... de la caz la caz... [:D] Eu cred, daca ar fi sa o luam asa, in general, ca cel mai bine ar fi casatoria sa fie intre 24 si 28-29 ani la fete si intre 26 si 30 la baieti, iar copilul cam la 2 ani de la casatorie. Bineinteles, fiecare face cum vrea, dar cam asa ar fi ideal, dpdv al varstei. Mai imi scrii, da? [:D] [pup] Ramonika [amoras] si pisica [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ramonika
He he Miha.... Mi-ai citit subiectul... [:D] Deci tot indecisa esti? Mai astept vesti, sa stii... [;)] Nu stiu ce sa zic cu casatoria asta... uffff.... depinde cat de indragistit esti, sau cat de interesat esti... de la caz la caz... [:D] Eu cred, daca ar fi sa o luam asa, in general, ca cel mai bine ar fi casatoria sa fie intre 24 si 28-29 ani la fetel si 26-30-31 la baieti, iar copilul cam la 2 ani de la casatorie. Bineinteles, fiecare face cum vrea, dar cam asa ar fi ideal, dpdv al varstei. Mai imi scrii, da? [:D] [pup] Ramonika [amoras] si pisica [pis]
Ramo, LA MULTI ANI ! Sigur ca-ti mai scriu . [pup]Si eu sint de aceeasi parere cu tine , de fapt nu ma mai mira.[;)] Am luat oarecum o hotarare, numai ca nu am anuntat-o oficial. Prietenul meu stie si e de acord cu mine, oricare ar fi decizia. Oricum am postat subiectul ca tare am eu impresia ca in Moldova asta a noastra lumea priveste altfel lucrurile. Deja la 25 ani esti trecuta, batrina si sigur ai ceva daca nu te-ai maritat , iar despre sansele de a o face .. hmm, cam putine , ca deh .. a aparut generatia tanara. Ma innebuneste conceptia asta."Ca trebuie sa te mariti mai repede , ca esti batrina, cand vrei sa faci copii?" Vai imi ies din minti. Pai eu ma simt tanara si inca nepregatita, de copii mai ales. Am o prietena care implineste 28 ani si arata super bine, e realizata , si .. necasatorita. Eu cred ca nu e o varsta pentru asta, unele femei se casatoresc la 18-20 ani altele la 24-25 sau 28-30. Asta nu inseamna ca au un defect . Fiecare cand isi gaseste perechea si cand se simte mai pregatit sa faca pasul . La barbati am intalnit si peste 34-35 ani necasatoriti si chiar am un amic care nu vrea sa se casatoreasca niciodata. Poate gresesc eu , dar numai in Moldova am intalnit conceptii de astea invechite . Un amic din Timisoara imi zicea ca-s prea tanara sa ma casatoresc, sa-mi mai traiesc viata, aici in Moldova sint deja trecuta...[?] Ramo, ziceai ca vrei sa vezi poze cu mine, uita-te in albumul meu .[;)] "Plangi cu sufletul, fara a ti se umezi ochii. Razi pentru a putea reusi. Iubeste pentru a-ti putea umple inima cu adevarata dragoste. E tot ce-ti trebuie pentru a putea fi fericit." Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

L-am cunoscut cand aveam 24 de ani. 11 luni mai tarziu ne-am casatorit. Atunci ne-am mutat si impreuna... David a venit pe lume la aproape 3 ani de casatorie (am pierdut insa alte 2 sarcini inainte..). Cred ca depinde mult si situatia fiecaruia, daca sunt sau nu in facultate, daca au sau nu servici...noi terminasem deja facultatile, aveam servici..Pentru ca asta adauga un stress in plus (mai ales ptr cei care nu au locuit inainte impreuna si care in primul an trebuie sa se acomodeze cu tabieturile celuilalt - chestie care dupa mine poate genera stress). Nu stiu daca e o varsta perfecta ptr casatorie ptr ca poti esua si daca te casatoresti la 21 si la 24 si la 30 sau 35...depinde de cat de usor putem: - accepta defectele celuilalt si - sa acceptam sa ne schimbam din atitudini in folosul casniciei. Dupa mine copii trebuie sa vina atunci cand poti sa le asiguri un minim de trai decent, cand poti sa spui ca esti o persoana responsabila si nu vei arunca copilul la altii sa ti-l creasca ptr ca iti incurca cariera sau stiu si eu ce altceva (ca nu e un catzel de care te poti debarasa). Trebuie insa (tot parerea mea), avut grija sa nu-i facem nici prea tarziu ptr ca cu cat diferenta de varsta e mai mare cu atat conflictul intre generatii e mai mare. Parerea mea! [flo][pup] [majoreta] Luminita [mamica] si [copil] [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau"]DAVID[/url] - 11.03.2004 [bibe] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758"]Povestea nasterii lui David[/url][url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos"][foto][/url] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am cunoscut sotul cand aveam 24 de ani si el 25; dupa doua luni ne-am mutat impreuna fiindca ne sufocam unul fara celalalt si dupa un an ne-am casatorit, iar acum, la doi ani de cand ne-am casatorit, asteptam un bebe si ne simtim pregatiti de venire lui pe lume, dar si speriati de o viata cu totul noua in care nimic nu va mai fi la fel ca inainte in afara de dragostea care ne-a adus impreuna, dar avem convingerea ca totul se cladeste putin cate putin si suntem siguri ca vom face fata cu brio... Nu exista momentul perfect, sau varsta optima, pentru intemeierea unei familii sau pentru a avea un copil...viata este ca un joc de noroc si niciodata nu vei avea certitudinea ca alegerea facuta este 100% cea mai buna si nimeni nu-ti va putea da garantii ca vei avea o viata ca in povesti, dar, vorba aceea, "daca nu risti, nu castigi"... Oana si comoara 33+ sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai inseamna ca noi am fost mai rapizi!!Ne-am cunoscut pe net in luna mai,in august a venit in Romania si ne-am vazut,iar in octombrie ne-am casatorit!!(nu aveam alta solutie,pe vremea aia erau inca vizele si nu puteam sa stau prea mult aici cu el).Eu aveam 33 de ani iar el 26!!! Anna s-a nascut 9 luni mai tirziu!! Ne-a fost putin greu la inceput pina ne-am obisnuit cu tabieturile,cu dormitul impreuna,cu mincarea etc! dar nu regret faptul ca nu am locuit impreuna inainte.Pentru mine a fost virsta potrivita. Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casatoria inseamna dragoste, daruire, resposabilitate si...realism.Nu cred ca e vorba neaparat de o varsta ci de faptul ca la un moment dat simti nevoia sa treci intr-o alta etapa. Termini o scoala, ai un loc de munca, il ai pe EL si e normal sa vrei si o familie,o casa, copii...un loc numai al vostru. Eu si sotul meu ne-am casatorit cam la un an jumate dupa ce ne-am cunoscut dar varsta n-a avut importanta decat in masura in care ne-am simtit suficient de pregatiti si de responsabili ca sa facem un asemenea pas (acuma, ce-i drept ca "io" la 26 si el la 29, nu mai puteam zice ca nu stim ce facem)[alcool].Trebuie sa constientizezi ca pe langa euforia de a fi in fiecare zi impreuna exista si lucruri mai prozaice care uneori declanseaza conflicte- gatit, spalat, curatenie, cheltuieli...Eu stiam ca ma descurc in orice situatie (traiasca mama, ca nu m-a menajat deloc!), abia am asteptat sa ma vad "la casa mea". Nu stiu daca in urma cu 5 ani as fi luat in calcul si asemenea lucruri ( probabil ca nu), deci e important sa stii in ce te bagi. Si...sa simti din tot sufletul ca ti-ai gasit jumatatea![il] Eliuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista o regula. Fiecare stie mai bine ce stil i se potriveste, depinde si de context.. Suntem impreuna de aproape 9 ani, casatoriti de 4 ani, copilul a venit dupa 1 an de la casatorie. Cand ne-am casatorit aveam 26 de ani, iubitul aproape 24. Ce stiu este ca nu poti amana la nesfarsit cu facutul copiilor. Ca ajungi ca tanti prof universitar la .. 67 de ani [bang][bang] !! Ruxandra & Matei (ianuarie 2002) & sotul drag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am cnoscut la 24 de ani ,fiecare, si la 2 saptamani ne-am mutat impreuna ,exact in ziua in care am implinit 1 an de cand suntem impreuna ne-am casatorit, acum avem 4 ani de cand suntem impreuna.singurul regret...? ca nu am facut copil mai devreme ,si acum muncim ptr asa ceva. ALINA "Zambeste-i vietii ,si viata iti va zambii!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...