Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (27)


Veve

Recommended Posts

Buna si de la noi! I-am dat ieri branzica de vaci facuta de mine in casa si nu i-a prea cazut bine, ca spre seara a dat putin afara din ea. Si i-am dat cam o lingurita. asa ca facem o pauza cateva zile si mai incercam dupa. Ma gandesc sa-i dau si iaurt, sa vedem cum reactioneaza. Eu am o nelamurire, de ce laptele de vaca nu e bun pentru bebelusi pana la un an, dar iaurt si branza de vaci pot manca? Nu prea am eu cunostinte de chimie alimentara, poate stiti voi. Felicia, nu pot sa pun inca poze cu dintele lui bebe, pentru ca nici noua nu prea vrea sa ni-l arate. Cand rade nu se vede, pentru ca e mic de tot, doar daca tragem de buzita in jos, putem sa il vedem. Eu am o maaaare problema. Pana acum, bebele meu papa noaptea de la san ca se trezea cam o data de doua ori. Dar laptele meu e tot mai putin. Ii dau noaptea, dar dimineata pe la ora sase nu mai prea am. Pana e asa e bine, dar ce o sa ma fac cand nu mai am deloc, asta nu stiu. Pentru ca daca se trezeste noaptea, pana nu il pun la san nu adoarme la loc. Asa ca intrebarea mea este: voi cele care v-ati intarcat de curand copiii, ce faceti noaptea, le dati formula, sau ceai, sau ce? Mai bine zis cum ati facut trecerea asta, din punctul de vedere al dormitului noaptea, ca mie tare mi-e frica ca urmeaza nopti nedormite. mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Laura...eu l-am pus me Alex in scaun de la Craciun si sta fff bine ca are 4 pozitii deci am ales pe cea de mijoc. El oricum isi petrece mult timp in scaunelul lui /balansoar asa ca cel de masa la pozitia 3 e la fel numai ca se mai poate balansa. Si-i place, deja stie cind il pun n el ca urmeaza sa manince. La capitolul mincare nu avem nici o problema, nu mi-a refuzat nimic. Azi i-am dat Hipp cu caisa si a papat bine. Mai prost stam cu somnul din timpul zilei si cu kk...e cam constipat. Dar putina para si gata. Faza cu pozele la dintisor ma intrebam si eu cum ii fotografiati,ca eu una cu greu apuc sa-i vad 'mugurasii' nu ma lasa deloc si doar cind ride apuc si eu ptr o fractiune sa-i zaresc. Dar mai avem pina sa iasa...cred. Dar de ros roadem tot. Si ne place cel mai mult sa ne ridicam tinuti de minute ...nu in fundulet, ce-i aia...aia e ptr bebei...direct in picioare, Impinge in ele si direct sus...si sa vedeti ce mindru priveste de 'sus' !!! Dar...am ramas in urma la rostogoliri....de pe spate merge pe burtica, de acolo insa...trebuie sa vina mami sa ne salveze ca ne necajim rau de tot. Dar ii place sa stea sa se uite la jucarii de pe burtica, ceea ce el nu facea pina acum. Drep e ca nici nu l-am pus cit a fost mic ca miiriia si nu-i placea. GATA cu laudatul...ma duc sa-l hranesc ca am fost 2h afara ( parte a programului, fie soare fie ploaie ) si azi a plouat si mami prin ploaie si piticu in carut sub acoperitoare privea cum cadeau stropii. Noi am trecut de la 3 luni la pozitia sport in carut ca nu aera chip sa iesim afara sa mai stea in landou...!!! Mani si [copil] Alex http://community.webshots.com/user/manihall
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamici dragi cu puiuti scumpi, am intrat si noi un minut pe forum. citim cu mare interes despre diversificare, ca in cateva saptamani intram si noi in "randul lumii". deocamdata am mancat o faramita mica mica de mar, ca prea se uita bb cu jind la mami cand il manca... in legatura cu perele - din cate stiu sunt laxative. probabil ca de asta au avut puiutii mai multe scaune. laura - citeam pe undeva, dar nu mai stiu pe unde - ca e mai bine sa incepem cu carnita de vita, pentru ca puii din comert sunt marea majoritate stimulati pentru crestere... nu stiu daca o fi asa sau nu, dar eu ma gandeam sa incep cu vita, just in case. pupici si de la noi, marcela si [copil] alexandra lia album: http://community.webshots.com/user/vrabiuta9 povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehe Felicia si grasu se trage de urechi cind maninca....citeodata il tin de maini cind ii e somn ca zici ca le rupe...[:D] eu am niste canutze gradate (multzumesc, Nicole! [pup]) si de acolo ma orientez cam cit maninca. Lia, fasole eu zic ca nu inca...e prea grea pentur stomacelele si ficatul lor sensibil. Laura da bintui devreme rau lately pe DC....nu te mai lasa deloc baietzii sa dormi?[:D] si eu l-am pus de la Craciun pe Patrick in scaunelul de masa, sta ff bine si mai ales ca e legat de centuri....si e ff fericit ca poate ajunge la unele jucarii mai mari care pina acum nu ii incapeau in minutza, acum i le pun pe masa si le maltrateaza el....cum apuca! si eu am inceput cu carne de pui dar e adevarat ca e de multe ori mai sanatoasa cea de vita, ca puii is tare injectati acusi...dar tu ai la dispozitie produsele "bio", e mai usor asa. Mitzule, pai da-i masa de noapte lapte praf, ca sa ai mai mult lapte dimineatza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marcela am vazut-o pe alexandra...e o dulcica iar poza aia "la baie"eu as pune-o in rama...am deschis sit-ul de cateva ori numai sa ma mai uit la poza aia. mitzura,hai ma fa o pozica...gadilicestel pe tudor ca sa arate ce are.eu cand ii dadeam mixt, noapte papa lapte praf ca tot asa de la mine nu ii ajungea...si cand ii era foame mamanca orice nu se mai gandeste ca e d-ala sau d-alalalt(lalala....pfiu)...si noapte ii era este foame nu gluma.Eu am cam scapat de dat noptile sa manance. N-am cana gradata dar asta cu borcanu' de hipp pot s-a fac... Felicia si Andreea (17.07) http://community.webshots.com/album/225204808Mzceef
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzule, eu ii dau biberon noaptea, se trezeste doar o singura data si il fac repede, apa e calda deja ( tin biberonul in termos) si doar pun laptele! eu ii dau completare de la 2 luni asa ca moata mea e obisnuita cu biberonul, daca ii arat titica incepe sa rada si se joaca cu ea de parca ar fi o jucarie, iar aseara culcer mi-a tinut o teorie ...ca de ce am intarcat copilul, ca laptele de mama e cel mai bun, ca uite, imediat cum am intarcat-o a si racit etc etc. ...sint de acord cu ea, i-am spus ca sint constienta de beneficiile alaptarii, dar eu am intarcat-o ca nu mai am lapte, cand strang titica curg cateva picaturi care sint sarate, moata nu mai vroia sa suga, e si normal ca doar e mai bun milumilul (e dulce)! una peste alta aseara am fost cam "ganditoare", ma apucasera remuscarile ...insa nu am de unde sa scot lapte, oricate lichide as bea, atat am produs [:D] Felicia, eu ii pun mancarica intr-un borcanel de la Hipp care are 125 g, asa ca dupa ala imi dau seama cat papa! Lia, cred ca poti incepe cu ce vrei tu, e cam acelasi lucru (adica aliment nou), eu de exemplu am inceput cu ou, la fel si carnea, cred ca nu conteaza daca incepi cu pui sau cu vita, doar ca trebuie inceput treptat si pauza de cateva zile intre ele! Andreiuta mea se trage de pasarica de mult timp si face faza asta numai la baie, asa ca ii pun un prosop peste ca altfel o face rosie de atata scarmanat [:D][:D][:D], pe noi ne amuza faza !!! Simona, dr culcer zice ca e voie sa pui sare putina de tot, sa aiba gust, eu nu-i pun ...daca papa asa nu e nici o problema, ea zice sa le pui sare la copii mofturosi care nu vor supa, legume! de curatat in nas nu stiu ce sa-ti zic, daca nu are nimic ...nu ai de ce sa-l cureti! pana la urma tu mi-ai zis unde stai in Berceni? poate ne intilnim ... pupici!!! am pus poze cu moata vizigoata [:D] Nicole & [copil] Andreea Alexandra(fomista) [url="http://community.webshots.com/user/niar1 "]Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni[/url] [url="http://community.webshots.com/user/andreeamica"]Andreea de la 4 luni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole , este tare scumpa fetitza ta si foarte expresiva !!!!! Eu stau aproape de Cinema Cultural pe Al. Obregia .. ar fi super daca ne-am putea intalni ... cand ies afara nu stiu ce sa mai citesc si in ce magazine sa ma uit sa nu ma plictisesc si de multe ori simt nevoia sa stau si eu de vorba cu cineva ... vreau si io canutze gardate ca stau cam prost cu "ochiul " !!!! pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, pai cred ca la asta o sa ajung si eu: sa-i dau lapte praf si noaptea. Ma gandeam la mine (ca o mama egoista e sunt) ca va fi nasol sa ma trezesc sa i-l fac si tot speram ca poate il dezvat de mancat noaptea si ii dau ceai, de exemplu. Dar probabil ca lucrul asta se va realiza cand va manca seara mai consistent. El seara, mai nou, mananca aprox. 150-170 de lapte, in care nu i-am pus inca cereale, desi ma gandesc sa incep. Voi cum le dati seara si noaptea biberonul, culcati in pat, sau ii luati in brate? Eu l-am pus o data in scaunelul de masa, cand avea cam cinci luni si ceva, si s-a inclinat in el si s-a cam speriat si am zis ca nu-l mai pun pana nu sta bine in fundulet. As putea sa il pun, dar numai daca il sprijin cu perne. Pana una alta, am un scaun de masina care sta numai in casa, cu care ma descurc foarte bine cand e vorba sa ii dau de mancare. Si el stie deja ca atunci cand il asez acolo e rost de papa. Voi cum apucati sa faceti mancare, pentru voi si pentru bebei? Ce faceti cu ei in timpul asta? Ca eu nu prea pot sa fac mare lucru, in afara de piureul ala de legume, pe care il tot lalai vreo doua ore...cu greu apuc sa fac altceva. Cand trebuie sa fac mancare pentru noi o chem pe bunica sa stea cu bebe, ca altfel cred ca mi-ar lua o zi intreaga. mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzule, eu ii dau sa pape la orizontala tot timpul, atunci cand se trezeste noaptea nici nu deschide ochii, doar se foieste, ii dau repede biberonul si adoarme! daca o iau in brate sigur s-ar trezi ... Nicole & [copil] Andreea Alexandra(fomista) [url="http://community.webshots.com/user/niar1 "]Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni[/url] [url="http://community.webshots.com/user/andreeamica"]Andreea de la 4 luni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, ma trezesc devreme in ultimul timp,dar nu e vointa mea...copchiii astia se trezesc pe rand...mi-s nauca,mai ales ca tot astept sa imi livreze aia cafeaua cu cofeina si ei intarzie...am in casa numa' decaf dar gatanu se mai poate... Lucas papa in scaunul de la swimg...Lucas refuza sa stea mult la orizontala,el tot in fundulet daca l-as lasa... na,ca intrasem sa zic ceva ,dar am uitat...neuronul meu e la plimbare...hmm! azi dau o fuga la magazinul cu organice sa vad ce si cum...aaa,mi-a revenit ideea: nu credeti ca ar fi bine sa facem o lista cu ceea ce ar trebui sa acopere meniul unui copil in jurul varstei de sase luni ? ma refer la calciu, potasiu,fier,etc...si cam cum le dibuim ptr mese?sa gasim un echilibru alimentar adecvat varstei si necesitatilor...eventual sa venim cu propuneri ptr fiecare masa(dimineata ,pranz ,seara) in legatura cu iaurtul m-am mai linistit o tara (doar ii dam laptic care are deja calciu destul in el) asa ca ma focusez pe altele(galbenus, carnita..in timp...one at the time! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...