Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (27)


Veve

Recommended Posts

Pt toti Ionii si toate Ioanele [s][s][s], sa fiti sanatosi si tot ce va doriti voi !!! Florina, nu-mi vine sa cred ca Teodor face 7 luni, parca mai ieri am venit la tine la spital, sa fie sanatos si sa creasca mare si voinic !!! acum daca aveti net va asteptam mai des pe forum si vrem si poze [pup][pup][pup] Daria, eu fierb separat carnea, cred ca asa e mai bine! Alex, te punem absenta nemotivat daca nu intri mai des, nu mai stim nimic de voi, vrem si noi poze ...pai se poate [:D], ne e dor de voi! Simona, stati cam departe de noi, dar poate la primavara mergem impreuna in tineretului ...daca iti surade ideea[:D]! pupici Nicole & [copil] Andreea Alexandra(fomista) [url="http://community.webshots.com/user/niar1 "]Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni[/url] [url="http://community.webshots.com/user/andreeamica"]Andreea de la 4 luni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nicole , tu pe unde stai ? ... pai , sigur .. si in vara la fel faceam .. luam tolba cu biberoane si mergeam in parc !!!! mamici , voi punetzi mirodenii in mancarici : curry , anason , etc ? Florina , oauauauua 7 luni !!! multe inainte !!!!sanatosi si voiosi ...te-am vazut si io in " Mami" ... frumos piticu'!!!! simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi! Nicole - este o scumpa Andreea, sa va traiasca si sa fie sanatoasa! Multumim pentru aprecieri Daria - si eu fierb carnea separat, cam o ora si jum la foc mic Adema - eu am rezolvat-o pe Daria cu Reviken (fostul Cutaden) este super! Multumim pentru urari! Pupici Oana si Daria Andreea (17.07.2004) http://community.webshots.com/user/dariaandreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adema, ca sa stai mai linistita fa brinza data viitoare din lapte praf si totul va fi ok. si intre timp ataca cu bepanthen. eu am fiert carnea cu legumele...si am strecurat zeama. cica gerul bobotezei.....8 grade..hahahahaa. si un soareeee de iti vine sa pleci la plaja (ah, da' de ce nu o fi adevarat???[hot])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! La multi ani sarbatoritilor de astazi ! Vreau sa va intreb 1. daca se poate face branza dulce si din lapte-formula si daca stiti cum, sa-mi dati si mie reteta. 2. daca broccoli si conopida si guliile se pot fierbe deodata cu radacinoasele in kukta sau trebuie fierte separat fiind mai moi? 3. cum sterilizati robotul de bucatarie, respectiv blenderul in care pasati legumele? 4. ce parere aveti despre carnea de porumbel...adica porumbel crescut de om ca pe gaina, specific asta, ca sa nu-mi sariti si voi la gat ca oare vanez porumbeii pacii din piata Operei? merci mult lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, asta i-am scris mai sus Ademei, sa foloseasca lapte praf. iar carne de porumbel, de ce nu? e carne sanatoasa si usor digerabila. Sterilizat la robot de bucatarie???? de ce Doamne iarta-ma??? doar nu tin copilul sub clopot de sticla!!!!! revino-ti....si fa mincarea linistita! legumele toate la un loc (eu nu am folosit nciodata oala sub presiunem se fierb fff bine si in olitza normala) si in 30-40 de minute supitza e gata, cu toate fierte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole, mea culpa, cu sarbatorile astea nu am prea avut timp de scris, si oricum a stat mai mult tati pe la comp...O sa pun si pozici noi cat de repede.. Fundulet rosu are si bebelina mea de 2 zile, i-am dat cu bepanthen si vad ca s-a mai linistit.. Este in schimb foarte maraita din cauza dintsorilor, deja se vede o liniuta alba la unul dintre ei, si daca pun mana se si simte putin, dar nu prea vrea sa-mi arate ce are acolo.. Eu fierb toate legumele odata cu carnea (am facut rost de o gaina de tara) si vad ca-i place tare mult piureul...In schimb la capitolul fructe si branza cu iaurt stam cam prost, ca la acele ore ne apuca maraiala din cauza dintisorilor si nu avem stare de explorari, abia mananca lapticul.. Ma intrebam oare cat dureaza pana creste un dintisor din momentul in care apare? Lia mama, eu nici biberoanele nu le mai sterilizez decat odata pe saptamana de amorul artei...da sa mai sterilizez si alte accesorii... Fetelor din Buc, sunt in cautare de inca un pediatru, de preferinta care sa lucreze la un spital de copii, dati-mi si mie o idee pls!!! [mamica]Alexa si Maria Sabrina (27.07.2004) http://community.webshots.com/user/alexpavel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, dar cum se face branza din formula ??? habar n-am, eu stiu ca formula nu se mai fierbe, help ! Kukta o folosesc din doua motive mari: unul pt ca ma scapa de grija de a sta sa mai adaug apa daca seaca sau de a ridica, capacul daca da pe afara si se mai zice ca in kukta se pastreaza mai bine vitaminele pt ca se reduce timpul de fierbere la jumatate, e mediu etans, deci supa eu o termin in 15 minute. Io zic ca pe mine ma ajuta. Iar carnea o fierbe in 20-25 minute, pe cand daca as fierbe in oala normala un piept de pui de casa, sau carne de vita, mi-ar trebui 1 - 1 1/2 musai, pe-ncercate lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am mai gasit eu, e interesant oarecum Healthy Eating: 6 to 9 months Now that your baby is half way to his/her first birthday you will notice that he/her is very much his/her own person. You may still be breastfeeding or have your baby on a suitable infant formula. He/she will be on solids and starting to enjoy a range of foods. Once he/she has tried a range of foods he will move onto soft lumpy foods. Around 8-9 months he/she will begin to enjoy feeding him/herself with finger foods. Breastfeeding For the first 12 months, even when on solids, breastmilk (or infant formula) is the most important food. By 6 months your baby should be on solids as well as four breastfeeds a day. You can offer your baby some fluids in a cup from 6 to 7 months so when he/she stops breastfeeding he/she will continue with a cup. Bottle Feeding If formula feeding at six months you might consider moving to a follow-on formula. Follow-on formulas are higher in iron, protein and other nutrients. It is specially formulated to meet increased nutrient needs of infants over 6 months. However, if you are happy with your starter formula and your baby is progressing well you may choose to remain on this formula. Check with your child health for advice. Food Once your baby is established on solids and is eating from a spoon, it is time to introduce more new flavours and gradually introduce more textures. At this stage solids should be starting to contribute more to your baby’s total energy needs so it’s time to start offering solids 2 to 3 times a day. Allow time to learn new tastes. Offer a new food in small amounts for a few days until your baby accepts them. Babies who are introduced to a wide variety of flavours early are less likely to be fussy eaters later on so it's important to teach your child to enjoy a variety of foods From around 6 to 9 months of age babies tend to be very willing to try new tastes and textures. A gradual increase in the texture of foods is also important to help your baby learn to chew and swallow. Along with a variety of fruit and vegetables, you can begin to introduce your baby to meats. Begin by adding small, then larger amounts of soft meat to pureed or mashed vegetable mixtures. Including meat, especially red meat, in your baby's diet is a good way to help your baby get their daily iron needs.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu sigura, am intrerupt si broccoli si braza. In ce priveste funduletul rosu, eu sunt speriata ca de bombe.Voi nu stiti (ca pe vremea aia nu stiam de voi) ce am patit eu cu Codrut la o luna.De la un fundulet putin rosu si "tratat" de dr. cu Clotrimazol, apoi cu Bepanthen, apoi cu Reviken, apoi cu unguente preparate cu hidrocortizon si antibiotic si cu multe altele, am ajuns cu copilasul meu la sp. Grigore Alexandrescu la sectia...Arsura si Chirurgie plastica.A facut arsura chimica de la unguentele alea.Nici nu mai vreau sa ma gandesc prin ce a trecut el atunci si eu (lauza fiind, dupa cezariana si bantuind spitalele)[q] Asa ca acum, stau cu sufletul la gura... Ce nu inteleg este ce contine in plus de lapte branza dulce.Daca ziceti ca se poate face si din formula, ce beneficiu aduce? Mai am o intrebare:cate mere coapte le dati la o masa?odrut si-a facut plinul dupa 3 mere+o cupa jumate de orez. [pup] http://community.webshots.com/user/eoncioiuro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...