Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (27)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
LA MULTI ANI celor care poarta numele Ion,Ioana etc!!!!!!!!!!!!! Vroiam sa va intreb cata supa trebuie sa manance,cam cat mananca lapte??,ca ieri i-am dat 180ml supa cu legume pasate in care i-am amestecat si 2 masuri de lapte si parca se uita ca milogu in traista ca mai vroia,s-a lins pe bot.[cool] In schimb nu prea mai vrea sa manance fructe,nu stiu cum sa i le mai dau si ce sa-i mai dau,singura care-i place e banana amestecata cu mar,dar suc nu mai vrea. Monica si bebe Bogdan http://community.webshots.com/user/monicaotelea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata! la noi aceeasi vreme...vacanta iara! in afara de faptul ca e gheata si din cauza asta e cod galben, ma intreb ce cod ar fi pus astia daca pica o zapada ca in Brasov in zilele bune...hmm ! va zic, soselele sunt impecabile,dar astia sunt...teribili! adema, eu ii dau doua mere coapte cu cereale... dorsilia, eu nu sterilizez nimic ...apa fierbinte si cam la o saptamana, instrumentele de papat le clatesc cu apa fiarta... inteleg ca e buna carnea rosie de vaca sa fie introdusa initial...oricum ,sunt convinsa ca merge si cea de pui..eu la Raresu cu aia am inceput..in ro nu prea se practica carnea de vaca asa mult...aici unde te duci si unde te invarti numai de steak dai! ieri am fost la cumparaturi dupa cum va ziceam...pretul la cele organice este identic cu cele normale,atata ca cele normale le baga astia in oferta si de ex. iei doua pungi de mere la pret de una...astazi ii introduc si eu patrunjelul(radacina)in supa.Mai mult, acum gatesc pentru ambii copii aceeasi supa, iar ptr Lucas scot legumele si le fac separat...apoi lui Rares ii bag in blender restul ,adaug vegeta si way to go! m-am scos! ..ii si place supa- crema.(mentionez ca Raresu e mare mofturos!)...Fetelor, eu am cumparat si branza dulce organica...credti ca e ok? ca doar e facuta din lapte organic...totusi undeva se bat cap in cap chestiile astea...nu ii dam lapte de vaca,dar ii dam branza facuta din lapte de vaca? ..ceva nu suna ok! oricum ,la Rares asa am procedat,dar acum incep sa vad ca cam nonsens...voi ce ziceti? Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, pai exact de aia ziceam si eu ca nu trebuie sa se faca branza din lapte de vaca! prea multe proteine ptr ei. bravo ca ai gasit si ac de cojocu mofturosului Raresu'! [pup] Lias, faci exact cu laptele formula ca si cu cel normal....nu inteleg ce te nelamureste. logic ca il fierbi...ma rog, incalzesti mai tare, altfel cum produci coagularea cu calciu/lamaie? Doamne Adema, asta este una dintre cele mai mari ineptii pe care le-am auzit la un medic!!! cum sa dea copilul pe iritatie cu clotrimazol???????? doar nu avea candida!!!!!! chiar ca unii n-au minte in cap....[xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor Ioanelor/Ionilor!La noi e o primavaraaaa...Ce ski, ce sanius...Norocul cupilului care e plimbat zilnic cate doua-trei ore. Referitor la carnita, mie pediatrul mi-a spus sa nu-i dau zeama in care a fiert carnea fiindca ar contine nu stiu ce substante care ar dauna deocamdata cupilului. Adema-eu folosesc pasta Petrini pentru iritatii. E super! Intrebare: cum facem sa aparem si noi in lista de mamici/bebici? Voi cat vreti sa stai acasa cu copiii? Cand v-ati gandit sa reincepeti munca? Ina32 & Raducu (14.07.2004) http://community.webshots.com/user/ina32
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! La Multi Ani Ioanelor si Ionilor!!!!!!!!!!!! Laura, exact asta intrebam si eu ieri: de ce in toate cartile zice ca nu e bine sa-i dai lapte de vaca, dar se recomanda branza si iaurtul facute din lapte de vaca? E vreo diferenta intre ele sau ce? Pe de alta parte se spune ca ok, se poate face branza de vaci din lapte praf. Dar atunci, vorba cuiva de aici, care e noutatea fata de lapte praf? Ce aduci nou copilului? Eu am pus aseara iaurt la facut, respectiv, am pus in putin lapte caldut (cam un pahar), vreo doua-trei lingurite de iaurt si l-am lasat peste noapte, dar nu mi-a iesit. Am gresit undeva si nu stiu unde. Deocamdata sunt in incercari, ca pana invat eu cum se face iaurtul, se fac 7 luni si numa' bine pot sa-i dau si lui bebe. Azi am observat ca ne iese si al doilea dintisor. mitzura cu bebe Tudor Codrin http://community.webshots.com/user/mitzura1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani celor sarbatoriti azi!! Si noi suntem in sarbatoare! Cred ca nu am spus pana acum ca puiul mic se numeste Eva Ioana. Asadar la multi Ionica mamei mica!!!! Suntem ceva mai bine, mananca cu chiu cu vai, adica nu cu pofta. Cu laptele insa e razbel in toata legea... seara cand e 90% adormita ii bag pe gat ceva/ceva. Asa ca de azi am inceput si eu cu branzica. I/am pus o lingurita in piureul de fructe. Cu iaurtul nu am avut succes. poate daca i/as da indulcit sau cu fructe ar merge, de asta natural nu vrea sa auda.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! La multi ani Ianelor si Ionilor! Intreba cineva, daca mai este vreun bebe care papa inca doar lapte. Eu inca nu am inceput diversificarea cu Stef, , mai avem un pic si facem 5 luni, cred ca pe la 5 luni si jumatate o sa incepem si noi cu sucuri de legume. Intrebare dupa ce le-ati dat la bebei pt inceput cate o lingurita de suc sau supa sau piure, la fiecare aliment nou introdus ati inceput tot cu cate o lingurita? In seara asta, dupa baita, lui Stefan ii era atat de foame incat atunci cand era pe burtica era asa nervos si se impingea cu picioarele in timp ce rodea la pumnisor, ajungand sa stea in genunchi, cu poponeata in sus si capul in saltea. Azi am fost la o intalnire cu si pt mamici unde ne-au dat cateva indurmari si meniuri pt diversificare. Din ce am inteles si vazut acolo, uitati cateva idei. (Eu parca citisem ca albusul de ou se introduce dupa un an.) Ce pare aveti de retetele si varsta la care se dau? 5-7 LUNI --------------- ___Faina sau paine maruntita + lapte, se pune putin pe foc, se mesteca si se da prin strecuratoare. ___Orez, 1 lingurita cu 10 linguri apa se lasa 20 de minute, apoi se fierbe si se da prin strecuratoare. ___Morcov, spanac, cartof (dulce sau normal) se face piure. ___Supa de morcov. ___Supa de spanac mixat cu tofu maruntit. 7-9 LUNI ----------------- ___Dovelac + ou fiert tare+ apa= piure ___Supa de legume (cartof, morcov, varza chinezeasca, ceapa (patrunjel, pasarnac, leustean)) , fie zeama, fie mai grosuta. ___Galbenus crud + lapte, se freaca bine pana devine crema , apoi se pune castronelul intr-o oala cu apa care da in clocot, se inchide focul, se pune capacul si se lasa aprox 20 de min. ___Albus de ou se bate bine cu un pic de lapte pana devine spuma si apoi se adauga cateva lingurite in apa in care au fiert legumele si se lasa pana se leaga albusul putin. ___In tigaie se pune unt si apoi lingurite mici dintr-un amestec pt omleta (fie ou simplu, fie cu o lingurita de morocv sau spanac sau alte legume) ___In tigaie se pune unt, morcov maruntit (se mai poate pune ceapa sau ridiche alba sau alte legume), un praf de faina alba , lapte si peste maruntit, se amesteca bine pana ce e gata. ___Carne de pui maruntita se adauga inapa de la supa de legume. ___Carne de pui maruntita+ verdeata+rosie cruda decojita si maruntita, se face un fewl de mancarica. 9-12 LUNI ---------------- ___French toast- painea taiata cat un biscuite se amesteca cu ou batut. Se poate adauga si putin lapte. ___Salata de legume: broccoli taiat marunt + rosie + cartof fiert se amesteca cu maioneza sau iaurt. 12-15 LUNI ------------------- ___Sote de legume : pui + ardei + ceapa cu putin unt sau ulei de masline. ina32, eu te-am trecut pe listuta, acum maitrebuie ca un moderator sa o actualizeze. Mama_sonyei, frumusica foc fetita ta! Florina, la multi ani lui Teodor pt cele 7 luni. Pupicei si weekend placut! [:)]mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004) va ureaza UN an nou fericit care sa va aduca multa sanatate, fricire si dorinte implinite!!! [url="http://www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html"]Paginuta personala[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097"]Povestea nasterii[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sutikun7"] [foto]"proaspete"[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...