Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (40)


bychi

Recommended Posts

Si io repede ca tre sa duc copilul afara... si asta ca sa o cert pe "cuscra" mea Cornelia. Pai ce cauti tu la cumparaturi si sa faci curat???? Mai ai rabdare cateva luni si o sa faci tot ce vrei (nu chiar tot [:D]). Prioritatea ta este burtica. Chiar puteai sa o mai lasi pe Maria la mama ta peste noapte. Odihneste-te cat poti si nu-ti mai face atatea probleme din orice. E normal ca vrei sa fii cu Maria si sa te gandesti cum sa le aranjezi pe toate inaintea de venirea lui bebe no.2 dar avand sarcina mai dificila cel mai bine e sa te protejezi. Stii ca iti spun asta din propie experienta si sunt convinsa ca daca stateam mai linistita altfel era situatia mea acum... Asa ca AI GRIJA ACUM DE BURTICA!!!! Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
neatza, fetele! am o lene si-un sictir de invatat...de nu va mai spun.fac ce fac si tot pe DC poposesc.parca-mi fuge mouse-ul de curs... zilele trecute, desi eram pusa pe fapte mari, am sfarsit prin a pleca de acasa imediat ce am facut ochi- adica pe la pranz! am fost cu mama si cu alexandra pana pe calea victoriei, la palatul telefoanelor, unde lucreaza matusa mea. din tineretului si pana la universitate am mers cu metroul, iar alexandra a fost foooarte incantata!chiar m-am mirat. ma asteptam la sperieturi, dar noaaaah! se tinea de bara ca un om mare, pipaia doamne in haine de blana, facea pa! tuturor! ca vrobeati de biberon si cereale...noi tot cu bibe bem lapticul, ba chiar si alte lichide. cu canuta stie sa bea, dar nu i-o mai pot lua din mana dupa aceea si are o mare placere sa spele mobila sau parchetul cu ceai sau, mai rau, suc de fructe![q] ba are tentative de a sterge si televizorul!asa ca prefer biberonul!deocamdata. cereale mananca dimineata de vreo doua luni.ii dau nestle cu cacao, vreo doua,trei masuri amestecate cu fructe, cel putin doua-trei feluri. uneori ii pun cereale cu miere in lapte,seara, tot vreo doua masuri. a avut o perioada, pana sa plece la ai mei, cand nu mai vroia sa bea lapticul.chiar nu stiam ce sa fac, sa i-l schimb, sa astept sa ii treaca? acum se pare ca si-a revenit. de jucarii ascunse nu poate fi vorba, ca eu nu prea am unde sa le ascund si mi-e si lene! am mai facut ordine in ele si vreo doua sacose am trimis la bunica-mea, sa avem cu ce ne juca in vizitele acolo, ca mergem destul de des. acum e toooata casa plina de jucarii mari! imaginati-va numai tricicleta, vanata balansoar, masa de papusa, toaleta, vrem sa ii luam si bucatarie si pat pt papusa,toate in sufrageria noastra...eee,dar ce mai conteaza? le-am mai ascuns dupa usi...mai nasol e cand vreau sa dau cu aspiratorul, mopul, ca trebuie sa le mut de colo-colo! alex si-a dat foarte bine drumul la vorba. deja nu mai pot sa afc o lista cu ce spune.repeta tot.si mi-e un drag de ea cand leaga cuvinte...intr-o zi s-a dus la tatal meu si i-a zis "tataie la-la pepe!" = canta Pepe la televizor! si multe alte lucruri care ne dau pe spate si ne umplu inima de bucurie!numara pana la 10, dar daca eu zic 3 ea zice 4, apoi in loc de sase zice tot 4,cred ca nu poate pronunta. "9, 10, gata!". sa nu credeti ca vorbeste foarte clar,nu, dar se intelege destul de bine! eram ieri cu ea in piata si cumparam rosii."butiti,butiti" a inceput sa strige.mama habar nu avea ce vrea, vanzatorul se uita nedumirit la noi! copilul cerea BOBITE, adica struguri! stiti ca am pus-o pe oala la 7 luni si chiar facea si pipi si kk! eeee, m-am lenevit dupa aceea, mai ales acum ca trebuie sa ii dau Nspe chestii jos pana sa o asez, asa ca...am cam lasat-o moarta. cand ma asez eu pe wc isi ia si ea oala si se pune pe ea, imbracata fireste. este moarta duopa curatenie, tot timpul matura, da cu aspiratorul de jucarie-pe care il lasa deschis in creierii mei- sterge praful, scutura carpetele, sterge cu pamatuful de praf si pe sub covoare, chiar isi da interesul. aaa, si ii mai place sa perie pantofii!si sa care stuff. caruciorul de papusi il poarta in brate.tricicleta tot asa. trusa lui razvan de scuuule, care e grea....o muta de colo colo cu asa o placere! matizu' lu' mama! cornelia, sa iti traiasca putzulica!m-ai spart la faza cu sortuletul mariei pe care i-l pui ca sa nu se "ude" cand spele vase,nu? doamne, sunt mortali copii astia!ce sa mai zic de parinti!!! carmen, noroc cu tine ca ai scris de harry kids.saptamana viitoare o ducem si noi pe alex.eu vroiam sa ii las parul lung,sa i-l prind in codite,daaaar...nu are un par foarte ondulat-sta mai ondulat cand e transpirata!altfel,parca-s late.ii intra si in ochi bretonul...in fine,m-am decis! va pupic acum,ma duc sa ma mai uit putin ca vitzica la cursul ala! [xx(] Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003) http://community.webshots.com/user/alexandracojocaru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io ma pregatesc de sesiune! Tre' sa stau cumintica, fara calculator si alte distractii, dar sunt dependenta[dc] Singururl mod de a invata este noaptea dupa ce se culca familia. Voi celelalte cu sesiuni, cum faceti? Asa ca stati linistita ca va citesc si ma gandesc la voi! Mamici, noi cereale praf folosim, cate 2-3 masuri in biberonul de seara si nu bea nimic peste noapte, dupa care se trezestepe la 9 dimineata si papam mic dejun. Dac apar si niste bobitze de cereale de copii le crantzanim in dinti, nu altfel. Beleaua mea cea mai mare(adica ceva ce regret mult):suzeta si adormitul pe picioare! sunt constienta de ce le-am facut, dar stiu ca la urmatorul trebuie sa fiu mai atenta, ca, creaza dependenta ! Pe olita se aseaza uneori imbracat, sunt multumita ca macar stie la ce foloseste, poate vom avea vreo sansa intr-o zi; decat sa o respinga, mai bine asa. La capitolul vorbit, vad eu ca unii-s tare vorbareti pe aici! V-am citit si ma gandeam cum e Alexia. Pai, repeta pe limba ei unele cuvinte la care nu ne asteptam( i-am spus ceva, iar la sfarsit am spus alea-alea si a spus si ea dupa mine). Nu va pot reproduce cuvintele ei, dar stim ca intelege tot, si spune doar ce poate ea. Spune: mama(kiar duios uneori), tata, apa,baba, ma( a cu caciula, adica Madalina), vorbeste la tel: da-da, apoi ceva de neinteles si la sfarsit Pa-Pa, ghe(ghete),ba( baie), apte(lapte), papa(kiar cu intonatie cand ne e foame tare), apa uge( apa curge), pu-pu ( melodia cu pupaza si arata la CD). Cred ca mai sunt si altele dar nu-mi vinn in minte acush. Sper sa mai pot fura putin DC in aceata perioada, adica sa revin! Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia [url="http://community.webshots.com/user/crixia"]PoZe[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cornelia: Ai grija de tine. In legatura cu povestea excursiei noastre la Cluj o sa va scriu cind o sa fiu mai lucida. Acum sint iar nedormita ca i-am facut ieri vaccinul de 6 luni lui Alin si iar nu doarme noaptea. Doctorita a zis sa-i bag cereale si sa incep sa-i dau sa manince mai mult ca el saracu doar lapte si supa de legume serveste acum. Am intrebat-o de la ce virsta pot sa-i dau lui Cristi carne de porc si mi-a zis sa aspept sa treaca de 3 ani. Eu nu-i pun lui Cristi cereale in lapte, el bea dimineata si seara cite o sticla plina de humana 3. Problema mea e ca dimineata dupa lapte nu mai vrea sa manince nimic vreo 2-3 ore. Olita nu avem ca nu vrem sa-l stresam cu ea, o sa-i luam cind se face mai clad afara ca parca vad ca o sa stea tot in fundu gol atunci cind o sa o aiba. Apa bea din canita cu cioc, dar are o mare placere sa tot ude ce prinde si in special picioarele lui . De vorbit nu prea vorbeste, dar ma topeste cind zice "taietei". Mos Craciun i-a adus un trenulet cu telecomanda, nu va mai povestesca ce a fost aici, sinele faceau un cerc mare in mijlocul camerei, iar Cristi tot alerga dupa tren. Nici Alin nu se lasa mai prejos, era tot cu ochii dupa trenulet. Am facut si un brad micut pe masa ca sa aiba unde sa aduca mosu cadourile. Revelionul l-am petrecut acasa schimbd scutece si asteptind sa se culce Alin, care daca a vazut ca e o noapte speciala s-a culcat doar la 5 dimineata. Nu stiu voi cum sinteti, ma refer la fetele care stau in Bucuresti, dar pe mine ma ingrozesc astia cu prezicerile lor de cutremur. Ma tot gindesc cum o sa ma descurc cu doi copii mici daca se darima blocul si totusi scapam cu viata. Prima varianta de scenariu ar fi sa ma duc la Cluj cu ei, dar pina ajungem acolo e drum lung si trebuie hraniti. Doamne cum mai bat cimpii, dar mi se trage si de la oboseala. Oricum ce e scris aia se intimpla. Gravidutele sa aiba grija de burtici , iar mamicile de copilasi ca tare mai sint scumpi. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Bafta pt cele care au sesiune[biz] sa va luati toate examenele!!!! Hai cu listuta pt sapt viitoare ca de-abia astept!!!!Io sunt prima: 1. gio Ca tot scrieti despre copilasi, cred ca Taisia se inscrie in tendinta generala: vorbeste din ce in ce mai mult si mai multe cuvinte, si pe limba ei dar si pew a "noastra" imita fff mult, intelege o gramada..am impresia, vorba lui Madic, ca , cresc prea repede copilasii nostri. Taisia zice mai nou : nu stiu (nu tiu), cum face porcul (go-go), numara si ea: una, doua, tei, a tipat la toata lumea o data: niniste (liniste!!!) de eram toti pe jos de ras; zice Aly, Adi (Badi). pe taica-su il striga pe nume : Bali (Vali) si nu stiu cum sa o dezobisnuiesc, ca asa ma aude pe mine strigand, zice hopa, uite, ata (asta), haide, unde?, mamana (Mariana - bona), Pipi (asta e gagicul ei, Sebi), Puuuuu!!!! (cand face kk) si pute!!!!!, mae (mare), pu-pu (cand ne da pupici), mana, baie...astea-s vechi...la-la-la cand canta...nanu e nani...sunt mai multe dar nu mai tin minte.... Hai ca m-am laudat destul.... Mai nou bea si lapte Brenac, iaurtul il fac mai mult in casa tot din Brenac, cerealele de copii "mari" le prefera goale, plus ca am incercat batoanele de cereale Nestle care ii plac (voi ati incercat???), are o pasiune pt muraturi si cartofi prajiti[alcool]...si tot ce e rotund si seamana cu un maaaaaa...(mar).... Isi deschide singura fermoarul la patut si intra acolo..deschide toate usile din toata casa si ma trezesc cu ea pe scari daca nu e usa inchisa...se catar absolut peste tot, unde se poae, unde apuca..pe noptierele noastre, pe masa din bucatarie, e terorista rau la faza asta; nu mai merge, alearga[:D]!!!!! si trage cate un zambet pt toata lumea[il] si ii ia pe toti baietii de manute! Cam atat, Sarcina usoara pt gravidutele noastre!!!! Somn usor si dulce pt Mariuta& cei certati cu somnicul! Va pupam. Gio si Taisia http://community.webshots.com/album/238791052YBmTDJ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vreau si io pe lista!!!!! numai sa nu fie marti ca am examen!!! sau sa fie mai pe seara!!!!!io am ex de la ora 16!!! dupa...sunt libera!!! nu o sa dureze prea mult...ca la cat am invatat....nu am prea multe de scris... si stefi vorbeste intruna, nu-i mai tace gura!! repeta tot ce zic, ca un papagal... sa va zic o faza: de craciun am fost la socrii si socru a pus paharul cu tuica pe masuta la indemina fiarei... si radu a intrebat: cine a fost idiotu care a pus paharul acolo??? la care stef a raspuns prompt"idutu" si a aratat cu degetul spre socru-miu..... am cazut toti pe jos de ras, prilej cu care stef a tinut-o 5 minute cu "idutu". hai ca pupic... ma duc la invatat.... pa!!! cgaby
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca sunt si eu pe lista de intalnire, care arata cam asa pana acum: 1. Gio 2. Cgaby 3. Magda. Alex m-a dat peste cap azi noapte cand s-a trezit din 2 in 2 ore, asa ca sunt cam zombi. Sper sa nu mai repete figura. Eu ma minunez de copilasii vostri care repeta atatea cuvinte dupa voi. Eu cred ca Alex le retine si mi le zice pe toate mai tarziu[:D]. Acum va las si mai intru io pe aici curand. Magda si bb Alex puisor http://community.webshots.com/user/edyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si noi..si noi la intalnire.. 1. Gio 2. Cgaby 3. Magda. 4.Carmenutza propun sa fie tot marti... sa nu stricam traditia [:D]...ramane sa stabilim si locatia..sau ramane tot "la mama"? Fie-mea este copilul extremelor...de cand am intarcat-o pana acum nu a vrut sa mai puna gura pe nici un fel de lapte...iar de vreo saptamana este ahtiata dupa lapte..a cerut ea, fara sa incerc eu sa-i mai dau...ar bea o cutie/zi daca atata i-as da.....am incercat Dorna si Brenac...a baut de amandoua...asa ca acum inainte de culcare bea cam 300 ml de laptic..nu-mi vine sa cred... Vad ca iar copiii nostrii progreseaza in acelasi ritm....si Maya vorbeste muuult, repeta aproape orice..si zilnic apar 5-6 cuvinte noi...deja am senzatia ca nu-i mai tace gura[:D]..eu nu am invatat-o csa numere pana acum, dar mi-ati dat idei..in schimb stie litere...a, b, c, u, o, s....si le recunoaste...luna asta mi s-a parut o luna de progrese remarcabile..cum ati spus si voi, cresc prea repede...copiii nostrii iubiti... De abia astept intalnirea sa o mai punem de o barfa..[zz] Romana, calmeaza-te ....nu o sa fie nici un cutremur...
quote:
Ma tot gindesc cum o sa ma descurc cu doi copii mici daca se darima blocul si totusi scapam cu viata
..ai luat-o pe aratura??????[alcool] Cornelia, de abia astept sa nasti.....sa ai grija de burtica si de Mariuta...[mamica] Eu nu o mai tund pe Maya..are un par atat de misto..super des...vreau sa i-l las lung...sa avem plete la primavara...[vampa] Carmen si bb Maya Alexia [url="http://community.webshots.com/user/carmenmaya"]Poze cu Maya[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele, sa aveti un an nou plin de bucurii si dorinte implinite si cu multa sanatate!!! noi am stat acasa si de craciun si de anul nou, aveam in plan sa mergem la pucioasa la sotul dar mi s-au imbolnavit amandoi baietii. asa ca am stat acasa ne-am uitat la artificii, andi a intrat in noul an dormind - am incercat sa il tin dar nu a rezistat, nici macar nu s-a intors cand bubuiau petardele, tot speram sa se trezeasca, altadata se trezeste si cand scriu la calculator. sotul meu s-a lasat de fumat cu ocazia racelii. eu luasem 3 pachete de tigari, deh, sa nu ramanem in pana si mi-au ramas mie. am zis ca ma las si eu dupa ce termin tigarile de prin casa... sa vedem olita - se joaca cu ea. are si capacel de wc, cere caca si isi ia capacul si il pune pe wc ii dau pampersul jos si il asez, sta 1 minut dupa care incepe sa fofileze: ca vrea nu stiu ce jucarie, etc. biberonul - ii dau lapte simplu dimineata si seara plu ceai sau apa sau suc in timpul zilei. inca nu vreau sa renunte la el - desi el e ahtiat sa bea din pahar (ii mai dau si din pahar)- din comoditate, recunosc. jucariile - se joaca cu mingea si broscuta cu forme, se asaza pe calut, se mai uita pe carti dar mai rar, se plictiseste repede de ele, chiar daca ne jucam si noi cu el si ii explicam. chitara e inca in top, nu s-a plictisit de ea. in rest eternele telecomenzi si telefoane, scosul si bagatul bateriilor, invartitul surubelnitelor. stie ce inseamna "hai sa le punem la loc" - si ce daca? cuvinte noi...mmm...:te tai! (adica el cand pune mana pe foarfeca sau alte asemeneaobiecte), mamaii (mamaia), pute (kk), si diverse nume proprii a inceput sa repete. ma inscriu si eu la intalnire dar nu marti si joi, m-am inscris la cursurile de la Institutul francez. va pup, aveti grija bobi si bb andi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...