Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (29)


Recommended Posts

Madutza,si Sebastian a mai vomat de cateva ori in ultimul timp,si tot dupa ce eructeaza.Solutia care la noi merge:nu il tin sa eructeze doar la sfarsit,il mai pun si in timpul mesei- acum ca ii dau lapte praf stiu cat mananca si ii fac o pauza pe la jumatate (uneori si mai multe) si mai scoate atunci cate "o portie de aer".Nu mai vomita si poate manca mai mult Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Completare (se pare ca in seara asta am scris un roman): noi am fost la sectia de chirurgie;cred ca la un moment dat nici nu imi mai pasa de conditiile de acolo,la ce cazuri am vazut:copii mici cu tot felul de tumori (si credeti-ma nu era ceva mic gen negi) "crescute" pe piept,pe fatza;un prematur (care nici macar nu mai era vizitat de mama) straveziu, cu o multime de probleme (megacolon,hernie inginala,ceva la cap,la plamani, etc,cred ca nu mai avea nimic la locul lui).Multumesti lui Dumneazeu ca bebele tau are ceva "minor" in comparatie cu ceilalti. Apropo de ce am vazut,erau si multe cazuri de fimoza.Doctorul spunea unei mamici ca la varsta mai mare (de cativa anisori),se rezolva cu anestezie generala pt. ca apare si o trauma psihica.Sebastian nu are problema asta,se decaloteaza destul de bine; doctora lui mi-a spus ca pana la un an o sa se decaloteze complet.Mamicile cu baieti trebuie sa aiba grija ca in fiecare seara sa curete bine locul cu pricina si sa decaloteze cate putin. Cred ca Diana stie mai multe!Si a vazut mai multe!!! Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004) http://community.webshots.com/user/anacami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si LA MULTI ANI voua, puiutilor vostri si tuturor celor dragi voua! Stiu ca a trecut foarte mult timp de cind nu am mai scris si poate pentru multe dintre fete sunt complet necunoscuta fiindca am constatat ca lista de mamici a crescut vertiginos de la ultima mea logare, dar cu 2 copii si fara nici o familie sau prieteni care sa ma mai ajute nu prea mai am timp de mine, daramite de internet. Baietii mei sunt bine, sanatosi si cresc mari si voinici. Eu il mai alaptez pe Adi mai ales seara si ... noaptea, motiv pentru care sunt mai obosita decit ar trebui sa fiu dar n-am ce face fiindca nu pot sa-i refuz pieptul mai ales ca pe timpul zilei maninca mai mult mincare solida. Sa-mi traiasca Adisorul meu fiindca azi a implinit 8 luni!!!!!!!! Nu avem inca dintisori, dar nici un bai! Sa-mi traiasca si Marcus fiindca pe 10 Ianuarie implineste 9 anisori!!!!!!!!! Noutati ar mai fi dar timp nu prea este. Oricum eu nu v-am uitat si sper ca nu m-ati uitat nici voi pe mine complet. Cind mai pot, mai scriu cite o vorba. Eu lucrez de acasa, fiindca lucrez in IT, deci orice timp liber am, il cam folosesc pentru Adi si ce mai am de facut prin casa. Azi n-am lucrat fiindca m-a prins un virus (Noravirus sau cum se numeste pe aici "winter vomiting bug") si "am bolit". Va las acum ca ma simt extrem de obosita si trebuie sa dorm. Apropos, de cind s-a nascut Adi n-am avut nici o noapte intreaga de somn si n-am vazut nici un film la TV, asta fiindca am folosit orice clipa sa mai dorm putin. Numai bine in noul an la toate mamicile si toti puiutii! Liliana, Marcus (10 Ian 1996) si Adrian (5 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madutza-sa nu te superi pe mine ca sar si eu in capul tau, dar ma gandeam ca poate rezolvi un pic problema cu Sab Simpex ,cred ca si stomacelul ei e agitat .Si voma mai poate aparea si de la gat (nu are cumva rosu in gat).Dupa cum poate ne crezi ne pare rau de zulufata ta si de aceea te innecam in sfaturi. Speram sa va treaca cat mai repede, si tu incearca (stiu ca nu e usor) sa fi mai calma ,pentru laptic, ca stii tu ca conteaza mult. Oana(30.12.1974) si piticii Vlad-Stefan Marian (30.07.2002) ,Cristina-Veronica(18.05.2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/ohaulica/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Am revenit fiindca am pus o poza la pagina personala cu baietii mei de la Craciun. De editat, nu m-a lasat sa editez (deci scrie ceva la genul ca voi pune o poza cu baietii mei in viitor si ca acesta este doar Marcus)fiindca se pare ca au ceva bugs prin acest site. Numai bine, Liliana, Marcus (10 Ianuarie 1996) si Adrian (5 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heron te mai asteptam! Anacami, ai atins un punct nevralgic cu fimoza. In Romania exista moda ca baieteii sa fie decalotati cu orice pret, ca sa se curete bine "acolo". Cand am facut eu chirurgie pediatrica la faculta, ni s-a spus ca fimoza este FIZIOLOGICA (adica normala) la nou nascut si se considera asa pana la 2 ani. Asta e parerea colectivului de la Timisoara, si tind sa fiu de acord cu ei. De asemenea fetele din strainatate iti vor spune ca la ei nu se insista deloc pe decalotare, doar daca fimoza este extrem de stransa si apar complicatii de genul infectii urinare repetate, retentie de urina, balanite (infectia glandului) se recomanda circumcizia. Glandul se relaxeaza treptat, orificiul creste si in timp se decaloteaza de la sine, fara interventie din partea mamei. Multe mamici spun ca nu se poate curata cum trebuie locul, ca se acumuleaza secretii (smegma) si se infecteaza. In realitate infectiile nu sunt deloc mai frecvente la copilasii nedecalotati, locul are tendinta de a se curata singur, fara a fi nevoie de interventia noastra. La adult e altceva, au si viata sexuala, constelatia hormonala e alta si secretia se schimba, flora este mai bogata si variata prin contactele sexuale, atunci chiar e nevoie de curatenie. Acum, discutiile pot continua la nesfarsit cu argumente din partea ambelor tabere, au fost nenumarate si pe acest forum si nu m-am bagat pentru ca pana la urma degeaba iti bati gura de pomana, fiecare mamica face ce crede ca-i mai bine pentru puiutul ei. La mine, concret, Vladutz are fimoza destul de stransa, nici nu se poate vorbi de decalotare, dar e curat, pipi curge normal (nu stropeste peretii dar nici nu am pretentii), nu face infectii urinare si Doamne fereste nici infectii locale. Eu il las in pace, la baita ii trag cat se poate fara sa fortez nici un pic si spal cu apa si sapun, pana la 2 ani nu ma agit in nici un fel. Deja am progresat f. mult fara sa fac prea multe, in ritmul asta ne incadram numai bine in timp. Asta e parerea mea, si mi-am spus-o, nu voi mai intra in polemici pe aceasta tema. Madutza, sa ne spui ce-a spus medicul! Diana & [url="http://community.webshots.com/user/dianar130"]Vladut [/url][copil] (16.05.2004) [url="http://community.webshots.com/album/235073900zMabhr"] Vladut 7 luni [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...