Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o poveste trista


Recommended Posts

citind povestea lui Felis despre ea si colega ei de suferinta...mi-am amintit de noaptea in care am nascut eu.In salonul din reanimare a fost mare agitatie toata noaptea.Fata din patul vecin cu al meu nu avea contractii si cam o data pe ora si-o apasa pe burta si i-o strangea de nu mai putea deloc saraca si de fiecare data ii zicea: fata, hai, daca nu ti se contracta uterul si nu ti se opreste sangerarea, pana dimineata ti-l scot..Tin minte ca mi-era tare mila de ea, ca plangea intr-una si-l ruga pe doctor sa n-o mai apese ca o doare rau...Eu m-am mutat in salon a doua zi, iar ea a venit dupa alte doua zile.Copilasii ne erau si ei vecini de pat.Tin minte ca Bogdan al ei avea o claie de par rosu si niste plamani...Mai avea si un baietel de 2 ani, o frumusete...N-am scimbat nr de telefon,n-am mai vorbit mare lucru...mi-a povestit doar ca pana la urma s-a rezolvat problema cu uterul...Dupa doi ani m-am intalnit in parc cu o alta mamica din acelasi salon cu noi si mi-a povestit ca fata aceea a facut cancer in urma problemelor pe care le-a avut cu uterul si ca a murit inainte ca Bogdan sa fi implinit un an.Dumnezeu s-o odihneasca in pace!Povestea asta trista o scriu pentru ea...si le doresc tuturor mamicilor sau viitoarelor mamici sanatate si sa se bucure de tot ce au...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Asta e despre nesansa unora de a ramane gravide si a naste in Romania! Nici nu vreau sa ma gandesc la bietii copii ce suflet au[q] Ai dreptate: sa ne bucuram ca suntem bine si copiii nostri la fel!

Dumnezeu sa o odihneasca in pace si sa ii aibe in paza pe cei doi ingerashi!

 

Mamiid="red"> ”de George”id="blue">

Povestea_nasterii

Poze

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O Doamne, nici nu vreau sa ma gandesc la acel mic copilas ramas fara mama. Imi pare tare rau! D-zeu sa o odihneasca!!!

 

[:X][pup]

Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002

Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

DOAMNE DUMNEZEULE DOAMNE dar ce poveste , intr-adevar trista , cum de mai exista asemenea doctori in Romania , astia nu-s decat CALAI , nu doctori , niste brute fara pic de mila si niste incompetenti , care nu-si merita titlul de "doctor" , nici la animale nu se procedeaza asa , Doamne fereste ...! nu-mi vine sa cred ceea ce-am citit , sunt tare socata !!! Saraca femeie , se ruga de dr. sa nu-i mai apese pe burta c-o doare , iar el continua ... , e strigator la cer si sunt paralizata la gandul ca mai exista asa oameni pe ai caror maini se lasa romanul ! PACAT DE LA DUMNEZEU ptr acest oameni fara inima !

DUMNEZEU S-O ODIHNEASCA-N PACE SARACA DE EA , copiilor le lipseste acuma o mama , chiar daca-l au pe tata , nu e suficient , o mama nu se poate inlocui ! Doresc acestui om , multa sanatate si putere sa poata creasca copilasii in armonie si in bucurie , sa-i faca sa devina mari si sanatosi !!! Nu mai am cuvinte sunt , scandalizata !

Clauditzadenis id="red"> , esti un adevarat "om" , cu un suflet mare , sa-ti dea D-zeu multa sanatate tie si familiei tale , ptr acest fapt atat de marinimos , cu prietenie A.[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, fetelor, e intr-adevar foarte trista povestea si foarte trist ca o mama sa nu-si poata creste puisorii. Dar nu mai dati una-doua vina pe doctori, inainte sa stiti despre ce e vorba. Si nu pronuntati cuvantul calau atat de usor. Si alte cuvinte grele.

 

E tare trist ce s-a intamplat. Dar eu una am mari indoieli ca acel cancer a avut legatura cu hemoragia de dupa nastere.

 

Eu am avut o astfel de hemoragie. Am povestit asta la alt subiect. La mine a mers repede si nu se punea problema de a se astepta o noapte intreaga, daca nu se rezolva prin medicamente si masaj manual in interiorul uterului si exterior, mi-ar fi scos uterul. Daca nu se intervenea in cateva minute va priveam de sus de tot acuma... Intr-adevar aceste manevre sunt dureroase, dar sunt facute ca sa ti se salveze viata. Si uterul: alternativa era operatie de urgenta, scos uterul si adio alti copii, mutilare pe viata. Nu pot sa-i zic doctorului CALAU, BRUTA, etc pentru ca mi-a masat si apasat pe burta cand pe mine ma durea. Faptul ca ma durea era o nimica toata fata de faptul ca imi curgea sangele pe acolo incat am lesinat de nu stiu cate ori si am avut tensiunea 5. Dimpotriva, eu ii multumesc ca mi-a salvat viata si integritatea corpului si in afara de o anemie timp de cateva luni, n-am ramas cu nimic altceva.

 

ASTA SE FACE in caz de hemoragie uterina, se maseaza burta ca uterul sa se contracte. Intr-adevar, se dau si medicamente in acest scop, dar masajul are rolul lui.

 

Cancerul are tot felul de cauze, cunoscute si necunoscute. Sincer nu cred ca are legatura cancerul cu relaxarea uterului dupa nastere.

 

VA rog mult, nu mai judecati oamenii, doctorii daca nu sunteti in cunostinta de cauza.

 

Am toata compasiunea fata de familia respectiva.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cer scuze sufletelor sensibile ptr cuvintele pe care le-am scris mai sus fata de doctori , dar am simtit o suparare f mare citind povestea acestei biete femei , care si-a lasat cei doi copii orfani de mama !

Intr-adevar este o poveste cutremuratoare si f trista care m-a adus in acest "hal" de ura pe undeva si nu m-am referit nicidecum la un dr. anume ci am generalizat un pic , ptr ca am auzit deja de multe ori , ca si medicii sunt capabili sa faca greseli , ceea ce se-ntampla f des in lumea intreaga din nefericire ... da , poate ca aceasta biata femeie ,avea deja acest cancer care o rodea de cine stie cata vreme , si nimeni nu a decelat-o din timp , poate nu s-ar fi procedat in ac fel ci ar fi decurs la o alta metoda , mai usoara ! Pe mine faptul ca ea il implora pe medic sa n-o mai apese ca o doare , m-a socat , si atat !!! Imi pare rau de ceea ce-ai suferit si tu LAVI02id="red"> , poti spune ca ai avut mult noroc in privinta asta ceea ce nu toate il au , si ma bucur ptr tine ca acum totul e in ordine , iti doresc numai bine si multa sanatate [flo][pup]...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea aileene [flo], eu nu sustin nici ca toti doctorii sunt buni, nici macar in particular ca acel dr era bun pt ca habar n-am despre cine este vorba. Dar, eu apreciez gestul dr de a veni din ora in ora sa vada ce face pacienta si sa-i mai stranga/apese pe burta.

 

Mai e o chestie cu cancerul: daca il ai intr-o forma incipienta, sarcina il face sa creasca si ii grabeste evolutia. Pentru ca in timpul sarcinii celulele din corp cresc cu o viteza mai mare. De-asta daca ai cancer e interzis sa ramai gravida.

 

Ceea ce am vrut sa spun este ca in situatii din astea, doctorii trebuie sa fie insensibili daca pacientul se plange ca-l doare, pentru ca este spre binele lui: mai bine il doare acum decat sa ramana fara uter sau sa moara. Procedurile astea medicale nu intotdeauna sunt placute sau nedureroase dar uneori sunt foarte necesare.

 

Sa ne fereasca Dumnezeu de aceste situatii, iar daca cumva ajungem sa avem parte de doctori competenti si bine intentionati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...