Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

fete din Austria 13


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna fetelor, si de la mine un martisor(uitasem,noroc ca m am uitat pe aici) primel bine ai venit !nu esti chiar asa departe de mine,eu s in salzburg.cu sfaturi despre munca nu pot sa te ajut din pacate,si eu ca alinah sunt maritata cu un austriac asa ca nu stiu multe [:D] alinahmama ta vine la tine si nu se indura ea sa ti faca neste sarmalute ?[papica]mie mi e foame iar,fug sa mananc. va pup pe toate carolada www.camping-kasern-salzburg.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]mai sint pe aici nu am disparut de tot inca[8D] am tot citit ce ati mai scris dar nu am apucat sa mai si scriu.Noi am fost in Romania cand a avut Alice vacanta deci am mai si lipsit de acasa.Ioana nu am de ce sa fiu suparata ce a fost a trecut eu sa ma simt bine in rest(nu pot sa scriu aici ce gandesc).De Mady ce mai sti e bine cu ea si cu familia ei?transmitei salutari de la noi si sa mai de-a si ea un semn ceva. Nicoleta am vazut prea tarziu mesajul tau cu drumul tau in tara ca eu chiar am vrut sa-ti spun de drumuri ca sint groaznice,bine ca ai ajuns cu bine inapoi cum ti sa parit Lugojul dupa atata timp?Lasa ca data viitoare o sa fie mai bine cand o sa mergi in tara si poate si vremea mai frumoasa. Alina vad ca la tine e tot mai bine ma bucur si bine faci ca mai iesi si tu un pic fara [copil],asa am si eu remuscari si ganduri cand nu sint cu mine copii dar trebuie sa se invete. Victoria o nastere usoara iti doresc si numai bine,eu am nascut cu 10 zile mai tarziu si provocat sau cum se spune la astia ca tot asa nu a vrut singur sa vina,mai ai un pic si o sa treaca si asta. Carolada vad ca numai de mancare vorbesti[:)]eu abia astept sa vina caldura sa nu mai bag atata in mine ca am pus vreo 3 kile deja in ultimile 4 luni,deja urasc cantarul si abia astept sa se termine bateriile la el ca altele nu-i mai pun[:D]asa sa stea. Alexandra la voi cum e tot asa de frig ca la noi?Alexander ce face e bine si sanatos?Scrie si tu mai multe nu baga acum ca nu ai timp[:)] sotul e bine si el?mai punel si pe el sa se joace cu bebe si tu mai odihnestete un pic. Catrinel ai spus ca ne mai scri si tu cate ceva e totul bine la voi?Mersi pentru felicitare dar din pacate nu sa deschis pagina nu stiu de ce[pup]pentru tine.Jan ma tot intreaba de Daria cand mai vine la el ca a gasit pozele cu ea cand ati fost la noi,acum o mai vrea si pe Delia a lui Ioana ca tot in poze a vazuto,deja de acum a inceput cu fetele.Mai trebuie sa o vada si pe Doris a lui Victoria si am pus-o deja macar sa fie sigur ca are de unde alege. Primel bine ai venit la Austriece sper sa te simti bine aici cu noi si sa ne mai scri,eu stau linga TIROL si mai trag cate o vizita pina la Wörgl unde e firma lui sotul,pina la Innsbruck sint cam 200 de km de la mine asa ca sintem vecine.Cu actele nu stiu ce sa-ti spun vad ca ti-au scris fetele deja,e cam tot mai nasol in Austria cu locul de munca,voi incercati poate totusi gasiti o firma care are nevoie si care poate garanta pentru voi,eu va doresc succes si sa ne spui si noua ca ati rezolvat. Acum va las ca cred ca vam scris cam mult vorba lui Alina doar sint femeie [;)]o sa va mai scriu si maine. [flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo]multe [flo]pentru voi de la noi ca azi e 1 Martie si vine primavaraaaaaaaaaaaaaaaaa. FIECARE PENTRU EL SI DUMNEZEU PENTRU TOTI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata fetele! De fapt a fost mai devreme dimineata si la mine [biz], doar ca am stat si am tot citit ca iar am ramas in urma [cit]. Cum ati sarbatorit ieri? [cina2] Eu la examen am sarbatorit. Si de astazi incep iar cursurile. Mie se pare ca imi ia mai mult pana imi fac orarul decat pana as face cursurile. Cand ma lamuresc si eu care cu care voteaza pe-aici, e gata deja semestrul... [batcap] [(pc] Si acum am doua cursuri care se fac condensat in cate 2 week-end-uri fiecare de dimineata pana seara. Nu stiu cum o fi la alea, n-am mai fost pana acum la cursuri chiar asa de condensate.[si-eu] Fetele care stati prin Viena, la ce ginecoloc mergeti? Eu am fost la un austriac care sta aproape de aici unde stam noi, dar as vrea sa merg ori la o femeie, ori la un medic roman. Stiti pe careva? N-am de ce sa ma plang de medicul la care am fost, dar nici nu pot zice ca am fost incantata. Am gasit la un moment dat o doctorita romanca, dar nu avea contract cu WGKK, asa ca iar nu a fost bine. Daca stiti pe cineva, spuneti-mi si mie, va rog. In rest nu mai sunt noutati pe-aici. Astept primavara, ca toata lumea deja, ca noi iar fara zapada am ramas, asa ca nu mai e interesanta iarna asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor din Austria! Am si eu o rugaminte: va rog sa imi spuneti si mie daca stiti. Este sau nu obligatorie in Austria vesta aceea reflectorizanta pentru auto, galben-verzui sau portocalie cu dungi orizontale reflectorizante? Asteptam sa vina la noi cineva din RO care bineanteles o sa treaca prin Austria. Eu auzisem ca ar fi obligatorie de la 1 ianuarie 2005, altcineva mi-a zis ca da, ca a scris si in revista ADAC iar altcineva mi-a zis ca ar fi obligatorie de la 1 mai 2005. Voi cum stiti? Multumesc anticipat![pup] Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare salutare!Ce fac fetele?Eu am fost la cumparaturi si am zis ca intepenesc de frig.Brrrrr,nu vine odata primavara...m-am saturat de frigul asta!!! Niko,uite aici un medic ginecolog:Peter Taussig 1160 Wien, Maroltingerg. 90/3 Tel. 493 32 95 Incearca,poate o sa fi multumita de el.E ungur dar vb si romaneste.Lucreaza cu WGKK. Eu am fost pe perioada sarcinii la el.Locuiam in 16 atunci. Hei Tori,ai revenit si tu.Ma bucur.[dual] Mada e bine...si ea si piticii.Nu ne-am mai vazut din vara de la ziua Deliei...Din pacate nici de vb nu mai vb asa des pe net.Eu cand intru pe net intru scurt.Delia cum ma vede la calc. plange,face numai prostii sa imi atraga atentia sau mi-l stinge.Asa ca o las balta. Saptamana asta m-a sunat Mada sa mergem impreuna la Ikea,dar nu am auzit telefonul[bang]....si oricum nu puteam merge pt ca dormea pitica. Aoleuuuuu,mai Caro,dar tu ma imbolnavesticu mancatul....mai pomenesti si de sarmale pe care eu le mananc...ca pe ciocolata.Reci,calde,dimineatza,la pranz,seara....imi plac de mor. De fapt acum as manca orice,numai mancare sa fie,avand in vedere ca de duminica...de voie...de nevoie mananc numai supe! Mi-e o foame de vad in fata ochilor numai fripturi,pizza,kebab...[q]... Dupa ce imi trec durerile,imi trag un gratar,cartofi prajiti si mujdei...si asa mananc.Mmmmmmmmm!!! Da Alina,a fost lenesa la dintisori...dar nu iese totul asa ca la carte intotdeauna...ce sa facem!!! Ce bine de tine ca nu duci dor de casa...eu abia astept sa merg.Vreau la mamaaaa,la tata,la fratiorul meu[:D] Sunt f legata de ai mei,cu mama m-am inteles intotdeauna super.Tata...ce sa spun,fiind aia mai mica si fetita...sunt febletzea lui...n-a ridicat nici macar odata palma la mine...iar fratiorul fiind mai mare,la fel...sunt rasfatzata lui...asa ca mie chiar imi e dor de casa de nu mai pot. Mai o luna acolo...si sper sa ajung si eu acasa! Niko...cand vine caldurica poate ne vedem la Dunare,tu pe bicicleta,eu pe role si cu maimutzica in carutz.Asta daca s-o mai linistii...eh,ce sa fac si eu sper si tot sper,dar vad ca tot degeaba.Pe zi ce trece tot mai neastamparata e. S-a trezit...gata am fugit sa ii dau papa...adrei umpluti...iar lesin de pofta si eu nu pot manca[bang] Va pup!!! IOANA http://delialaryssa.fotopages.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Eu am o mare problema. Locuiesc in Viena de aproape 1 an si inca nu mi-am gasit un medic ginecolog. Am incercat sa intreb pe la serviciu...din pacate majoritatea au medici in afara orasului, iar cele care au in oras, fie sunt barbati, fie nu mai primesc pacienti noi. Am cautat pe Internet....off..e o lista lunga si nici nu am idee incotro. Nu conteaza in ce Bezirk este...femeie sa fie si bineinteles priceputa...pt. ca eu iau anticonceptionale de 4 ani deja si ar cam fi timpul sa-mi repet testele si mai am si alte probleme. Chiar m-as bucura enorm daca m-ati putea ajuta. In Sibiu aveam un medic grozav, foarte finuta si priceputa...vai e groaznic cand schimbi mediul!!! Va rog!!! Multumesc! "Our doubts are traitors, and make us lose the good we oft might win by fearing to attempt." -William Shakespeare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Va doresc si eu un inceput frumos de primavara, desi la noi e un frig de mori insa trebuie sa speram si sa gindim pozitiv. Eu am fost la spital, nimic bebele nu vrea sa iasa afara si gata. Azi m-au intrebat daca mai vreau sa asteptam sau sa incercam miine. Eu am zis ca mai am un pic rabdare, oricum vineri merg din nou sa-i vizitez. Si poate duminica sau saptamina viitoare voi fi de acord sa-mi de-a ceva mai ales ca stiu ca nu la toate femeile functioneaza de prima data si trebuie sa incerci de mai multe ori. Oricum colac peste pupaza sotul meu trebuie sa mearga din 14-18 Martie in apropiere de Salzburg la un curs de specialitate si nu se poate amina nici decum acel curs. deci macar sa fie acasa cit eu nasc si sint in spital. deci saptamina viitoare ultimul termin, mi-au spus si cei de la spital(joi) . Ioana la tine cit a intirziat fetita? Primel bine ai venit printre noi. In primul rind nu ne-ai spus ce lucreaza sotul tau, caci stiu si cunosc o familie aiceea la noi in sat si sotul ei a primit usor viza insa lucreaza ca programator. Alina si Doris a mea a venit mai repede cu 14 zile, insa acest copil e o minune. Pe linga faptul ca nu stim exact ce va fi se mai lasa si asteptat. Ieri am carat bagaje, am facut curat, sarmale[xinpat] baie fierbinte, i-am vorbit toti sa iasa afara insa nimic. Nici mama mea nu face de mincare, sotul meu e un pic mai sensibil in ceea ce priveste mincare. Nu maninca orice si nu de oriunde insa ce sa fac e al meu si il iubesc si fiecare are pasarile lui. Mie imi place sa gatesc.Mi-a venit sa rid de tine deoarece m-ai descris pe mine cu mama Alina draga si la noi sar scinteile deoarece mama e o fire dominanta si vrea sa aiba totul sub control, sa comande si aiceea nu prea merge. De asemenea nu accepta nici un sfat sau o critica. Insa ma bucur ca e aiceea si Doris se mai joaca cu ea. Toria si cum a fost la tine la nastere? ce ti-au dat supozitor sau perfuzie. Ai avut contractii multe si dureroase? Deoarece stiu de la unele mame ca e destul de nasol. Insa ce sa-i faci voi trece si eu prin asta daca trebuie. Voia celui de sus. Va pup pe toate si va mai scriu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...