Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

familii fericite?!?


Recommended Posts

scriu si eu aici, dupa doar 2 luni de la o deceptie mare. aveam impresia ca suntem fericiti. desi amindoi in sufletul nostru stiam adevarul, il simteam. de fapt ce era casnicia noastra atunci? nimic. in afara de discutiile despre copil eram 2 straini, 2 colegi de apartament. ma gindeam daca=l mai iubesc, ma gindeam ca as vrea sa aibe o aventura sa-mi dau seama ce simt pt. el. nu discutam, nu comunicam. totul era un zero barat. ce s-a intimplat de fapt? acum dupa, va spun sincer ca ne-am redescoperit. ma doare ca ma gindesc in urma si-mi dau seama ca m=am lasat influentata de mama, ca in timp, am ajuns sa ma intreb "oare mama n-are dreptate?" 1 greseala a mea a fost lipsa de comunicare. am tacut, am suferit in liniste, nu l=am lasat sa se apropie. a venit sa discutam si l=am respins. acum vorbim de toate. comunicam si ne povestim toate experientele prin care trecem. asa era si inainte de nasterea copilului. concluzie: mi=am dat seama ca pt o casatorie solida nu trebuie lasate probleme nerezolvate de azi pe miine, trebuie comunicat absolut totul, nu trebuie sa ne culcam spate in spate suparati. poate o sa vi se para ciudat, dar acum sunt mai fericita decit inainte. ne=am dat seama ca ne iubim enorm, ca nu vrem sa ne pierdem. nu trebuie mers pe ideea "cine ma iubeste ma iubeste si asa". e o mare timpenie, parerea mea. pt o casnicie fericita consider eu ca nu trebuie sa uitam ce s=a intimplat ca sa nu se mai intimple. nu nemai gindim la ce va fi peste 10-20 de ani? acum sotul meu se gindeste (de fapt s=a gindit deja) la ce surpriza sa=mi faca pt 14 februarie, apoi se va gindi la surpriza pt 8 martie, si tot asa. este foarte important sa ne amintim zilele importante si bineinteles ca nici celelalte nu trebuie sa fie fara o mingiiere, tandrete, sprijin, o vorba buna si un te iubesc iubitul/iubita mea. nu cred ca exista casnicii perfecte. uneori nu sunt bani, alteori suntem obositi, poate copilul e bolnav si suntem stresat, dar nu costa mult o mingiiere. asta este parerea unei femei care acum 2 luni a suferit enorm. nu lasati sa se piarda pe "drum" esentialul: comunicarea dupa la extreme. sa fim fericiti cu totii Bb Bia & mami Crysa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Asa dupa cum spunea cineva mai devreme, cred ca(,) " Cuplul perfect nu este acela in care nu te certi niciodata ci acela care STIE sa se impace!". Eu am o familie fericita, suntem impreuna de sase ani si NE IUBIM, si ma simt multumita si implinita, si sunt convinsa ca el este omul meu, perechea mea si-i multumesc lui Dumnezeu permanent ca l-am gasit. Caci, desi am fost nehotarata(Deh, Balanta)in a face pasul acesta, l-am facut. Nu spun ca nu avem discutii, orgolii, opinii diferite, dar stim sa ne impacam, sa iertam si micile noastre discutii nu sunt de natura sa ne strice linistea si pacea, sa ne faca sa ne simtim nefericiti.Si avem o regula" Nu ne culcam niciodata suparati si fara un pupic prietenos"[pup] Draga Roxana, exista fericire conjugala, exista pereche pentru fiecare si doar perechea ta iti poate aduce FERICIREA. Multi pupici [pup][pup] si casnicii fericite tuturor, Cornelia si BB Rares-22.04.2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi intrebarea se adresa fetelor, incerc si eu sa raspund: cred ca avem o familie echilibrata si fericita. Exista ca in orice casnicie mici frecusuri pe care am invatat insa sa le tratam mai bine (intram in al zecelea an de casnicie). Copilul contribuie clar la armonia familiei, ne da atat bucurie cat si "meaning" vietii. In familia noastra cel mai pare pericol pt fericirea ei l-a reprezentat mereu comunicarea - mie nu imi place sa vorbesc despre mine, tin totul inside si de obieci pana se aduna prea multe. Dar sotia mea a invatat cred sa imi scoata cu clestele informatiile si astfel sa tratam simptomele la timp. In concluzie, sunt fericit, cred (stiu) ca si sotia mea este, sigur ca mereu e loc si de mai bine. Sa fiti iubite, cum spunea cineva! Adilushu Life is full of surprises, eat your dessert first!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu consider ca am o familie fericita si este armonie. De luni pana vineri am grija de casa,de copii ,de sot,AM GRIJA DE MINE(de felul de a ma machia,imbraca-mereu sunt in schimbare)la fel procedez si in casa(schimbari),joaca cu copii se face fie in 2,3 sau toti 4! In cazul ca se defecteaza ceva sotul este de serviciu,sau daca este o treaba mai complexa(batutul covoarelor de exemplu)sotul este de serviciu. In schimb in W-E plecam cu toti in parcuri,iarba verde,prieteni,distractie intr-un cuvant,iar la intoarcere gatitul si spalatul vaselor este in seama sotului,eu am DOAR grija copiilor,ca sa ma pot odihni. Ne iubim foarte mult si ne intelegem bine si ASTA aratam copiilor,caci daca nu EXISTA IUBIRE,nu se poate cladi nimic! Intr-un cuvant sunt fericita!ceea ce va doresc voua tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma inscriu si eu in rindul celor cu familie fericita; ma gindesc ca intotdeauna ma intorc cu placere acasa, intre cei doi barbati ai mei, ca sunt placute si relaxantele clipele petrecute impreuna; mai sunt 'frecusuri", casnicia mea a biruit multe obstacole ( soacra in special- cel mai mare obstacol:)), emigrarea parca ne-a apropiat mai mult, am realizat ca nu ne avem decit pe noi trei, si...sper sa fie mereu asa...cit mai mult, pina cind Dumnezeu ne va chema la el. Ana "Noi suntem trecatori ca iarba câmpului, numai muntii stau pe loc. Numai limba si datinile ramân sa vorbeasca despre trecerea noastra pe pamânt."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveam o colega de facultate care se casatorise la 20 ani cu dragostea vietii ei, de Sf. valentin, avea 2 copii frumosi dar dupa ani , viata ei de cuplu devenise mizerabila . La orice tentativa de a noastra de a povesti ce indragostite eram, ce Feti Frumosi ne sucisera capul ea perora ca bufnita din Bambi ( v-o amintiti, baga spaima in Bambi ca nu cumva sa faca greseala sa se indragosteasca !!!!): Orice mare iubire se termina cu divort urat ! Tare mila mi-era de ea, pacat ca nici acum nu si-a gasit persoana sa-i dea echilibru ! Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura si shoricutzu'Otilia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"orice prima dragoste ni se pare intotdeauna cea dintai, asta pentru ca cea dintai ni se pare intotdeauna cea de pe urma!" cred ca poti doar sa speri ca dragostea ta va invinge anii, va invinge schimbari, va invinge tentatii si rautati.am vazut atatea si atatea cazuri de familii aparent fericite...incat nu mai cred in nimic.pana sa il cunosc pe razvan nu credeam in casatorie,nu voriam sa ma casatoresc...dar iata ca vine clipa in care iti hotarasti destinul!slava domnului eu nu am dat gres!imi ador sotul si ma simt iubita, respectata, ingrijita si visele/dorintele mele sunt puse la loc de cinste pe lista lui de prioritati!dar sunt 2 ani de casnicie.adica doar 2 ani! [il] mai avem muuuuult pana sa putem spune ca, iata, noi am invins!acum luptam sa pastram noul, sa tinem treze iubirea si pasiunea!marturisesc ca mi se afce dor de el imediat ce pleaca de acasa, desi vorbim mereu pe icq. ne spunem de multe ori pe zi te iubesc, asta pentru ca eu sunt mai volubila si imi place asa...si imi doresc din toata inima sa am alaturi de alesul meu o viata cat mai tihnita si plina de iubire.si sa fim intelepti! Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003) http://community.webshots.com/user/alexandracojocaru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi suntem o familie fericita si implinita! Ne spunem "te iubesc" de cel putin 10 ori pe zi, asa din senin. Chiar acum sotul meu e plecat, vine abia maine, si nu mai pot de dorul lui. Doar asta seara m-a sunat de 3 ori, sa intrebe ce mai fac si sa-mi spuna ca ii e dor de mine! [mamica]Alina si [copil] Alex(22 noiembrie 2003) [url="http://community.webshots.com/user/alinavatamaniuc"][pup]poze cu Alex[pup][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...