Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (11)


vilma

Recommended Posts

salut! Andrea, aissa, multumesc de lamuriri in leg cu cerealele, ma gandeam eu ca asa or fi... dar cum zice si danyce, intradevar pot duce la obezitate, dar eu stiam ca sunt si cereale fara gluten care nu ingrasa... tre sa ma mai documentez si eu, asta pentru ca al meu e destul de bine facut, are 7.150 la 4 luni si 3 saptamani, e maricel, si nu as vrea sa puna grasime pe el [:D] Ma mai gandesc. ma mai documentez, oricum, mi ciuda ca nu pot povesti cu doctoritza lui...ca nu imi place de ea, e cam superficiala...tre sa o schimb. mama lui licurici, mi-a placut faza cu mancarea la purtator [:D][:D] da...pai nici eu nu stiu de ce sunt asa nerabdatoare...poate pentru ca habar nu am ce ma asteapta...hehe Al meu doarme acuma... de ceva vreme...nici nu stiu ce sa mai fac...am zis ca nu-l las sa doarma mai mult de ora 3 dar s-a culcat pe la 2 si mi mila de el sa-l sacaiesc...ufff[bang][bang] si cred ca dupa ce se va trezi nu va mai avea timp si pentru somnicul de seara...poate ca nici nu mai are nevoie... Eu tot cu programul asta de somn... azi ne-am trezit de dimineatza, si pe la 10 a adormit un pic, o ora, dupa care am iesit in oras. Eu sunt tare necajita ca Stefan nu mai vrea sa stea in carucior! se maraie, se foieste, vrea sa-l iau in bratze..si el pana nu demult dormea dus in carucior.... oare care o fi cauza?Mai aveti careva astfel de probleme? Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu vigantol i-am dat la incepu 2 pic/zi cate 15 zile iar restul 15 cate 3 picaturi, ieri insa dr. Capraru mi-a zis sa-i dau cate 3 timp de o luna dupa care mai vedem. Nici eu nu stau prea bine la capitolul nume si imi cer scuze ca nu am retinut cine a zis ca incepe cu cereale pentru ca bebe e mai micut. Acelasi motiv l-a folosit si Capraru cand mi-a recomandat cerealele pentru inceput. Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004) http://community.webshots.com/user/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici fetele. Multumesc de lamuririle in legatura cu caca... cred ca s-a rezolvat, adica azi a facut mai des (asta asa, ca stia ca ma stresez eu? [:D]) Vitamina D3 eu ii dau 4 picaturi (asa ne-a dat din maternitate si asa a ramas) dar este de 300 UI... nu stiu pe ce criterii variaza cantitatea data; cred ca pediatul este cel mai in masura sa va spuna cat si cum. Ana, eu il las sa doarma cat vrea ziua (asta nu inseamna ca depaseste o ora pe repriza de somn...). Am observat ca cu cat e mai odihnit cu atat adoarme mai bine seara. Ei, poate puiul tau e mai disciplinat ca la am meu nu reusesc sa-i fac program de somn ziua. Cel putin imi doarme noaptea! [hot] Mihaela, mercic de aprecieri.[pup] Ochii sunt ca ai mamei mele, ca noi suntem cu ei caprui. [bang] Daca nu as stii cum e cu genetica as fi zis ca mi l-a schimbat careva la maternitate [alcool] Pupici la toate si o seara buna. [mamica] si [bibe] Miron Radu (06 oct. 2004) [url="http://community.webshots.com/user/anrian/"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea si bine v_am regasit. Insfarsit am reusit si eu sa mai intru pe la calculator.Zilele astea puiutul meu a fost foarte agitata si nu i-am putut intra in voie cu nimic si pe deasupra am fost si eu destul de intoarsa pe dos.Dupa cum am scris in ultimul mesaj ca nu mi se mai opreste ciclul.Avea si un motiv destul de bun sa nu se mai opreasca.Ieri mi-a facut nenea doctorul chiuretaj.Se pare ca nu m-am curatat bine dupa nastere,a ramas ceva inauntru si asta era cauza.Oricum azi ma simt mult mai bine si sper sa uit cat de curand experienta asta neplacuta.Azi a fost asistenta acasa pt controlul de trei luni si ne-a laudat ca aratam foarte bine.Avem 5700 grame si 59 de cm.Daca tot se vb de diversificare noi am inceput de la doua luni(sa nu dati cu pietre dar asa se procedeaza pe aici).Pana acum am baut doar suc de mere si morcovi cu biberonul di supica de porum,dovlecel si ceapa tot cu biberonul.Azi ma sfatuit asistenta sa incep sa-i dau supitele cu lingura ca de la 4 luni jumate se incepe cu praful de orez si sa-i fie cat mai usoara trecerea de la biberon la lingurita. Nici nu va inchipuiti cum a putut arata Kaori dupa o masa cu lingurita.De la gura si pana la urechi,pe babetica,pe manute( ca vrea sa pape si manutele odata cu supica) era doar supica de porumb.Nu stiu cat a mancat ca e destul de greu sa tin evidenta dar sper sa se obisnuiasca si sa nu mai creada ca vreau sa ma joc cu ea cand ii dau sa pape cu lingurita. Cam atat despre noi ca ne-am lungit destul de mult. Am vazut pozele la toti bebeii voastri.Sint super de frumosi cu totii.Sa va traiasca si sa va aduca numai bucuri. Si daca am vazut ca tot scrieti intrebarile cu alta culoare am sa incerc si eu.Rog daca se poate sa-mi spuneti ce vaccinuri ati facut pana acum (cum se numesc si la cate luni tre facute). Tin sa mentionez ca noi nu am facut nici un vaccin pana acum( 3 luni si 9 zile). Va put si fug la somnic ca e 1 jumate si parca vad ca imediat se trezeste terorista. Ce nu ma impiedica legea ma impiedica bunul simt http://community.webshots.com/user/saory101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela multumesc. Chiar asta seara ma duc prin Cora si o sa-i iau si Cartea bebelusului. Eu tot incerc sa o obisnuiesc si cu biberonul dar nu cred ca am sanse. Nu vrea sub nici o forma. Am incercat cu lapte de-al meu in biberon, i-am dat cand plangea de foame... cred ca moare de foame si nu mananca din biberon. Am incercat si cu tetine de la nuk, de la chicco. Daca stau bine si ma gandesc nici in primele zile, la maternitate nu am reusit sa-i dau cu biberonul. Cat mai am lapte o sa ii dau numai san, iar cand nu o sa se mai sature o sa vad ce-i fac. [pup] [url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"][foto]Elena[/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor de raspunsuri. Azi i-am dat si eu 3 picaturi de vigantol (sau am incercat, cine stie exact cate nimeresc in gurita...). pentru ca pe undeva se discutat despre apa plata (daca o fierbem sau nu) l-am intrebat si asta azi pe dr.si mi-a zis ca mai bine imi iau un filtru si sa folosesc apa de la robinet, filtrata si racita. Problema mea este ca apa de la noi pute a clor de abia pot sa o folosesc cand ma spal pe dinti, cum sa-i dau sa bea, chiar si fiarta. Dr. a zis ca exista si filtre care retin clorul, dar...tot nu i-as da de la robinet. Mi-a mai zis sa gasesc apa de izvor, nu apa minerala plata. Stiti daca exista vreo apa de izvor imbuteliata care sa se gaseasca in Bucuresti??? Marca ceva, desi eu nu stiu de asa ceva. Ca pana acum eu am fiert apa plata, acum zau daca mai stiu ce sa fac.
Cristina, mamica de [url="http://photos.yahoo.com/temiscris"]Alexandra[/url] (30.09.2004) [foto]mai noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi azi am fost sa facem primul vaccin. I-a facut o unica intepatura in piciorus. El a plans putin acolo, iar de cand am venit acasa a fost cam plangacios. I-am luat temperatura si are 37.8 rectal, care ar fi cam 37.3, in realitate. Doctorita mi-a zis ca daca are 37.5 nu e febra, daca are 38 sa-i dau un antifebril. Ce sa fac, sa-i dau sau nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NinaB, mersi mult, macar stiu ca am ce sa caut. Habar nu aveam ca exista. Crini, si noi am facut vaccin azi si mi-a zis sa-i dau preventiv 1.5 ml de Eferalgan. Eu nu i-am dat nimic. Vad ca pana acum nu a avut nimic (sunt aproape 10 ore de la intepatura), sper sa fie la fel in continuare. Nu i-am masurat temperatura, dar nu arde, a dormit si papat normal si nu a fost maraita deloc. Sper sa nu o deochi! Am fost si afara ca se foia cand venise ora la care am obisnuit-o si am iesit putin la plimbare.
Cristina, mamica de [url="http://photos.yahoo.com/temiscris"]Alexandra[/url] (30.09.2004) [foto]mai noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aissa, eu i-am dat 3 picaturi de la inceput, dar era si mare la nastere, 4500. Deocamdata nu mi-a schimbat cantitatea, bebe acum avand 6700, l-au cantarit azi la vaccin. Saory, aici primul vaccin se face la 3 luni, al doilea la 5, al treilea la 1 an. Toate astea 3 sunt pentru acelasi lucru si anume polio, difterie, tetanos, hepatita b (obligatori) meningita si tuse convulsiva (facultative) Noi am facut tot si au folosit un unic produs hexavalent. Sper ca am fost clara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...