Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (11)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cristina, eu am luat pentru Andrei aparat pentru filtrat apa care se numeste Aquator. Este produs in Romania, costa cam 1.000.000lei si vreau sa-ti spun ca sunt foarte multumita de el pentru ca: - retine clorul activ rezidual -retine si reduce numarul bacteriilor (care pot cauza boli ca gastroenterita, giardoza, hepatita, dizenteria, holera, tifos) -retine fierul -filtreaza nisipul, rugina -elimina mirosurile neplacute si imbunatateste gustul. Si, ceea ce este foarte important, este avizat de Ministerul Sanatatii. Voua vi s-a intamplat ca bb sa aiba palmele si piciorusele transpirate?Mentionez ca nu este imbracat gros si pana acum nu a mai facut asa. Ionika si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragi mamici... eu trebuie sa ma intorc la munca ...imi cut aum ceva part-time - asa e aici, de cele mai multe ori ai concediu fara plata trei luni, dar in cazul meu cum am lucrat doar sapte luni inainte de nastere am avut doar sase saptamani-care au expirat de mult... Timea-tot avem reflux[:(]. Tristetea mea e ca de cand ii dau prevacid i-a scazut pofta de mancare.Nu stiu daca e o legatura,Sau poate din cauza stresului-ca trebe sa ma intorc la munca si nu voi'[q][q]...In orice caz am fost la doctor sa vad cum mai stam cu candida si a luat doar 8 oz in 3 saptamani-ea lua cam 16oz -1 pfund-sau jumatate de kilogram in jumatate de luna-deci stam prost.doctorul a zis ca suntem in limite si a schimbat tipul de administrare al prevacidului-ne-a dat niste capsule pe care le deschid si dau continutul cu putin piutre de banaan-sau ma gandeam ca cu lapte ar fi mai bine.Tot cu lingurita-dar nu sunt decat 2-3 lingurite si e mai bine. Parca de cand am inceput asa i-a mai revenit si pofta de mancare... Roandre-am vazut poze de la plimbare. ce mamici mandre avem si bebei frumosi... sunt fericita ca ea a scapat de candida[majoreta]-doar eu mai am-deci numai eu mai fac tratament. mari-si pe mine ma doare spatele. mi-a ramas un punct mai sensibil de la epidurala... ionika-si noi am avut filtru-trebuie sa-l inlocuim acum, dsi doctorita a spus ca aici apa de la chiveta e ok...eu insa obsedata am fiert si apa de la filtru...doar ca tati nu a tinut cont si i-a dat apa nefiarta...(barbatul asta al meu nu ma asculta de loc)... anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 [url="http://community.webshots.com/user/anababa100"]poze de copii cuminti[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200"]povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut inika, din cate stiu eu transpiratia palmelor si a manutzelor poate fi semn de rahitism, dar nu stiu exact pentru ca parca doar de la 6 luni se poate diagnostica rahitismul (poate gresesc) asteptam si alte pareri. Oricum, cat vigantol ii dai puiului tau? Sa stii ca si al meu are uneori manutzele si piciorusele transpirate, si eu ii dau doar o pic de vigantol, asa mi-a zis ca are fontanela mica... kittie, din cate stiu eu CIC ramane de 7,8 mil pentru ca legea scrie clar ca este 85% din salarul mediu brut la fundamentarea bugetului. anamari ce inseaman "reflux" ? v-am tot vazut povestind despre acest lucru si eu nu stiu... irinaA eu zic ca daca puiul tau are asa ceva tre sa mergi de urgentza la medic! asa ca nu mai sta! sa ne spui mai pe larg ce s-a intamplat. despre noi ce sa va zic? suntem ok, de cateva zile parca seara adoarme mai usor, sper sa o tina tot asa ca e tare bine...nu mai plange si nu e asa de agitat. fetelor cum sa-mi invatz puiul cu suzeta?ca imi rontzaie sfarcurile de ma tremura din tot corpul...si nu vrea sa-l lase pana nu adoarme si-i cade din gura...si daca incerc sa-i bag incet suzeta, in cateva secunde isi da seama si urlaaaaa ! Deja ma ustura sfarcurile! Voi ati patit asa? cat despre apa, eu cred ca voi folosi pentru inceput apa plata, apoi pe cand mai creste de la robinet.Apa noastra nu miroase deloc a clor, ba dimpotriva e tare buna fatza de cea din oras, vine de la un izvor care alimenteaza doar o bucatzica mica de oras. cam asta a fost pentru seara, ma duc la somn..... [pup] Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici De citit va citesc mereu dar spre rusine mea nu scriu nimic. Ana_a si baietelul meu este tare neastamparat in timpul zilei, cere tot timpul atentie, sa-l tii in brate, sa-i vorbesti, sa te joci cu el dar nu am ce zice ca noaptea doarme 9 ore fara sa se trezeasca. La controlul de 4 luni avea 8,400 kg si 64cm. Vigantol eu ii dau 3-4 picaturi, asa mi-a zis doctora pt ca este mai mare. Eu am inceput diversificarea de o saptamana si am ajuns acum sa ii dau in jur de 2 linguri de piuree de legume ( morcov, pastarnac , telina si radacina de patrunjel). Peste vreo saptamana o sa incep sa-i dau si cereale, si apoi mai vedem. Sper sa nu ma judece nimeni dar cum s-a mai spus pe aici fiecare isi creste copilul cum stie! Cam atat despre noi. Pupici la bebici! Cami-florina si bebe Ben (02.09.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana_a, naspa faza cu maraitul in carucior. Noi inca nu am patit asa ceva....Are loc bine bb in carucior? Ma gandesc sa nu fie spatiul cam mic pt el si sa nu-i mai placa. Lorena, nu trebuie sa te stresezi din cauza aia. Bb pe parcurs ce se mareste incepe sa aiba din ce in ce mai putine scaune pe zi si e perfect normal. A mea de pe la 3 luni si-a redus numarul de scaune pana a ajuns la unul pe zi sau la doua zile. Inainte facea si de 7-8 ori pe zi.... Saory, prin ce ai trecut si tu....bine ca s-a rezolvat. Am vazut pozele cu pitica si tare dulcica este! Crini si aissa, bine ca ati scapat de vaccin! crini, pt temp aceea poti sa-i pui un supozitor cu paracetamol. Oricum, nu e inca febra. Urmareste si vezi ce se intampla. Georgiana, super pozele de la revelion. Cele de la mir nu se vad...este o eroare....incerc maine! IrinaA, n-am patit asa ceva dar am citit ca nu e bine si trebuie sunat medicul de urgenta mai ales daca se si repeta. Ionika, bebelina mea are mai tot timpul talpile si palmele transpirate chiar daca e imbracata subtire.. Am intrebat doctora si a zis ca e normal si sa nu-mi fac probleme. Anamari, nasol ca trebuie sa te intorci la munca si nu vrei. Bine ca a scapat de candida Lia. Kittie, in afara de ce e scri pe http://www.cnpas.org/cnpas/jsp/content.jsp?chapterId=119 nu stiu nimic mai mult. Astept sfarsitul lunii sa vad cat imi vireaza...eu sunt genul care pana nu vad, nu cred! Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 4 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CALENDARUL VACCINARILOR OBLIGATORII
24 ore - vaccinare antihepatita B - AHB 4-5 zile - vaccinare antituberculoasa - BCG 2 luni (60 zile) - vaccinare antihepatita B - AHB - vaccinare antipoliomielitica - VPO - vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertussis - DTP 4 luni (120 zile) - vaccinare antipoliomielitica - VPO - vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertussis - DTP 6 luni (10 zile) - vaccinare antihepatita B - AHB - vaccinare antipoliomielitica - VPO - vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertussis - DTP 9-12 luni - vaccinare antirujeolica - AR 12 luni - vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertussis - DTP - vaccinare antipoliomielitica - VPO 30-35 luni - vaccinare antidifterica, antitetanica, antipertussis - DTP 7 ani (clasa I) - vaccinare antirujeolica - AR - vaccinare antidifterica, antitetanica - DT 9 ani - vaccinare antipoliomielitica - VPO - vaccinare antihepatita B - AHB 14 ani - vaccinare antituberculoasa - BCG - vaccinare antidifterica, antitetanica - DT Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 4 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...