Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (11)


vilma

Recommended Posts

Neata fetele! Noi ieri am batut recordul ..am stat afara aproape 3 ore..timp incare Ina adormit ca un ursulet..a deschis putin ochisorii ..ca doar ii povestisem ca ne intalnim cu Andrei si Adela..dar pt ca si Andrei dormea i-a inchis la loc. Andreiut al Adelei e un scumpic..el a tinut mortis sa o vada pe Ina..asa ca afacut putintel taraboi sa-l ia in bratica. In rest toate bunicele cu noi..parca iar incepem sa stranutam mai des si parca incepe sa creasca si productia de muculeti..uf uf Fetele..intrebare: Cand le fac gaurele pt cercelusi le dau cu un anestezic local ceva? Noi vrem ca dupa botez sa mergem la Valcea sa ne punem si noi cercelusi..amintelescaacolo ii dau gaura cu un pistol si ii pun niste cercelusi micuti pt o per de timp..si apoi ii pun eu pe ai mei..voi cum ati facut? Va pupicim si distractie placuta la plimbarica..si poate , vb Adelei, ne intalnim intr-un we intr-un parc mare, Ania & bebitza Ina (23 oct 2004) http://community.webshots.com/user/anielast
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor! Noi ne plingem cu o noapte nedormita, plinsete si racnete si plimbare prin casa cam toata noaptea.[bang] Ieri iau schimbat ghipsul si i-au schimbat si pozitia picioruselor.Presupun ca asta o incomodeaza mai mult acum si din cauza asta a plins.Nici dupa operatie nu a plins atit. Nu mai vorbim de stressul care l-a avut cind ii punea noul ghips. Cind ma gindesc sa o vad asa din trei in trei saptamini mi se rupe inima[q] Dar spre binele ei, noi le rabdam pe toate, uite ea, daca r putea rabda... Dr ne-a zis din start sa ne inarmam cu rabdare si sa nu renuntam la prima poticnire, asa ca ... rabdam N eplingem si cu greutate foaaarte mica pentru un bebe de 3 luni jumatate care s-a nascut cu 3kg: doar 4900!!!!!!!Desi ea maninca cum maninca( asta e lat problema)Cam 500-550 ml pe zi, noi credem ca ea a pierdut mult in ziua operatiei cind nu a mincat aproape 24 ore(decit a baut vreo 100 ml ceai- nu a abut voie sa manince lapte sa nu vomite). daca eu in zilele alea am dat jos 2,5 kg imi inchipui ca ea bebelus fiind...mergem azi la pediatru sa vedem ce zice si el. De cercelusi, se fac de obicei in spital, le face o asistenta, de obicei au una care se ocupa de asta. daca nu e ea, nu se da nimeni in laturi sa ia taxa[V]. Noua ne-au spus in fata ca taxa este 100 mii, iar pe o tipa chiar au intors-o inapoi ca avea saraca numai 50 la ea. Dar... eu va sfatuiesc, daca stiti unde se face cu pistol, alegeti aceasta metoda.Nepotica mea si-a facut asa si nu a avut nici stress nici probleme. In schimb eu una am avut un stress, cred ca mai rau ca Amelia. M-a pus sa o tin. Nu ii pune nici un anestezic, decit cu spirt, deci inchipuiti-va cum racnea de durere, de facea pe ea, auzeam cum se umple pampersul, iar mie mi se inmuiau picioarele, nu am vazut-o niciodata asa racnind. cel putin daca ii face cu acul, sa nu vedeti voi, v-o da cu cercei si gata: asa au facut unele in maternitate.Nu am avut probleme dupa asta, i-am dat decit de citeva ori cu spirt si din proprie initiativa ii puneam acolo, Baneocin( m-am gindit eu ca daca pentru buric a fost contra infectiei - asa am avut de la dr, de ce nu ar fi bun ptr urechiusa?) si a fost ok foarte repede. v-am pupat si sanatate la toti bebeii si la toate mamicile lor P.S acus va pun un articol despre diverisificare pe care l-am gasit si mi se pare util Lilia si printesa ei Amelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand incepe diversificarea? Permis : Pentru a evita o serie de consecinte dezastruoase pe termen lung, va trebui sa incepi diversificarea dupa 5-6 luni. In situatii exceptionale - cand starea de nutritie a copilului obliga la interventii mai precoce - o poti incepe, la copilul alimentat cu lapte-formula pentru sugar, si mai devreme, dar niciodata inaintea varstei de 4luni si numai la indicatia medicului. Iar asta, atentie, e valabil inclusiv pentru sucul de fructe! Interzis : Sucul de fructe nu se poate introduce inca de pe la o luna si jumatate, doua, "fara nici un fel de probleme" asa cum spune mama, soacra sau matusa; Iar argumentele in favoarea acestei afirmatii ar fi acelea ca sucul de fructe genereaza un pH acid. In plus, in organismul micutului se introduce astfel o macromolecula ce ar putea genera alergii pe termen lung. Toate acestea fac ca diversificarea sa nu fie recomandata mai devreme de 5 luni, indiferent daca sugarul e alaptat sau nu. Cu ce aliment incep? Permis: Pentru inceput exista cateva variante. Astfel, ca prim aliment se pot da sucul sau piureul de fructe, supa de zarzavat, a caror introducere va di conditionata de anotimp, de obiceiurile alimentare ale familiei, dar mai ales de modul in care copilul va reactiona la ele. Interzis : In nici un caz nu vei folosi ca prim aliment branza de vaci, care nu aduce nimic bun pentru organismul puiului tau. De ce? In primul rand, pt ca micutul mananca lapte de la tine sau formula de lapte praf, iar proteinele din acest lapte aduc o cantitate (si o calitate!) de aminoacizi care este net superioara celei ce se gaseste in branza de vaci. Aceasta coaguleaza intr-un cheag mare, compus din cazeina, nu din albumina. Branza nu face altceva decat sa solicite inutil tubul digestiv al micutului si rinichii. S-a demonstrat prin numeroase studii clinice ca, din cauza ormolaritatii crescute a alimentelor cu multe proteine, cum este si cazul branzei de vaci, rinichiul are de suferit. Pot sa-i dau apa? Permis, dar cu rezerve : In anumite situatii, de ex in verile toride, vei putea introduce cateva lingurite de apa plata cu un continut sarac in sodiu (Na+ 1.0). Pana la 5-6 luni, daca sugarul este alimentat natural, nevoile de apa vor fi acoperite prin cresterea frecventei alaptarilor. Interzis : Va trebui insa sa eviti apele minerale care contin mult sodiu, acestea nu sunt bune pt micut, chiar daca sunt mai ieftine. Asadar, studiaza cu atentie eticheta apei minerale inainte de a o cumpara! II dau apa cu biberonul? Permis : Daca te hotarasti sa-i dai celui mic apa, foloseste, obligatoriu, lingurita! Interzis : Daca faci greseala sa-i pui un biberonm cu o tetina in gurita, exista "sanse" mari "sa se dea pe brazda". Sa devina lenes si sa refuze cel mai pretios aliment : laptele tau. De asemenea, scaderea apetitului pt mamelon se va rasfrange negativ si asupra felului in care puiul tau isi va misca fata. Poate nu stiai, dar apucarea sanului tau, nu numai a mamelonului, ci a intregii aureole brune, este cotata ca fiind unul dintre factorii care stimuleaza inclusiv conturarea fizionomica a copilului. Ce fac daca micutul refuza primul aliment? Permis : Daca ai inceput cu suc de mere sau de piersica (cu adaos de suc de morcov sau de portocale), dar cel mic il refuza, poti recurge la supa de zarzavat. Aceasta va trebui sa contina cel putin patru legume pt ca sarurile minerale sa treaca in lichidul de supa. Fiindca alimentul de diversificare tb sa atinga mancar 70kcal/100ml, supa se va imbogati cu o lingurita de ulei (de masline, de porumb sau de floarea soarelui) la 100ml lichid. Interzis : Sa nu fierbi legumele excesiv (mai mult de o ora si jumatate in oala normala sau mai mult de 40min in oala sub presiune) si in nici un caz nu adauga uleiul la inceput. De asemnea, sarea "in bucate" nu este recomandata. Iar aici intram pe taramul alimentelor interzise pana la 1an sau chiar mai mult. Daca reusesti sa eviti sarea din alimentatia micutului chiar si dupa 1an, va fi cu atat mai bine pt viata lui ca adult. Copilul meu e slabut. Cu ce sa incep? Permis : In acest caz poti introduce cerealele, pe care va tb sa le amesteci cu laptele tau. te vei mulge, dupa care vei adauga fainurile instant, fara gluten (faina de porumb sau de orez), eventual dizolvat ein apa plata cu sodiu putin, singurele pe care le vei folosi pana la 6-7 luni. Dupa amestecare, vei obtine o masa de fainos cu lapte matern, care va fi mai bogata in calorii decat laptele de mama, ajungand pana la 100kcal. Interzis : In privinta periodicitatii, tb subliniat faptul ca nu se admin mai mult de 1-2 astel de mese in 24h. Excesul de fainos din cereale cu gluten poate declansa o tulburare digestiva greu de controlat si conduce deseori la refuzarea altor alimente. POt sa-i dau cereale? Permis, cu rezeve : Nu tb sa te feresti de introducereea lor in alim puiului tau si nici de dulciurile "lejere" - cum ar fi taretele cu branza sau cu fructe, pe care le poti da unui sugar bine dezv si sanator, dupa 9-10luni. Interzis : In schimb, va tb sa eviti adaosul de zagar. Acesta conditioneaza la dulce si poate favoriza aparitia cariilor dentare , desi satisface dorinta mamei de a-si vedea copilul mancand in cantitati industriale, ceea ce nu e deloc sanatos. Cu ce aliment se continua diversificarea? Permis : Tinand cont de faptul ca in Romania unul din 2 copii e anemic prin lipsa de fier. De aceea, se recomanda introducerea carnii de la varsta de 6luni, urmata - pe la 7-8 luni - de peste. Carnea (de pui, de vita sau de peste slab) poate fi amestecata in putin piure de legume sau in supa de zarzavaturi. Interzis : Dintre carnuri va tb s-o eviti pe cea de porc sau macar s-o amani pana dupa 3 ani, si atunci sa nu fie grasa. Cand introduc oul? Permis : Galbenusul de ou de gaina se poate da fiert tare si e de preferat sa fie frecat in prealabil cu piureul de legume, pt ca asa digerarea lui va fi incomparabil mai buna. Il vei introduce treptat : prima daca ii vei da un sfert, apoi o jum (la 2-3 zile), apoi un galbenus intreg (de 2-3 ori/sapt). Si sa nu-ti fie frica de colesterol, fiindca sugarul are nevoie de el pt mielinizarea fibrei nervoase. Interzis : Albusul este strict interzis pana la un an de zile, pt ca este unul din factorii cei mai alergizanti. Si daca sugarul tau va dezvolta o alergie la albusul de ou, acest lucru va face aproape imposibila administrearea anumitor vaccinuri care au la baza albusul de ou. INTERZIS! Nu-i da copilului pana la 3 ani lapte si derivate de lapte - iaurt, sana sau chefir - degresate, pt ca el are, asa cum am mai spus, nevoie de colesterol; ajuta la maturarea sistemului nervos. Va tb sa eviti si margarina, pt ca procedeul prin care se obt ( expunerea grasimilor vegetale la temperaturi f inalte) da nastere unor acizi grasi toxici. Si mai exista un inconvenient, motiv pt care nu se recomanda la sugari : mai toate preparatele de margarina contin sare Trebuie sa adaug si eu ce cam ce a zis Nina, in general am observat ca fiecare dr are parereile lui si nu prea coincind ele, de aceea s-a ajusn ca fiecare mama face ce crede ca e mai bine ptr bebe, sa peram ca ceea ce credem noi ca e bine sa fie intr-adevar asa Lilia si printesa ei Amelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta cam asa e, fiecare medic are alta opinie. Asa cum v-am spus eu am luat-o pe Alexandra cand avea 2 luni si vazand ca vomita, cand i-am zis dr. de la maternitatea de unde am luat-o, mi-a zis sa-i dau suc de mar si de portocala sa-i modific aciditatea....Eu nu am facut asa ceva, mi se parea super devreme pentru asa ceva. Acum astept sa faca 4 luni si voi incepe cu cereale pentru ca asa mi-a recomandat dr. avand in vedere varsaturile - sa incep cu macare groasa nu cu suc. Deci mai am 2 saptamani pana la asta si abia astept sa vad cum o sa-i mearga. Deja studiez cutiile si borcanelele (am vazut unele pentru 4 luni, stiu ca nu e recomandabil sa folosim borcanele, dar ma gandesc ca altfel nu am cum sa-i dau anumite combinatii de fructe care la noi nu sunt, sau nu mi le permit: mango, ananas...)
Cristina, mamica de [url="http://photos.yahoo.com/temiscris"]Alexandra[/url] (30.09.2004) [foto]mai noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LiliaToma, ufff prin ce trebuie sa treaca micuta. Lasa ca totul o sa fie bine si e spre binele ei ce i se intampla acum. Referitor la greutate, nu te mai stresa, o sa recupereze ea apoi. Anielas, referitor la cercelusi, ei nu i-a facut nici un anestezic dar avea 4 zile. A plans putin cand a intepat-o cu acul si apoi gata. De tras de urechi nu s-a tras pt ca era prea mica iar acum nu are obiceiul asta. Cu cat mai repede ii sunt facute gauricile cu atata mai bine pt ca va uita durerea si nu va fi traumatizata mai tarziu si nu va asocia medicul cu durere. Eu i-am pus direct cerceii mei si a fost ok. Nu e bine sa i se puna cercelusi din ata. Daca puteti sa-i faceti cu pistolul ar fi ok. Danyce super pozele. M-am uitata la toate. Are niste super hainute Alma...ma face invidioasa...hihihi. Pupici la fetita cu codite! Davina, ne era dor de tine de cand nu ne-ai mai scris. Nasol ca e invatat in brate. Nu prea cred ca ai ce sa-i faci. Eu am fost invatata in brate cand eram mica si nu prea au reusit sa ma dezvete decat atunci cand am inceput sa merg in picioare. La multi ani pt pitica ta care s-a facut maricica! Deci, astazi intalnire in parcul IOR, la terasa din lemn (unde e mini cascada) la ora 13. Pana acum s-a anuntat subsemnata, Eliana, Mama lui Licurici. Mai vine cineva, ca sa stim cat asteptam pe acolo. Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 4 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu pozele din parc. Faine. Pacat ca nu va pot intalnii si eu. Nu stiu cum se face ca de cate ori incep sa va scriu se trezeste Elisa. Iar s-a trezit. De vreo doua nopti doarme foarte rau. Ar tot manca parca. Si am observat niste bubite rosii micute pe picioruse. Ati mai avut careva la bebe? OK. trebuie sa merg la ea. V-am pupat tyaa si bebe Elisa Nicola http://community.webshots.com/user/tyaa2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce bine ca sunt mamica de baiat (deocamdata) ! Am scapat de stresul cu gauritul urechiuselor (asta daca n-o vrea sa-si puna el cercei, cand o fi mai mare, cine stie pe unde[:D]) Lili, suntem alaturi de voi, sa va faceti cat mai repede bine! Ne rugam sa va dea D-zeu putere si rabdare sa treceti cu bine peste aceste incercari[pup][pup][pup]! Cat despre greutate, stai linistita, recupereaza mititica! Sa va spun o povestioara care m-a ingrozit: povestea o mamica cu care m-am intalnit in parc, care a nascut la maternitatea Giulesti, ca a fost palmuita pe masa de nastere de catre o asistenta pe motiv ca tipa prea tare. Va vine sa credeti ca se intampla in Romania de astazi asa ceva[:0][:0][:0][:0]??? PS: sta vreuna dintre bucurestence in Crangasi??? Ionela si Alex (DN 21.09.2004) http://community.webshots.com/user/ionella3003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tyaa si Sofia a avut niste bubite mici pe picioruse ,le-am dat cu tot felul de creme ( galbenele, bepanthen) s-au asprit la pipait si ce -i mai rau e ca au aparut acum si pe manute ( la coate) . Io ma duc joi la doftor cu ea sa vaz care- i probl mi-e sa nu fie dermatita . Ideea e sa hidratezi pielea zilnic cu o crema grasa ! Nici io nu i-am facut gauri in urechiuse si nici nu ma gandesc prea curand ... aici se fac la ORL cu 40 euro sau pe la boutiqurile unde se vand cercei dar aici fac numai dc bb are cel putin 1 an! Lilia cat tre sa mai poarte micuta gipsul? O zi insorita pt fetele ce se intalnesc azi! pupici, mari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilia multa sanatate si f. multa rabdare! O sa treaca si asta. In leg cu greutatea sa stii ca si Elena avea doar 4300 la 2 luni, iar la 3 luni nu cred ca o sa depaseasca 5 kg. Poate nu are nici o legatura cu operatia. Davina si pitica mea s-a invatat in brate in perioada asta pt. ca au fost in concediu tati si soacra mea si au tot tinut-o in brate. Tare greu o sa-mi fie singura cu ea, pana o desvat (daca mai reusesc). In leg cu cerceii, o mamica scria in revista mami ca i-a dat gauri fetei sale pe la 1 an si zicea ca mai bine nu-i mai facea pentru ca a durut-o f tare si se tragea de urechi. Eu i-am facut Elenei in maternitate si nu am avut probleme. I-am dat zilnic cu baneocin unguent si ii miscam cerceii in urechi de cateva ori pe zi ca sa nu se lipeasca. I-au trecut in 2 sapt. Asa ca cel mai bine e sa le faceti gauri cat mai repede. Ionela eu am ajuns la concluzia ca in Romania orice e posibil... nu ma mai mira nimic. Noi ne pregatim sa plecam la plimbare. [pup] [url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"][foto]Elena[/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari fetelor care alapteza exclusiv, dar faza cu conturarea fetei m-a dat pe spate[:D]. Hai sa nu exageram. Atata timp cat eu ii dau formula si ii dau si suc de la 2 luni jumate, adevarat din cauza ca e constipata si nu vreau sa o mai chinui cu termometru sau supozitor ca tare mai plange, eu numai cred pe nimeni imi urmez instinctele. Ea de fel nu plange decat de foame acum, ca am avut grija sa ii dau tot ce trebuie sa nu mai faca colici. Sper sa nu supar pe nimeni, da fiecare isi creste puiul cum crede, asa ca asta ce v-am zis nu inseamna ca faceti rau daca alaptati exclusiv pana la 4,5,6 luni. Cunosc copii din toate aceste categorii si sincer nu am vazut nici o diferenta la modul de dezvoltare, doar ca cei carora le da formula sau mixt sunt mai linistiti. Repet , parerea mea, nu neaparat si buna. Madalina si [copil] Ana-Larissa (18.10.2004) http://community.webshots.com/user/madalina22381
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...