Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (9)


Veve

Recommended Posts

quote:
Originally posted by roserb
Eu m-am dus azi cu elan sa-mi montez steriletul, dar l-am prins pe dr. in operatie, asa ca m-am intors acasa. Maine incerc din nou, sa rezolv odata si problema asta. Nu sunt eu prea impacata cu steriletul (din cauza ideii de existenta a unui corp strain in organism), dar si de pilule m-am saturat, si apoi asta e o solutie pe termen mai lung.Sper sa-l suport si sa nu apara alte probleme.
Roserbito eu am discutat cu medicul meu despre sterilet si a zis ca nu-mi monteaza nici mort asa ceva. Mi-a recomandat Mirena (SCHERING) sistem contraceptiv intrauterin cu levonorgestrel (are o denumire destul de complicata). Ofera protectie pana la cinci ani, dar il poti scoate cand vrei. Din cate stiu costa cam 5 milioane, dar e mai putin periculos decat steriletul si mai comod decat pilulele. Pe de alta parte stiu persoane care au avut sterilet ani de zile fara probleme...Tu faci cum crezi, dar m-am gandit sa-ti spun si despre asta. bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor ca tot discutati despre contraceptie stie careva ce pilule merg cu alaptarea. Eu inainte de a ma hotari sa fac bb am folosit pilule si am fost multumita de ele si as vrea sa ma apuc din nou dar nu stiu de care si sa merg la planing acuma ...nu prea am chef [bang].Pana una alta folosim "caciulitza"[;)] Elena si bb Denisa (26 oct 2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bumbacel Roserbito eu am discutat cu medicul meu despre sterilet si a zis ca nu-mi monteaza nici mort asa ceva. Mi-a recomandat Mirena (SCHERING) sistem contraceptiv intrauterin cu levonorgestrel (are o denumire destul de complicata). Ofera protectie pana la cinci ani, dar il poti scoate cand vrei. Din cate stiu costa cam 5 milioane, dar e mai putin periculos decat steriletul si mai comod decat pilulele. Pe de alta parte stiu persoane care au avut sterilet ani de zile fara probleme...Tu faci cum crezi, dar m-am gandit sa-ti spun si despre asta. bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004)
Multumesc mult, Bumbacel. Stiu insa ca sunt multe persoane care nu au suportat Mirena, din diverse cauze. Vad ca al meu medic e fan sterilet,si , cum am mare incredere in el, o sa merg probabil pe mana lui, sa incerc si asta. Pana acum nu am mai avut, am luat pilule, dar si astea sunt cu dus si intors. Tie de ce nu vrea dr. sa-ti puna sterilet?- hai, sperie-ma![neand], ca mai am timp sa ma razgandesc pana maine[:D]. Ele, daca alaptezi, poti folosi Excluton (parca asa se scria corect, nu mai stiu sigur), care au un singur tip de hormoni. Sunt un pic mai pretentioase decat pilulele obisnuite, in sensul ca trebuie sa le iei strict la aceeasi ora in fiecare zi. [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roserb hai, sperie-ma![neand], ca mai am timp sa ma razgandesc pana maine[:D].
Roserbito nu vreau nicidecum sa te speriu in vr-un fel. Mie nu-mi pune pentru ca a considerat ca mi se potriveste mai bine Mirena(cum al tau e fan sterilet...al meu nu e[:D]). Ti-am zis, stiu cateva persoane care n-au avut nici o problema cu steriletul, iar tot ce stiu contra lui sunt doar chestii auzite (you know...corp strain in organism, metal in uter, bla, bla...banuiesc ca asta ai auzit si tu). Eu zic sa nu-ti faci probleme, sunt sigura ca totul va fi ok. bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! In sfarsit apuc si eu sa postez,desi Nicholas nu prea are somn,macar sta cuminte in patut.Noroc cu zilele astea frumoase,ca de primavara si cu parcul care se afla chiar "la scara" (ma rog, trebuie sa traversam intersectia LOL).Bebe doarme afara si adora sa se plimbe...astazi am stat 2 ore jumatate afara si mai stateam daca pe mine nu ma durea piciorul. De ce ma doare piciorul? Pt ca mi-a crescut un colt de unghie in carne si cred ca mi s-a infectat...mi-a deplasat pielea de langa unghie si am degetul umflat si rosu in acea parte. Si supureaza un lichid si uneori puroi [q]. Si nu mai suport nimic de incaltat.Maine ma duc la un medic chirurg sa vedem ce imi face[bang]. Parca vad ca trebuie sa ma taie acolo,ca sa curete si sa elimine coltul cu pricina...Mi-e o frica..dar am voie anestezie locala,nu? Sper sa scap usor,fara durere, ca si asa am oroare de spitale. Chiar,o sa sun si medicul ginecolog sa-l intreb ce anticonceptionale pot lua pe perioada alaptarii. Apropos...sunt printre noi fete care ies cu bebelusii la plimbare in parcul IOR sau care locuiesc in apropierea parcului IOR? Va intreb pt ca noi iesim zi de zi in IOR si poate ca trecem una pe langa alta fara sa stim. [pup] la mamici si bebici. Claudia si [copil] Nicholas (25.11.04) http://community.webshots.com/user/misticgirl
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Monaingros si tu statisticile: eu am facut cezariana si nu am probleme cu alaptatul (bine sunt doar 2 luni) ba dimpotriva doctorul mi-a spus sa ii bag apa distilata pt ca a luat in greutate dublu decat ar fi trebuit. Am doua prietene care au nascut cu cezariana si una a alaptat pana la 1 an si 1 luna , iar alta pana la 7 luni si amandoua au intarcat voluntar din motive personale (nu pt ca ar fi pierdut laptele). Roserb doar pt informatia ta: am avut o vecina care si-a montat sterilet (nu mai tin minte la cat timp dupa nastere) si, desi valabilitatea era de 5 ani, dupa 2 ani cand a fost la control (mai fusese la control intre timp, dar nu i s-a mentionat nimic ) steriletul era incarnat in uter asa incat nu a mai putut fi scos si au fost nevoiti sa ii faca o operatie prin care i-au scos o data cu steriletul si o parte din uter. Imi aduc aminte ca , desi nu mai voia alti copii, a fost demolata o perioada. Poate e doar un caz izolat, poate datorita lui am devenit subiectiva, dar eu nu mi-as pune sterilet. Adriana nici eu nu o pun la ragait noaptea pe Kathryn, de altfel si ziua ft rar ea ragaie. Doctorul mi-a spus (si mai multe prietene cu bebei in alaptare mi-au spus ca au primit aceeasi confirmare de la doctorul lor) sa nu imi fac griji daca nu ragaie, sa nu imi pierd vremea, ca atunci cand alaptezi ei nu prea iau aer, nu e ca la biberon. Gandacelu' nici eu nu m-am gandit ca te referi la contraindicatia antiperspirantelor din perspectiva lor, ci a bebeului... care sunt efectele asupra lui. Dar , da , ai dreptate...obstructionarea canalelor sudoripare,indiferent cum se realizeaza poate duce in anumite circumstante la efecte extrem de urate. Medicul meu BTW nu se da cu antiperspirant deloc. La 10 dimineata el el deja transpirat pe camasa pana la brau. Prima oara cand l-am vazut m-a socat, chiar m-am gandit ca e cam nesimtit, altfel baiat tare destept. Cu timpul am aflat ca el uraste antiperspirantele si prefera sa isi ia o camasa de schimb la el. Asta mi-a dat de gandit mai serios decat articolele citite pe subiect. Cu vomitatul este posibil ca laptele din biberon sa fi avut o diferenta de temp destul de mare in comparatie cu cel de la san sau bebe sa fi supt destul de repede si mult asa incat sa fi depasit cantitatea dorita. Eu pateam asa cu Kathryn in prima sapt. cand ii suplimentam sanul cu formula. Dupa ce termina de papat totul vomita brusc si pe gurita si pe nasuc aproape tot ce bause... ce spaima am mai tras!! Medicul mi-a spus sa nu ma ingrijorez daca nu se repeta prea des. De cand am trecut pe san exclusiv doar o singura data mi s-a intamplat sa vomite in jet, totul intr-o secunda, ca atunci cand versi apa dintr-un lighean. Nu mi-am batut capul prea tare sa aflu ce si cum, am asteptat sa vad ce se mai intampla si cum nu s-a repetat nu mi-am mai facut griji. Intrebare: Fetelor, de doua nopti Kathryn are cosmaruri. Se trezeste destul de des brusc, izbucnind intr-un plans dureros. Am vegheat-o si am vazut ca doarme ft agitat si scoate niste scancete abia perceptibile si gafaie tare si neregulat si ... finalizeaza prin a se trezi brusc plangand inspaimantata. Cum o iau in brate si o comfortez, deschide ochii, se uita roata in jur, si se linisteste , chiar zambeste. Oare ce bau-bau poate deranja somnul bebeilor la varsta asta?? Oare ce ii poate speria asa de rau?? Voi ati trecut prin experienta asta cu micutii vostri?? Imi e tare mila de ea mititica... eu nu suport cosmarurile si imi este tare frica sa ma mai culc dupa un cosmar. [:(!] Sanatate tuturor! Kathryn-Rhianna 7 saptamani si mami Denisa http://community.webshots.com/user/craiasazapezii "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bumbacel Roserbito nu vreau nicidecum sa te speriu in vr-un fel. Mie nu-mi pune pentru ca a considerat ca mi se potriveste mai bine Mirena(cum al tau e fan sterilet...al meu nu e[:D]). Ti-am zis, stiu cateva persoane care n-au avut nici o problema cu steriletul, iar tot ce stiu contra lui sunt doar chestii auzite (you know...corp strain in organism, metal in uter, bla, bla...banuiesc ca asta ai auzit si tu). Eu zic sa nu-ti faci probleme, sunt sigura ca totul va fi ok. bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004)
Da, chestiile astea "negative" le stiam si eu, acum , cum am eu noroc la chestii dintr-astea, sper sa nu ma pricopsesc cu cine stie ce infectie sau altceva. O sa incerc si vedem ce iese! [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by monica-elizabet
azi noapte NU am dormit prea bine...bbelina s-a trezit de vreo 3 ori...la 2-5-7,30...si de fiecare data dupa ce sugea facea si kk asa ca va dati seama ce frumos a fost... http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos
Monica, pai asta e programul meu regualt. Alex se scoala de cel putin 3 ori pana la ora 6 dimineata (de la ora asta incolo se trezeste din ora-n ora daca nu mai des, iar in fina lla 8 se trezeste de tot) si tot asa, de fiecare data aproape face si kk. ziua a inceput sa faca mai rar, cam de 2-3 ori, insa noaptea la fiecare repriza de papa si sculare face si kk. Nu trec nici 5 minute de cand il pun la san si trage cu tunul. Asa e metabolismul lui, n-am ce sa-i fac. De-aia si cred ca se trezeste asa des, caci inca nu stie sa faca kk in somn, trebuie sa se trezeasca de fiecare data. Mai nou nu prea mai doarme ziua, atipeste cate o juma de ora sau cat suge si se pare ca-i e de ajuns. Azi noapte in schimb am zis ca am avut baiat cuminte: s-a trezit la 4 ore, apoi la 3 ore, apoi iar la 3 ore. Raritate pt Alex. Bumbacel, legat de bubitele de pe fata: foarte rar se intampla ca un bebe mic sa nu faca cel putin o data aceste bubite mici. Nu te impacienta. Remediile vad ca difera de la medic la medic. Eu i-am dat lui Alex cu o crema pe baza de hidrocortizon (desi nu e indicat sub 2 ani fara recomandarea medicului) si iau trecut. Acum cand si cand ii mai apar si e de ajuns sa-i dau doar o data si dispar in cateva ore. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by laura miu
buna fetelor roserb, dupa cum sti suntem la ac dr. si pe data de 17 noi 04(la 6 sap) am fost la el si mi-am pus sterilet si au trect 3 sap si ma simt f bine.Sper din suflet sa fie bine si la tine. pupici laura
Multumesc mult, sper si eu sa fie bine, nu sunt eu 100% impacata cu ideea, dar o fac si gata ! [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...