Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (9)


Veve

Recommended Posts

Buna, fetele ! Cine din voi a trecut deja prin chinul vaccinului de la 2 luni ? Noi l-am facut astazi, pe ala gratuit la policlinica. La 11h00 l-a intepat...groaznic, a urlat ca din gura de sarpe, apoi si-a revenit. De frica a ceea ce va urma, m-am plimbat cu bebe Alex in masina pina la 12h30. I-am dat sa suga la 13h00, la 2 ore dupa vaccin, i-am administrat pe gurita juma de lingurita de Peritol, asa ne-a zis dna doctor care l-a consultat aseara. A adormit ca prin farmec... La 15h30 s-a trezit, a mincat din nou si a parut ca vrea sa adoarma, dar abia dupa ce a terminat de supt parca s-a trezit cu adevarat din somn si a plins din toti rarunchii vreo 20 de minute, apoi am sunat in disperare de cauza doctora, cu voia ei i-am mai dat Peritol inca o juma de lingurita, pina miine nu mai am voie sa-i dau... Mi-a luat o ora sa-l adorm, l-am tinut numai in brate... plingea de imi venea sa ma urc pe pereti.... Oare chiar asa dureros este vaccinul asta ? De ce nu exista solutii ca vaccinarea sa nu fie asa de dureroasa? Ce-as putea sa fac la crizele astea de plins ca sa-l calmez mai repede de o ora... ?? HELP!!!! Va iubesc, fiti cuminti si cu inima sus, ca a mea e distrusa... julyjuly & bebe Alex (alias micul sumo) .. pacat nu nu am reusit inca sa postez poze cu el sa vedeti ca grasun e ! julyjuly
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Dena, Daca la cele cu cezariana nu doare, atunci la cele cu nastere normala o sa doara nu ? Nashpa ! Noi am trecut azi de 2 luni dar inca n-am curaj, sotul oricum mi-a certificat ca dl doctor a cusut asa de bine ca arata ca o.. de fetita.. ce mai placere sa mai ai in conditiile astea...???? Legat de contraceptie , careva din voi incearca sa se protezeze local cu ceva.. ovule sau alte spermicide ? Eu sunt contra steriletului, iar anticonceptionale orale se spune ca sunt contraindicate daca alaptezi, asa ca solutia pentru mine cel putin este un contraceptiv local. Daca luati asa ceva, la ce produs v-ati oprit ? Sau v-a recomandat medicul (eu n-am fost inca la doctor, ma duc martea viitoare..)! pupici, juyl & Alex bebe (alias micul sumo)
quote:
Originally posted by Dena
pt cele cu cezariana nu doare deloc, e probabil sa aveti nevoie de un lubrifiant,insa libidoul certo e ft scazut. Kathryn-Rhianna (17 noiembrie 2004) si mami Denisa "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
julyjuly
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, mare grija cu lucatul in pat cu voi...eu asa am procedat cu alex deci nu am dreptul sa judec pe nimeni...stiti cum am facut??? el dormea singurel in patul lui dar pana la o anumita ora...in jur de 6-7 dimineata...apoi incepeau scancete si tipete si am zis saracutzul hai sa-l iau cu mine in pat....deci vreo saptamana l-am luat cu mine in pat de pe la 7 dimineata apoi s-a jmecherit si nu mai statea in patutul lui de la 5 apoi de la 3 si pana am ajuns sa-l iau cu mine in pat de cand ii faceam baie...ii dadeam sa suga, adormea bine si cand vroiam sa-l pun in patutzul lui ziceai ca-l pun pe ace si se trezea...daca-l luam cu mine in pat...nu mai zicea nimic...era cel mai fericit. concluzia este ca acum are 3 ani si 7 luni si doarme tot cu mine in pat sau cu tati sau cu mamaie....nu doarme singurel deloc. cu bbelina cica sunt dura hi hi dar nu a trecut decat o luna de-aia inca nu am cedat...fiindca ma cunosc fff bine...eu zic ca nu fac ca nu dreg dar sunt rea de somn si cand ma apuca sigur o sa o iau cu mine si o sa am 2 intrusi in pat hi hi. nu va zic cum face alex daca ma prinde in pat cu taticul lui...hai, de ce te tine tati in brate???? de ce dormi cu tati???? si tot asa va pup si va doresc multa, multa rabdare monica http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roserb
quote:
Originally posted by gandacelu roserb, am mai spus o data, nu va suparati ca repet: STITI CA STERILETUL E SINONIM CU AVORTUL??!!
Gandacico, nu vreau sa ma lansez in polemici pe tema asta, stiu ca s-a mai discutat subiectul si pe forum de multe ori, si nu stiu daca lucrurile stau chiar asa. Oricum, daca stai sa te gandesti, orice metoda contraceptiva (in afara abstinentei[:D]) reprezinta o interventie in calea mersului firesc al naturii , NU? Si atunci, ce facem? [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
bits, roserb, nu e asa! in primul rand, roserb: nu ma refer la sterilet ca la metoda contraceptiva, pentru ca singurele metode curat contraceptive sunt porezervativul si diafragma! asadar, ce face steriletul? el zgandare o mucoasa pe care se fixeaza oul fecundat deja! asadar omoara acest ou, viitor copil deja in crestere...[q] adica nu impiedica venirea ovulului sau intalnirea cu spermatozoidul, cum face prezervativul, ci efectiv omoara ovulul deja fecundat, adica fatul in crestere, exact in locul din uter unde se aseaza sa se "formeze", dupa ca a coborat din ovar si a fost fecundat! acolo este si amplasat, in acea mucoasa unde urmeaza sa se formeze puiul asa ca nu ma referam la sterilet ca la o metoda contraceptiva, discutia nu era pro si contra metoda contraceptiva, ci pro si contra avort scuze daca sunt dura, dar lucrurile sunt grave, depinde cum le vede fiecare...
quote:
gandacico de ce steriletul e sinonim cu avortul?nu steriletul impedica patrunderea mititeilor,deci nu mai are loc fecundarea?
nu impiedica asta, asta face prezervativul si diafragma, steriletul omoara fatul la cateva zile (sau saptamani, nu stiu sigur) de viata... imi pare rau, dar interesati-va si veti vedea ca asa este...[q] mami de ileana (4 iulie 2002) si [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/8c4e"]ioachim[/url] (25 nov. 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by julyjuly
Buna, fetele ! Cine din voi a trecut deja prin chinul vaccinului de la 2 luni ? Noi l-am facut astazi, pe ala gratuit la policlinica. La 11h00 l-a intepat...groaznic, a urlat ca din gura de sarpe, apoi si-a revenit. De frica a ceea ce va urma, m-am plimbat cu bebe Alex in masina pina la 12h30. I-am dat sa suga la 13h00, la 2 ore dupa vaccin, i-am administrat pe gurita juma de lingurita de Peritol, asa ne-a zis dna doctor care l-a consultat aseara. A adormit ca prin farmec... La 15h30 s-a trezit, a mincat din nou si a parut ca vrea sa adoarma, dar abia dupa ce a terminat de supt parca s-a trezit cu adevarat din somn si a plins din toti rarunchii vreo 20 de minute, apoi am sunat in disperare de cauza doctora, cu voia ei i-am mai dat Peritol inca o juma de lingurita, pina miine nu mai am voie sa-i dau... Mi-a luat o ora sa-l adorm, l-am tinut numai in brate... plingea de imi venea sa ma urc pe pereti.... Oare chiar asa dureros este vaccinul asta ? De ce nu exista solutii ca vaccinarea sa nu fie asa de dureroasa? Ce-as putea sa fac la crizele astea de plins ca sa-l calmez mai repede de o ora... ?? HELP!!!! julyjuly
July, linisteste-te ! Vaccinul este intr-adevar dureros local (adica ii doare piciorusul in care ii inteapa), dar trece intr-o zi maxim. Trebuie puse pe locul respectiv comprese cu apa rece care se schimba des, sau feliute de lamaie tinute la frigider. Aceste "tratamente" au si rolul de a nu lasa sa se formeze noduli la locul injectiei. Ceea ce nu inteleg, este de ce doctorita ti-a recomandat Peritol, de obicei se da un antiinflamator, care combate si eventuala febra(Eferalgan , supozitoare cu Paracetamol, etc.)Mihnea nu a facut febra decat 37,8, de obicei la vaccinul de 2 luni , nu se face temperatura mare, stiu de la Bianca. Oricum, sa-i iei temperatura, ca sa poti actiona in caz de crestere. Asa ca stai calma,mai urmeaza multe vaccinuri, sa vezi ce frumos e la vaccinul de la 2,5 ani de exemplu, cand copilul se umple si de ifose in plus , pentru ca nu poate sa mearga, etc. [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu bits, roserb, nu e asa! in primul rand, roserb: nu ma refer la sterilet ca la metoda contraceptiva, pentru ca singurele metode curat contraceptive sunt porezervativul si diafragma! asadar, ce face steriletul? el zgandare o mucoasa pe care se fixeaza oul fecundat deja! asadar omoara acest ou, viitor copil deja in crestere...[q] adica nu impiedica venirea ovulului sau intalnirea cu spermatozoidul, cum face prezervativul, ci efectiv omoara ovulul deja fecundat, adica fatul in crestere, exact in locul din uter unde se aseaza sa se "formeze", dupa ca a coborat din ovar si a fost fecundat! acolo este si amplasat, in acea mucoasa unde urmeaza sa se formeze puiul asa ca nu ma referam la sterilet ca la o metoda contraceptiva, discutia nu era pro si contra metoda contraceptiva, ci pro si contra avort scuze daca sunt dura, dar lucrurile sunt grave, depinde cum le vede fiecare...
Gandacelule, nu cred ca ai dreptate. Uite cum actioneaza steriletul: "Mecanisme de actiune • împiedica întâlnirea dintre spermatozoizi si ovul; • îngreuneaza miscarile spermatozoizilor în tractul genital feminin si reduce capacitatea lor de a fertiliza ovulul (mecanism secundar); • împiedica implantarea oului în uter(mecanism secundar); • împiedica producerea ovulatiei ( DIU cu progestagen - mecanism principal)." Bumbacel, uite [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=17889#191546"]aici[/url] cateva pareri despre Mirena [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felix doarme de cand am venit de la sptal doar cu noi, in pat, nici nu va dormi in patut, de ce va e frica sa dormiti cu bebe-ii? http://www.naturalchild.com/jan_hunt/familybed.html sper sa va fie util link-ul acesta cu putina rabdare veti mai descoperi si alte articole interesante
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gazzella
Felix doarme de cand am venit de la sptal doar cu noi, in pat, nici nu va dormi in patut, de ce va e frica sa dormiti cu bebe-ii? http://www.naturalchild.com/jan_hunt/familybed.html sper sa va fie util link-ul acesta cu putina rabdare veti mai descoperi si alte articole interesante
Gazzella, nu e vorba de frica, e vorba mai ales de faptul ca fiecare are dreptul la intimitate, iar daca toti dormim in acelasi pat, aceasta nu mai exista la un moment dat. Copilul se simte la fel de iubit si daca doarme in patul lui, cu niste ritualuri zilnice bineinteles (povestea de seara, etc). Asta e parerea mea. Bumbacel, cu mare placere, mai erau si alte discutii , dar nu am avut timp sa caut , pentru ca merge net-ul f. greu azi. [pup] Roxana&Co http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toate mamicile si bebelasii! Am intrat si eu putin...asa ma mai odihnesc si eu.[:D] Nu stiu cat timp ca ar trebui sa se trezeasca micutii sa manance MONA eu am 2 luni si o saptamana si inca am lapte, nu stiu cat de suficient, dar este... [bis]Mai au ei toane si nu mananca de fiecare data dar nu pt. ca nu e lapte...in cazul asta eu il scot cu pompa si le dau din sticla. S-or fi invatat putin lenesuci BITS si ai mei dorm in jur de 6 ore, dar dorm seara dupa ora 18.00 - 19.00 si nu stiu cum sa-i dezvat, sa doarma mai tarziu atat.[:I] Cat despre pieptanatul lui Tudor...[:I]el nu are par! O sa incerc insa sa-l dau cu ulei Dalin, asa o fi bine? Si eventual sa-l sterg cu tifon. Pupici ANDREAP eu am observat ca daca beau ceai de chimin puiutii fac mai usor partzuri DAMA mie mi-a zis mama mea ca vomam cu jet aproape dupa fiecare masa. M-a plimbat pe la medici si cica nu am avuit nimic. Nici azi nu am cea mai mica problema cu stomacul. Am citit ca e o problema daca dupa ce vomita bebelasul e suparat si apatic. Bianca mea mai vomita asa si dupa aceea imediat rade.[olala] Mie imi vine sa plang: alte hainute...! [mamica] gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004 [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/adriana_axa_cluj/my_photos"] pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...