Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Problema cu socru...


Recommended Posts

Situatia mea e cam asa: locuiesc cu sotul si cei doi copii ai nostri, singuri, intr-un orasel in Franta. Parintii mei (sunt singura la parinti) sunt amandoi in Romania, deci copii ii vad destul de rar (o data pe an). Socrii locuiesc intr-un alt orael la aproape 200 de km de noi (ceea ce e f bine). In vacante (fata mea are 4 ani) vor sa se ocupe de fetita. In principiu sunt de acord, chiar daca nu prea imi place sa separ copii (baietelul are 17 luni). Merge si sta la ei cam o saptamana (5 zile ca de vineri seara mergem si noi sa o luam). Socrul meu are 67 de ani si are probleme de sanatate (ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este ca nu prea mai vede bine) si totusi conduce. Problema mea este ca avand in vedere ca el neaga orice problema de sanatate, mie mi se pare ca este un pericol la volan. Socra'mea este inca apta de a conduce (desi are si ea 64 de ani), insa domnul nu poate sa stea alaturi. Mi imi e din ce in ce mai frica sa-i las fata avand in vedere ca o plimba cu masina si mai ales seara nu prea mai distinge mare lucru (desi nu recunoste!!!) In plus, in Franta pot conduce cu pana la 0.5 g de alcool in sange... si controlul medical nu e obligatoriu. Nu stiu cum sa fac, ca n-as vrea sa-i supar sau sa-i jignesc si sa creez probleme in famile, dar nici sa-mi pun copilul in pericol de dragul lui!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, parerea mea este sa-l lasi pe sotul tau la inaintare in aceasta problema. In definitiv, este vorba de copilul lui si el ar trebui sa discute cu tatal lui despre asta. I-ai impartasit temerile tale sotului tau? Mi se pare ca daca problemele lui cu vederea sunt reale, atunci domnul socru trebuie convins sa consulte un oftalmolog... Dar cel mai bine ar fi ca aceasta discutie sa aiba loc intre tata si fiu. Pe el il va ierta ma usor, nu crezi? Madalina[hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca s-ar putea n-ar mai fii problema mea!!! Din pacate socru are o fire extrem de dificila, iar relatia cu fiu este destul de tensionata. La inceput m-a uimit cum pot sa treaca de la cele mai crunte amenintari la imbratisari si pupaturi. Socru'meu si-a injurat de nenumarate ori fiu de fata cu toata lumea (inclusiv cu copii) de ma gandeam ca nici n-ar trebui sa mai calc pe acolo. Oricum conversatiile lor se limiteaza la timpul probabil si si de aici ies scandaluri. Daca as sti ca conduce soacra'mea nu as fii stresata, dar stiu ca el nu se poate abtine si in arrele cazuri cand a condus ea o bate la cap incontinuu de cred ca e mai putin periculos sa conduca el?! problemele legate de vedere sunt reale si nu sunt legate de dioptrii. El chiar nu vede daca contrastul nu e suficient de mare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sanatatea, siguranta copilului sunt mult mai importante decat grija de a-l jigni pe socru. Daca el nu realizeaza ca are o problema si ca pune in pericol si viata celor dragi inseamna ca este un inconstient si trebuie trezit la realitate, in nici un caz nu trebuie menajat. Poate daca ii expuneti problema intr-un mod mai dur va realiza ce face si va lua masuri. Daca nu...nu ai ce sa-ti reprosezi; ai facut ce era mai bine pentru copilul tau si asta este cel mai important. Si da, si eu cred ca sotul tau trebuie sa rezolve acest aspect (cu toate riscurile ce deriva din asta[:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea ,eu cred ca iti faci probleme degeaba,situatia in care te afli este simpla dar tu o complici.Daca s-ar intampla vreun accident si fetita ta ar ramane in scaun cu rotile toata viata?ti-ai ierta-o? Nu ai alege mai bine sa-i spui socrului tau in fata ce te doare? Nu conteaza daca se simte jignit ci conteaza siguranta fetitei tale.Responsabilitatea ta este sa-ti protejezi copiii cum sti mai bine,nimic altceva nu mai conteaza. danamulders
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana n-a fost sa ma aflu eu la incercare nu mi s-a parut complicat: e alba sau neagra si cu asta basta! Din pacate nu e chiar asa. Daca ii trantesc asta in fata ca atare o sa iasa mare tambalau si relatiile nu stiu daca vor rezista. N-as vrea sa o pricez pe fata de bunici. Pe ai mei nu-i prea vede si daca nici pe ei nu-i mai vede... alta familie nu avem prin apropriere. Sora sotului s-a certat pe toata lumea si nu mai vorbeste cu nimeni din familie (deci nici cu noi) fara sa ne spuna de ce. Mie nu-mi lipseste ca oricum nu o cunosc (am vazut-o de 3 ori, una din dati fiind la nunta mea, deci... stiu numai ca a fost prezenta). Pentru restul familiei e mai greu, mai ales ca nu au nici un fel de explicatii. Daca fac si eu valuri prea mari, mi-e teama de consecinte. Nu pentru mine pt sot si pt copii. Pe de alta parte nici nu pot sa ma gandesc ca as putea lasa sa li se intample ceva rau copiilor. Ideal ar fii sa gasesc un pretext ca sa nu ajung in situatia de a-l lasa (sau de a-i interzice) sa o conduca cu masina, avand in vedere ca pe el nu-l pot schimba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeste cu sotul tau, el ce parere are? Daca nu obti nici un rezultat (sotul nu are o discutie cu tatal lui, sau nu se rezolva nimic dupa discutie) nu mai trimite fata acolo. Nu le spune motivul real, nu tu trebuie s-o faci.Daca nu recunoaste ca are o problema, nu ai putea schimba nimic, doar ai tensiona relatiile. Cauta pretexte sa nu mai duci copilul la ei. Mai importanta decat contactul cu rudele e sanatatea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faceti-va alt program in saptamana pe care fetita ar petrece-o la bunici. De ex. plecati cu totii intr-o calatorie sau aranjeaza ceva. In acest fel iti protejezi copilul si eviti discutiile. Prioritatea ta este copilul. Pe langa problema cu vederea, inteleg ca socrul tau are anumite iesiri care nu reprezinta un exemplu bun pt. copii, de ex. modul cum se poarta cu propriul sau fiu (sotul tau). Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...