Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (30)


Recommended Posts

La multi ani, sarbatoritilor de azi: Cristian, Teodor Dominic, Patricia Maria si Vasile Alexandru ![s] Diana & [url="http://community.webshots.com/user/dianar130"]Vladut [/url][copil] (16.05.2004) [url="http://community.webshots.com/album/235073900zMabhr"] Vladut 7 luni [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, In primul rand, Diana, multumesc pentru complimente. Si puiul tau este o minunatie. In al doilea rand, am si eu o intrebare: a avut vreunul dintre bebelusii vostri pete de culoare rosie pe fata (degeraturi?) din cauza expunerii la frig? Daca da, care ar fi remediul si in cat timp dispar? Multumesc anticipat! Sunt asa de ingrijorata sa nu fie permanente... Iulia P. si bebe Thomas (16 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, sarbatoritilor de azi: Cristian, Teodor Dominic, Patricia Maria si Vasile Alexandru ! Fetelor, nu prea am timp, dar va pot zice ultimele noastre noutati. Patrick merge de-a busilea pe o raza de trei metri si nu inteleg de ce a hotarit sa ia directia inapoi, asa ca se tiraste cu funduletu inapoi si dupa se ridica direct in fundisor, daca ati vedea ce scump e[il].Dupa ce a zis tata, l-am tot antrenat sa zica mama, ca vreau si eu un sunet care sa-mi gidile auzul, dar uite ca a inceput sa zica BABA. Fa ceva daca poti.Cert e ca nu mai am rabdare sa zica mama si gata. Fetelor scumpelor, cum mai rezistati sa alaptati ca eu , va spun sincer, nu mai am pic de rabdare? Lapte mai este, insa rabdarea s-a terminat si mai sunt si intr-o criza de nervi dintr-aia grozava.Va privesc cu o invidie sanatoasa pe acelea care ati slabit sau v-ati mentinut silueta in limitele normale dupa nastere, eu insa nu ma pot suporta cu noua imagine si parca nu mai am rabdare sa termin alaptatul.Uneori am impresia ca mai am putin si-mi ies din minti, nu m-am gindit ca voi lasa sa ma cuprinda ginduri depresive vreodata.Acum inteleg de ce sinucigasii isi pun capat vietii, nu pentru ca vor sa moara, ci pentru ca vor sa-si ucida suferinta ce le sugruma sufletul.Stiu ca trebuie sa iau balaurul de coarne singurica si sa fac fata crizei emotionale,totusi face bine sa ma descarc cuiva. Ce sa va fac daca-mi sunteti cele mai aproape acum?! V-am speriat nitel?![;)] Of, fetelor, un psiholog poate ajuta pe oricine, pe el insa cel mai putin. Va pupacesc pe toate si pe bebelusi la fel. Mamica si[copil]Patrick(31 mai,2004/4kg,50cm,scor Apgar 8/9)poze http://photos.yahoo.com/gratepeter
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iubitelor, va prind un pic la miezul noptii, puii mei (lia si sean) dorm de rup in dormitor si eu iara-s treaza! si dup-aia tot io ma pling ca n-am dormit destul! asa ca, va scriu un pic si ma duc si eu la culcare.... grate, pupicei lui patrik, dac-ai stii ce bucuroasa am fost cind am citit cum ai descris ca se 'transporta' bebicul tau! exact asa face si lia: de pe burta (tot ca o broasca, nu cu genunchii indoiti!) se propteste bine in miini, e ridicata cu pieptul sus-sus, si-si pune minutele una dupa alta reusind sa inainteze in spate! apoi isi aduna un picior sub fund si cu celalalt se propteste si se ridica in fund. ma gindesc ca tot asa face si patrik [cheers] in legatura cu 'criza' ta, e absolut normala si nu te stresa. cind vei hotari sa pui punct alaptatului, vei putea, cu vointa si putere:), sa tii o dieta mai drastica si kilele vor disparea, incet dar sigur. pina atunci, sint convinsa ca esti o mamica cu curbe frumoase![il] irinusha, draga de tine, ti-am zis sa te odihnesti! sint sigura ca asta m-a readus pe panta sanatatii: n-am facut nimic, da' nimic(!) doua zile intregi, am dormit cit am vrut, ce mai, precis aia a fost. asa ca, diana draga, multumesc de intrebare, sint bine de tot - n-am mai luat medicamente de ieri dimineata si ma simt foarte bine, toate semnele racelii au disparut! apropo, nu mai stiu care din voi zicea de o cana de lapte fierbinte cu doua lingurite de miere - alaltaieri seara am testat-o si a fost grozav de buna! multumesc [pup] iulia, de cind are thomas fatzuca rosie? legi chestia asta de o escapada afara? daca da, eu zic ca poate dura chiar citeva zile bune, poate ca e si de la soare, dac-o fi fost soare afara. io zic sa nu te agiti extrem de tare, sa fiu sincera, n-am auzit niciodata de vreun copilas suferind din asa ceva. asta-i numa' ce stiu eu... asa ca, pupa-l pe tommy si fiti sanatosi! iuliana, mult succes cu olita galbena ca lamiia! precis ca rares o sa stie cum functioneaza, tu numa' arata-i o data!:) paloma, pozele cu cristina si cata sint minunate! aveti o minune de fetita! si cata seamana cu mamica lui, sa-l maninci, nu alta! acris, iai, ce draguta-i amalia! dulce, brunetica si curajoasa, cum se uita ea la aparatul foto![pup] la multi ani lui cristian a lui tutus si teodor a lui ankgratiela, patricia a ioanei si vasile a lui clara maria! pentru data de 15. la multi ani, rebeca si vlad!! la multi ani, maria a lui ralu si thomas!! pentru data de 16! mona si [copil] lia (24.04.2004) [url="http://www.seansimon.com/craciun2004.htm"]CRACIUN[/url] [url="http://community.webshots.com/album/246566241sPHgGe"]poze din casa[/url] [url="www.seansimon.com"]site-ul nostru[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961"]asa s-a nascut lia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! Vladut, Rebeca, Maria si Thomas Anthony. Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi! [s] [s] [s] Grate, [pup] lui Patrick care merge de-a busilea. Cat despre starea nasoala prin care treci, [flo] si hai, ca nu-i greu deloc. Poti tine diete, chiar daca alaptezi, vorbesc din proprie experienta. Eu, de prin august tot in diete o tin, si dupa cum vezi, nu mi-a scazut laptele, baiatul a crescut ft. bine in greutate...Asa ca, incepe si tu una, daca asta te face sa te simti mai bine. De o saptamana tin alta cura, zic eu ca e minunata: -intre ora 7-8: 2 felii de paine neagra cu orice(de preferat lactate) + ceai sau cafea -ora 10: 1-2 fructe sau suc de fructe -pranz:- supa sau ciorba de legume si carne (pasare sau peste) fiarta(sau gratar) cu legume -ora 16: 1-2 fructe sau suc de fructe -ora 18,30-19: 2 felii de paine cu orice (de preferat iaurt) Daca te hotarasti de maine, eu o mai tin inca 2 saptamani...ne incurajam, ne sustinem si ce e mai important: SLABIM USOR. Ce zici??? Carmen si[copil]Iustin(5.06.2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mephala30/my_photos"]Album Iustin[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi, ieri, alaltaieri, mamici si bebici! Ca asa se vede de cand nu am mai intrat pe aici. Am vrut aseara dar a facut figuri net-ul vreo ora si cand si-a revenit, mi-era prea somn. Alaltaieri, am avut-o in vizita pe cristinica asa cum se vede din poze, dar Catalin ca un "barbat adevarat" a asteptat-o in pijama, s-au tras nitel de zulufii (ai Cristinicai ca noi nu prea avem, deabia creste parul cel nou), s-au zgariat nitel pe fata, s-au luat de mana, dar tocmai s-a blocat aparatul de fotografiat, si el s-a culcat deloc impresionat ca are o fetita in vizita. Cata are program de somn de pe la 8.30 asa ca nu a rezistat. Cristinica in schimb a participat la toata conversatia noastra pan ape la 12 noaptea. Nici gand sa doarma sa nu piarda ceva. I-a mai tinut si Andu companie dar pana la urma a cedat si el si s-a culcat, dar Cristinica nimic. Radea in hohote de cate ori se chinuiau s-o culce. Nu mai stiu care a zis (parca Diana) ca rezista inca eroic sa nu cumpere premergator. La fel eram si eu, dar la un moment dat mi-am dat seama ca mai mult il chinui prin pat pe burta si pe spate decat daca il pun in premergator putin. Ii da alta perspectiva si e atat de incantat... Face niste ture prin casa si chiuie. Trebuie sa ai grija cu trasul pentru ca, Catalin a tras de fata de masa din bucatarie si a daramat o cana. Bine ca nu si-a dat-o in cap. In rest, noi folosin de 10 zile oala cu mult succes., Am mai avut si cateva rateuri dar nesemnificative pe langa reusite. Si au fost numai din vina mea ca nu am fost pe faza. Nu mai stiu care din voi (am citit aseara) imi spunea sa fiu atenta la volan. Fetelor, eu eram atenta dar am vrut sa fiu smechera si sa ma strecor si m-am lovit de unul care statea pe loc (de fapt m-am bagat putin sub el). Coboram de pe trotuar unde am parcarea si el statea la stop dar cum l-am vazut ca vrea sa faca dreapta iar eu stanga am vrut sa ma bag langa el, in conditiile in care sunt 2 benzi si ma feream de cei care veneau pe sens opus. Am alunecat de pe trotuar cu usa sub coltul din spate al lui, el fiind mai innalt. Mie mi se intampla chestii deastea stupide, stalpi mici in spate, cate un tomberon sau alte deastea nesemnificative ca atenta sunt cat pot in trafic. Nally, ce face Sebi? Madutza, ce face Ana? Monet cum te simti? V-am luat la rand si asi mai intreba dar s-a sculat Cata. Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) [url="http://community.webshots.com/user/vanessaionescu"]ALBUM[/url] [url="http://community.webshots.com/user/vaniavi100"]BAL@CRACIUN@REVELION[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! la multi ani sarbatoritilor! [s] Noi suntem spre bine! Tinem in continuare regim! Maine vedem si ce zice dr. cand ne ducem la control! face kk normal - llucru pe care nu l-a mai facut de mult!![:D] Numai la olita! Se mai scapa in scutec cand a fost stricat la stomcel!!! Acu iar se cunoaste cand e gata de atac![:D] Aseara mi-a adormit la 7 juma si s-a mai trezit la 7 dimineata cand nu l-am bagat in seama si a mai adormit pana la 9!!!![bum] Trai neneaca! Nu am ami dormit asa de bine noaptea de nu mai tin minte!!![:D] Mey am vazut pozele cu intalneala dintre Cristina si Catalin!!![il] Ce scumpi amandoi!!! Ii papam prin monitor!!! Da ' mi-am dat seama cine la cine era in vizita! Nici n era prea greu! Pijamale se poarta numa in casa unde esti stapan! [;)] Grate [flo] si sigur o sa treaca! Si io am niste "pioneze" pentru slabutele din grupul nostru!!! [flo] fetele slabute!!! Dar asta e mama!!! Fiecare cu constitutia ei! Si eu am ramas cu 4-5 kg (oscilez! [:D]) in plus de la nastere! Din primavara vreau sa-l intarc si eu pe Sebi si ma apuc de o dieta sa mai dau jos din ele - mai ales ca poate pe la sfarsit de an sau inceput de 2006 vrem sa punem rasad si de o suriioara![biz][:D] Hai ca ne revenim si noi cele cu forme mai rotunde! Toate la vremea lor iubita!!! [pup] [flo] Ralu [pup] si multumim de urare! [flo] Intra mey mai des pe aicilea sa ne dai vesti despre pirntesa ta!!! si despre tine! Irinusha cum te mai simti? Eu in momente de raceala o dau inapoi cu un shodou! O cana de lapte fiert o lingurita de zahar, o lingurita de cacao (sau un pliculet de zahar vanilat - dupa preferinta!) un galbenus de ou! Se freaca bine galbenusul, zaharul, cacaua - ca la nes - se pune peste laptele fiert putin racit - nu prea mult - sa nu fie in clocot, si se bea cat mai cald pozibil! Iti garantez ca dupa doua nu mai simti raceala! Nu se consuma mai mult de 2 pe zi! La mine functioneaza de fiecare data! [pup] si multa sanatate! Mey ti-am vazut printul!!! Ce scump eee - il papi din castonel! [il] Pd [pup] pe Cirstina! Bine ca nu s-a lovit rau ! Se mai intampla si accidente! Diana cu ce se mai lauda Vladut? M-am uitat la poze si asa scump e in desaqa lui!!![il] Voi cu ce spalati cada cand ii faceti baie la pui in ea? Ca si eu vreau dar nu stiu cu c sa o spal sa fie bine![:o)] Iulia nu am avut asa ceva cu Sebi - dar stiu ca sunt niste creme la farmacie care protejeaza pilea lor sensibila! Sebi face pete pe fata cand se enerveaza de la plans! [pup] puiul scump si sper sa ii treaca repede!!! [flo] Iuliana vb la telefon imediat ce termin mesajul! [pup] Fetiii dragi va pup [pup] si va urez in continuare we placut langa cei dragi voua! [flo] Nally [mamica] si [copil]Sebastian (14.04.2004) [url="http://community.webshots.com/user/nally1161"]Poze nou-noutze cu Sebastian!!![/url][foto] [url="http://community.webshots.com/user/nally116"]Poze...Poze...Poze[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase. Mona, intr-adevar, am fost cu el ieri la plimbare si, cum dupa cca. o jumatate de ora s-a plictisit de stat in carucior (unde era protejat de o husa de plastic), sotul meu a trebuit sa-l ia in brate si astfel fetisoara i-a fost expusa vantului destul de rece. M-am speriat foarte tare (in calitate de proaspata mamica am impresia ca mereu fac ceva pe dos...). In dimineata acesta insa roseata s-a estompat aproape in intregime, deci nu imi mai fac griji. Mona, in calitatea mea de pasionata a artei fotografice si a design-ului interior, am admirat fotografiile facute la voi in casa. Mi-au placut foarte mult, cu atat mai mult cu cat aveti un stil foarte asemanator cu al nostru (si noua ne plac lucrurile vechi sau care au un asemenea aspect). Grete, imi pare rau sa aud ca treci printr-o perioada dificila. Cred ca toate mamicile trec prin asa ceva, invocand, ce-i drept, diverse motive (pentru mine este lipsa de independenta, lipsa timpului in care sa pot citi o carte sau merge la un spectacol). Sunt sigura insa ca vom depasi cu bine aceasta perioada dificila si ne vom aminti apoi cu nostalgie de toate acestea... Curaj! Si apoi, tu arati foarte, foarte bine. Nu stiu de ce iti faci griji. Iulia P. si bebe Thomas (16 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Vladut si Thomas ! La multi ani Rebeca si Maria ! Cristina a facut prima data azi la olita si in timp ce statea pe olita a inceput sa se intinda dupa o masuta joasa care era pe langa ea si care are niste bare dedesubt. Dupa ce si-a terminat treaba am pus-o iar pe olita si i-am tras masuta mai aproape si a reusit sa se agate de bare si sa se ridice in picioare, nu pentru mult timp dar e prima data cand face asta. Adevarul e ca in patut nu poate pentru ca are patut din ala cu fete de panza si nu are de ce sa se agate. Tati zicea ca poate ar fi bine sa-i cumparam un patut de lemn si pe celalalt sa-l folosim doar ca tarc. Am fugit ca e cu tati, dar o vrea si pe mami si plange. Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004) http://community.webshots.com/user/paloma297 http://community.webshots.com/user/cristina040614
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...