Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (29)


Oana_B

Recommended Posts

Lia eu vreau link-ul cu spanac...ca am luat spanacul sa il fac ...da acum ma opresc sa citesc si eu ce ziceai... Si Andreea mea e tare blegutza....exact cum ziceai...o tin de axila si sta in funduletz dar cateodata ii se duce capul in fata...si sta ca o babutza.Pediatru a scris in caietelul eu "usoara hipotonie musculara"...si a zis ca vrea sa o vada cand incepe sa se intoarca singura pe burta.Cei drept nici nu am fortat-o pana acum cu nimic...a stat mai mult pe spate.Dar acum o iau si o intorc pe toate partile...o ridic de manutze sa stea in fund si o las usor jos atat cat sa se incordeze ea de gatuletz...asta sa-i mai tonific muschi...cred ca procedez bine...nu mi-a zis nimeni cum sa fac. Felicia si Andreea (17.07) http://community.webshots.com/album/225204808Mzceef
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
uite "Beets and spinach have high concentrations of naturally-occurring nitrates which can reduce the ability of the baby's hemoglobin to transport oxygen. Use these foods in moderation or not at all until the baby reaches his or her first birthday. " n-am gasit link-ul ala inca, ce am postat am gasit in alta parte, mai caut...dar scria clar sa se foloseasca spanacul de la borcanele pana la un an. Stiu ca Roxi ii da lui Patrick, poate ne mai zice si ea ceva...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate si de la noi piticilor bolnaviori. eu sa va spun drept ramin uimita de fiecare data ce diversificat maninca copilasii vostri. al meu are 5 luni si nu-i dau decit lapte matern, formula si cereale de la milupa o data pe zi. acum 2 luni i-am introdus supa de legume si suc de portocale dimineata si nu mai voia lapte sub nici o forma, probabil astepta mincarea tot timpul. am fost la pediatru si a zis sa-i intrerup mincarea. a avut cineva dintre mamici o situatie similara sau poate ma sfatuiti cum sa fac? de la ce virsta i-ati pus in scaunelul de bucatarie? Pup la toti bebeii? Catinca si Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catinca, eu il p[un pe matei in scaunul inalt de la 4 luni, in pozitia mai pe spate si de la cinci luni jumate in pozitia sezut Despre cealalta problema nu stiu.... Si eu am mari probleme cu Matei care nu vrea legume si le mananca cu spectacol (pe care il dam bona si cu mine de cate ori trebuie samanance legume). NU stiu ce sa-i pun in ele sa le manance Andreea si Matei zambaretzu' http://community.webshots.com/user/andreea_ciontu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am pus in scaunul de masa de la 5 luni. I-am luat un Chicco Mamma care are si o pozitie mai pe spate. Lia, nu te mai stresa cu copilul. Raducu nici macar nu se intoarce pe o parte decat f rar si atunci ajutat sau impulsionat de mine. De intors de pe burta pe spate nici nu se pune problema! Tre' sa fug iar ca sunt "solicitata". Sunt mai rau ca sclavii de pe plantatiile de bumbac- nu ma lasa nici o secunda de capul meu. Cum plec de langa el cum maraie, se jeluie si ma cheama la raport. Ina32 & Raducu (14.07.2004) http://community.webshots.com/user/ina32
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de trei zile l-am pus pe Codrut in scaunelul de masa.Ii place mult sa pape sau sa se joace acolo.Am luat modelul Brevi Jupiter si sunt f.multumita de el; are trei trepte atat spatarul (ca inclinatie pe spate), cat si scaunul pe inaltime. De intors se intoarce de pe spate pe burta si invers, dar nu se apuca de picioruse.In schimb, cand al asez culcat se impinge in coate sa se ridice. Scaun de masina am luat tot Brevi.Am inteles ca are husa din BBC, iar la Chicco e sintetic, deci transpira vara. Azi o sa pun o cupa Milupa orez si porumb in piureul de legume sa vad daca il pacalesc sa il manance.Va spun eu cine a biruit:eu sau el. Adema&Codrut http://community.webshots.com/user/eoncioiuro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, nu stiam de faza cu nitritii la spanac, mai ales ca in alte link-uri se da ca introdus de la 6 luni, plus ca exista si borcanele de hipp cu spanac, cartofi si curcan parca. asa ca revenim la faza cu cite bordeie... Catinca, tu ce mai faci dragutzo? eeee...cam rarutz, cam rarutz....catalogul plin de absentze....[:D] sunteti cumintzi, sunteti bine? Patrick sta in scaunelul de masa de la craciun, adica de la 5 luni. Alinule nu ii dau zymafluor...ce rost are sa ii dau pina la 18 ani? de cind o sa inceapa sa se spele pe dinti o sa fie pasta fluorata si gata. si asa terapia asta nu are nici o certitudine majora asa ca....forget it. Lia, ia-i copilului scaunel de masa, maninca mult mai bine asa si are centuri ca lumea, sta drept si bine. si sa vezi ce distractie e cind ii pui jucariile in fatza pe masutza lui ce mai mosmondeste la ele...e tare simpatic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vorbiti de scaunel, o sa-l aduc si eu azi din beci...e sigilat in cutie...e din lemn masiv si din cate stiu nu are trepte de dat pe spate...sau poate nu am fost eu atenta...ca d-asta nici nu l-am adus in cas, am zis sa asteptam pana sta ea in fund bine. Cu scaunul de masina aveti mare grija la material...cum a zis si Adema...sa fie din bumbac materialul, nu din plastic ca-i transpira capul foarte usor...si nu numai iarna.Eu asa patesc la cosuletzl de masina...nu am stiut la ce sa ma uit cand l-am cumparat...si am probleme cu caputzul ca-i transpira pe husa aia...sunt atenta tot timpul sa-i pun sub ea un scutec de bumbac. Felicia si Andreea (17.07) http://community.webshots.com/album/225204808Mzceef
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzu, scuze, intrebai de isofix. este un standard nou de ancorare al scaunului de masina pe bancheta. prevede o bara rigida care se fixeaza pe podeaua masinii. probleme sunt doua: nu este complet acceptat de standardul european si nu toate masinile au inele de ancorare pentru sistemul acesta (centura normala se prinde doar peste copil, scaunul se ancoreaza separat). trebuie sa te uiti in manualul masinii daca are acest sistem de ancorare. eu am vazut unul in cora (ma refer la scaunul de masina) si mi-a placut, dar....cred ca voi apela totusi la sistemul traditional. ai si aici un link: http://www.childcarseats.org.uk/standards/isofix.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...