Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (29)


Oana_B

Recommended Posts

Salutare si din Califonia! Raportam un copil care face gasca cu copilul Mitzurei si al Inei32...adica indiferent de metoda abordata el se trezeste la 2-3....ASeara am facut cum m-ati sfatuit, adica cind pe la 8.30 Luca a vrut sa "take a nap" , l-am imbaiat si i-am dat un biberon cu lapte in care am pus cereale. A mincat si la 2.15 cine se foia? I-am dat suzeta, i-am dat apica, foiala mare.....in fine am rezistat eroic si a adormit in ju rde 3 (fara ca sa fie complet trezit ci numai "copil foitor"). Am reusit deci sa amin masa de noapte la ora 4 cind i-am dat 60ml lapte . Dar credeti ca s-a saturat? As, mai ca incepeea sa plinga . Asa ca am mai bagat inca 60 ml....La 7 s-a trezit cu adevarat...Am sa continui si va informez... Catinca si eu am acceasi problema ca si tine, de cind maninca morcov+ mar si cereale la culcare ,nu-i mai este foame de lapte....Mai are cineva aceasta problema? Luca al meu care la 3 ore incepea sa plinga de foame , acum trec si 4 ore si ceva si nu vrea, efectiv refuza...dar daca-i dai altceva ...cu placere. Mai are cineva probleme de genul asta? Cea mai importanta masa pentru el ramine laptele si nu vreau sa-l refuze...asa ca azi am scos de tot marul si morcovul si sa vedem. Cele care aveti copilasi mai mari si deja dati la prinz supita , dimineata morcovul si seara cerealele....cit lapte mai beau ai vostrii? Ma duc sa citesc si eu povestea lui Nicol.....de cite ori nu m-a batut si pe mine gindul sa scriu povestea....dar nu cred ca am talent si mi-a fost frica sa nu fie o povestioara banala.... Irinuca bine ai revenit.... Revin. http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EeANWjFuxbuWzrw http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EeANWjFuxbuWzvg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetele, am citit retro, pe sarite [:D] Giulia e pe invers se pare: dimineata abia a bagat 100ml piure cu branza si era atat de bun, ca am nimerit un mar duuuulce si o portocala la fel, f dulce, dar la amiaza a mancat foarte bine supica. Efectiv ii place supa asta nenorocita [alcool] Si eu ii dau cereale cu biberonul, cel pentru cereale, ca i-l fac mai lichid si nu s-a inecat inca (nu stiu cum ar putea, ca se dizolva). Aseara am tras cea mai mare sperietura din viata mea si nu doresc nimanui. Deci: baita, papa si ne punem sa ne jucam. Pe la 9 juma`, Giulia cade la datorie, dar nu am pus-o in patut ci am mai stat si eu cu ea. Pe la 10 juma` o ridic sa o pun in patut ... si ii pica pe umarul meu capsorul si nu schiteaza nici o miscare de disconfort, ca doar am luat-o si am ridicat-o. Am inmarmurit. Nu auzeam ca respira si mi-au dat lacrimile instantaneu de nu am reusit nici sa o strig ci doar am clatinat-o un pic si am inceput s-o pupacesc. Vreau sa zic ca a scos un suspin si atat. Nu stiu cum putea fi atat de obosita sau sa doarma asa de adanc ... Am stat si am plans langa ea, cu mana mea pe pulsul ei ... pana a venit tati si m-a intrebat daca sa ma duca la un medic [bang], pe mine, ca`s bolnava. Giulia a dormit fara sa se miste [alcool] pana dimineata la 7, adica in pozitia in care am pus-o in patut, asa am ridicat-o. [?]Intrebare: cine da deja la bb la amiaza supa adica zeama separat si legumele ca felul 2 ??? Cati ml din fiecare ??? ??? ??? Pupici la voi !!! Leoaicele Daria & [copil]Giulia (2004 08 16) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" [foto]http://community.webshots.com/user/giulia16 [cit]http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana si Blue Angel sunteti niste fericite,la cum va dorm bb-eii.Nu mai stiu cine se intreba de ce i se trezeste [copil] noaptea,la 3-4-5 ore dupa ce a mancat destul,chiar si cereale:asa face si motanul meu,e ca ceasul ,dupa 5 ore,mot-sus,papa din nou si nu se omoara sa manance.Si ce-si mai suge si degetul,innebunesc. Roxi,multam pt.indicatia cu pozele,o sa in cerc sa bag si eu ceva.Pusi la bb-ici si mamici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii dau lui Luca la pranz :20-30 ml supa , 50-60ml piure legume si apoi laptic cat mai incape .. de obicei 120 ml , cateodata si mai putzin .. la o masa exclusiv de lapte papa 150ml (ma refer la 150ml apa +masurile aferente de lapte -nu m-am uitat niciodata cat lapte iese in total ) dar o sa incerc sa substitui laptele de la pranz cu suculetz de fructe .. asta ptr. ca mananca bine lapte in restul zilei ... Deci , el papa cam 700-800 ml lapte / zi .. nici nu stiu cat lapte ar trebui sa manance normal la varsta asta .. eu ii dau cat incape ! cand intoarce capul si ii arde de joaca , gata !!! pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...