Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de iulie-august 2004 (29)


Oana_B

Recommended Posts

Doamna Bibi snatate multa lui Bogdanel...tine-ne la curent... Roxana cit ai slabit pina la urama? De luni ma apuc si eu again....vreau sa dau jos inca 12, 5 kg...asta ca sa ajung din nou supla cum eram...Ma apuc si de sport peste o luna si jumatate, eu avind la activ cezariana.....am sala de sport in complexul in care este apt..si daca nu o fii suficient , ma duc si la clase speciale...si nu ma las...hi,hih,hi http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EeANWjFuxbuWzrw http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EeANWjFuxbuWzvg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Olivia, nu ma cintaresc decit duminica....sper sa am o surpriza (placuta...[biz][:D]). asa, asa, nu te lasa.....la sala si la dieta!!! nu stiu cum sa te sfatuiesc sa il tii pe pushki treaz....al meu doarme de la 8.30 pina la 6 dimineatza, apoi pina pe la 7.30. somn usor noaptea urmatoare...si lung!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna si din Budapesta Piticu' meu maninca tot asa..orice dar daca nu e lapte printre, tot degeaba, chitaie. Dr mi-a recomandat daca reusesc masa de prinz sa fie fara ar fi bine...dar el ma intelege ca a avut un fiu care era mai rau decit toti ai nostrii la un loc. Ref la slabit ce-as mai vrea si eu ...dar mi-am pierdut vointa. Am capu' plin de diversificarea lui, daca mai ma apuc si de gatit separat ptr mine si tati..... Poate cind o sa vina mama la noi, dar atunci cum sa stau sa privesc cum ai meu maninca bunatatile facute de mama si eu sa ma uit?!!! Dar o sa incerc doar suntem o echipa, nu ?! Kim te inteleg cu mutatul, noi si acum mai avem cutii nedespachetate, etc. Ref la Lucas, lasa-l sa doarma de la 7-8 sa vezi ca iti va face surpriza sa doarma pina la 7-8 dimineata. Cu cit dorm mai devreme sunt mai odihniti...incearaca 3-4 zile. Al nostru la 8 max 8.30 in pat ...si dimineata la 7-7.30 se trezeste...ma rog sunt si nopti in care ne scoala de 3-4 ori. si eu stiu de kiwi ca nu se da Adema...lasa-i citeva zile pauza si incearaca din nou. Altfel te chinui in fiecare zi. Da-i numai piure facut din legume...si subtiaza-l putin cite putin cu supita. Eu nu i-am dat niciodata numai supa...hai sa fim seriosi n-or stii ei alte gusturi, dar la stadiul asta supa e bhleeeaa. si ref la dat carnita/pui/brinza dr ne-a spus sa incepem treptat, fiecare cu cite 2-3 saptamini diferenta si la fel o lingurita, 2-3 zile pauza si apoi restul de 2-3 saptamini. ref cazaturi..inca nu am luat-o dar la noi e ori in scaunel-legat or in patut or pe jos si asta de la inceput. Pe canapea nu a apucat fiecirul meu sa stea prea mult ..mai sta seara cu noi,dar in timpul zilei cum sunt si singura no way !!! Dar sunt sigura ca mai devreme sau mai tirziu va face si el cunostinta cu podeaua ...sper sa gaseasca partea cu covor !!! Sanatate multa la bolnaviori- bebei si mamici si sa auzim de bine miine dimineata ! O seara buna si linistita ps stie cineva ceva de Irinuca? Mani si [copil] Alex http://community.webshots.com/user/manihall
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Eu nu vreau sa nu ii mai dau lapte la masa de la 10 si de la 14, nu stiam ce sa mai fac. Sa o mai pun la san sau nu? Imediat dupa masa sau sa astept un pic. Si daca astept, cat sa astept? Si mai am o intrebare. Cand puneti cereale in pireul de fructe sau legume cum faceti? Preparati mai intai cu lapte sau apa, sau le puneti direct, praful in pireu. Nu [bruta], dar nu stiu cum sa fac. In aceasta seara nu mai sunt asa obosita si imi aduc aminte de intrebari. Mamici, spuneti ca gelul pt. gingii nu prea are efect? Dar inelele care se pun la rece? Vreau sa ma pregatesc pentru momentul "aparitia dintilor". In inca o intrebare si ma duc sa ma culc. Ati folosit alta marca de pampersi inafara de Pampers? Eu sunt multumita de ea, dar as mai incerca si altceva. Sa avem o noapte linistita. Pupici, Andrea si Stefania (13.08.2004) http://community.webshots.com/user/a_mironeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Vad ca dezbateti problema diversificarii... Io am lasat-o balta cu toate cartile si tratatele ca ma luase de cap. Asa ca Vic papa dimineata piure de fructe (mar cu banana) in care in ultima vreme pun si ceva cereale, apoi laptic de la sticla (ca mami a plecat cu bidonu' la servici [:D]), pe la 3-4 piure de legume cu carne sau out si seara cereale cu fructe. Dupa baita de seara papa si ce s-a strans in bidoanele lu' mami (mai mult in ala drept...). Nu stiu cine mai intreba: eu am inceput serviciul in decembrie si inca alaptez: seara cand vin acasa, noaptea (ca se trezeste de cel putin 2 ori) si dimineata inainte de plecare. In rest, daca vrea, formula. Acuma, de stres si de faptul ca de la inceputul anului am program intreg mi s-a mai micsorat productia, dar de saptamana vitoare revin la programul redus si sper ca va fi mai bine pentru bebe. Nicole, dupa vaccin i-am dat preventiv Nurofen si la 4 ore a primit Calpol, dar se pare ca efectul lor a fost doar temporar. Piciul a reactionat foarte bine la o jumate de supozitor de Novocalmin. Cred ca data viitoare (la 1 an) o sa ii pun de la inceput supozitorul, ca sa imi iau de o grija. Apropo de cazaturi, Vic inca nu a experimentat dar le cauta cu lumanarea: se arunca din fund pe burta si se taraste pana la marginea canapelei unde studiaza cu muult interes covorul. Si apoi incepe coborarea in picaj. Norok ca tati stie schema si il opreste cand ajunge cu manutele la covor. El se distreaza, nevoie mare. Dar era sa ia o cazatura pe gresia din bucatarie, inainte sa ii luam scaunelul de masa. Statea in scoica si s-a balansat sa se ridice in fund de a sarit din scaun. L-a prins tati cand mai avea cativa centimetri! Cam asta e! O noapte linistita mamicilor, bebeilor si dintisori cuminti! Pupe dulci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare la mamici si la bebici !!! nu am avut internet o zi si cand ma intorc .. ce gasesc ? bolnaviori si cucuie !!! sanatate la toi bebici bolnaviori ,sanatate la mamici bolnavioare , La multi ani pentru sarbatoriti .. si cat mai putzine cucuie !!! sa dam si noi raportul ! la capitolul diversificare , dupa ce am citit o gramada de carti , am consultat o gramada de pareri .. mi-am facut si planul de bataie pana la 6 luni ...scris , frumos in agenda .. bine ar fi sa ma si tin de el !!!! acum papa dimineata cand se trezeste la 7;00 -150 ml lapte ,la 10:00 60 ml piure din mar ras , para , in suc de mandarine (de maine ii bag banana ) si 120 ml lapte , la 13.00 20 ml supa , 60 ml piiure din morcov , cartof , telina , patrunjel, pastarnac, dovlecel , 120 ml lapte , la 16.00 -150 ml lapte , la 19.00 -150 ml lapte si la 22.00-180 ml lapte +1 ling orez Spuneti-mi si mie vog din suflet ce legume sa-i mai introduc acum : rosie , spanac ,ardei ????? Conopida am inteles ca este cam " dura " ptr. varsta lui ... pleaseeee !!! he, he ... si eu sunt la cura ...azi am bagat carne in mine de mi se acrise .. maine am branzeturi .. iuhuuu !!! si eu trebuie sa ajung de la 60 de kg la cele 49 pe care nu le depaseam inainte nici cu un vagon de cioco .. cred ca trebuie sa fac ceva ci cu anticonceptionalele .. cred ca si din cauza lor !!!! o sa revin la cele pe care le luam inainte !! Fetele din Bucuresti , spuneti-mi si mie unde ati gasit voi saci de dormit ptr. bb-i .. eu am avut doi , primitzi dar au ramas mici si am intrebat in cateva magazine si nu au decat saci pin care se baga si mainile ... eu i-am luat o pilota mai subtzirica si o bag pe dupa saltea sa nu si-o puna in cap atunci cand isi ridica picioarele .. dar tot stau cu frica ... gata , ma duc si eu la nani pupici si o noapte frumoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma ia durerea de cap cand vad cum povestiti de cazaturi,sunt stresata.[alcool] roller,de ce nu incerci sa te mulgi inainte de a pleca la lucru si sa pastrezi laptele in frigider?Eu asa de mult regret ca nu am insistat mai mult cu mulsul,poate faceam si eu mai mult lapte[q](nu mai am de la 1,5 luni).Se zice ca,cu cat suge copilul mai des (sau cu cat te mulgi mai des),cu atat faci mai mult lapte. eu am o problema cu alex al meu,ISI SUGE DEGETUL[bang] si mi-e frica sa nu ramana un obicei,deja doarme cu el in gurita.voi v-ati confruntat cu problema asta? POZELE sunt super,ale tuturor,asa bb-ei dodoloti aveti,ca eu ma intreb daca al meu nu e prea slab[ups]apropo,imi mspune si mie cineva cum se pun poze?pupici tuturor[grup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa am sa fac am sa-l culc in momentul in care lui ii este somn, adica in jur de 8. Sa incerc si varianta asta...Voi cum procedati cu cerealele seara? le puneti in biberon sau le dati cu lingurita? Daca le dau cu lingurita folosesc numai 60 ml lapte si apoi nu mai vrea si restul; de lapte... Apropo de rasuciri, al meu nu vrea si pace.....dar nu ma impacientez... In 2 saptamini incep supa. Cu cit incep? Voi dati si supa si piure la aceeasi masa? Miine va arat poze de la revelion... Somn usor... http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EeANWjFuxbuWzrw http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EeANWjFuxbuWzvg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

blue angel,am observat ca bb-ul tau e nascut in aceeasi zi cu al meu [cheers],dar al meu mananca tare ciudat!observ ca al tau inca bea mult lapte.alex mi-a refuzat ,timp de vreo 7-9 zile,mancarea(laptele,in primul rand,apoi piureul pe care-l manca asa de bine)si n-am mai stiut ce sa fac:am vazut ca bea supa,piureul de legume...ioc.si atunci m-am hotarat sa-i fac supa crema...surpriza:manca copilul 200ml odata.asta la pranz.dimineata,piure de legume,inainte bea si lapte,acum pauza.la 18.00 mai mananca aproape 150 de lapte,iar seara lapte cu cereale.si noaptea,inca 120-150 de lapte.stau acum si ma intreb daca nu i le-am introdus prea brusc(cel putin supa...)dar n-am mai stiut ce sa fac in saptamana de mofturi,iar acum si-a revenit,Slava Domnului.cat priveste legumele din supa,eu ii pun:morcov,cartof,telina,pastarnac, dovlecel si ceapa(in afara de telina ,pe toate le pun in piure si iasa gustos ,+ un vf. de cutit de unt,dar vreau sa inlocuiesc cu ulei de masline-se adauga la sfrsit,nu se fierbe!)).aaaa si i-am pus si cateva bobite de mazare ieri si n-a avut nici o problema.eu zic sa nu-i dai inca rosie,eventual spanac(si eu vreau sa incerc).pofta mare si pupici la bb-ei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kim,eu i-am luat tetina marimea L,pt.piureuri,si i-am pus cerealele in biberon:am inceput cu 2 lingurite cu vf,apoi i-am pus 4 ,daca am vazut ca ii place,mai ales ca,fiind gaura mare la tetina se ineaca repede cand e prea subtire.acum ii pun 5 lingurite mai rase in fiecare seara.cu lingurita ...nici-o sansa seara,e somnoros si,in plus,nu mananca destul lapte asa.gata,e cazul sa ma duc la culcare,altfel maine cucai,se vede ca am baut stacane de cafea azi[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...