Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

col scurtat si contractii


Recommended Posts

Buna, sunt in sapt.22, am gemeni si ma confrunt cu 2 probleme grave: 1. mi s-a scurtat colul si 2. am contractii nedureroase si spasme continue ale uterului pe care-l simt pulsand incontinuu. DR. mi-a prescris magneziu si repaos la pat, nimic in rest. Un bun dr. ginecolog din Ro (prieten de familie) mi-a spus sa iau neaparat No-spa preventiv 1-2/zi. Stau cu mare frica: pe de o parte, nu vreau sa iau pastile care ar putea afecta copiii, pe de alta parte riscul e prea mare. Fetele care ati trecut prin asa ceva, ce ma sfatuiti ? No-spa se ia la anumite intervale ca antibioticele sau pot lua 2/zi una dimineata si una seara ? Va multumesc, Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mie mi-a fost recomandat No-Spa de cate ori am nevoie (maxim 3-4 pe zi), si niciodata n-am auzit ca ar trebui luat fix la 6 ore. Doua pe zi e o doza absolut rezonabila, medicul meu mi-a zis ca pot lua si 4 daca e musai.

Mai bune decat No-Spa sunt supozitoarele cu Scopantil (vechiul Scobutil), se iau tot la nevoie, maxim 2-3 pe zi.

Si No-Spa si Scopantil sunt antispastice, eu nu vad nici un motiv pentru care trebuie sa le iei musai la 6 ore. Poate cel mult o data la 6 ore...

 

Toate aceste recomandari mi-au fost facute de catre medic, iar expresia "No-Spa si Scopantil de cate ori e nevoie" o aud la fiecare consultatie.

 

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti saiei No-spa chiar si 3,4 pe zi fara probleme.poti sa iti pui si scobutil supozitor si am inteles ca merge si papaverina f bine.Contractii am si eu o droaie pe zi dar nu dureroase.La eco mi-a zis ca am colul 32mm. Nu stiu daca e bine sau nu,dar dr n-a comentat nimic de col .Stie cineva de la cati mm se considera colul ca fiind scurt?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, contractiile au dus la scurtarea si chiar la stergerea (nu stiu sigur daca este corect termenul) colului.La un moment dat am fost si internata si am stat o saptamana cu perfuzii cu diazepam, papaverina si nu mai stiu ce, dar cu tratament am mai tinut sarcina suficient de mult incat sa nasc un baietel frumos si sanatos. Iar faza cu "la 6 ore", se stie ca de multe ori fiecare medic are parerea lui legat de anumite aspecte...Oricum, sanatate si incredere!O sa ai copii frumosi si sanatosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileid="blue">, e ok colul de 32 mm. scuza-ma, m-am incurcat in cm si mm.

 

Noaptea de ieri am petrecut-o in spital unde mi-au masurat contractiile. Am mers singura la spital pt. ca nu mai suportam contractiile si durerile si starea de incertitudine, mai ales dupa ce dr. imi spusese ca mi s-a scurtat colul f. mult si risc sa pierd sarcina. contractiile nu m-au lasat sa dorm 3 nopti la rand cu tot cu NO-SPA 3/zi (luat de la mine putere), eram praf. plus ca de 3 zile nu-i mai simteam pe copii. de aceea am hotarat sa merg la spital si sa le spun ca nu plec pana nu-mi dau ceva care sa opreasca/amelioreze contractiile, caci in afara de magneziu nu mi s-a prescris nimic.

aici nu se da nici no-spa, nici gynipral sau altceva, orice tocolitic se administreaza numai in spital.

ce credeti ? dupa ce m-au chinuit o saptamana intreaga, acele contractii exact la spital s-au redus f. mult, abia se mai simteau. partea si mai buna e ca mai nou am colul de 32 mm.

acum sunt din nou acasa si stau mult mai linistita desi tot mai am, dar mai putine si de mai mica intensitate. trebuie sa stau mult la orizontala, sa continui cu magneziu si sa-mi fac analizele pt. fier, calciu etc sa vedem daca nu cumva lipseste ceva si pe acolo.

slava Domnului ca e bine deocamdata !

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, si mie mi s-a intamplat la 24 de saptamani.Aveam contractii dese si dureroase, m-am speriat si am fugit(tot singurica) la spital.M-au controlat, colul se deschisese si era pericol mare mare sa pierd copilul.Asta am aflat-o mai tarziu pentru ca ei nu au vrut sa ma sperie.Mi-au facut intravenos o noapte intreaga magneziu si inca ceva(am uitat-dar era pentru contractii).Am stat 3 zile in spital, la interval regulat aveam butelca si ma alimentau.Dupa prima noapte contractiile s-au redus consiferabil, la CTG totul era bine asa ca am putut merge acasa.Intr-adevar, medicii austrieci nu recomanda tona de medicamente.Mie mi-a fost bine apoi si am avut incredere.Am continuat cu magneziu(un pliculet pe zi) si am dus sarcina cu bine la capat.Alte probleme nu au am avut.

Daca e sa fie mai rau se va recurge la cerclaj, si bebeii vor fi bine.Daca ai nevoie de ceva, indiferent ce spune-mi si te ajut cu cea mai mare placere.

 

-----------------------------

'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'id="blue">

 

Botez[popa]Primele luni[baietel]Album2 id="size2"> [copil]

Sfarleaza [aerob]

Bubu Plimbaret [sofer]

 

Gabrielaid="red"> si Phillip id="blue">(6.02.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...