Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

unde sunt musulmancele mele?( 7)


Recommended Posts

cum maryam nu e pe aproape am sa deschid eu partea a 7-a subiectului. va rog sa contnuati aici postarile voastre. aici e [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39289&whichpage=1"]partea a 6-a[/url] "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Deci [:D] eu semnez prima "condica", dragele mele. UNDE E MARYAM??? Sunt foarte, foarte, nervoasa (nu era destul ca am mult de lucru, acum cineva ma mai si saboteaza, si nici macar nu stiu cine...) si obosita, e seara, vreau sa mrg acasa si mai am de lucru... [q][V] Eid Mubarak si un [pup] dulce pentru toate. Denisa [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca ai deschis si nr.7 uite ca scriu aici. Pupici la toate si nu uitati pentru cele care pot sa tineti post miine(miercuri) ca este Halel. Este o zi mare si iubita de Allah. Va scriu o dua care se spune la sfirsitul rugaciunii : RABBI JA'ALNI MUQIMAS SALLATAWA MIN DHURRIYATI RABBANA WA TAQABBAL DU'A. RABANAGHFIRLI WALIWLIDAYYA WA LIL MU'MININA YAWMA YAQUMUL HISAB. O ALLAH, FA-MA PE MINE SI COPIII MEI CREDINCIOSI STATORNICI IN RUGACIUNE. ALLAH, PRIMESTE RUGA. ALLAH IARTA-MA PE MINE SI PE PARINTII MEI SI PE TOTI CREDINCIOSII IN ZIUA JUDECATII. "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am gindit sa impartasesc cu voi articolul asta pentru ca este atit de important si aduce multe invataminte. Din tainele Lunii Ramadan Esti pregatit sa intampini luna Ramadan? Ti-ai facut vreun plan pentru luna Ramadan? Profetul, Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca, se ruga de multe ori spunand: “ O, Allah binecuvanteaza luna Saban (luna anterioara lunii Ramadan) pentru noi si fa-ne sa traim luna Ramadan. Stii de ce adresa Profetul aceasta ruga? Stii de ce cerea binecuvantarea lui Allah in luna Saban? Pentru ca vroia sa intre in aceasta luna sfanta, Ramadan, pregatit. Conform celor spuse de Profetul Muhammed, Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, in Ramadan se deschid portile Raiului, se inchid portile Iadului, iar Satana este legat in lanturi. Tocmai din aceasta cauza Profetul a cerut binecuvantarea lunii Saban. Deoarece Satana stie ca de Ramadan va fi legat in lanturi si nu-l va mai putea ispiti pe om si de aceea isi va da toata silinta in luna Saban de a-l preocupa pe om cu altele. De ce? Pentru a intra in Ramadan inconjurat de griji si probleme si astfel nu-L va putea adora pe Allah asa cum si-a dorit. Asa ca cere-I si tu lui Allah sa te binecuvanteze in aceasta luna pentru a reusi sa intri in luna Ramadan pregatit si fara de probleme sau griji! In luna Ramadan te vei cunoaste mai bine! Conform relatarii Profetului, Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca, in luna Ramadan Satana va fi legat in lanturi. Asadar nu va mai avea posibilitatea de a-l ispiti pe om, asa ca omul daca va mai savarsi pacate in aceasta luna acestea nu vor fi in urma ispitei Satanei ci vor proveni din propriul lui suflet. In aceasta luna fiecare dintre noi isi va cunoaste personalitatea fara a mai da vina pe Satana! Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, ii cere lui Allah sa apuce sa traiasca luna Ramadan. Profetul, cea mai iubita si apropiata fiinta de Alah, caruia i-au fost iertate toate pacatele, ultimul mesager al Stapanului Universului se roaga pentru a mai trai inca un Ramadan. Este singura data cand Profetul s-a rugat pentru a prinde in viata un eveniment. Oare de ce? Tocmai pentru ca aceasta luna are o rasplata si o importanta foarte mare! Daca Profetul se ruga pentru a trai aceasta luna, oare noi nu trebuie sa ne-o dorim si mai mult? Mai sunt cateva zile si vine Ramadan. O luna a iertarii si binecuvantarii. O luna in care musulmanul poate obtine foarte multe fapte bune! O luna in care Allah ii face omului o oferta de nerefuzat! Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, ne vesteste ca rasplata implinirii Rugaciunii obligatorii (fard) de Ramadan este 70 de ori mai mare iar rasplata rugaciunii voluntare (sunnah) este asemenea rugaciunii obligatorii in afara Ramadanului. Va puteti imagina cate fapte bune acumuleaza cel care-si implineste numai cele cinci Rugaciuni zilnice? Daca faceti niste calcule o sa ajungeti la o cifra foarte mare si anume 5 milioane de fapte bune doar daca implinim rugaciunea obligatorie! Dar daca mai implinim si Rugaciunea optionala? Dar daca citim si din Coran? Dar daca implinim si alte fapte bune? De asemenea Profetul, Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca, ne vesteste ca cel care il hraneste pe un sarman care a postit de Ramadan i se iarta pacatele si i se scrie rasplata celui care a postit insa fara sa-i scada nimic din rasplata acestuia. Si nu numai atat! In plus scapa prin aceasta fapta de focul Iadului in Ziua Judecatii! Gandeste-te ca Cel Care-ti ofera aceasta sansa este insusi Creatorul si Stapanul acestui Univers! Daca scapi de foc in aceasta luna te poti considera dintre cei victoriosi! De ce? Pentru ca Allah este Cel mai generos dintre generosi , iar El, Preainaltul odata ce a promis nu va da inapoi! Pune-ti in minte draga cititor ca daca nu vei reusi sa scapi de focul Iadului in acest Ramadan n-o sa mai ai alta ocazie! De ce? Pentru a fructifica fiecare clipa a acestei luni binecuvantate si pentru ca nu sti daca o sa mai traiesti pana la Ramadanul urmator. Haideti sa-l adoram pe Allah in aceasta luna asa cum nu l-am mai adorat niciodata! Haideti ca tot ceea ce facem in aceasta luna sa fie numai pentru Allah! Imagineaza-ti ca, in Ziua Judecatii vor veni ingerii si te vor felicita si te vor pofti in Paradis datorita acestui Ramadan! Iar in paralel imagineaza-ti ca ingerii te vor arunca in focul Iadului din cauza ca n-ai postit in luna Ramadan! Trebuie sa te intrebi de ce cutarica implineste mai multe fapte bune decat tine? De ce el reuseste sa posteasca fara a lasa nici macar o zi si tu nu? Adevarata concurenta trebuie sa aiba loc atunci cand e la mijloc o rasplata si un castig mare, de la Allah Preainaltul. Spune Allah Preainaltul in Sfantul Coran: ”O, voi cei care credeti, v-a fost prescris voua Postul (in luna Ramadan) asa cum le-a fost prescris si celor dinaintea voastra. Poate ca veti fi cu frica! Asadar observam in acest verset ca scopul postului este sa-l faca pe om mai evlavios si sa fie cu frica astfel incat sa implineasca ceea ce i-a poruncit Allah si sa se opreasca de la ceea ce i-a interzis. Aceasta este singurul criteriu de diferentiere intre toti cei care au postit. Cei care, dupa Ramadan vor fi si mai evlaviosi si cu mai multa frica ,acestia vor fi cei care au postit in mod corect si le-a fost primit iar restul inseamna ca n-au obtinut din post decat foamea si setea. Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui ne-a vestit ca in Rai este o usa speciala “Reyyan” prin care nu vor intra decat cei care au postit. Oare vor putea intra prin aceasta poarta toti cei care au postit? Cu siguranta ca nu! Aceasta poarta speciala este doar pentru cei care au postit in adevaratul sens al cuvantului. Adica au postit atat prin abtinenta de la mancare si bautura cat si prin toate organele corpului. Astfel acestia au postit cu ochii , cu limba, cu mintea, cu urechile, cu mainile, cu picioarele, etc. Au folosit toate aceste parti ale corpului decat in bine si implinirea faptelor bune fara a le folosi in savarsirea de pacate. In post avem trei categorii de oameni: 1)Unii care au inteles prin post doar abstinenta de la mancare si bautura. Din pacate multi dintre cei care postesc fac parte din aceasta categorie. Acestia nu obtin din post decat foamea si setea conform spuselor Profetului care a spus: “ Poate ca unii nu se vor alege din post decat cu foamea si poate ca unii nu se vor alege din rugaciunea lor decat cu starea de veghe.” Fie ca Allah sa nu ne faca dintre acestia! 2)Cei care postesc atat prin abstinenta de la mancare si bautura cat si prin toate partile corpului. Cei care fac parte din aceasta categorie sunt aceia despre care Profetul a spus: “Cine posteste in Ramadan intru credinta cerand rasplata lui Allah , Allah ii iarta pacatele. Fie ca Allah sa ne faca dintre ei! 3)Cei care se dedica complet lui Allah in luna Ramadan. Acestia in aceasta luna se izoleaza pentru a-L adora pe Allah fara sa se mai gandeasca la problemele vietii. Acesta este cel mai inalt nivel de adorare in luna Ramadan la care nu pot ajunge decat putin dintre dreptcredinciosi. Fie ca Allah sa ne faca dintre ei! Profetul si companionii lui au fost cei mai vrednici de Ramadan Daca analizam cand au avut loc victoriile si reusitele musulmanilor din timpul Profetului, Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca, vom ajunge la concluzia ca luna Ramadan a reprezentat luna reusitelor si izbandelor pentru ei. Si daca facem o comparatie intre cum isi petreceau luna de Ramadan musulmanii de atunci si cum si-o petrec in zilele de astazi vom vedea o deosebire mare. Pentru multi dintre noi aceasta luna nu mai este o luna a reusitelor asa cum era odata ci a devenit din pacate o luna a leneviei si a mancarilor gustoase… In incheiere, Ii cerem lui Allah Preainaltul sa ne binecuvanteze in aceasta luna de Ramadan pentru a implini cat mai multe fapte bune si astfel sa fim dintre cei izbanditori in Ziua in care va trebui sa dam socoteala in fata Judecatorului Suprem, Stapanul Universurului, Allah Preainaltul si Preamaritul! “Cel care indruma catre o fapta buna este asemenea celui care-o implineste” Profetul Muhammed, Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui! Participa si tu impreuna cu noi in implinirea de fapte bune prin printarea si distribuirea acestui articol si celorlalti frati si surori! "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aleicum sallam tuturor. ne intristeaza probleme tale, denisuca si-ti dorim pace in suflet si liniste la servici. maine vom spune o rugaciune si pentru tine. madelaine, multumim pentru urarile tale si invataturile tale. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EID MUBARRAK scumpelor si inshallah sa aveti parte numai de fericire, intelegere si bucurii. deniusca mai devreme sau mai tarziu tot vei afla cine te saboteaza numai ca pana atunci e sursa ta de stres [bang]. eu sunt in lipsa de idei asa ca nu stiu ce sa va mai scriu, asa ca revin mai tarziu. Cu respect, Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salamaleikum, ce mai faceti,dragele mele?in primul rand vreau sa postesc maine-inshallah-! madelaine-salamaleikum-multumim ptr frumoasele relatari ale profetului mohamed(saaw),si nu in ultimul rand ''mabrook'' ptr casa(sa fiti sanatosi,fericiti si inshallah viata lunga acolo in noul cuib). catan iubita,felicitari ptr obtinerea carnetului-mabrook-mabrook-si take care. dodo scumpa ,ce-ti mai face burtica(ai grija si nu munci prea mult la casa),totul va fi gata curand-inshallah-. denisuca-hai nu fi trista-nu stiu exact care-i problema...dar nu te intrista usor-fii puternica,ok? ce mai face scumpul meu de omar?si amira si isra,(sallam hannen). maryam si celelalte,unde sunteti?sper ca totul e ok,hai veniti si mai spune-ti si voi ceva,pls. in rest, sunt fericita ca am fixat antena parabolica si sunt multe canale interesante.macar asa voi reusi sa urmaresc pas cu pas Hajj-ul. pupici la toate, allah hafiz gulshan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[green]EID MOUBARAK!!! Sper si ma rog la ALLAH sa fiti sanatoase ,bucurose,implinite,in liniste si pace alaturi de cei dragi,fie doar si cu sufletul pentru cele aflate departe de parinti,de frati... Cred ca as putea scrie 100 de pagini acum,insa se cuvine sa-mi cer scuze ca v-am creat banuieli,nu sa intamplat nimic,Al hamdu ALLAH ,suntem cu toti bine sanatosi,dar uite ca a fost intr-adevar o intamplare fericita (poate!) faptul ca ALLAH a cauzat sa nu mai pot aparea aici langa voi desi va spun ca m-am gandit la voi mereu si vreau sa stiti ca n-am incetat nicicand sa ma rog sa va fie bine si sa fiti fericite toate! Am intentionat ca aceaste zile sa tin post si Alhamdu ALLAH ca ALLAH Subhana Hua wa taala m-a sprijinit si mi-a dat posibilitatea sa ma apropii mai mult e el.Mi-am dedicat timpul cat am fost in post mai mult laturii spirituale a vietii mele si vreau sa cred ca am reusit sa-mi imbogatesc cunostintele,sa ma apropii cu cainta de ALLAH sa fiu mai buna si mai intelegatoare;va marturisesc ca ma simt cumva altfel si n-as vrea sa pierd ceea ce Inshaa ALLAH am gasit... Citeam Coran Al karim si ma gandeam la discutiile (putele) avute si as fi dat orice sa va fi avut pe taate aproape sa ne rugam si sa-i multumim lui ALLAH ca ne-a dat Cartea si Intelepciunea pentru a putea ajunge sa cunoastem si sa transmitem,sa infaptuim cele mai bune lucruri,o viata demna Inshaa ALLAH si cu adevarta numai bine. Sper si ma rog la ALLAH sa ajungem la adevarata cunoastere si la adevarata evlavie. Ar fi multe de spus,cum o spun mereu si cum sunt de altfel convinsa de asta ca ALLAH cauzeaza cauzele,simt ca faptul ca n-am putut sa am zilele astea decat mobil,fara fix,fara pc,nu e o intamplare.Poate ca n-as mai fi avut un post cu adevarat. Nu ezit insa sa-mi exprim linistea sufleteasca,asa ca-ti spun din nou cu mare drag "Bine ai venit corina"...sper ca putem sa o luam de la capat,fara reminescente,resentimente,pretentii sau absurde puneri la zid,astfel incat sa fim cu totii convinsi ca ideea care ne anima este aceeasi pentru toate fetele .Din partea mea,vei gasi numai bine Inshaa ALLAH ,sper sa fi avut fiecare puterea de a cere iertare Celui mai iertator,asa ca de la mine doar [flo][flo]si [pup]. Am sa va povestesc mai mult altadata,acum vreau sa stiti ca nici n-am apucat sa citesc ce ati scris,vreau doar sa va multumesc pentru gandurile voastre bune si pentru ca sunteti. Va doresc sa aveti parte de sarbatori minunate,sa va bucurati si sa va veseliti impreuna cu familiile voastre si sa nu uitati ca eu va imbratisez cu drag.ALLAH sa fie cu voi si sa va indeplineasca cele mai tainice dorinte...Inshaa ALLAH ! a!o veste buna,amoodia am Coranul pentru tine,iar pentru kristina cartile inca te asteapta.Lasati-mi adresele voastre,denisuca,nu stiu imi cer scuze,mi-ai spus si tu de carti sau nu? Madelaide,doar i treacat am vazut mesajul tau.Fi sigura ca nu scapi daca vi in ro!!!Te (VA) astept cu mult drag! Inca o data numai bine tuturor,ALLAH sa va ocrotesca si sa va aiba in paza!Ya rabby![/green] Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va [pup] pe toate si va multumesc ca sunteti aici (si) pt. mine. Stiu ca era foarte important sa tin post cel putin astazi, dar pentru ca am fost (si sunt) o ignoranta, nu am aflat prea multe despre sarbatoarea de maine... si daca nu cred in ceea ce fac, daca nu as fi tinut post cu toata convingerea, asa cum a facut Maryam, mai bine nu am tinut deloc...[V] Am ajuns la trista concluzie ca prietenul meu nu se va sinchisi sa ma "lumineze", sa imi explice pe-ndelete ce inseamna fiecare sarbatoare, sa imi arate cum sa ma rog, sa ma invete mai multe, pentru ca el stie atat de multe si eu doar ce am invatat de la voi si din unele carti si brosuri primite tot de la el, si scrise in limba engleza. Desi imi place sa cred ca stiu engleza destul de bine, totusi, e altceva sa citesti in limba materna. Maryam, eu zisesem ceva de Coran in romana, si aproape ca facusem rost de unul, dar pana la urma am ramas cu ochii-n soare [bang]. Asa ca daca poti sa ma ajuti si pe mine cumva... ti-as fi pe veci recunoscatoare!!! Multumesc... Va pup si sa aveti grija de voi si de puiutii vostri! [flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] Eid Mubarak! Denisa [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...