Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

unde sunt musulmancele mele?( 7)


Recommended Posts

Fetele m-ati lasat masca[:0]Nu va suparati pe mine dar dupa cat am citit aici la voi,dupa ce impresie frumoasa mi-ati lasat,acu sa va vad "certindu-va",culmea,pe probleme ale islamului,eu ce sa mai inteleg???k in islam nu este totul atit de roz???pacat.... eu am venit cu intrebari in speranta k o sa ma lamuresc eu asupra unor probleme,nu am vrut sa creez polemici,cu atit mai putin sa va certati intre voi....cred ca pe viitor am sa ma abtin,k nu imi place sa deviez topicul care devenise chiar instructiv pentru mine cel putin.... imi pare rau k am intrebat,mai bine.... Speranta moare ultima! Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gulshan si corina iulia,mi-a placut ce ati scris vi-a-vis de unele casatorii dintre romance si arabi musulmani,din pacate este o realitate cruda...dar,cum padure fara uscaturi nu exista... va rog,revenim la normal?k sa mai indraznesc sa pun intrebari si alta data fara teama k o sa degenereze in cearta? aysha,anca67,astept si parerile voastre,de la "fatza locului"ca sa zic asa.. [flo] Speranta moare ultima! Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In demersul meu am incercat sa afc in asa fel incat oamenii sa stie ,sau poate chiar sa inteleaga ce este islamul si nu sa se bazeze pe imagini si informatii disparate care ar putea duce la o gandire total deformata a tot ceea ce este Islam,musulman...de aceea cred ca cei ce vor intr-adevar adevarul il vor gasi limpede si nu vor incerca sa intre in banuieli,sau lucruri indoielnice. Fara indoiala ca recurgerea la Coran si la Traditie reprezinta un mijloc sigur de aparare impotriva ereziilor si a ratacirii.Allah Preainaltul a grait:”Si acesta este drumul Meu drept.Deci urmati-l sin nu urmati caile care va abat de la drumul Lui”(Al-An`am:153). Profetul saaws a explicat acest lucru printr-o plida transmisa lui Ibn Mas`ud –Allah fie multumit de el-care a zis:Trimisul lui ALLAH a trasat o linie si a zis:Aceasta este calea lui Allah ,dupa aceea a trasat mai multe linii in drepata si in stanga ei si a zis:”iar acestea sunt niste carari si pe fiecare dintre ele sta un diavol care cheama la ea”Apoi a recitat:”Si acesta este drumul meu drept!Deci urmati-l sin u urmati caile care va abat de la drumul Lui!acestea vi le-a poruncit;poate ca voi veti fi cu frica”(Al-An`am:153) Alhamdu ALLAH ,cred ca restul comentariilor sunt de prisos. http://islamulazi.ro/colectia/tawhid.php Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu valentina,chiar te rog sa intrebi,nimeni nu poate pretinde ca stie totulsi chiar nu ne-am certat,poate ca e ochestiune de interpretare,dar uite si eu si corina blamam strict cele fapte,asa cum amandoua am spus ,nu ai de ce sa crezi ca ai provocat cine stie ce .In fond este obligatia fiecarui musulman sa faca cunoscut islamul,chiar se spune ce in ziua de apoi ALLAH il va intreba pe fiecare muslim despre vecinul lui,de ce nu i-a facut cunoscut Coranul,asa ca interventia ta este benefica.Poate ca trebuie sa scriem exact,ca sa nu se citeasca printre randuri.Si dupa cum vezi,ca prin minune nici macar divergente nu mai exista...Alhamdu ALLAH! Numai bine tuturor! Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by maryam
Nu valentina,chiar te rog sa intrebi,nimeni nu poate pretinde ca stie totulsi chiar nu ne-am certat,poate ca e ochestiune de interpretare,dar uite si eu si corina blamam strict cele fapte,asa cum amandoua am spus ,nu ai de ce sa crezi ca ai provocat cine stie ce .In fond este obligatia fiecarui musulman sa faca cunoscut islamul,chiar se spune ce in ziua de apoi ALLAH il va intreba pe fiecare muslim despre vecinul lui,de ce nu i-a facut cunoscut Coranul,asa ca interventia ta este benefica.Poate ca trebuie sa scriem exact,ca sa nu se citeasca printre randuri.Si dupa cum vezi,ca prin minune nici macar divergente nu mai exista...Alhamdu ALLAH! Numai bine tuturor! Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
[asia] maryam. corect spus. dodolino, unde pleci caneu tocmai voiam sa-ti spun ca eu stiu sa citesc si sa scriu in araba si citesc Coranul in araba, chiar daca cu traducerea sensurilor langa mine, sau macar un dictionar[:D] apropo, cine e din romania si doreste Coranul in traducere romaneasca ,poate sa mearga la moscheea din colentina, sa intrebe de d-na elena-sper sa nu se supere- acolo complecteaza doar o cerere si primeste Coranul gratuit. poate ca e o informatie valabila pentru cei ce au rude afara si doresc Coranul "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maryam, sa stii ca eu balmez si ceea ce se intampla cu copii kamicaze de prin paestina. nici asta nu-mi da pace[bang], stii , ce te-am rugat pe tine sa explici eu auzisem de fapt la moscheea din colentina de la un foarte cunoscut imam si atunci m-am revoltat si am replicat. dar a ramas in negura timpului. tot la moschee am mai auzit o expresie" mamele isi doresc ca copii lor sa fie kamicaze pentru jihad, pt ca asa ele multumesc la Allah si vor fii trimise direct in rai." atunci m-a lovit tare cu leuca si am zis ca mai bine in iad direct decat asa. era vorba tot de palestinieni. atunci nu am comentat nimic, ma mir ca m-am abtinut. ei, vezi , mmaryam, ca fiecare parte are uscaturile ei? mari si grele? din pacate[bang] vreau sa mai spun ca acel citat al ta despre "europa" e total gresit. europa nu are nimic cu musulmanii ca atare, vezi si sotul tau a venit aici, poate chiar din irak, dupa cat de "infocata" esti[:D] si traiti bine aici, sunteti acceptati fara sa aveti probleme majore. cele minore le are oricine, indiferent de latura lui spirituala. dar , aici, nimeni nu a omaorat nici un musulman. iar in europa sunt milioane de musulmani. de ce au plecat din tara lor daca au urat atat europa? maryam draga, nu depistezi o usoara incitare la ura in acel citat dat? eu da. si ma doare. pentru ca si eu si tu si alte fete ca noi sunt tot din europa. nu suntem criminali, noi europenii, chiar daca suntem evrei, crestine sau musulmani. noi toti suntem europeni. cand vom intelege ca impreuna avem de faurit o lume a sperantei si a bunatatii, atunci doar vom avea trai bun intre noi, indiferent e religie avem. probabil va mai trece timp pana cand vom invata sa fim cu adevarat toleranti, soar prin toleranta si dragoste putem schimba inimile impietrite ale acelor mame, siite sau sunite, care-si mutileaza sau indeamna la sinucu=idere copilasii lor. nu am sa scriu mai multe despre, pt ca nu vreau sa divagez mai mult decat e necesar dar as ruga-o pe teo sa stearga pozele acelea oribile cu copilasi, cine stie, poate o siita dintre musulmancele nosastre va cauta poze cu tabere de instruire militara a copiilor suniti de varste intre 3 si 14 ani pregatiti pentru a fii kamicaze. nici unele , nici altele nu ne fac cinste si nu ne reprezinta. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi face si mie cineva cu drag de mine un rezumat? Macar sa stiu si eu de la ce s-a iscat cearta. Dar fara citate si interpretari. Sa mor de pricep...v-ati luat de la suni si shiia? Sau de la casatoriile mixte? Sau de la ce? Citesc si nu ma dumiresc! Catan,cu primul am terminat si l-am luat. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

qulshan :"stau cu fetele noastre ani buni si se ''casatoresc''la moschee si atat.sunt aici cazuri si cu copii care au ramas cu atat.sigur ca are semnificatia si imp ei,dar daca nu e acceptata si ''binecuvantata''de parintii lui(care in majoritatea cazurilor spun ultimul cuvant,0.." ......... Ma scuzati ca intervin,interesant subiect.qulshan,referitor la cele spuse de tine,cunosc si eu un caz,o fosta colega de facultate,care s-a casatorit la moschee cu un musulman,apoi el s-a reantors in tara lui(sunt vreo 4 ani de atunci),si tot o ducecu vorba ca se intoarce curand,dar uite ca nu s-a mai intors.Nu cunosc amanunte,dar intrebarea mea este daca aceasta casatorie la moschee nu are o valoare,adica nu il obliga pe el la nimic?Nu se da o hartie ,ceva,cum poate o fata aflata in situatia asta sa isi revendice drepturile de sotie?Sa zicem ca el vrea sa se insoare cu alta in tara lui,nu e obligat sa spuna ca mai are o sotie in Romania?Si cum e cu binecuvantarea parintilor?Fara ea nu e valabila casatoria?Cui se poate adresa fata cu pricina,sau altele aflate in aceeasi situatie?Daca el nu se mai intoarce niciodata,ea se mai poate casatori cu altul?Ma scuzi pentru tirul de intrebari,sper sa imi poti raspunde.Multumesc mult.[flo] Irina si bb Iinca(26apr04) "Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sallamaleikum, mai fetelor,eu mai am doar o nelamurire,atunci cand ati decis voi sa deveniti musulmani si ati rostit din adancul sufletului:ASHADDU AN LA ILAHA ILLALLAH-MUHAMMAD RASULULLAH;ati specificat sau macar v-ati gandit ca devii musulman siia sau sunni,ori ce altceva mai exista??/sunt sigura ca toate dintre noi am cunoscut mai aprofundat si ulterior decizia de-a deveni musulman,datorita sotilor nostri...care nu stiu in cazul vostru,dar eu nu am auzit pana acum pe nici un musulman sa specifice la prezentare ca-i siia sau sunni,de parca nu ar fi aceeasi ''mancare de peste''.iertare dar niciodata nu am facut vreo diferenta intre musulmani,ptr mine ramai musulman si atat(ca doreste cineva sa faca ceva in plus ori minus...no comment). cand am citit ce scrisera--ti,ma dus gandul la reputatia romancelor de peste hotare,adica-tarfe ordinare'',sau ce sa zic de tiganii care-si schilodesc copiii si-i trimit la cersit,ii tin desculti si dezbracati...ptr cei din afara sunt toti romani-.ei si...asta inseamna ca ne caracterizeaza pe vreuna???nu cred!!! o fi poate vreun dram de adevar si diferenta,daca v--ati confruntat direct cu ce ati scris...doar ca eu nu am vazut nimic diferit inca printre musulmani.si nu stiu de ce ,dar suna asa urat cand auzi impartelile astea,axact ca la crestini;si fiecare se crede mai...oricum,nu stiu ce parinte nebun ar putea face rau copilului lui,eu l-as declara nebun si idiot nenorocit,indiferent ce religie sau culoare are. sper sa se termine subiectul asta,ca nu aduce nimic nou in cunostintele mele(cel putin)despre islam.din contra...dar nu-i rau de tinut minte ca sunt si musulmani care se cred mai buni decat altii,doar ptr ca sunt siia ori sunni,si au drepturi diferite. va pup pe toate, allah hafiz gulshan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...