Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

unde sunt musulmancele mele?( 7)


Recommended Posts

Corina,de unde pot sa aflu eu care nu cunosc nimic in legatura cu aceasta minoritate cum ii spui tu,despre coranisti,exista linkuri sau carti pe care mi-le poti recomanda?Multumesc anticipat! Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
aysha, drag mea draga, am ras bine la ceea ce tu ai scris. e adevarat ca nu i moscheea propriu zisa se oficiaza casatorile, desigur, ci in biroul imamului care, din "nefericire pentru mine" biroul imamului este tot sub acoperisul moscheei, deci, la noi s-a impamantenit ideea ca tot ce e sub acoperisul moscheei e moschee, dar tu ai dreptate, scuze tuturor pentru eroarea pe care doar aysha a depistat-o. cat despre coranisti, da aysha , asa se cheama grupul, ca aflati doar acum de alte branse ale islamului e cumva vina sotilor sau a imamului care va indruma pt ca nu "va plictisit" cu astfel de amanunte[:D] felicitari pentru convertirea ta. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by corina iulia
aysha, drag mea draga, am ras bine la ceea ce tu ai scris. e adevarat ca nu i moscheea propriu zisa se oficiaza casatorile, desigur, ci in biroul imamului care, din "nefericire pentru mine" biroul imamului este tot sub acoperisul moscheei, deci, la noi s-a impamantenit ideea ca tot ce e sub acoperisul moscheei e moschee, dar tu ai dreptate, scuze tuturor pentru eroarea pe care doar aysha a depistat-o. cat despre coranisti, da aysha , asa se cheama grupul, ca aflati doar acum de alte branse ale islamului e cumva vina sotilor sau a imamului care va indruma pt ca nu "va plictisit" cu astfel de amanunte[:D]felicitari pentru convertirea ta. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Mai mai mai si iarasi mai. Oare AbdulMonim Abdallah sa fie "doar" un imam? Si sotul meu este chiar linga mine si zimbeste foarte intelegator[hot]. Si el si si eu zic : a si la prostanaci un link,ceva acolo,sa ne desteptam si noi. Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aysha:Corina,interesanta apartenenta ta. Coranism,spui? Asta inseamna ca daca cineva studiaza pina la aprofundare Biblia este biblist? ......... Aysha,imi permit sa intervin,nu sunt biblisti ,sunt (neo-)protestanti si au ca principiu "SOLA SCRIPTURA",adica"numai Biblia",negand validitatea Sfintei Traditii Apostolice,pastrata de Biserica Ortodoxa.Sf.Scriptura a aparut mai tarziu in Biserica,iar canonul ei s-a desavarsit pe parcursul mai multor ani.La inceput Biserica nu avea Scriptura asa,cum o avem noi azi,ci numai predaniile(invataturile)Apostolilor ,pe care crestinii le traiau in mod practic in Biserica.Scriptura se interpreteaza in lumina invataturii Apostolice si a Sfintilor Parinti ai Bisericii,nu fiecare dupa capul lui,deoarece fiind o carte extrem de complexa,pot sa apara erezii(ceea ce s-a si intamplat). Presupun ca e cam acelasi lucru si in islam,adica exista o traditie care interpreteaza Coranul.Asa am inteles eu din ce am citit,dar daca gresesc ,va rog sa ma corectati. Referitor la cei care isi bat joc de femei,sunt de acord cu tine;este pacat insa ca sunt femei care se lasa inselate astfel,desi s-ar putea informa clar despre cum sta situatia in realitate.Parerea mea este ca de fapt refuza sa priveasca adevarul si se complac in situatia cu pricina,deci isi merita soarta.Cum zicea si qulshan,ar putea face casatorie civila si nu ar exista astfel de neclaritati. Irina si bb Iinca(26apr04) "Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De la o prietena draga mie, care m-a ajutat mult, foarte mult, am aflat ca pensatul este haram. Eu una ma pensez si acum, dar stiu ca este haram, sper insa ca voi renunta la asa ceva. Acum am inteles ca nu este permis, pentru ca ne-ar face rau. Orice Allah interzice este pentru ca face rau omului. Nu pun la indoiala absolut deloc. Se spune ca sprinceana este un loc foarte sensibil si nu e bine sa-l pensam. Acum nu stiu daca ati observat cit este de dureros pensatul cum unele lacrimeaza sau stranuta. "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Madelaine ai dreptate,asa era 4 luni si 10 zile,insa fiind putin atrasa de circul din jur(in casa)nu am vrut sa gresesc si mi-am zis ca mai bine verific,asta referitor la perioada de doliu de dupa moartea sotului.Pt. ceilalti membri ai familiei doar 3 zile.Si la fel,plinsul linistit este permis ,nu bocetul,tipatul si alte manifestari . Draga Corina ,tot din cite stiu eu din ceea ce am citit,un musulman nu este un bun musulman daca nu respecta Coranul si Sunna,adica daca nu urmeaza invataturile profetului.Am sa caut citatul si o sa-l redau. Asa ca treaba asta cu coranistii,suna cam impotriva invataturilor Coranului.Nu uita ,in Coran ,sunna este numita INTELEPCIUNEA. Gulshan draga mea,in primul rind vreau sa-i urez piciului tau La multi ani si pt. ca maine e ziua printesei la fel,ii urez La Multi Ani,sa va fie amindoi sanatosi sa creasca mari si sa va aduca numai bucurii. Acum hai sa vedem din care ramura a islamului e fiecare,nu cu rea intentie ci pt. ca am ramas surprinsa de exitenta a ceea ce nu stiam,adica a asa numitilor coranisti.Cu aceasta ocazie cine stie ce mai aflam,ne imbunatatim cunostintele. Eu,sotul,familia sotului bineinteles, suntem toti HANIFA. Chiar e o Aya in Coran in care zice de hanifa muslim...ati auzit-o?? http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irina.c.
Aysha:Corina,interesanta apartenenta ta. Coranism,spui? Asta inseamna ca daca cineva studiaza pina la aprofundare Biblia este biblist? ......... Aysha,imi permit sa intervin,nu sunt biblisti ,sunt (neo-)protestanti si au ca principiu "SOLA SCRIPTURA",adica"numai Biblia",negand validitatea Sfintei Traditii Apostolice,pastrata de Biserica Ortodoxa.Sf.Scriptura a aparut mai tarziu in Biserica,iar canonul ei s-a desavarsit pe parcursul mai multor ani.La inceput Biserica nu avea Scriptura asa,cum o avem noi azi,ci numai predaniile(invataturile)Apostolilor ,pe care crestinii le traiau in mod practic in Biserica.Scriptura se interpreteaza in lumina invataturii Apostolice si a Sfintilor Parinti ai Bisericii,nu fiecare dupa capul lui,deoarece fiind o carte extrem de complexa,pot sa apara erezii(ceea ce s-a si intamplat). Presupun ca e cam acelasi lucru si in islam,adica exista o traditie care interpreteaza Coranul.Asa am inteles eu din ce am citit,dar daca gresesc ,va rog sa ma corectati. Referitor la cei care isi bat joc de femei,sunt de acord cu tine;este pacat insa ca sunt femei care se lasa inselate astfel,desi s-ar putea informa clar despre cum sta situatia in realitate.Parerea mea este ca de fapt refuza sa priveasca adevarul si se complac in situatia cu pricina,deci isi merita soarta.Cum zicea si qulshan,ar putea face casatorie civila si nu ar exista astfel de neclaritati. Irina si bb Iinca(26apr04) "Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."
Vezi,p-asta cu neo-protestantii n-o stiam.Multumesc de informatie,Irina[flo]. Insa ramin la aceeasi rugaminte. Link-uri catre coranisti. Ca m-am enervat la faza cu lenea! Irina,si atunci daca studiezi Tora esti torist? Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Madelaine ai dreptate,asa era 4 luni si 10 zile,insa fiind putin atrasa de circul din jur(in casa)nu am vrut sa gresesc si mi-am zis ca mai bine verific,asta referitor la perioada de doliu de dupa moartea sotului.Pt. ceilalti membri ai familiei doar 3 zile.Si la fel,plinsul linistit este permis ,nu bocetul,tipatul si alte manifestari . Draga Corina ,tot din cite stiu eu din ceea ce am citit,un musulman nu este un bun musulman daca nu respecta Coranul si Sunna,adica daca nu urmeaza invataturile profetului.Am sa caut citatul si o sa-l redau. Asa ca treaba asta cu coranistii,suna cam impotriva invataturilor Coranului.Nu uita ,in Coran ,sunna este numita INTELEPCIUNEA. Gulshan draga mea,in primul rind vreau sa-i urez piciului tau La multi ani si pt. ca maine e ziua printesei la fel,ii urez La Multi Ani,sa va fie amindoi sanatosi sa creasca mari si sa va aduca numai bucurii. Acum hai sa vedem din care ramura a islamului e fiecare,nu cu rea intentie ci pt. ca am ramas surprinsa de exitenta a ceea ce nu stiam,adica a asa numitilor coranisti.Cu aceasta ocazie cine stie ce mai aflam,ne imbunatatim cunostintele. Eu,sotul,familia sotului bineinteles, suntem toti HANIFA. Chiar e o Aya in Coran in care zice de hanifa muslim...ati auzit-o?? http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madelaine,acum m-am lamurit de ce cumnatele mele si soacra nu se penseaza cu penseta propriu-zisa ,ci fac asa o chestie interesanta din ata normala si isi "taie" sprincenele si alte alea.uite ca eu nu am fost curioasa sa intreb.Multam frumos de informatie. Aysha,tare de tot faza cu toristii[:D]dar cred ca le zice vechii testamentisti[:D]nu dati cu parul,dar alta denumire mai potrivita nu gasii. Scuze ca am trimis un mesaj de doua ori,dar merge netul ca melcul azi,chiar ca sparg computerul pina la urma. http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...