Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

unde sunt musulmancele mele?( 7)


Recommended Posts

mai da ce activitate pe aici, se recupereaza din ultimele zile. da cine spunea ca ne certam_ gulshan nu ne certam, cel putin nu din partea mea. eu chiar ieri am pierdut o noapte sa stiu ce e cu shiaa.eu stiu un caz: o femeie s-a convertit la islam si din pacate pentru ea se convertise shia si abia cand a vazut ce obiceiuri au, a spus ca islamul nu e de ea. voiam sa spun mai multe dar nu vreau sa-mi cada caramizi in cap asa ca... si eu caut pe net de coranism si nu gasesc nikaa. ma duc sa ma mai citesc ca acum am si eu qoran in limba romana si pot sa inteleg si eu mai clar anumite chestii. Cu respect, Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aysha uite ca in situl dat de sbogdana am gasit exact ceea ce am discutat mai devreme in legatura cu pensatul. Nu am mai mult de adaugat, cititi si va veti comvinge. Cit despre coranisti daca nu merg si dupa sunna tot degeaba . Sbogdana multumesc pentru promtitudine. [flo][pup] "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc sbogdana! Muream prosta si altii pe linga mine. Ma duc sa-i arat si sheickului sa-si dea cu diplomele in cap. Deci coranisti sint conform site: "Today, a sect exists, called "Quranites" who comment according to their whims and fancies; without seeking the explanation of the authentic Sunnah. They only accept and follow the Sunnah which suit their desires, the rest they throw behind." Trebuie sa si traduc? Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.jamiat.org.za/aljamiat/antihadith.html si daca ,cautati pe Yahoo ve-ti gasi o sumedenie. Din pacate toate site-urile spun acelasi lucru. Lasa-ma Madalina cu pensatu'[hot].Ma cert cu "incultu'" asta de sheick acuma care zice ca aia sint total pe dinafara Islamului si ca daca ei se considera musulmani aia e treaba lor! Stai sa ma informez si revin. E haram,de acord! Dar nici sa arati ca Mircea Albulescu nu zice nimeni ca trebuie.[:D] Cum spuneai si tu (parca) o aranjare cu forfecelu sau pensatul celor din mijloc(adica p-alea nu-i haram,alea trei zbirlite de la coada ochiului da) se poate! Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor a trebuit sa servesc o ceasca de cafea si mult timp ca sa reusesc sa pricep cite ceva din discutia voastra. Prima oara aud de aceasata secta coranisti?[bang]adica ei sint mai mult informati decit restul musulmanilor? Corina spuneai ca aceasta secta a aparut cam demulticel poti sa specifici cam de cind? Despre penasat cumnata mea imi spunea ca nu e bine ,dar eu am sprincenele f groase si chiar aratam ca Mircea Albulescu[:D]daca nu aveam putin grija de ele.Nu pot pur si simplu sa ma fac ca nu le vad[bang] Dodo spune-ne cum fu prima zi de gradi a piticului tau? Amoodia cind am privit imaginile de pe site-ul dat de tine am simtit un mare gol in stomac,ar trebui pusi la zid[bruta]Este oripilant ce se intimpla in zilele noastre. Perceptia proasta a invatamintelor Coranului duce la mari greseli.dar Allah subhana wa taala are grija de noi toti la judecata de apoi. Corina draga cit priveste casatoria de convenienta ,asta este o mare ineptie ,chiar te-as intreba ai accepta ca sotul tau sa se casatoreasca cu o alta femeie [:0] ptr o perioada limitata?ce vreau sa spun ca nu cred ca ai accepta ca sotul tau sa se casatoreasca cu o alta femeie[ups]eu una cel putin nu as accepta in ruptul capului. Maryam si Madelaine [flo] Hannen iubita bine ai revenit [pup] sbogdana bine ai venit printre noi[pup] Pup u si sper sa ne vedem in bine. http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salamaleikum, mai fetelor am recitit iar ce s-a scris despre subiectul asta si ma simt responsabila ptr fetele care nu sunt musulmane(in capul carora este talmes-balmes despre islam),urmatoarele lucruri care sunt importante ptr a fi musulman. avem 5principii de baza(asa cum sunt ele mentionate dupa Hadith): 1.shahadah-marturisirea(declaratia)de credinta 2.salah-cele 5 rugaciuni obligatorii,zilnic 3.zakah-contributia la bunastarea celorlati 4.hajj-pelerinajul la Mecca 5.sawm-postul in perioada Ramadanului. CORANUL SI HADISELE. in functie de reusita de a performa cu succes aceste lucruri de baza,esti sau nu, un bun musulman. si asta asa ca o paranteza,asta seara vorbind cu sotul meu despre acest topic:mi-a spus urmatorul lucru-atata timp cat nu reusesti sa implinesti aceste lucruri(care sunt deajuns ptr Allah),ce altceva vrei sa faci...caci de aici esti sau nu esti un bun musulman.si ca doar aceste lucruri vom invata copiii nostri,caci doar asta are musulmanul cu adevarat si ca sfat sa stea departe de a cadea in vreo delimitare sau vreo apartenenta care va duce doar la deviere.ptr raspunsul asta l-am apreciat si asta e ceea ce-mi doream sa aud de la el. si acum sunt cateva chestii care nu le-am inteles eu prea clar(si nici nu doresc alte explicatii--caci as prefera sa terminam subiectul): draga aysha,ai scris cu litere mari ca nu exista casatorii la moschee-ok. poate ca nu-i de fapt o casatorie,dar binecuvantarea data unui cuplu de catre imam,fie ea in biroul acestuia(care-i tot in moschee)sau optional acasa..cum o numesti de fapt?caci dupa cele stiute de mine termenul de casatorie cuprinde:casatoria religioasa si cea la starea civila(care e legala,recunoscuta juridic si de institutia statului-cel putin aici in ro).si scuze de nu am dreptate dar fetele care au parte de ''citirea''data de imam se considera casatorite.la sigur asta! si ai scris ca depinde de tine ce ''soi'' de musulman devii si unde anume te convertesti(inclin sa cred ca am inteles gresit-inca),eu recunosc ca inainte de a-l cunoaste pe sotul meu citisem doar cartea:islam credinta si invataturi(editia93) si ff putin de la tv si in rest din auzite despre ce inseamna sa devii musulman.asa ca doar cu ajutorul lui si familiei lui ,care m-au facut sa vad cu ochii mei cum e sa traiesti ca musulman intr-o tara musulmana si tot ce cuprinde si tot mi-a luat ceva timp pana am considerat ca stiu si pot deveni musulman(si in nici un caz de dragul sotului). daca tu ai avut toate aceste informatii inainte de casatorie,felicitarile mele dar tot nu pricep cum anume ai aderat sa fii un musulman aparte(siia,sunni,etc);adica ce faci tu ,personal ,concret in plus ori minus fata de ce am spus eu ca-i baza religiei...si daca sotul tau(intamplator)nu era din aceeasi''ramura''nu era''valabil'',refuzai pe acest motiv. si aici ma mir ca toata lumea--no comment--,dar ma intreb mai sunt fete care au ales ele singure optiunea asta si nu datorita noiii familii in care a pasit:si se poate trezi cineva sa zica ca ea nu vrea sa fie una si vrea cealalta(cand nu exista de fapt nimic anormal la fam respectiva).si aici perimiteti-mi sa cres ca nu....si atunci de unde fratilor atata scofala ca-i siia ,ca-i sunni etc. aysha,ai spus ca in iran de ex nu devii sunni,in vecii vecilor...dar ce anume implica sa fii sunni,iti pune cineva vreo stea in frunte de esti una ori alta?sau dai ceva scris ca ai devenit asta si tre sa faci ceva anume(poate-i asa si nu stiu io). si apoi in iasi de ex. exista doar o moschee,unde la jumma mergem toti de toate natiile,dar pacat mi-ar fi sa spun ca am auzit vreodata ca sprijina pe cineva anume...si nici imamul nu stiu ce-i de fapt(si nici nu vreau sa stiu)atata timp cat nu exista diferente si totul decurge normal ptr noi toti.iar daca cineva decide sa se converteasca o face ptr a deveni musulman si atat,nu am auzit sa poti opta...caci ulterior ti se propune sa iti alegi un prenume musulman(de care fam de origine nu va tine cont si nu te va striga in veci asa),in rest ramai la fel ionescu-popescu(nume fara traditie ori vechime in islam). si sper sa fiti deacord cu mine ca datorita casatoriei preei un nume important si regulile casei. cum zicea sotul meu ,ca noi ne tragem din familia Hashmi(ca tot incepu recensamantul iar),si probabil ca sotii vostri stiu mai bine conotatiile.dar la ce folos:daca noi nu performam si nu suntem as in regulile de baza,imi va duce mie acolo sus vreun ''ajutor'',familia este de nota10,se respecta regulile cum trebuie,dar eu cand ma intorc in ro ,nu reusesc sa ma rog de 5ori zilnic,nu am mers la hajj,etc. draga corina,ma intreb si eu ca si suratele mele despre ceva amanunte despre''coranisti''.am inteles ca aprofundezi si studiezi Coranul,asta e f bine,te apreciez si sper ca intr-o buna zi sa devii hafiz(inshallah).dar asta te face sa te simti mai diferita de ceilalti musulmani,adica e ceva aparte-aveti un grupsor aparte? si ultimul lucru de care se intreba o fata de aici:de ce nu se casatoresc la starea civila?ei bine,avand in vedere ca majoritatea strainilor sunt studenti,sponsorizati de parinti...ex din propria mea experienta ptr certificatul prenuptial eu am platit 50.000lei si el ca cetatean strain700$(in 97),si in unele orase ajunge si la suma rotunjita de 1000$.de ce oare,ne cumpara? iar ptr suma asta ar trebui informati parintii,asa ca nu-i mai comod la ''moschee''?si fata e cu inima impacata si nu--l mai sacaie pe el pana o avea el chef sa decida cand,cum si unde sa -si anunte parintii. imi pare rau,dar asta se intampla, nu am vrut sa dau vreun citat despre cum scrie la carte,cand adevarul e acesta!!! ei,cam asta avusi de spus,sper ca n--am bosumflat pe nimeni... si intr-adevar si eu am vazut in familionul meu practica cu ata...nu ar fi rau de incercat! numai bine fetelor si sallam,sa ne auzim cu bine pe noua runda ca se facura 10pagini. allah hafiz gulshan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ca nu m-am bagat de mult la voi si acu' ma trage lumea de mustati. Deci,in veci vecilor si AMIN,nu devii suni intr-o tara de shiia. Diferentele sint incepind de la interiorul si exteriorul moscheelor,imbracamintea imamului,numarul de rugaciuni,strigarea la rugaciune ajungind pina la faptul ca shiia consedera ca Ali este profetul lui Allah nci decum Mohammad (PBUH). Cind eu citesc in Quran si Sura ca Allah a vrut ca Mohammad (PBUH)sa fie mesangerul si nu cum spun shiia ca acesta i-a furat de fapt plicul cu instructiuni (poftim aberatie de antologie) de la Allah atunci cum vrei tu sa-mi spui ca de ce am ales sa fiu sunii si de unde am stiut. Pai am stiut ca am citit! Si am ales de bunavoie sa ma convertesc intr-o Maakama suni. Nu ca ar fi vreuna shiia in UAE,dar asa...sa fiu inteleasa. Si bineinteles ca refuzam sa ma casatoresc cu un shiia. Fara doar si poate. Da,imi pune stea in frunte. D-aia de om care nu se autoflageleaza sau de Ashura prind un magar si scriu pe el Abu Baker,Othman,Omar sau alte nume de scolari ai profetului.(PBUH). Pai,hotaraste-te ori e casatorie ori e binecuvintare. Si ce inseamna binecuvintarea imamului? Adica duceti-va si reproduceti-va? Si apoi unde ai auzit tu sa mearga femeie si barbat in aceesi moschee? La gramada adica! Una e casatoria religioasa si alta-i aia la starea civila! NU EXISTA CASATORIE IN MOSCHEE,asta sa fie clar. Camaruta imamului nu este moschee.Ca-i citeste din Quran si ea nu stie ce i se citeste asta este alta tocana. Ca semnezi in fata a doi martori,tu si sotul tau + imamul si martorii un contract de casatorie si de primire a dotei,apai aia DA se cheama casatorie. NU CONTEAZA UNDE! Si pe malu' Dimbovitei daca asa vrei tu! Cit priveste Quraniti,abia acum am terminat de vorbit si eu cu cine stie,sint o secta care cred doar in Quran dar nu accepta Hadith-ele. Adica,in mai putine cuvinte,Mohammad(PBUH) pentru ei nu este RasulAllah. Aplice doar Hadith-ele care le convin conform nevoilor dar asta nu inseamna ca sint musulmani doar cu vorba. A respinge invataturile lui Mohammad(PBUH) este o blasfemie. Mai Gulshan,jos palaria daca te tragi din familia Hashmi. Tot de acolo se trage si Mohammad(PBUH). Eu stiam ca singuri urmasi supravietuitori ai acestei mari dinastii sint Regele Hussain al Iordaniei si familia sa. Dar ma documentez si revin . Lamurita au ba? Cu sinceritate,Aisha. "Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...