Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

unde sunt musulmancele mele?( 7)


Recommended Posts

Salam aleikum, fetelor! Mi-a luat 2 zile sa va citesc textele. Acum, scuzati-mi badarania, dar vreau sa intru direct in subiect, ca sunt tare nelamurita si nu mai stiu cum s-o iau. Cand, in sfarsit, ma mai eliberasem si am vrut sa intru sa vorbesc cu voi, acu' 2 zile, tocmai despre Muttaa voiam sa va intreb, iaca' big coincidenta, ca voi dezbateati printre altele si ce-i cu aceasta Muttaa. Fetelor, voi stiti ca eu am unele probleme cu prietenul meu, care se cam da in laturi de la casatorie. ok. Acu', imi spune sa facem Muttaa, ca relatia noastra sa fie halal. Eu m-am intrebat : de ce o casatorie "temporara", cand putem face una adevarata? El imi spune: ca sa evitam un eventual divort, care ar fi haram. ok. Da' mie mi se pare ca inca de la inceput, aceasta Muttaa presupune un divort, luand in considerare despartirea celor doi, la expirarea termenului casatoriei. In fine, inca ne mai certam pe tema asta, ca eu nu vreau in ruptul capului sa mai accept astfel de relatii si conditii. Intr-adevar, el este shiia, dar stiu ca crede in Mohammad, desi acorda un respect foarte mare lui Ali; mi-a vorbit despre acele 10 zile de comemorare a chinului prin care au trecut Ali si ai lui, insa mi-a zis ca nu e de acord cu felul barbar in care unii shiia se manifesta la aceasta ocazie. Tin minte ca, odata, m-am enervat foarte tare pe el si am facut un gest de a-i da o palma peste fata si m-a atentionat sa nu fac asta niciodata, ca este mare pacat sa lovesti pe cineva (mai ales pe fata). Asa ca eu, personal, nu cred ca toate actele alea de cruzime pe care le fac unii shiia tin mai mult de traditiile unei parti a lor, ca sigur nu sunt toti de acord cu asta. Deci poate fi doar un obicei, pe care nu toti il imbratiseaza. Chiar si aceasta casatorie de placere, este blamata de alti shiia, desi ei stiu ca au voie sa recurga la asta, se feresc, stiind ca este halal doar o casatorie in care cei doi soti isi asuma responsabilitati majore, pe viata. Acum, gata cu obiceiurile si traditiile fiecaruia. Eu as vrea sa stiu ce implica o casatorie in islam, cum se ajunge la acest pas, ce implicare are familia sotului, daca el are nevoie de acordul familiei lui sau nu, si de asemenea, stie cineva daca, pentru a incheia casatoria Muttaa, se parcurg aceleasi etape? Sotul este mai putin responsabil in casatoria Muttaa decat in casatoria normala? Sotia pierde unele drepturi recurgand la o casatorie Muttaa, sau se pot bucura amandoi de aceleasi drepturi si au aceleasi responsabilitati? Poate sa ma ajute cineva? Ca nu vreau sa ma bag in ceva ce isi va pune pecetea grea asupra vietii mele, fara sa am toate cunostintele necesare luarii deciziei, ca apoi sa...[bang][bang][bang] Va multumesc mult, fetelor si va pup pe toate. Si nu va mai certati, ca aici trebuie sa fim toate unite, chiar si avand opinii diverse. [grup] Costina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...