Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

unde sunt musulmancele mele?( 7)


Recommended Posts

Gulshan, LMA lui Ali, sa fiti sanatosi si sa va bucurati de pitici!!!! Denisuca, parca ti-a mai venit inima la loc?[:D][;)] Ca prea erai suparata! Vezi ca dupa vreme rea vine si cea buna?? Inshallah sa aveti parte numai de vreme buna, si rautatile sa le dai la spate! Bey, ce mai stiti de Hannen?? Ca n-a mai aparut demultisor..I-o fi taiat soacra-sa net-ul, de gelozie ca sta prea mult cu noi??[:D] Zi-i bre, Hannen, ca sintem fete bune, nu te furam de linga ai tai decit nitzelush... Ei, si hai sa va mai incalzesc un pic...Azi iar vor fi 34grd dar nu stiu daca vom merge iar la balta, ca e zi de shopping si ajung mai tirliu acasa, poate miine il duc la niste prieteni, sa mai traga o tura de joaca cu ai lor, ca aku a inceput scoala, si nu trebuie bagati in pat mai devreme... Eu m-am facut cit o balena, am depasit cu brio greutatea de 88kg[bang], noroc ca nu mai am mult timp de ingrasat[:D], urmeaza "dezgrasarea"[:D]. Sper ca de data asta sa stric "prietenia trainica" dintre mine si kg, si in curind sa incep si eu sa ma "subtiez", macar vreo 20kg[:I], pina la "dimensiuni" mai rezonabile... Ma duc sa citesc ziarele si dau cu condeiul si mai tirliu..[pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gulshan sa-ti traiasca baietelul ,la multi ani ,sa fie sanatos si sa va bucurati de el Denisa ma bucur ca acum esti si tu in forma[;)]si vorba fetelor sa stai de capul lui sa ramina mai mult in tara. Dodo lasa ca scapi tu de kg in plus eu am luat in sarcina 20kg aratam asa[grasa]si acum arat asa[ispita]am plecat de la 45 la 65 de kg in ultima luna .[:I] Noi stam aici in congelator piciul imi zice ca e bine si mie imi clantane toata dantura[:D] Faceam si noi planul ca tiganu'dar a picat din proiect pe anul asta[bang]sa vedem poate plecam si noi in vara daca faza cu casa nu merse[neand].Vroiam sa ne cumparam casoiul nostru dar e cam devreme so mai asteptam . Va pup pe toate in cor . http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani ! pentru puiutul tau[flo][flo][flo]. Denisuca are scutire, sper sa fie fericita. Celelalte fete numai bine numai ca nu stim ce e cu Hannen. Pe unde o fi disparut? Da-ne de stire fata frumoasa. Va pup ca ma grabesc dar revin. "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salamaleikum, multam de urari dragele mele!!!a fost frumos iar copiii incantati de cadourile primite.totusi au mai ramas putini prieteni fata de anii trecuti,adica majoritatea au plecat din ro.mi--au lipsit cu adevarat cativa,dar asta e!de copii ducem lipsa in randurile noastre...sunt copiii de la gradi,sau temporari in parcuri,dar nu ceva frecvent.ciudat nu?copiii mei mereu au avut prieteni mari. azi sunt asa obosita,asa ca promit sa revin mai fresh,ok? allah hafiz gulshan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele dragele mele,uite ca ajunseram pe pagina a3a [:D]nimeni nu mai zice nimic,hai trezirea pai cine -i cu prezenta ce paziti?[;)] Gulshan ma bucur ca aia mici au avut un party reusit acum cu strinsul e de lucru .Sa va traiasca copiii si sa va bucurati de ei Dodo tu oi fi pe la ocean de aia nu ne mai scrisasi[:D] Hannen te prinsai pe la alte subiecte si te invit aici sa ne povestesti despre printesa mica si frumoasa Maryam pe unde disparusi ? Madelaine e cu casa mai are putin si termina si o scutim pe ea ca si pe Denisa ,care neaparat sa vina sa ne povesteasca ce si cum[8D] Fetelor ce o fi cu Anca ca demult nu ne-a mai scris? Va pup pe toate in cor si va astept la apel Aysha mama tu ai terminat cu examenele? http://community.webshots.com/user/catya106
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce faceti dragelor¨?eu ma chinui sa fac curatenie si tot stau si ma joc cu omar,iar acum ii dau sa suga asa ca va scriu si voua putin. Gulshan LMA lui Ali inshallah sa aiba parte numai de bucurii. fetelor spuneti-mi si mie o spuma de par care sa-l onduleze putin,nu vreau solutii permanent sau chestii de astea,iar cu bigudiurile nu am nici o indemanare[bang].si mai vreau sa mai cumpar o caseta video sau ceva pe net cum se face un machiaj din ala frumos.astept sugestii. Mada ti-am trimis mesaj pe prv. ma duc acum sa termin curatenia ca Omar a adormit in brate la mine. [bis][bis][bis] Cu respect, Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Acum cu alegerile din Iraq,am vazut ca se vorbeste mult despre siiti si suniti,cum k unii au fost asupriti in guvernarea Sadam si acum s-a schimbat situatia.Care sunt diferentele intre siiti si suniti?Sunt musulmani care interpreteaza diferit Coranul?sau cum? [flo] Speranta moare ultima! Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Valentina Am sa-ti raspund atit cit stiu,daca cineva are completari rog sa le faca.Adevarul este ca nu prea m-a interesat in mod deosebit acest aspect,dar din cite am aflat,shitii sunt musulmani care nu respecta Sunna,adica traditia profetului Mohammad.Cazul Iranului care nu au sunna din cauza ca ei considera ca altcineva a fost profetul,mai exact Ali un var de-al lui Mohammad.Deci nu respecta traditia lui din acest motiv,in timp de sunnitii sunt musulmanii care respecta Sunna(traditia)sau invataturile(cum vrei sa le numiti)profetului Mohammad. Coranul in schimb e la fel,il citesc chiar in lb araba(iranienii)desi limba lor oficial nu e araba. Cind sotul meu a fost la Umra in Arabia Saudita,musulmanii Shiia,femei si barbati faceau tot timpul invers decit ceilalti,adica savirseau ritualul rugaciunii opus celui stabilit de profetul Mohammad. Sotul meu s-a enervat olecuta dar i-a trecut. http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hannen, eu stiu ca siiti si suniti 1. il accepta pe Profetul Mohamed, Pacea Domnului fie asupra lui, ca fiind ultimul profet, dupa Moise Abraham, Isus. si il considera profet , deci venint din origini umane in totalitate , nu ca fiind fiu al lui D-zeu. si accepta Coranul ca fiind Cartea Sfanta si accepta vechile carti ca Biblia si Vechiul Testament, atata timp cat nu e in contradictie cu Coranul. 2.ambele secte accepta traditiile Profetului Mohamed , doar ca au hadise separate, precum si sufiti au hadise separate. noi stim ca hadisele sunt doar explicatii ale Coranului si nu au aceeasi putere ca si Coranul. deci, avand hadise diferite au si reguli diferite. exemple casatoria de placere. siiti accepta acest tip de casatorie prin care un barbat si o femeie se pot casatori pentru un timp limitat, pe langa cele 4 sotii acceptate de Coran, iar cand acel timp s-a terminat fiecare isi vede de viata lui. in Coran este permisa acest fel de casatorie: Coran 4/24. Coranul nu limiteaza acest timp, dar siiti l-au limitat la un timp ales de cei doi, iar sotul trebuie sa plateasca darul miresei, ca in orice casatorie traditionala, fie acest dar si un singur leu. acest sistem ne arata ca orice relatie dintre un barbat si o femeie necasatorta la acel timp- fie ea necasatorita sau divortata sau vaduva-nu este adulter. pt ca o femei poate fi doar sotia unui singur barbat, daca se gandeste la mai multe astfel de casatorii, ele sunt considerate adulter.putem sa luam ca exemplu, bine stiut de taoata lumea, prieteniile din ziua de azi. din acest punct de vedere ele sunt "casatorii de placere"admise de Coran. dar sa nu uitam ca Coranul ne indeamna sa ne pastram virtutea pentru un sot cu care vom impartii viata pentru toata viata. iar daca ati avut acest tp de casatorii inainte de casatoria traditionala, ele nu sunt recomandate, dar sunt admise. sunna nu accepta acest fel de casatorie. casatoria siiti pot efectua casatorii fara nici un martor, cu o intelegere intre cei doi. pt ca Coranul spune ca nu e necesar sa ai martori, pt ca nu are mentionat nimic despre nici un martor. dar in cadrul divortului trebie sa fie doi martori, Coran 65/2 suniti spun ca in acord cu hadisele-si aici e o contradicie cu Cranul- trebuie sa fie doi martori si in cadrul divortului nu e necesar nici un martor doar ca sotul sa spuna o data ca doreste sa divorteze. daca spune de trei ori nu se mai pot casatorii pana cand sotia nu e casatorita cu un alt musulman si divortata din nou. dania siiti ei trebuie sa dea 25% din tot profitul cel au , in orice moment il au, adica in momentul in care primeste banii sau orice valoare -Coran 8/41 suniti spun ca doar 2.5% din banii care-ti raman in decursul unui an si tu nu ai nevoie de ei pentru nimic, adica pt educatie, sanatate etc. acestea toate sunt adoptate din hadise. rugaciunea siiti au acelasi numar de rugaciuni ca orice musulman doar vinerea au un numar mai mare de rugaciuni prin numarul de Rakaa, in nr de 16 la rugaciunea de pranz.(cele obligatorii si optionale-in totalitate). in islam se spune ca fruntea si nasul-care sunt simbolul mandriei, trebie sa atinga pamantul si pentru ca, carpeta este un loc moale , ei isi pun sub frunte o piatra, orice fel de piatra care sa reprezinte pamantul. aceasta piatra nu are o alta semnificatie decat aceea de a reprezenta pamantul. suniti au rugaciunea compusa din patru Rakaa(doua obligatorii si doua optionale) liderul musulmanilor siiti spun ca liderul musulmanilor este doar lider, nu este profet. ei spun ca cel care a dovedit dreptul de a fii lider dupa Profetul mohamed, Pacea Domnului fie asupra Lui, doar ca lider si nu mai mult de atat , este Ali, varul profetului care a trait cu profetul de cand era copil si s-a casatorit cu fiica Profetului, Fatema. deoarece toti fii profetului au murit cand erau aproape sugari, ultimul fiu fiind Ibrahim, fiul Mariei Egipteana, a murit cad avea un an si jumatate dupa unii , iar din alte scrieri el avea 24 luni. fii lui Ali au fost lideri pana la al doisprezecelea urmas care a murit cand era foarte mic. siiti considera ca el este inca in viata, traind printre noi si va aparea din nou aproape de sfarsitul lumii impartind dragoste si pace printre oamenii lumii. la siiti numele liderului este :IMAM sa nu se faca confuzie intre Imamul de la moschee si Imamul lider. pentru invatatorul de la moschee si siiti si sunitii folosesc acelasi termen:IMAM suniti ei refuza toate astea si considera ca orice persoana din tribul Corais poate fii liderul musulmanilor. la suniti numele liderului este: Khalifa mai exista un grup numit Kharij care spune ca oricine poate fii liderul musulmanilor, chiar un sclav negru, atat timp cat el este corect. acesti oameni mai exista in cateva oaze din Algeria si foarte putini in cateva oaze din jurul capitalei Libiei. divortul siiti si suniti spun ca in caz de divort femeia trebuie sa stepte pana la o alta casatorie 3 luni, dar in cazul casatoriilor de placere femeile trebuie sa astepte 45 zile pana se pot recasatorii din nou, sub ce forma doresc ele. ar fii multe altele de spus, dar nu vreau sa va incarc prea mult si poate ca vom continua dialogul si vom afla multe altele una de la cealalta. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai este o chestie foarte importanta legata de siiti si suniti. Siitii tin Ashura( nu stiu cum altfel sa ma exprim) care este acum aproape, a doua zi dupa ziua Profetului(saws). Tine 10 zile, dupa care marsaluiesc. Acum stiu ca si sunitii recunosc Asura dar nu participa la intrunirile astea. Totul se imbraca in negru, femeile poarta negru, copiii poarta negru, merg zilinic la majles elAza . Noi sintem suniti, dar respectam aceste zile, ne imbracam decent, eu nu pun ruj in astea 10 zile. Stiu ca se vorbeste in Ashura despre cum au fost omoriti Hassan si Hussein. Alte diferente? Ar fi legate de mostenire. Siiti- daca ai fete si baieti mostenesc egal, averea le revine lor. La suniti baiatul ia jumate si fata un sfert, dupa Coranul Karim. "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...