Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

unde sunt musulmancele mele?( 7)


Recommended Posts

din cate stiu eu siitii nu recunosc intocmai Qoranul. ei spun ca Ali are adevaratul Qoran cu el si ca il va aduce cand va veni la sfarsitul lumii. cat despre "casatoria de placere " a fost halal (permis in islam) si dupa aia a fost interzisa(haram) .asta era la inceput cand erau plecati barbatii in razboi luni sau chiar ani buni si din cauza asta a fost halal casatoria de placere, iar dupa aia a fost interzisa in islam. exact ca si alcoolul. in Qoran este scris sa nu te duci la moschee sa te rogi daca esti beat, dar asta nu face bautura halal. daca imi mai amintesc mai scriu. Mada ai primit mesajul meu pe privat? Cu respect, Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca diferentele dintre sunniti si siiti sunt semnificative si tocmai de aceea pentru ca este o parere personala formata avand mult timp o legatura apropiata cu un cuplu de siiti,imi permit sa spun ca siiti sunt cea mai deviata latura a ceea ce se poate numi musulmani,poate din cauza contradictiilor pe care ei insisi le recunosc ca si conduita islamica,uite de ex. Ali care a fost varul lui Muhammad saws a recunoscut el insusi veridicitatea cererii lui Muhammad ca dupa el la conducere sa vina prietenii (sadiq rasul) trimisului,in timp ce siiti au zis nu,cum asa,cel ce va conduce va trebui sa fie din neamul lui Muhammad saaws,dar culmea tocmai ei au fost cei care i-au omorat pe cei din neamul lui...iar autoflagelarea care pare-se ca reprezinta un fel de comemorare a acestor acte mi-se pare o mare deviere comportamentala...cat despre rugaciuni,e cam altfel,siiti fac rugaciunile giamaan, adica in afara de asubh, adunate zuhr/asr, maghrib/aisha,lucru ce contravine chiar cu Coran AAl Karim pt. ca in Coran se precizeaza clar ca nu este voie sa faci acest lucru decat in anumite conditii (ca ex. atuunci cand esti in calataorie,etc). Cred ca este mult mai mult de spus,mie una mi-se par niste oameni nu numai ciudati,invidiosi,ci si periculosi. Valentina,multumita? Hai,te mai asteptam si cu alte subiecte,uite asa ne mai amintim cate ceva... Once Abu Umamah asked the Prophet about the rights of parents over their children. The Prophet replied, “They are your Paradise and they are your Hell.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai k am inteles asa in mare la prima citire,ma'c sa mai citesc odata,k sa fiu pe deplin lamurita ce si cum....imi este un pic mai greu(nu pen ca's grea de cap[:D])cu denumirile in araba ale rugaciunilor,k nu am habar de limba araba... sa inteleg ca si la musulmani,ca si la crestini sunt diverse culte,secte sau cum vreti sa le spunem,care dau interpretari diferite Coranului,am inteles pina aici?unii sunt mai "liberali"altii au o interpretare stricta a Cartii?zic bine? daca nu am inteles bine,lamuriti-ma va rog! sper ca nu va suparati ca va intreb toate cite imi trec prin cap,pur si simplu vreau sa stiu! [flo] Speranta moare ultima! Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As mai avea si eu o intrebare, daca subiectul vi se pare prea delicat puteti sa imi raspundeti pe privat... ca ultimul lucru pe care il vreau este sa declansez polemici [flo]. De exemplu biserica ortodoxa (nu stiu despre celelalte, de aceea nu ma exprim) nu este de acord cu fertilizarea in vitro, pe motiv ca se implanteaza mai multi embrioni/ovule fecundate din care numai unul supravietuieste in general, deci practic se face din start o crima. Cum este la voi? Daca nu ma insel, la musulmani se considera ca sufletul vine abia la 4 luni de sarcina, afecteaza asta cu ceva punctul de vedere asupra FIV? Mentionez ca este o problema asupra careia eu insami nu am o parere bine formata [:D] adica nu stiu daca este bine sau rau...
Ever felt away with me Just once that all I need Entwined in finding you one day Ever felt away without me My love, it lies so deep Ever dream of me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu ca la 43 de zile Allah trimite sufletul copilasului cu un inger. Despre fertilizarea in vitro nu stiu ce sa spun desi nu cred ca ar fi ceva legal religios. Cit despre casatoria aceea se numeste Mutaa si numai siitii fac asa ceva. In Islam este de fapt interzisa. "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu vreau sa starnesc certuri, polemici, etc. Am urmarit cu interes raspunsurile la intrebarea Valentinei, pentru ca tot auzim acum cu alegerile in Irak de sunniti, shiiti, unii au boicotat alegerile, altii nu, etc. Stiu ca ar trebui sa ma documentez mai serios in legatura cu diferentele intre ei, dar m-am gandit si eu ca Valentina, sa profit de bunatatea si cunostintele voastre si sa citesc aici. Nu pot spune ca m-am lamurit complet, (m-ar interesa cand s-au separat, daca intr-adevar a existat o separare in timp ca in cazul biserciii crestine). Citind raspunsul lui maryam, am inteles ca opinia ei e ca shiiti sunt ciudati, invidiosi si chiar periculosi. Nu inteleg daca te referi doar la cuplul pe care il cunosti, sau daca la toata populatia, ma gandesc ca sunt milioane, chiar o mare parte din populatia Irakului. Ciudati inteleg, mai ales daca au chestia cu casatoria de placere, invidiosi, e posibil, dar de ce periculosi? Precizez ca nu cunosc shiiti, deci nu am absolut nici o opinie despre ei, dar ma gandesc ca trebuie sa fie o cauza pt care milioane de oameni sunt periculosi, invidiosi, etc. Ana La fel ca si Kehleyr, nici pe mine nu ma deranjeaza deloc daca preferati sa raspundeti pe privat. Scopul meu e doar informarea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Assalam alaikum.. Aici este un site(in engleza) unde se discuta despre fertilizarea in vitro si opinia islamica despre aceasta.. Se pare ca este legala islamic atata timp cat sunt implicati doar cei doi soti(nu este legala islamic daca cei doi donatori, femeia si barbatul, nu sunt casatoriti).. http://www.islamset.com/bioethics/obstet/invitro.html Deasemenea sunt discutate si alte probleme http://www.islamset.com/bioethics/obstet/contobs.html Khudahafiz Bogdana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sbogdana bine ai venit printre noi. [flo]In orice caz nu este permisa fertilizarea in vitro daca,[c] copilasul nu este al cuplului mai ales in cazurile cind o mama singura face asa ceva( cazul d-rei profesoare) . Si gasesc ca este corect . Multe sint exemplele. "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca maryam s-a referit la faptul ca sint periculosi( bineinteles , nu toti, ) pentru ca c ei se ofera kamikaze omorind oameni nevinovati si sinucigasi in acelasi timp , ceea ce contravine legilor Islamului. Islamul condamna vehement astfel de acte. Razboiul sfint Jihad se tine atunci cind dusmanul doreste sa ocupe fraudulos paminturile musulmanilor. In acest caz musulmanii trebuie sa lupte pentru pamintul lor, dar nu trebuie sa omoare femei, copii sau batrini decit deca trebuie sa-si salveze viata...( astpetam date mai multe pe aceasta tema) . Musulmanul care moare pe cimpul de lupta, este Martir , are privilegiul de o inmormintare deosebita si ajunge in Paradis. "Credinta este penelul cu care sufletul picteaza lucruri divine" Madelaine si cei trei muschetari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...