Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am o problema ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
jeff, trecem toate prin momente din acestea in care suntem putin defazate. Eu am trei pui si imi amintesc ca eram emotionata tare pentru primul, foarte bucuroasa pentru al doilea si la fetitza cea mica, prima reactia a fost "nu poate sa fie a mea !" caci era prea mica (cu un 1kg mai putin decit primii doi). apoi i-am vazut capusorul si am inteles pe loc ca nu aveam de ce sa ma indoiesc. Alta defazare : sotzul meu a fost cu mine numai la prima nastere, la celelalte eram singura si mi-a placut mai mult. Eram mai linistita, mi-am putut privi copilasii cit de mult mi-am dorit. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

problema? stai linistita de ex. io m-am linistit ca nu am fost mama-leone la inceputuri, si poate am simtit ca am sa am timp sa recuperez...ma siciiau groaznic asistentele care , pt ca credeau ca-s piloasa imi tot aduceau bebeul in rezerva iar eu le ziceam pe un ton destul de urit sa duca bebeul la nani, ce ma tot deranjeaza - si eu voiam sa dorm; cred si acum ca am dreptate, bebeul dormea si ele mi-l tot aduceau....au trecut destui ani, ma bufneste risul acum amintindu-mi de zilele din maternitate si fugareala cu bebeul; nasol e ca povestea s-a repetat si la bebe 2; mi-am zis atunci ca seman cu cateaua noastra care se achita de indatoriri si pleca fericita singura la plimbare; ea nu avea carucior... dar timpul a trecut si acum tot n-o fi chiar mama leone dar nici departe nu sint ; si tot nu sint prea pupacioasa cu copiii... iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jeff, stai calma,ca nu esti nebuna! Si eu am (mai bine zis nu am) simtit la fel ... Cind am nascut primul baiat, nu l-am mai vazut pina peste 38 de ore de la nastere (as fi vrut dar nu au vrut asistentele,cum era atunci "moda" ).O colega de salon m-a luat cu ea (era la al doilea copil) si ne-am dus cu jalba-n protap la sectia noi- nascuti , sa ne arate si noua bebeii ! A iesit o asistenta cu ambii copii in brate, colega si-a luat imediat fetita in brate, a sarutat-o, giugiulit-o...eu nu m-am atins de copil, nu l-am luat in brate, doar ma uitam la el cu multa curiozitate....ma miram de colega... Insa, imediat ce l-a luat inapoi, mi s-a facut un dor nebun de el...apoi mi l-au adus la alaptat (copilul avea 4 kile si 57 cm, un zdrahon,nu alta) si cind a inceput ,nene,sa "traga" , am simtit ca-mi scoate si maduva spinarii, nu alta ! A fost f. mincacios din prima clipa si asa este si azi. Cu al doilea bebe a fost putin altfel povestea (eram deja mult mai "batrina" [:D] ) , cind s-a nascut, mi l-au pus pe piept...am plins de-am rupt...m-am uitat la fetisoara lui micuta (avea doar 3 kile,saracutul),la parutul rosu...iar cind a deschis ochisorii am vazut 2 diamante albastre ! Nu pot nici azi descrie acel albastru (cel mai minunat pe care l-am vazut vreodata) dar am stiut chiar in acea clipa ca asa vor fi, ca nu se vor schimba in caprui niciodata. Si azi, cind ma uit in ochii lui mari,albastri,aceeasi sageata ma fulgera in inima-Prislea al meu are cei mai frumosi ochi din lume ! [hippi] Aprilie, mama (cam batriioara, a doua oara) a doi baieti nemaipomeniti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sabina
erai prea coplesita si speriata, chiar daca nu-ti dai seama.Faptul ca deodata te vezi in fata faptului implinit te paralizeaza uneori. Asa cred eu! [harp]Sabina si[fetita] Sofia Galagia [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834"]Poze cu noi[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sabinelu"] Cele mai frumoase fete[/url]
De accord cu compozitoarea zapacita, desi nu am copii (inca, sper sa se intample intr-o zi) insa stii ce cred eu, ca tot gandindu-te la momentul mult asteptat l-ai "ratat" de atata asteptare si nici nu ai realizat ca s-a intamplat, si la toate asta bineinteles se aduna oboseala, durerile, si eu ma gandesc mereu, oare cum va fi copilasul atunci cand il voi avea, cu cine seamana, daca e sanatos, daca voi sti cum sa-l ingrijesc mai bine. Smerenia este regina virtutilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
asteptam si eu sa ma pocneasca un val de sentimente puternice si tot ce simteam era mila... era atat de mica, de statica si de neajutorata, dormea in continuu... ce sa fac eu cu mitzuca asta?
La fel si eu simteam mila si multa responsabilitate,credeam ca totul depinde de mine,somnul lui,ce maninca,etc... [url="http://www.lucavasile.go.ro"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici la mine n-a fost dragoste la prima vedere... Iubeam foarte mult copiii, voiam 3, chiar mi-am dorit sa adopt unul, necasatorita fiind. Am explicat atunci lipsa afectiunii fata de bebe prin faptul ca travaliul a durat 14 ore, imi doream baiat si a fost fata, am nascut ingrozitor de greu, m-au dus in salon pe la 5:30 si pe la 6 a inceput forfota si plansul bebeilor. Tin minte ca am numarat orele pe care le-am dormit in maternitate, 8 in 4 zile! N-am avut nici lapte, a venit dupa cateva zile, fetita nu semana cu nici unul din noi. Eram insa grijulie atunci cand dormea cu mine in pat, salteaua era denivelata si mi-era teama sa nu o strivesc. Acum e mare, are 9 ani si dragostea dintre noi e mai mare pe zi ce trece[il] http://community.webshots.com/user/freediaro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am mai edificat si eu. Multam fain dragelor[asia] Asa e, ca la voi, eram poate prea nerabdatoare sa nasc, speriata, obosita, ingrijorata, stresata etc. Cu toate ca am nascut repede nu am avut lapte vreo 5 zile. Asistentele isi dadeau coate si radeau de mine - "Ia uite alta intelectuala care nu are lapte" toate celelalte tipe din saloane aveau lapte, eu eram unicat ! Anna dormea nonstop, era cumintica foc seara la baita cand venea asistenta sa ne invete sa-i spalam si adormea la loc. Eu ma puneam pe plans ca nu am lapte, ma uitam la ea ce mica este si asa mai departe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...