Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi din 2002 (6)


Anina_n

Recommended Posts

[hia] Buna fetelor si sa va traiasca pruncii! Anina draga, am revenit si eu pe forum dupa o luuuunga perioada in care nu am avut net asa ca te rog adauga-ne si pe noi in lista: LUCIA MIRELA cu bb Liviu Adrian nascut pe 24 mai 2002. Sa vi-l prezint si eu pe Liviu al meu. E un copil tare vorbaretz si pune o multime de intrebari la care nu se lasa pana nu primeste raspuns.Mie mi se pare ca vorbeste destul de clar si corect si are un vocabular foarte bogat. A inceput sa lege propozitii pe la 1 an si 8luni si tot atunci am scapat si de pampersi. De juma de luna nu mai avem probleme nici noaptea. Nu ii plac desenele animate, se plictiseste repede, in schimb e innebunit dupa carcotasi, bebeluse si burtile lor goale si dupa Mircea Radu. Marea lui pasiune sunt vehiculele. Le stie pe toate pe categorii. A inceput sa deseneze tot pe la un an si 8 luni si acum deseneaza adevarate camioane, tiruri, tractoare, platforme si alte masini ce-i drept, mereu cu mana stanga. Dar sa nu credeti ca pe toate planurile mergem asa bine. Chiar daca stie o multime de nuantze de culor, nu cunoaste numerele si literele scrise dar stie sa numere in romana si engleza pana la 10. In rest e tare lenes, nu vrea sa manance singur cu linguritza si asta din vina mea pentru ca nu l-am lasat la vremea potrivita si uneori nici apa nu bea singur si nici nu stie sa soarba. Inca nu avem poze dar sper sa ne facem un album. Cam asta e Liviu al meu cu bune si rele. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetele! Bun venit lui Liviu-Adrian pe topicul bebeilor din 2002 si tie Lucia-Mirela printre noi! Se pare ca ai un copil tare scump, si, tipic pentru ei - baietii - topit dupa masini, nu? George se joaca de ieri cu un camion pe care l-am luat si deja "parcul de masini" nu mai e asa de atractiv. Spune-mi si mie cum ai scapat de pampersi, te rog, deja le terorizez pe toate fetele cu subiectul "operatziunea olitza"! Uite, la noi partea buna e ca mananca singur de multa vreme, bea apa singur de mult, nici nu mai imi amintesc, cred ca pe la 1 an jumate, se joaca frumos, e tot stangaci ca si al tau, insa nu ma stresez deloc... dar nu suporta olitza. Iar am incercat weekednul asta sa i-o apropii, ideea e ca prefera sa puna cuburi in ea si sa le arunce. Halal progres[bang]! Va pup si hai la povesti! Elena si bb George (6.09.2002) Mami ”de George” [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561"]Povestea_nasterii[/url] [url="http://www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC/"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult Lucia-Mirela, eu vad ca acum in momentul in care aud un parinte ca are copilul ok din punctul de vedere "olitza", sar pe el si cer amanunte. Scuze daca te-am asaltat de bine ce ai venit![flo] Oricum am inteles ca la un moment dat trebuie sa fiu extrem de categorica cu el, ca... e baiat mare, nu? Se pare ca puiul tau a fost mai "binevoitor" cu tine si ti-a fost putin mai usor (asa reiese din mesajul tau de pe celalalt topic). Ma rog sa fie si George asa, ca sa nu ma stresez prea tare. Va pup si saptamana usoara va doresc! Elena Mami ”de George” [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561"]Povestea_nasterii[/url] [url="http://www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC/"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara la toata lumea! mai revenim si noi pe aici si ne bucuram ca apar copilasi noi.Noi am racit iar la cresa o bronsita si o rinita anedoida care ne tine in casa dar asta este.Tusim si ne curge rau de tot nasul dar speram sa depasim totusi momentul.Oricum nu am rezistat tentatiei de a iesi macar un pic la zapada si am incalcat astfel sfatul doctoritei sa nu aiba parte Alexandru de diferente prea mari de temperatura-dar sincer cand ningea atat de frumos cine ar fi rezistat.Oricum ma bucur pentru ca acum deja este fff frig si sigur nu am mai fi iesit din casa , in schimb vroiam sa va intreb cu ce va mai tineti voi preocupati copii?Alexandru nu mai vrea jucarii, carti , masini , e satul de toate.Seara incepe sa arunce cu ele prin casa daca nu stai cu el ca sa-i scrii pe tablita ce litere vrea el sau sa ii faci castele din cuburi pe care el sa le darame.Nu se uita la televizor , nu il atrag inca desenele animate prea mult ( cel mult daca stau eu sa-i comentez ce se intampla pe acolo).Stau si ma intreb ce preocupari sa-i mai dau si nu prea mai am imaginatie in acest sens.Maine am zis ca risc si ii cumpar plastilina si vad eu ce va iesi din asta.In rest de acum spune si litera "L" dupa orice consoana , pronuntand ceva mai rar dar spune corect asa ca mai ramane sa-l invatam pe R.Cu olita deocamdata am sistat orice incercare de a-l convinge sa ne spuna el cand vrea sa faca ( asa ca ii pun inca pampers)asta ca sa fiu eu sigura ca nu sta ud prin casa pana il vad eu.In schimb daca-l pun eu la olita nu se ridica de acolo pana nu face ceva , asa ca noi suntem partial prieteni cu olita .Acum insa las acest moment pe la primavara si-mi spun ca nu mai este chiar asa de mult pana atunci. Asa ca mai astept idei despre jocuri pentru copii cu varsta de aproape 3 ani. http://community.webshots.com/user/irinaina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Irina, Eu am incercat deja cu plastelina si ma pune sa ii modelez masini. El nu reuseste, se enerveaza si ma pune pe mine, apoi mai si imprastie plastelina pe jos si calca pe ea. In schimb daca ii dau un caiet nou si un pix, macar juma de ora nu mai aud de el ca deseneaza intruna, pagina cu pagina. Ii mai construiesc diverse garaje si ii parchez masinile si continua si el singur joaca sau se joaca singur cu masina intins pe jos, urmarindu-i rotzile. DAca i-asi da o cutie cu carioci ar fi tare incantat dar s-ar apuca sa le imprastie si sa se murdareasca de mama mama[hagi] Asa ca nu stiu cu ce sa te mai ajut. Bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O saptamina superba va doresc! In sfirsit avem si noi nametzi...da nametzi nu gluma!Oti e superfericita, in locurile neumblate din parculet ii ajunge zapada pina la mijloc!!! Simbata am tras o bataie in regula, ne-am bucurat si noi de fericirea lor, nu mai alegeai ce si cum in tavalitul ala...si eu cu Capsuna de pe margine aruncam 'delicat' cite un bulgare.[:D] Chiuia Oti si se arunca in zapada...si tzip[a de acolo:'uite la mineee, unde staaaau!Ma dau de-a tavalutu!' Buna venit spun si eu celor care au ingrosat rindurile! Si incepe sa ma roada si pe mine problema pampersului noaptea.Cred ca o sa incep sa o trezesc si sa o pun pe olitza noaptea.Voi ce ziceti? pupici la mamici si la pitici DORIS cu bb la purtator
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si aici a venit iarna, a nins cateva zile si am iesit la zapada, i-a placut tare mult sa se joace cu zapada(pada) zice ea si tare ar fi vrut ea sa mai stea afara dar nu am lasat-o mai mult de o ora, ca se udase tot jucandu-se cu ,,pada,, si era rosiora in obrajori de iti venea sa o mananci nu alta. Andreea a descoperit de ceva vreme Teletubbies si este innebunita dupa ei, i-am cumparat si un tricou cu ei si acum nu mai vrea sa-l dea jos decat noaptea dar doarme cu el alaturi, nu stiu cred ca o sa-i mai cumpar inca unul, ca o sa faca mare scandal daca il iau la spalat.Ai vostri au ,,imbracaminte favorita,,? ca Andreea nu stiu sa se fi bucurat pana acum de altceva cum s-a bucurat de acest tricou si l-a ales ea singurica si a venit si mi l-a pus in cos zicandu-mi, fericita de descoperirea ei, LALa-Poo, LALa-Poo....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, scrie-mi pe e-mail cu ce te pot ajuta ! Tare scumpa este Mariuca voastra ! [pup]Cred ca acum aveti si voi, zapada ! [;)] Elena, de ce nu se ocupa si bunicii de "operatiunea olita", cu George ? Este greu(chiar imposibil!) sa-l inveti la olita numai cate 2 zile/saptamana. [alcool] [flo2] LUCIA MIRELA si Liviu Adrian, vorbaretul, bine ati venit ! [pup] Am gasit o poza pe paginuta ta personala, Lucia ! [cool] Povestea nasterii o scri la forumul de discutii, "Nasterea pe glob". Dupa ce apare acolo, vei avea un link sa-l copiezi si sa-l asezi la semnatura ta. Asteptam povestea nasterii lui Liviu Adrian ! [:)] irina_ina2000, insanatosire grabnica lui Alexandru ! Cu olita, la inceput trebuie sa-l pui tu mai des, sa-i cunosti momentele, caci singur n-o sa-ti ceara la olita. Perseverenta si rabdare, asta trebuie pt. "operatiunea olita" ! [;)] Cristina exact la 2 ani a inceput sa se uite la desene animate(cartoon). Dar numai la Tom si Jerry, Scooby Doo, Tweety sau alte desene cu animale. La inceput tot asa, trebuia sa stam langa ea, sa-i explicam ce se intampla, pana a prins drag de ele. Plastilina tot la 2 anisori a cunoscut-o prima data. Trebuie sa-i arati niste modelaje simple(sarpe, minge, cos cu oua) pe care sa le poata face si singur. Altfel, Cristina mai coloreaza, deseneaza, decupeaza, lipeste si se joaca cu papusi si vase de jucarie. Cam asta face acasa, cand nu iese afara. Doris, chiar ma gandeam la voi cand am aflat ca a nins in toata tara.[pup] Pt. a scapa de pampers noaptea, trebuie cat mai putine lichide seara. Trezitul peste noapte pt. olita este ok. Noi asa procedam, cand, totusi, Cristina bea prea multe lichide seara. De la 2 ani si jumatate nu mai folosim pampers noaptea. Bine-nteles ca la inceput se necajea cand o asezam pe olita, noaptea. Dupa un timp i-a intrat in ritm si trezitul peste noapte este ceva normal. Ea dormiteaza, eu o asez pe olita, face pp si inapoi la somn. [:)] Succes, sa scapati cat mai repede de pampersul de noapte ! Christel, si mititica mea are haine preferate, dupa culori si imprimeu. Daca o intreb cu ce pantaloni vrea sa se imbrace...prefera ce este albastru, mai ales blue-jeans, iar la bluzite, portocaliul(are Barbie) sau verde(cu Tweety). [majoreta] Pe curand ! [pup]
Nina, mami de [copil][url="http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina"] Nina-Cristina[/url] (10.01.2002), [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346"]Povestea nasterii[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40625"]Copilasi din 2002[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35261"]Copii capricorn[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39452"]Scorpiute[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...