Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasii - dilema mare


Recommended Posts

Am si eu o problema pe care o intorc zilnic pe toate partile dar nu gasesc o rezolvare optima...poate imi dati voi niste idei. Problema mea sunt nasii. Ca sa ma intelegeti mai bine o sa o iau cu inceputul: eu si sotul meu am facut numai cununia civila (din motive financiare), dar in acea perioada (suntem casatoriti de 2 ani) toata lumea ne-a spus ca ar trebui sa avem si nasi chiar daca nu facem si cununia religioasa in acelasi timp. Zis si facut, dar, cum nici unul din noi nu avea prieteni apropiati casatoriti am optat pentru un var cu care relatiile nu erau tocmai deosebite dar cu care am petrecut destul de mult timp in acel an. Specific faptul ca relatiile foarte stranse le aveam cu fratele acestui var (sunt doar frati de tata) si cu parintii lui ("nasii" locuiesc intr-un oras f. aproape de Bucuresti si varul apropiat -fratele nasului- si parintii lui mergeau in fiecare week-end la ei la gratare etc, si mergeam impreuna, fiind f. apropiati...si astfel am ajuns sa-i intrebam daca vor sa ne fie nasi). A trecut cununia, "nasa" era insarcinata pe atunci, iar dupa cununie, ne-am mai vazut de aprox. 4-5 ori in acel an....urmatoarea data cand ne-am mai vazut a fost la botezul baiatului nasilor, dar trebuie sa specific faptul ca noi nu avem masina si ca atare ne este f. dificil sa-i vizitam, depindeam mereu de fratele nasului, dar de multe ori cand mergeau ei in vizita noi nu puteam, deoarece ei mergeau mereu duminica si se intorceau noaptea tarziu (ei fiind studenti) dar noi lucram lunea dimineata...de la botez si pana acum a trecut un an si nu ne-am mai vazut de atunci, dar intre timp am ramas eu insarcinata si nici macar o data nu am primit macar un telefon de la ei, macar asa sa vada cum ma simt, daca sarcina evoluaza bine, un telefon de La multi ani cu ocazia zilelor de nastere, nimic, in conditiile in care noi i-am sunat mereu, cu absolut fiecare ocazie, dar sunt si f. greu de gasit (tel. de acasa este in permanenta conectat la fax, "nasa" nu raspunde niciodata la telefon iar "nasul" raspunde o data la 20 de apeluri, fiindca este foarte ocupat, si chiar daca vede ca l-ai sunat nu se oboseste sa returneze apelul)...mai trebuie sa specific si faptul ca "nasul" vine in fiecare week-end la aprox. o statie de masina de locul unde locuim noi si in ciuda faptului ca l-am invitat de nenumarate ori sa ne viziteze nu a facut-o niciodata, macar asa sa treaca sa ne vada... De Revelion am primit un mesaj cu urari de La multi ani si am profitat de moment si am sunat sa-i felicitam la randul nostru si cu aceasta ocazie, ne-au intrebat cand mergem in vizita la ei sa vorbim de botez (eu urmeaza sa nasc in cateva saptamani)...le-am explicat ca eu ma deplasez destul de greu, mai ales in conditiile in care nu avem masina si nu putem sa-i conditionam pe altii sa ne duca si ca ii asteptam pe la noi...au zis ca vin, dar, inca o data, nu au facut-o cu toate ca au mai venit in Bucuresti in vizita la fratele si parintii acestuia de cateva ori de atunci...eh, asta a pus capac. Noi acum suntem hotarati sa renuntam la aceasta relatie de nasie cu ei fiindca este clar ca nu are nici un rost si este doar o relatie pur formala, dar aici intervine dilema mea: cum le spun ca am ales alti nasi pentru copil fara ca ei sa se supere (fiindca, nu stiu de ce, ei insista sa ne numeasca fini si doresc continuarea relatiei cu toate ca nu s-au comportat nici pe departe ca niste nasi, dar se pare ca ei nu considera la fel), deoarece asta ar atrage dupa sine si stricarea relatiilor cu cei cu care suntem apropiati, fiindca sunt o familie mai "deosebita" si au un ciudat simt al solidaritatii....si in plus sunt "familie", iar mie mi-a placut mereu sa fiu diplomata si nu imi place sa ranesc sentimentele nimanui... Exista vreo modalitate prin care sa impac si capra si varza, fiindca sotul meu nu are nici cea mai mica intentie sa continue aceasta sarada chiar in conditiile in care s-ar impune o ruptura generala (vorba aceea, este familia mea, nu a lui, si nu-l prea intereseaza fiindca il deranjeaza mult mai mult indiferenta si felul in care ne-au tratat)? Scuze ca m-am intins atat de mult, dar am incercat sa va conturez o imagine cat mai clara in caz ca ma puteti ajuta cu un sfat... multumesc anticipat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu stiu ce sfat sa iti dau cum sa le spui ca nu ii mai vrei ca nasi, dar dupa parerea mea ar trebui sa apelati la cineva apropiat ca sa va boteze bb poate sa fie si cineva necasatorit(cunosc cazuri). Asa cum i-ai descris tu nu cred ca o sa aveti vreodata o relatie apropiata , ar trebui sa va inteleaga ca nu puteti sa va duceti pe la iei , ca nu aveti cu ce , stii cum se spune ca nasi sunt parinti spirituali ,trebuie sa va inteleaga si sa va sustina , mai ales ca sunteti la inceput de drum
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tanti, multumesc de raspuns...asta este si intentia noastra si am si gasit nasi pentru bebe, dar atunci era "nevoie" de nasi casatoriti...iar acum trebuie sa le si spun ca nu ii mai vreau de nasi, dar vreau sa o fac astfel incat sa nu ii jignesc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amaya, sora mea are nasi diferiti la copii. Primul copil a fost botezat de nasii de cununie, insa acestia locuind in alta localitate decat ei, au preferat ca cel de-al doilea copil sa aiba nasii mai aproape, mai ales ca erau si prieteni cu perechea respectiva. Primii nasi au aflat ca e insarcinata, au pregatit trusoul bebelusului, au luat chiar cercelusi de aur (e fetita). Nici sora mea nu stia cum sa le spuna, insa i-a sunat si i-a invitat la botez, cu gandul ca vor lamuri problema fata in fata. Bineinteles ca n-au fost la botez, s-au suparat, insa pana la urma au inteles alegerea finilor lor. Acum sunt in relatii bune, vorbesc la telefon din cand in cand, chiar se vad cand se afla in aceeasi localitate. E greu sa le spui asta la telefon, mai ales ca tu nu poti merge acolo, iar ei se pare ca evita intalnirea. Cel mai bine e sa fii sincera, sa le spui ca, data fiind raceala lor din ultimul an, preferati ca nasii copilului vostru sa va fie aproape, sa aiba legaturi stranse cu copilul. PS: In urma cu cativa ani nasii fetitei au emigrat in America [:D]. Asa ca sunt si mai departe decat nasii baiatului. http://community.webshots.com/user/freediaro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexa, buna idee...si, intamplator, este adevarul gol-golut... Alma, macar pe nasii de cununie ai surorii tale ii interesa cat de cat de fetita...ai mei nici macar un telefon nu au dat, macar sa dai impresia ca iti pasa....initial noi i-am indragit tare mult, cu toate ca este varul meu (destul de indepartat) noi nu ne prea cunosteam si cand am inceput sa ne frecventam ne-a placut tare mult de ei, dar, din pacate ne-au dezamagit, iar pentru copilul meu as vrea nasi nu doar cu numele ci care sa se si implice cat de cat in viata lui...iar nasii actuali locuiesc doar la cativa kilometrii de Bucuresti si sunt mai mereu in oras dar ne-au evitat cu sfintenie... va multumesc mult
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai putea sa-i pui nasi si pe unii si pe altii. sa le spui celor "vechi" ca exista niste prieteni care va indragesc mult si de care sinteti apropiati. si asa numai bine vei vedea daca vor asta cu adevarat sau vor veni la botez asa cum au venit si in vizita Anca si [disco] Matei (1 ianuarie 2004) [url="http://community.webshots.com/user/ancutza124"]gasca MAO[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Este nasol sa nu fiti cununati la biserica si sa botezi copilul. Asta daca am inteles eu bine situatia. Se pot face usor in aceeasi zi, petrecere comuna, etc. 2. Eu am procedat asa: am doua perechi de nasi, surorile (a mea si a sotiei), cu sotii lor. Pe una , pana ne-am cununat, nu o mai prea voiam, dar ce sa fac? Una-i cu numele, cealalta si cu numele si cu sufletul. Si am impacat si capra si varza. Daca se vor purta frumos, ne vom purta la fel. Daca ii interesa doar pentru palmares, ii pun in rama, la loc de cinste si ii las acolo. Dar nu i-am refuzat de nasi, nu? http://community.webshots.com/user/tora97
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu as pune nas la copil pe cineva numai ca sa nu-l supar. Niciodata in viata nu vei putea multumi pe toata lumea. Eu in locul tau as vorbi cu nasii de cununie, i-as pregati pentru vestea de a nu fi nasii bb-ului spunandu-le despre viitorii nasi ai copilului ca sunt prietenii vostri de care sunteti atasati, etc, etc. Daca se supara cu toate ca nu au de ce e problema lor. Oricum daca nu s-au comportat ca nasi pana acum nu o vor face nici de-acuma incolo. Si e normal pentru un copil sa-si cunoasca nasii nu sa ii stie din poze. Numai bine si BB sanatos si frumos AlbaIulia http://community.webshots.com/user/albaiulia101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...